Nielegalna migracja z Białorusi nie ustaje. Zatrzymano siedmiu kurierów przewożących migrantów

Polska
Nielegalna migracja z Białorusi nie ustaje. Zatrzymano siedmiu kurierów przewożących migrantów
Straż Graniczna
Zdj. ilustracyjne/Migranci zatrzymani w niedzielę

Siedmiu kolejnych kurierów przewożących osoby nielegalnie przebywające w Polsce zatrzymała w poniedziałek policja w województwie podlaskim. Przewozili 28 osób - podał we wtorek rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa. Jak podaje Straż Graniczna - na całej długości granicy z Białorusią, do Polski próbowały się dostać 134 osoby.

Czterej pośród zatrzymanych to Gruzini, a także Ukrainiec, Łotysz i Rosjanin.

 

Zatrzymano ich w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej.

 

ZOBACZ: Straż Graniczna: minionej doby do Polski z Białorusi nielegalnie próbowało dostać się 70 osób

 

"Kurierzy zostali zatrzymani w Michałowie, Kruglanach, Milejczycach i Nowym Dworze" - poinformował Krupa. Dodał, że osoby te chciały przewieźć 28 migrantów.

Pomocnictwo w przekraczaniu granicy jest nielegalne 

Tomasz Krupa podsumował, że od początku kryzysu migracyjnego przy polsko-białoruskiej granicy policja zatrzymała 396 kurierów, którzy przewozili 1 tys. 511 osób.

 

ZOBACZ: Straż Graniczna: w sobotę przez granicę z Białorusią próbowało przejść nielegalnie 82 cudzoziemców

 

Policja wielokrotnie wcześniej informowała, że pomocnictwo w związku z nielegalnym przekroczeniu granicy grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. Zazwyczaj zatrzymywane są auta, którymi przewożono migrantów, cudzoziemcy są przekazywani Straży Granicznej.

W poniedziałek z Białorusi do Polski próbowały się nielegalnie dostać 134 osoby

134 osoby próbowały w poniedziałek dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi - poinformowała we wtorek na Twitterze Straż Graniczna. Podkreślono, że to najwięcej od początku roku.

 

"Najwięcej cudzoziemców zatrzymano w Narewce, bo aż 40 osób" - podała Straż Graniczna.

 

Dodano, że miała tam miejsce akcja ratownicza, podczas której wspólnie ze strażakami udało się pogranicznikom wydostać z bagien 16 obywateli Iraku.

 

 

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Wcześniej na tym terenie od 2 września do 30 listopada 2021 r. był wprowadzony stan wyjątkowy.

 

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie