Wojna w Ukrainie. Rosjanie używają nowego zdalnego systemu minowania

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosjanie używają nowego zdalnego systemu minowania
EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT
Czernichów

Wojska rosyjskie stosują na Ukrainie nowy system zdalnego minowania – poinformowała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na portal Armyinform.co.ua.

"Na tym filmie wojska rosyjskie odpalają pociski w celu masowego zaminowywania ziemi ukraińskiej nowym systemem zdalnego minowania »Ziemledielije« (ros. uprawa roli) w obwodzie charkowskim" – napisano pod nagraniem na portalu Armyinform.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski apeluje o dostawy ciężkiej broni

 

Jak dodano, system ten został po raz pierwszy zaprezentowany w ubiegłym roku. Umożliwia on zdalne umieszczanie min na dystansie od 5 do 15 km. Wystrzeliwane pociski nie wybuchają, lecz rozmieszczają wiele min według zaprogramowanego schematu.

Rosja używa zakazanych bomb

"Wróg przeprowadził uderzenie z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Tornado-S na dzielnicę mieszkaniowa Krasnohoriwki. Rosyjskie wojska zastosowały zabroniona amunicją kasetową. Spadła on na ulice zabudowy prywatnej" – podało ukraińskie MSW.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ukraińcy odbili miejscowości Wilchiwka i Husarówka k. Charkowa

 

Według MSW okres samolikwidacji tej amunicji może wynosić nawet 40 lat, a więc przebywanie w ich okolicy grozi śmiercią.

 

Wykorzystanie amunicji kasetowej na terenach, gdzie mieszkają ludzie, jest niezgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie