Szczyt w Brukseli: państwa G7 ograniczą transakcje złotem banku centralnego Rosji

Biznes
Szczyt w Brukseli: państwa G7 ograniczą transakcje złotem banku centralnego Rosji
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Nadzwyczajny szczyt w Brukseli

Państwa G7 postanowiły podczas czwartkowego nadzwyczajnego szczytu w Brukseli, że ograniczą bankowi centralnemu Rosji możliwość przeprowadzania transakcji w złocie. Poprzednie sankcje nałożone na ten bank nie utrudniały Moskwie korzystanie z rezerw złota - podaje Associated Press.

Rosja zgromadziła w ostatnich latach bardzo duże rezerwy złota, których wartość wynosi około 130 mld dolarów. 28 lutego jej bank centralny ogłosił, że wznowi skup złota na krajowym rynku metali szlachetnych - przypomina AP.

 

ZOBACZ: Szczyt G7. Wołodymyr Zełenski wezwał do odłączenia rosji od GPS i izolacji jej banku centralnego

 

Biały Dom oznajmił, że decyzja G7 utrudni Kremlowi dostęp do rezerw ulokowanych w złocie, a zatem również wspieranie swojej gospodarki i finansowanie inwazji na Ukrainę.

Wspólne działania przeciwko rosyjskiej ekspansji

Przywódcy Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Japonii ogłosili też, że podejmą wspólne kroki mające na celu uniemożliwienie Rosji obchodzenia nałożonych już na nią sankcji.

 

ZOBACZ: Jens Stoltenberg: będą cztery nowe grupy bojowe NATO

 

Wysokiej rangi przedstawiciel amerykańskiej delegacji na szczyt G7 powiedział, że grupa ma też zamiar wezwać organizacje i fora międzynarodowe, by nie współpracowały już z Rosją w stylu "business as usual".

Kwestia Chin w rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Tematem rozmów G7 są również sposoby ustabilizowania rynku energetycznego, w tym rosnącej ceny ropy naftowej oraz wsparcie dla Ukrainy.

 

USA zabiegają na forum G7 o podjęcie skoordynowanych wysiłków UE i G7, aby nie dopuścić, by Chiny dostarczały pomoc Rosji prowadzącej wojnę z Ukrainą. Państwa tej grupy, do których trafia mniej więcej jedna trzecia eksportu z Chin, mają większe możliwości wywierania zbiorowej presji na Pekin - zauważył Reuters. 

nat / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie