Wojna w Ukrainie. Papież Franciszek: Dość! Niech zamilknie broń! Niech zaczną się negocjacje

Świat
Wojna w Ukrainie. Papież Franciszek: Dość! Niech zamilknie broń! Niech zaczną się negocjacje
PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
Papież Franciszek wezwał: "Wobec niebezpieczeństwa samozagłady niech ludzkość zrozumie, że nadszedł moment zlikwidowania wojny, wykreślenia jej z historii człowieka zanim to ona wykreśli człowieka z historii".

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że trzeba "wykreślić wojnę z historii człowieka, nim wojna wykreśli człowieka z historii". Wojna to "bestialstwo, akt barbarzyński i świętokradczy" - mówił, tłumacząc rządzącym, że dla ludzkości "nadszedł moment zlikwidowania wojny". - Ponawiam apel: dość! Przestańcie! Niech zamilknie broń! Niech zaczną się poważne negocjacje w sprawie pokoju" - wezwał.

- Minął ponad miesiąc od początku inwazji na Ukrainę, od początku tej wojny okrutnej i bezsensownej, która jak każda wojna stanowi porażkę dla wszystkich, dla nas wszystkich - mówił podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie papież Franciszek do zebranych na Placu Świętego Piotra w Watykanie.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie używają nowego zdalnego systemu minowania

 

- Trzeba wyrzec się wojny, miejsca śmierci, gdzie ojcowie i matki grzebią dzieci, gdzie ludzie zabijają swoich braci nawet ich nie widząc, gdzie możni decydują a ubodzy umierają - dodał Ojciec Święty. - Wojna nie niszczy tylko teraźniejszości, ale również przyszłość społeczeństwa - zaznaczył i przytoczył dane, z których wynika, że od początku agresji na Ukrainę co drugie dziecko stało się uchodźcą.

 

- To oznacza niszczenie przyszłości, wywoływanie dramatycznych traum u najmniejszych i niewinnych - wskazywał papież, który stwierdził następnie: "Oto bestialstwo wojny, akt barbarzyński i świętokradczy". Wyraził też przekonanie, że "wojna nie może być czymś nieuniknionym".

Franciszek: "Dość! Przestańcie! Niech zamilknie broń!"

- Nie możemy przyzwyczajać się do wojny, musimy natomiast przekształcić dzisiejsze oburzenie w zaangażowanie w przyszłości, bo jeśli z tych wydarzeń wyjdziemy tacy, jak wcześniej, będziemy w pewien sposób wszyscy winni - ostrzegł zwierzchnik Kościoła katolickiego.

 

- Wobec niebezpieczeństwa samozagłady niech ludzkość zrozumie, że nadszedł moment zlikwidowania wojny, wykreślenia jej z historii człowieka, zanim to ona wykreśli człowieka z historii - nawoływał Franciszek, który zaapelował do rządzących, by zastanowili się nad tym i by "patrząc na umęczoną Ukrainę, zrozumieli, jak każdy dzień wojny pogarsza sytuację wszystkich".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie zaatakowali zakazanymi bombami kasetowymi miasto Krasnohoriwka

 

- Dlatego ponawiam mój apel: dość! Przestańcie! Niech zamilknie broń! Niech zaczną się poważne negocjacje w sprawie pokoju - wezwał papież.

Ojciec Święty podziękował także wiernym za udział w piątkowej modlitwie zawierzenia świata, a zwłaszcza Rosji i Ukrainy Matce Bożej.

 

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie