Ministerstwo Zdrowia chce zakończyć obostrzenia covidowe. "Ostateczną decyzję podejmuje premier"

Polska
Ministerstwo Zdrowia chce zakończyć obostrzenia covidowe. "Ostateczną decyzję podejmuje premier"
Polsat News

- Maseczki, izolacja i kwarantanna powinny zniknąć z naszego życia - ocenił w piątek Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. W rozmowie z Polsat News mówił też o obowiązkowych szczepieniach dla obywateli Ukrainy. Chodzi o preparaty m.in. przeciw polio i błonicy, które niezaszczepieni uchodźcy powinni przyjąć po trzech miesiącach pobytu w Polsce.

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że zarekomendował rezygnację z noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach, a także z covidowych izolacji oraz kwarantanny.

 

ZOBACZ: Katowice. Rodzice skazani za zagłodzenie niepełnosprawnej 5-latki. Sąd zaostrzył wyrok

 

Do opinii Niedzielskiego odniósł się w piątek rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. - Maseczki, izolacja czy kwarantanna raczej powinny zniknąć z naszego życia. Ostateczną decyzję podejmie premier - powiedział w Polsat News.

Andrusiewicz: możliwe, że teraz więcej osób będzie się testować

Jak przypomniał, "każda rekomendacja ministra rodzi ekstremizmy po dwóch stronach". - Jedni opowiadają się kategorycznie za, inni kategorycznie przeciw – uznał Andrusiewicz.

 

Przekazał ponadto, że pozostaną zwolnienia lekarskie ze względu na COVID-19, nie znikną też testy na obecność koronawirusa. - Myślę, że teraz więcej osób zechce się testować i zdecyduje się na zwolnienie lekarskie, czyli poniekąd na samoizolację – ocenił rzecznik MZ.

 

ZOBACZ: Ustawa o obronie ojczyzny. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

 

Wojciech Andrusiewicz przekazał ponadto, że obywatele Ukrainy po trzech miesiącach pobytu w Polsce, będą musieli zaszczepić się przeciw odrze, błonicy, gruźlicy oraz polio. - Przed upływem tego czasu szczepienia te są dobrowolne – uściślił.

 

Zapytany o podawanie preparatów przeciw COVID-19 uchodźcom, odpowiedział, że ostatniej doby ministerstwo wystawiło 32 tys. skierowań dla osób, które po ucieczce z Ukrainy uzyskały numer PESEL. Przypomniał, że władze Polski "cały czas namawiają do szczepień", w czym ma pomóc m.in. specjalna animacja w języku ukraińskim.

Ministerstwo zdrowia: sanepid ma zapas szczepionek, a POZ-y mogą je zamawiać

Andrusiewicz przypomniał, że w Ukrainie wyszczepienie zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, jest mniejsze niż w Polsce. - I tu nie tylko chodzi o COVID-19 - zastrzegł.

 

Zapewnił, że w wojewódzkich i powiatowych stacjach epidemiologicznych są zapasy szczepionek, a POZ-y mają możliwość ich zamawiania. 

nat/wka/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie