Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii: przekazaliśmy Ukrainie ponad 4000 wyrzutni NLAW

Świat
Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii: przekazaliśmy Ukrainie ponad 4000 wyrzutni NLAW
PAP/EPA/SEDAT SUNA
Ukraińscy cywile przechodzą szkolenia wojskowe

Wielka Brytania przekazała Ukrainie już ponad 4 tys. wyrzutni pocisków krótkiego zasięgu NLAW - poinformowało na Twitterze brytyjskie ministerstwo obrony. To większa liczba niż ta, o której dotychczas oficjalnie mówił minister obrony Ben Wallace.

We wpisie podkreślono, że Wielka Brytania ma wystarczającą ilość broni, aby zapewnić zarówno bezpieczeństwo własne, jak i wypełniać zobowiązania wobec sojuszników z NATO.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda w Bukareszcie: potrzebna jest nowa koncepcja NATO

 

Było to odniesienie się do nagrania zamieszczonego w internecie przez dwóch znanych rosyjskich oszustów, którzy dzwonią do polityków podszywając się pod inne osoby. W zeszłym tygodniu Wallace ujawnił, że zadzwonił do niego oszust, podający się za premiera Ukrainy Denysa Szmyhala i zadał mu kilka pytań. Zamieszczone przez nich nagranie sugeruje, że Wielkiej Brytanii kończy się broń przeciwczołgowa.

Wojna w Ukrainie. Rakiety mogą zniszczyć czołg

NLAW, nazywane również MBT LAW, to ręczne jednostrzałowe wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych krótkiego zasięgu typu fire and forget. Ważące 12,5 kg wyrzutnie mogą jednym strzałem z odległości do 800 metrów zniszczyć czołg przeciwnika, a używane były m.in. przeciwko talibom w Afganistanie.

 

ZOBACZ: Zbigniew Rau: Nie ma powrotu do normalnych stosunków z reżimem rosyjskim

 

Stanowią one największą część brytyjskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jeszcze przed rosyjską napaścią Wielka Brytania przekazała 2000 sztuk NLAW, zaś dwa tygodnie temu Wallace informował, że ta liczba zostanie zwiększona do 3615.

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie