Premierzy państw bałtyckich i Polski wezwali UE do zakazu transportu z oraz do Rosji i Białorusi

Moto
Premierzy państw bałtyckich i Polski wezwali UE do zakazu transportu z oraz do Rosji i Białorusi
Mateusz Jagielski/East News
Wezwanie UE w sprawie zakazu transportu

Premierzy państw bałtyckich i Polski wezwali w czwartek Unię Europejską do wprowadzenia zakazu transportu drogowego towarów z oraz do Rosji i Białorusi, a także do uniemożliwienia statkom tych dwóch państw wpływania do portów UE – poinformowało biuro prasowe litewskiego rządu.

We wspólnym oświadczeniu szefowie rządów czterech państw zaapelowali „o zwiększenie presji na Rosję, która kontynuuje niesprowokowaną wojnę przeciwko Ukrainie, oraz na Białoruś, która współpracuje z agresorem”.

Odezwa do UE i przywołanie deklaracji wersalskiej

"Wzywamy do podjęcia niezbędnych środków w celu wprowadzenia zakazu transportu drogowego towarów z oraz na terytorium Rosji i Białorusi. Proponujemy również zablokowanie statkom rosyjskim i białoruskim możliwości wpływania do portów UE” – czytamy w oświadczeniu.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Prezydent USA Joe Biden: odpowiemy, jeśli Rosja użyje broni masowego rażenia

 

Premierzy, wskazując, że „sektor transportu jest ze swej natury międzynarodowy”, podkreślili, że „aby środki dotyczące obu rodzajów transportu były naprawdę skuteczne, muszą być przyjęte jednocześnie na poziomie UE".

 

Szefowie rządów zauważają, że „w deklaracji wersalskiej, podpisanej na początku marca, przywódcy UE zobowiązali się do wywierania presji na sprawców wojny na Ukrainie, ale jak dotąd Rosja jedynie zintensyfikowała swoją strategię terroru i masowych bombardowań obszarów cywilnych”.

Wspólny głos krajów bałtyckich i Polski

Premierzy Litwy, Łotwy, Estonii i Polski wyrażają przekonanie, że „UE nie może ignorować zbrodni wojennych i licznych ofiar wśród ludności cywilnej na Ukrainie” oraz, że tę wojnę można powstrzymać jedynie „wspólną i zdecydowaną reakcją UE, w tym nowymi sankcjami”.

 

We wtorek do pilnych działań w sprawie Rosji i Białorusi, m.in. do czasowego całkowitego zakazu transportu towarów do oraz z tych krajów wezwali ministrowie transportu Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Swoje stanowisko zawarli w liście skierowanym do unijnej komisarz ds. transportu Adiny Valean oraz kolegów ministrów z innych krajów Wspólnoty.

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński dla "Polska Times": w Polsce nie ma obozów uchodźców z Ukrainy

 

W czwartek w Brukseli rozpoczął się dwudniowy nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej. W spotkaniu, zwołanym w związku z wojną Rosji przeciwko Ukrainie, bierze udział premier RP Mateusz Morawiecki. Uczestniczy w nim także prezydent USA Joe Biden.

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie