"FT": USA i UE finalizują plan dostaw dodatkowych 15 mld metrów sześciennych LNG dla Europy

Świat
"FT": USA i UE finalizują plan dostaw dodatkowych 15 mld metrów sześciennych LNG dla Europy
EastNews/KAROLINA MISZTAL/REPORTER
Dodatkowe dostawy gazu dla Europy

USA i UE finalizują plan dostaw dodatkowych 15 mld metrów sześciennych gazu LNG dla Europy. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mogą poinformować o porozumieniu w tej sprawie już w piątek rano - podał w czwartek wieczorem "Financial Times".

Powołując się na osoby z KE, znające szczegóły negocjacji, brytyjski dziennik pisze, że plan zrealizowania tych dostaw ma zapewnić UE bezpieczeństwo energetyczne, a jednocześnie przyczynić się do zwiększenia produkcji LNG w USA w średnim terminie.

 

Biały Dom odmówił skomentowania tych informacji - zastrzega "FT".

Cel - uniezależnienie od rosyjskiego gazu

Dostawy amerykańskiego gazu mają uniezależnić UE od gazu importowanego z Rosji i pomóc Unii w realizacji celu zastąpienia 50 mld metrów sześciennych gazu importowanego z tego kraju surowcem z innych źródeł. Dodatkowymi dostawcami mają być Katar i Egipt.

 

Rozmówcy "FT" podkreślają, że ostateczna ilość LNG, jaką USA będą mogły wyeksportować do UE, zależeć będzie od ważnych jeszcze zobowiązań kontraktowych, głównie na rzecz Azji, oraz przepustowości amerykańskich terminali, która jest niemal w pełni wykorzystywana.

 

ZOBACZ: Premierzy państw bałtyckich i Polski wezwali UE do zakazu transportu z oraz do Rosji i Białorusi

 

Von der Leyen poinformowała w środę w przemówieniu w Parlamencie Europejskim, że KE chce, by państwa członkowskie dokonywały wspólnych zakupów gazu, w tym z USA.

nat / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie