Wojna w Ukrainie. Mychaiło Podoljak: Rosja może dokonać ofensywy na pełną skalę na Polskę

Świat
Wojna w Ukrainie. Mychaiło Podoljak: Rosja może dokonać ofensywy na pełną skalę na Polskę
mil.ru
Wystrzelony pocisk balistyczny Iskander-M

Według Mychaiło Podoljaka, doradcy szefa urzędu prezydenta Ukrainy, Rosja może przygotowywać atak na Polskę, państwa bałtyckie i Kazachstan - informuje agencja Ukrinform. O "demilitaryzację" i "denazyfikację" sześciu kolejnych państw, w tym Polski, zaapelował w oficjalnym dokumencie jeden z moskiewskich radnych partii komunistycznej - ujawnili politycy opozycyjnej partii Jabłoko.

"Federacja Rosyjska może dokonać ofensywy na pełną skalę na Polskę, państwa bałtyckie i Kazachstan w ramach globalnej specjalnej operacji militarnej mającej na celu demilitaryzację i denazyfikację. Tak oświadczył członek parlamentu rosyjskiego Sawostjanow" - napisał Podoljak cytowany przez Ukrinform. 

 

"To tylko początek. Rosja otwarcie obiecuje, że będzie dużo europejskiej krwi" - dodał doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Moskiewski radny: "denazyfikacja" kolejnych krajów

Kopię pisma, na które powołuje się Podoljak zamieścił m.in. białoruski portal informacyjny Nexta. Rosyjski deputowany do Moskiewskiej Dumy Miejskiej "sugeruje" w nim celowość podjęcia rosyjskiego ataku na sześć kolejnych krajów, wymieniając w pierwszej kolejności Litwę, Łotwę i Estonię, a następnie Polskę, Mołdawię i Kazachstan.

 

Autorem tego apelu jest radny Radny Moskiewskiej Dumy Siergiej Władimirowicz Sawostjanow, który pisze w dokumencie, że "operacja specjalna Federacji Rosyjskiej" nie powinna zakończyć się jedynie na "demilitaryzacji i denazyfikacji" Ukrainy. Zdaniem radnego partii komunistycznej, "operacja specjalna zapewni bezpieczeństwo narodom Ukrainy, Federacji Rosyjskiej i... całej Europy".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Media: Putin wykorzystywał "ochronę klimatu". Europa uzależniona od Rosji


"Dla pełniejszego procesu zapewnienia bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w strefę denazyfikacji i demilitaryzacji oprócz Ukrainy uważam za celowe włączyć jeszcze Pribałtykę, Polskę, Mołdawię i Kazachstan" - pisze jednak dalej radny stolicy Rosji.

 

Jednocześnie samorządowiec zapewnił, że "radni Moskwy będą podejmować wszelkie niezbędne środki i właściwą działalność legislacyjną dla zabezpieczenia normalnego funkcjonowania gospodarki, sfery socjalnej i ukierunkowanej pomocy społecznej podczas operacji specjalnej" - głosi pismo Sawostjanowa.

 

Dokument ten ujawnił Kirył Gonczarow, polityk opozycyjnej partii Jabłoko.

 

Duda: gdyby była taka konieczność, polscy żołnierze walczyliby aż do zwycięstwa

Gdyby była konieczność, by stanąć w obronie ojczyzny, polscy żołnierze walczyliby zażarcie, aż do zwycięstwa - powiedział prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z żołnierzami z 18. Dywizji Zmechanizowanej. Dodał, że ustawa o obronie ojczyzny wprowadzi nas w nową rzeczywistość bezpieczeństwa Polski.

 

W piątek po południu prezydent Duda spotkał się na lotnisku w Rzeszowie-Jasionce z żołnierzami z 18. Dywizji Zmechanizowanej. Powiedział wojskowym, że od przebywającego w Polsce z wizytą prezydenta USA Joe Bidena, z którym spotkał się wcześniej, usłyszał wiele serdecznych i ciepłych słów na temat polskich żołnierzy.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: nasze wojska zadały wrogowi silne ciosy

 

- (Prezydent Biden) z sekretarzem (Antonym) Blinkenem powiedzieli: polski żołnierz to sprawdzony sojusznik, polski żołnierz to sprawdzony towarzysz broni, polski żołnierz to wiarygodny partner - relacjonował Duda, dziękując za to żołnierzom.

 

- Świat dzisiaj patrzy na odwagę i bohaterstwo naszych sąsiadów z Ukrainy z podziwem, ale nie mam żadnych wątpliwości, że nasi żołnierze potrafią walczyć tak samo. Gdyby była taka konieczność, by stanąć w obronie ojczyzny, walczyliby zażarcie, aż do zwycięstwa, tak jak wielokrotnie walczyli w obronie innych, na misjach, poza granicami naszego kraju - mówił.

 

ap/hlk/msl / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie