Rosja. Sergiej Szojgu: w ramach ćwiczeń z Rosji i Białorusi przerzucono siły na 10 tys. km

Świat
Rosja. Sergiej Szojgu: w ramach ćwiczeń z Rosji i Białorusi przerzucono siły na 10 tys. km
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT
Ćwiczenia rosyjskiego wojska

Podczas sprawdzianu gotowości wojsk Państwa Związkowego, tworzonego przez Rosję i Białoruś, siły rosyjskie zostały przerzucone na odległość do 10 tys. km - powiedział we wtorek w Moskwie minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

Minister wyjaśnił, że chodzi o siły rosyjskiego Wschodniego Okręgu Wojskowego. To właśnie one biorą udział w sprawdzianie sił reagowania Państwa Związkowego.

 

ZOBACZ: Ukraina. Wołodymyr Zełenski zapowiada zwiększenie liczebności sił zbrojnych o 100 tys. żołnierzy

 

- Obecnie odbywa się pierwszy etap sprawdzianu. Wojska zostały przerzucone na odległość do 10 tys. km. Przerzucono z baz m.in. oddziały lotnicze i jednostki obrony przeciwlotniczej - powiedział Szojgu.

10 lutego rozpoczną się manewry wojskowe

W trakcie tego etapu "zorganizowano ochronę i obronę obiektów państwowych i wojskowych i granicy państwowej w przestrzeni powietrznej, w ramach jednolitego regionalnego systemu obrony przeciwlotniczej Białorusi i Rosji" - poinformował minister.

 

ZOBACZ: KE zbada sprawę Nord Stream 2. "UE zrobi wszystko, by Rosja nie użyła gazu ziemnego jako broni"

 

Jak podaje rosyjska agencja TASS, pierwszy etap sprawdzianu sił reagowania Państwa Związkowego trwa do 9 lutego. W ramach drugiego etapu odbędą się, w dniach 10-20 lutego, rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe. Moskwa zapewnia, że po ich zakończeniu siły rosyjskie wycofają się z Białorusi.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie