Koreańska armia: Korea Północna testowała wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe

Świat
Koreańska armia: Korea Północna testowała wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe
AP/Associated Press/East News
Artyleria Korei Północnej oddała cztery salwy w kierunku swego zachodniego wybrzeża

Według naszych informacji Korea Północna przeprowadziła w niedzielę rano testowy ostrzał z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - poinformowało biuro prasowe Kolegium Połączonych Szefów Sztabów armii Korei Południowe. Wszelkie próby rakietowe i balistyczne są objęte embargiem wynikającym z kilku rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W porównaniu z północnokoreańskimi testami rakiet balistycznych, rozwijanie przez ten kraj artylerii rakietowej przyciąga mniejszą uwagę, chociaż Pjongjang zaprezentował w ostatnich latach kilka nowych modeli tego uzbrojenia, które wraz z już istniejącym arsenałem artyleryjskim może posłużyć do ewentualnego niszczenia celów w Korei Płd. - zauważa agencja Reutera

 

ZOBACZ: Korea Północna wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk w kierunku Morza Japońskiego

 

Artyleria Korei Północnej oddała cztery salwy w kierunku swego zachodniego wybrzeża; rakiety wystartowały z nieznanego poligonu w środkowej części kraju - przekazała agencja Yonhap.

Łamią kilka rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ

Wszelkie próby rakietowe i balistyczne są objęte embargiem wynikającym z kilku rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

ZOBACZ: Korea Płd. Więzienie dla mężczyzny, który dwukrotnie zbiegł z Korei Płn. i znów chciał tam wrócić

 

Niemal połowa populacji liczącej 52 mln mieszkańców Korei Południowej mieszka w aglomeracji Seulu i jej okolicach, które potencjalnie mogą stać się celem ataku przez północnokoreańską artylerię dalekiego zasięgu.

 

W 2021 r. Korea Południowa przyjęła warty 2,6 mld dolarów plan budowy systemu obrony powietrznej podobnego do izraelskiej Żelaznej Kopuły, który ma chronić północ kraju.

grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie