Wojna w Ukrainie. Ukraińskie MSW: Łukaszenka zrobi wszystko, by nie przeprowadzić inwazji na Ukrainę

Świat
Wojna w Ukrainie. Ukraińskie MSW: Łukaszenka zrobi wszystko, by nie przeprowadzić inwazji na Ukrainę
Laski Diffusion/Laski Diffusion/East News
Aleksandr Łukaszenka

Rządzący Białorusią Alaksandr Łukaszenka zrobi wszystko, co w jego mocy, aby w najbliższej przyszłości nie przeprowadzić naziemnej inwazji na Ukrainę - powiedział w sobotę doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Wadym Denysenko, cytowany przez portal Ukrinform.

- Myślę, że Łukaszenka zrobi wszystko, co w jego mocy, aby w najbliższej przyszłości nie doszło do inwazji naziemnej z Białorusi – podkreślił Denysenko.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Były dowódca NATO: Putin nie może już wygrać tej wojny

Białoruś ma za słabą armię żeby dołączyć do wojny

- Najwyraźniej Łukaszenka bardzo boi się wszczynania takich działań wojennych. Rozumie, że gdyby to zrobił, to jego czas na stanowisku prezydenta byłby tym samym zakończony. Białoruś ma małą armię, liczącą tylko 40 tys. ludzi. Według różnych szacunków gotowych do walki jest 5-8 tys., maksymalnie - 10 tys. Wrzucenie tej armii tutaj teraz, w takich warunkach, oznacza kilka tysięcy trumien. Ludność Białorusi jest kategorycznie przeciwna takim awanturom - ocenił przedstawiciel MSW, dodając, że po tymczasowym obniżeniu intensywności działań wojennych należy spodziewać się silniejszych ataków wojsk rosyjskich w Donbasie oraz w okolicach Kijowa i Charkowa.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosja szykuje prowokacje w elektrowni atomowej w Czarnobylu

 

W piątek, zarówno ukraińskie media, jak i instytucje rządowe ostrzegały, że właśnie tego dnia Białoruś może aktywnie włączyć się do wojny i dokonać inwazji na Ukrainę. Przewidywania się nie potwierdziły.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie