Wojna w Ukrainie. Sprzeczne informacje ws. Siergieja Szojgu. Opublikowano zdjęcia ze spotkania

Świat
Wojna w Ukrainie. Sprzeczne informacje ws. Siergieja Szojgu. Opublikowano zdjęcia ze spotkania
mil.ru
Rosyjski resort obrony opublikował zdjęcie ze spotkania, w którym uczestniczył Siergiej Szojgu

Pojawiają się sprzeczne informacje w związku ze zniknięciem ministra obrony narodowej Rosji Siergieja Szojgu. W piątek późnym wieczorem doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko przekazał, że kremlowski minister miał zawał serca. W sobotę rano na stronie rosyjskiego MON opublikowano zdjęcia z rzekomego spotkania Szojgu z przedstawicielami resortu finansów.

Rosyjski minister od wielu dni nie pokazywał się w mediach. Kilka dni temu jego nieobecność zaczęto komentować w Ukrainie. - Zniknięcie z przestrzeni publicznej w Rosji ważnych postaci ze struktur siłowych, w tym ministra obrony Siergieja Szojgu, świadczy o tym, że trwa tam szukanie winnych niepowodzeń na Ukrainie – ocenił w środę sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow.

 

- Trwa ustalanie, kto ich tak wrobił, że nie mając informacji o naszym kraju, zdecydowali się na taką awanturę – powiedział Daniłow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. Jak dodał, struktury siłowe w Rosji próbują się nawzajem obwiniać o błędy, związane z wojną na Ukrainie. - FSB pokazuje palcem na wojskowych, wojskowi – na inne struktury – oświadczył wtedy sekretarz RBNiO.

Szojgu miał zawał?

W piątek późnym wieczorem informację o poważnych kłopotach zdrowotnych ministra rosyjskiego MON przekazał szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. 

"Szojgu miał zawał serca. To dlatego od połowy marca nie pojawiał się publicznie. Szojgu doznał ataku serca po tym, gdy usłyszał od Putina zarzuty w sprawie całkowitej porażki inwazji na Ukrainę" - napisał na Facebooku. Więcej na ten temat TUTAJ. 

Odpowiedź Kremla

W sobotę rano odpowiedzieli Rosjanie. Na stronie tamtejszego Ministerstwa Obrony Narodowej pojawił się materiał o rzekomym spotkaniu roboczym Szojgu z przedstawicielami Ministerstwa Finansów. Wpis został opatrzony zdjęciami z narady, na których jest szef MON. Na Twitterze pojawiło się też nagranie z rzekomej narady.

 

"Odbyliśmy spotkanie z Ministerstwem Finansów na temat całego szeregu zagadnień dotyczących realizacji i zobowiązań budżetowych na ten rok, a przede wszystkim porządku obronnego państwa" - miał powiedzieć Szojgu cytowany przez ministerialny departament informacji. 

 

ZOBACZ: Gdzie jest Siergiej Szojgu? Kreml odpowiada mediom

 

"W dalszym ciągu zwiększamy dostawy broni i sprzętu, korzystając z funduszy kredytowych. Priorytetem jest precyzyjne uzbrojenie dalekiego zasięgu, sprzęt lotniczy, a także utrzymanie gotowości bojowej strategicznych sił jądrowych" - miał przekazać.

 

 

Z materiału dowiadujemy się też, że w związku ze "specjalną operacją wojskową" konieczne jest "dostarczanie wojskom zaawansowanej broni, w tym systemów robotycznych, wsparcia informacyjnego i walki elektronicznej". Rosyjski generał miał zapewnić też, że jego resort w pełni wywiązuje się ze zobowiązań wobec personelu. 

ap / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie