Wojna w Ukrainie. Zginął Andriej Palij, zastępca dowódcy Floty Czarnomorskiej

Świat
Wojna w Ukrainie. Zginął Andriej Palij, zastępca dowódcy Floty Czarnomorskiej
Twitter/Euromaidan PR
Andriej Palij zginął w trakcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Podczas inwazji na Ukrainę zginął rosyjski kapitan I stopnia Andriej Palij, zastępca dowódcy Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej - podały wojska piechoty Sił Zbrojnych Ukrainy. Wcześniej informację o śmierci Palija nieoficjalnie przekazywały media, m.in. Nexta i Euromaidan Press.

Zanim informację o zlikwidowaniu Palija potwierdziła armia, w ukraińskich mediach pisano, że ten wysokiej rangi przedstawiciel rosyjskiej marynarki zginął podczas bombardowania obwodu chersońskiego na południu Ukrainy.

 

 

"Siły Zbrojne Ukrainy zlikwidowały zastępcę dowódcy Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej, kapitana 1. stopnia Andrieja Palija, za jego pracę wojskową i polityczną. Dzień dobry, jesteśmy z Ukrainy!" - przekazało wojsko.
 

 

"Zastępca dowódcy Floty Czarnomorskiej nie wraca do domu z Ukrainy" - pisał na Twitterze Oleksander Scherba, ambasador Ukrainy w Austrii (2014-2021), a obecnie szef Naftohazu.

 

Rosyjscy dowódcy giną podczas ataku na Ukrainę

Palij był kolejnym ważnym wojskowym Federacji Rosyjskiej, który zginął podczas ataku na Ukrainę. W sobotę Siły Zbrojne zaatakowanego państwa przekazały, że zlikwidowały generała porucznika Andrieja Mordwiczowa.

 

Mordwiczow był dowódcą 8. Armii Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej. Miał stracić życie po pożarze na lotnisku w Czornobajiwce w obwodzie chersońskim.

 

 

W ostatnich dniach zginął również pułkownik Siergiej Suchariew, odpowiedzialny za bitwę pod Iłowajskiem, jedną z najkrwawszych podczas wojny w Donbasie z 2014 roku. Nie żyje także Oleg Mitiajew, generał elitarnej 150. dywizji strzelców zmotoryzowanych.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rząd zawiesza działalność prorosyjskich partii. Oświadczenie Zełenskiego

 

Ukraińskie Centrum Zwalczania Dezinformacji wyliczyło, że od początku wojny w Ukrainie - z szeregów agresora - zginęli również generał dywizji Magomed Tuszajew, generał dywizji Witalij Gierasimow oraz generał dywizji Andrij Kolesnikow.

 

Kijowskie władze mówiły też o neutralizacji generała dywizji Andrieja Suchowieckiego, pułkownika Andrija Zacharowa, pułkownika Serhija Porochnia, pułkownika Igora Nikołajewa, podpułkownika Jurija Agarkowa, jak i pułkownika Mychajła Sofronowa.

wka/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie