Wojna Rosja-Ukraina. Ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca: Są obawy, że Rosja może zaatakować Polskę

Świat
Wojna Rosja-Ukraina. Ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca: Są obawy, że Rosja może zaatakować Polskę
PAP/Albert Zawada
Ambasador Ukrainy w RP Andrij Deszczyca

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca w wywiadzie dla Kanału 24 powiedział, że "istnieją obawy, że Rosja może zaatakować Polskę. Polski rząd się do tego przygotowuje". Ambasador mówił także o pomocy, której Polacy udzielają Ukraińcom uciekającym przed wojną. Wspomniał też o przyjęciu ustawy o obronie ojczyzny.

Andrij Deszczyca powiedział, że Rosja szerzy dezinformację na temat Polski, która według propagandy Kremla chce zająć zachodnią Ukrainę. Ambasador podkreślił, że takie informacje nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. 

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Wołodymyr Zełenski: wszystkie kompromisy z Rosją poddamy pod referendum

 

- Rzeczywistość jest taka, że Polacy pomagają Ukrainie i tym, którzy przybyli do Polski. To bezprecedensowa pomoc w ciągu ostatnich kilku lat - dodał Deszczyca. 

 

- Istnieją obawy, że Rosja może zaatakować Polskę. Polski rząd się do tego przygotowuje - mówił. 

 

Więcej na ten temat znajdziesz na Interii.

 

Ambasador przypomniał także o tym, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o obronie ojczyzny, która ma wzmocnij polską armię. Podkreślił, że Polska "rozumie, że lepiej jest pomóc Ukrainie i zapobiec zbliżaniu się wojsk rosyjskich do granic z Polską".

Wojna w Ukrainie. Pentagon: Wojska rosyjskie nie poczyniły postępów

Wojska rosyjskie nadal nie poczyniły znaczących postępów w swej ofensywie na Ukrainie i w coraz większym stopniu opierają się na ostrzałach miast z daleka, w niemal desperackiej próbie odzyskania impetu - poinformował wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

Według resortu obrony USA Rosjanie wystrzelili ponad 1100 rakiet, ale wciąż mają ponad połowę zapasów tej broni.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosyjskie media podały informacje o stratach w ludziach. Tekst został usunięty

 

- Uderzenia rakietowe, ostrzał artyleryjski z dalekiej odległości na te miasta to odzwierciedlenie tego, co według niektórych jest niemal desperacką próbą zyskania impetu - powiedział przedstawiciel Pentagonu podczas briefingu prasowego na temat sytuacji militarnej na Ukrainie. Jak dodał, takie próby odwrócenia biegu wojny z natury rzeczy będą skutkowały coraz większymi ofiarami wśród cywilów.

 

aml/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie