Białoruś. Andżelika Borys zwolniona z więzienia

Świat
Białoruś. Andżelika Borys zwolniona z więzienia
East News/WOJCIECH STROZYK/REPORTER
Andżelika Borys trafiła do więzienia 23 marca 2021 roku

Andżelika Borys została zwolniona z więzienia - taką informację na Twitterze przekazał białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan. Przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi spędziła ponad rok w więzieniu.

"Andżelika Borys, liderka polskiej mniejszości na Białorusi, została zwolniona. Spędziła ponad rok za kratami, została aresztowana 23 marca 2021 roku" - napisał na Twitterze białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan.

Informację o zwolnieniu potwierdził Aleksy Dzikawicki, wiceszef telewizji Biełsat oraz rzecznik polskiego MSZ. 

Andżelika Borys na wolności. Kara zamieniona na areszt domowy

Jak podaje telewizja Biełsat w mediach społecznościowych kara dla Andżeliki Borys została zmieniona areszt domowy. Borys ma zakaz kontaktowania się z polską dyplomacją.

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ukraińskie MSW: Łukaszenka zrobi wszystko, by nie przeprowadzić inwazji na Ukrainę

 

Andżelika Borys od 2016 roku jest przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi. Wcześniej piastowała tę funkcję w latach 2005-2010.

Za swoją działalność wielokrotnie była ścigana przez białoruski wymiar sprawiedliwości. Została aresztowana 23 marca 2021. Ponad rok spędziła w areszcie, postawiono jej zarzuty podżegania do nienawiści na tle etnicznym oraz rehabilitacji nazizmu za co grozi na Białorusi od 5 do 12 lat pozbawienia wolności.

 

dsk/Interia/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie