Wojna w Ukrainie. Media: wojska rosyjskie ostrzeliwane pociskami z instrukcją złożenia broni

Świat
Wojna w Ukrainie. Media: wojska rosyjskie ostrzeliwane pociskami z instrukcją złożenia broni
Twitter.com/UPZhyttya

Według informacji pochodzącej z portalu informacyjnego Ukrainska Prawda, nie wszystkie pociski używane przez ukraińskich żołnierzy zawierają ładunek wybuchowy. Część z nich zaopatrzona jest w instrukcję skierowaną do rosyjskich żołnierzy.

Żołnierze ukraińscy w niektóre pociski wkładają nie materiał wybuchowy, lecz instrukcję, jak się poddać i złożyć broń – poinformował w piątek portal Ukrainska Prawda, powołując się na rzecznika 128. górskiej brygady szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy Jarosława Hałasa.

Ukraina. Zamiast eksplozji, spadają broszury 

Hałas zademonstrował dziennikarzom proces wkładania broszur informacyjnych do niektórych specjalnych pocisków o kalibrze 122 mm. Kiedy wybuchają one w powietrzu, foldery spadają na pozycje rosyjskie.

 

 

ZOBACZ: Media: 10 państw UE handlowało bronią z Rosją. Łamały embargo. Transakcje warte niemal 350 mln euro

 

W broszurach podkreśla się, że każdy rosyjski żołnierz, który się podda, uratuje życie i będzie miał zagwarantowane humanitarne traktowanie. Będzie również mógł zadzwonić do domu i powrócić tam po zakończeniu działań bojowych.

Wojna w Ukrainie. Rosja traci impet

Piątek 18 marca to 23. dzień walk pomiędzy Rosją a Ukrainą. Jak dowodzi m.in. wywiad Wielkiej Brytanii, w przeciągu trzech tygodni Rosjanie stracili impet w natarciu.

 

- Nawet jeśli wyskrobią skądś jakieś rezerwy, spróbują przejść do ofensywy, to i tak wszystko zakończy się ich klęską. Po prostu o tydzień czy 10 dni będzie to dłużej trwać. Aktywna faza wojny na Ukrainie powinna zakończyć się za 2-3 tygodnie - uważa z kolei doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

 

Nat/ml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie