Wojna w Ukrainie. Szef rosyjskiego MON Siergiej Szojgu zniknął?

Świat
Wojna w Ukrainie. Szef rosyjskiego MON Siergiej Szojgu zniknął?
Russian Defense Ministry/Laski Diffusion/East News
Siergiej Szojgu

Co się dzieje z szefem rosyjskiego ministerstwa obrony? Według rosyjskich dziennikarzy nie pojawił się publicznie od 12 marca. Brytyjskie media dodają, że prezydent Rosji Władimir Putin nabrał dystansu do współpracowników.

Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. W pierwszych dniach wojny rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu występował publicznie i zabierał głos. Jednak od 12 marca - jak podają rosyjskie opozycyjne media - nie był widziany, a w telewizji pokazywane są jego stare zdjęcia i nagrania. 

Wojna Rosja-Ukraina. Gdzie jest Sergiej Szojgu?

Portal Ukraińska Prawda, powołując się na doniesienia rosyjskich mediów, pisze o rzekomych problemach zdrowotnych Szojgu, który, według tych przekazów, ma chore serce.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. W Kijowie zatrzymano kolejnych dywersantów

 

Ostatni raz rosyjski minister obrony - jak czytamy - pojawił się w wiadomościach 11 marca. Pokazano wówczas film, w którym Szojgu wręcza państwowe nagrody okupantom Ukrainy biorącym udział w "specjalnej operacji wojskowej".

 

18 marca minister został wymieniony w oświadczeniu na stronie Kremla, w którym stwierdzono, że prezydent Władimir Putin rozmawiał ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa o "przebiegach operacji specjalnej na Ukrainie". Na spotkaniu miał być obecny Szojgu, ale nie opublikowano żadnych zdjęć ani nagrań z tego wydarzenia. 

Nie tylko Szojgu. To zemsta Putina?

Według dziennikarzy, których cytuje Ukraińska Prawda, tego samego dnia w rosyjskiej telewizji pokazano tamtejszego szefa MON, wręczającego odznaczenia, informując, że to zdjęcia "z dzisiaj". Jednak - jak zauważono - nagranie było identyczne jak to, które zamieszczono na oficjalnej stronie resortu obrony 11 marca. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Japonia. Wołodymyr Zełenski: Rosja przygotowuje się do ataku bronią chemiczną

 

Nie tylko Szojgu miał "zniknąć". Od 11 marca nie odnotowano żadnych wydarzeń, w których uczestniczył szef sztabu rosyjskich sił zbrojnych Walerij Gierasimow - podaje portal. 

 

Według brytyjskich mediów Władimir Putin nabrał dystansu do najbliższych współpracowników po tym, jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania otrzymały przecieki dotyczące jego planów wojskowych.

jk/zdr / polsatnews.pl/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie