Joe Biden w Polsce. Awaria samolotu prezydenta Dudy. Do Rzeszowa przyleciał rezerwowym

Polska
Joe Biden w Polsce. Awaria samolotu prezydenta Dudy. Do Rzeszowa przyleciał rezerwowym
PAP/Darek Delmanowicz
Prezydent RP Andrzej Duda

- Miało miejsce awaryjne lądowanie samolotu z prezydentem Dudą - podał sekretarz w KPRP Jakub Kumoch. Podczas lotu podeszła stewardessa i powiedziała mi, że jest problem z samolotem; po chwili poczuliśmy, że samolot się kiwa i pilot zdecydował, że musi zawrócić do Warszawy - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda o okolicznościach awaryjnego lądowania samolotu, którym miał lecieć do Rzeszowa.

Prezydent Andrzej Duda, który przybył do Rzeszowie, spotka się z żołnierzami z 18. Dywizji Zmechanizowanej, a później z prezydentem USA Joe Bidenem - poinformowała Kancelaria Prezydenta na Twitterze.

 

Pierwotnie prezydenta USA miał powitać na lotnisku prezydent Duda i wspólnie mieli udać się na spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

 

 

Plany wizyty zmieniły się jednak w związku z opóźnieniem przylotu prezydenta Dudy do Rzeszowa. Jak informował szef BPM Jakub Kumoch, samolot z prezydentem Dudą na pokładzie zawrócił po usterce do Warszawy; miało miejsce awaryjne lądowanie. Prezydent przybył do Rzeszowa samolotem rezerwowym.

 

Dowództwo Generalne o awaryjnym lądowaniu prezydenta: wystąpiła niesprawność uniemożliwiająca kontynuowanie lotu. - Dowódca załogi zgodnie z procedurą podjął decyzję o powrocie na lotnisko startu Warszawa Chopina – poinformowało DGRSZ.

 

 

Prezydent Andrzej Duda: poczuliśmy, że samolot się kiwa

Prezydent, pytany w piątek wieczorem przez dziennikarzy w Rzeszowie-Jasionce o problemy z lotem do Rzeszowa oraz czy czuł się bezpiecznie, odparł: "My wszyscy wiemy, jaką mamy dramatyczną historię, jeżeli chodzi loty".

 

Relacjonując okoliczności, które ostatecznie doprowadziły do zawrócenia samolotu, którym już leciał do Rzeszowa, prezydent powiedział, że dosłownie po 10 minutach od wylotu z Warszawy nagle podeszła do niego stewardessa i powiedziała, "że jest problem z samolotem, że doszło do uszkodzenia jakiegoś urządzenia w samolocie, które powoduje, że samolot jest niestabilny".

 

- I rzeczywiście, za moment dosłownie poczuliśmy, że ten samolot się kiwa w taki specyficzny sposób, no i pilot zdecydował, że musi zawrócić do Warszawy, ponieważ tam ma lepsze warunki do lądowania, lotnisko jest lepiej wyposażone - powiedział. - Nie dyskutowałem z tym; taka była decyzja dowódcy załogi; skoro taką decyzję podjął, widocznie była to decyzja uzasadniona - dodał.

 

Jak przyznał, nie była to dla niego miła okoliczność, bo chciał w Rzeszowie osobiście przywitać prezydenta Joe Bidena. - Takie były ustalenia, no ale vis maior (siła wyższa); każdy rozumie, że jak się dzieje coś takiego, są sytuacje, których nie można było wcześniej przewidzieć. Zdarzają się takie sytuacje, kiedy występuje złośliwość rzeczy martwych. Stało się, zostanie to dokładnie sprawdzone, jakie były przyczyny - powiedział.

 

- Wylądowaliśmy w Warszawie, wylądowaliśmy spokojnie, chcę to podkreślić - dodał. - Było to spokojne, bezpieczne lądowanie, nie było żadnych problemów wewnątrz samolotu, przesiedliśmy się całą delegacją do samolotu zapasowego, a na szczęście już mamy takie możliwości w Polsce, że mamy te bardzo dobrej jakości nowe samoloty. Więc przesiedliśmy się do samolotu rezerwowego i przylecieliśmy do Rzeszowa najszybciej, jak to było możliwen - podsumował.

 

Samolot z prezydentem Dudą zawrócił

Prezydent Duda miał powitać w piątek po godz. 14 w Rzeszowie prezydenta USA Joe Bidena. Jednak szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował, że "samolot z prezydentem Dudą na pokładzie zawrócił po usterce do Warszawy. Miało miejsce awaryjne lądowanie".

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda po szczycie NATO: zawieszenie broni to za mało

 

Biuro prasowe Lotniska Chopina w Warszawie poinformowało, że samolot Polskich Sił Powietrznych po starcie zawrócił na lotnisko w Warszawie i o 13.40 bezpiecznie wylądował. Kumoch poinformował, że program wizyty w Rzeszowie prezydentów Polski i USA zostanie nieznacznie zmieniony.

Ustalenia Interii: pojawiły się drobne usterki techniczne

Prezydent leciał z Warszawy, pojawiły się drobne usterki techniczne, takie rzeczy się zdarzają, więc trzeba było zawrócić. W Warszawie samolot bezpiecznie wylądował, szybko nasza delegacja przesiadła się do drugiego samolotu, więc procedury zagrały. Przez to opóźnienie program zostanie nieznacznie zmieniony - mówi Interii minister z Kancelarii Prezydenta.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Premier Morawiecki: Polska domaga się kolejnych sankcji na Rosję

 

- W każdym momencie lotu prezydent Andrzej Duda był bezpieczny. Samolot z Warszawy do Rzeszowa musiał zawrócić z powodów technicznych, została postawiona nowa maszynaz program wizyty w Rzeszowie oraz przywitania prezydenta Bidena zostanie nieznacznie zmodyfikowany - mówi Interii minister Paweł Szrot.

Program wizyty Bidena w Polsce

- Program wizyty w Rzeszowie prezydentów Polski i USA zostanie nieznacznie zmieniony - poinformował Jakub Kumoch. Dodał, że "po przylocie prezydenta Andrzeja Dudy do Rzeszowa nastąpi powitanie przez niego prezydenta Joe Bidena". 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Prezydent USA Joe Biden wylądował na lotnisku Rzeszów-Jesionka

 

Prezydent USA Joe Biden w piątek po godz. 14 wylądował na lotnisku Rzeszów-Jasionka. Amerykańskiego przywódcę, który rozpoczyna dwudniową wizytę w Polsce, powita prezydent Andrzej Duda.

 

 

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie