Wojna w Ukrainie. Szef wywiadu: Rosja może podzielić Ukrainę na wzór Korei Południowej i Północnej

Świat
Wojna w Ukrainie. Szef wywiadu: Rosja może podzielić Ukrainę na wzór Korei Południowej i Północnej
PAP/EPA/ATEF SAFADI
Na zdjęciu: ulica w Kijowie. Samochody osobowe mijają pojazdy pancerne.

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego ostrzegł, że po porażce planu zajęcia całej Ukrainy, Rosja może spróbować podzielić kraj na dwie części według scenariusza koreańskiego. Kreml mógłby utworzyć na okupowanych terenach zależny od siebie organizm - powiedział Kyryło Budanow.

"Putinowi nie udało się obalenie rządu Ukrainy, Rosjanie ponieśli ponadto porażki pod Kijowem. Obecnie koncentrują swoje działania na południu i wschodzie kraju" - pisze w opublikowanej na Facebooku wiadomości Budanow.

 

"Są powody, by sądzić, że Putin rozważa »koreański« scenariusz dla Ukrainy (...) co oznaczałoby narzucenie linii podziału między nieokupowanymi i okupowanymi regionami naszego kraju" - ocenił szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Mychaiło Podoljak: Rosja może dokonać ofensywy na pełną skalę na Polskę

 

Szef wojskowego wywiadu przewiduje, że Rosjanie nadal dążą do tego, by utworzyć korytarz lądowy łączący ich państwo z okupowanym Krymem, ale na przeszkodzie stoi postawa wiążącego ich znaczące siły "niezłomnego Mariupola".

 

Szef wywiadu ostrzega również, że okupant będzie próbował formować na kontrolowanych przez siebie terenach zależne od siebie struktury władzy, "równoległe" do prawowitych organów.

 

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie