Prezydent Zełenski przed Kongresem USA: wzywam prezydenta Bidena, by był przywódcą świata

Świat
Prezydent Zełenski przed Kongresem USA: wzywam prezydenta Bidena, by był przywódcą świata
PAP/EPA/SCOTT APPLEWHITE

- Jeśli strefa zakazu lotów to zbyt wiele, to Ukraina potrzebuje systemów obrony przeciwlotniczej, S-300 i samolotów - powiedział w środę w przemówieniu przed połączonymi izbami Kongresu USA prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że "Rosja nie powinna otrzymać z USA ani centa, by nie mogła zabijać ludzi na Ukrainie".

"Rosja atakuje nie tylko nasze miasta, ale także nasze wartości"

- Decyduje się los naszego kraju i naszego narodu (...) Rosja prowadzi brutalną ofensywę przeciwko naszym wartościom, podstawowym ludzkim wartościom (...) naszemu pragnieniu szczęścia, bo nasze narodowe marzenie jest takie same jak macie wy, Amerykanie - powiedział Zełenski w wirtualnym przemówieniu.

 

ZOBACZ: Ołena Zełenska: Jak każda kobieta w Ukrainie obawiam się o swojego męża

 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dodał także, że "powojenne instytucje międzynarodowe nie działają" oraz że potrzeba "nowych instytucji i nowego sojuszu".

 

- Wzywam was także do przyjęcia nowych pakietów sankcji, one są potrzebne cały czas, każdego tygodnia, dopóki rosyjska machina wojenna się nie zatrzyma - powiedział Zełenski.

 

Zaapelował do Kongresu, by Stany Zjednoczone objęły sankcjami wszystkich polityków wciąż działających w Rosji, by wycofano z Rosji wszystkie amerykańskie firmy i by wprowadzono całkowity zakaz importu rosyjskich towarów.

 

- Członkowie Kongresu, podejmijcie inicjatywę: jeśli macie w swoich okręgach firmy, które finansują rosyjską machinę wojskową i które nie wyszły z Rosji, poddajcie je presji. Proszę, byście zapewnili, że Rosjanie nie otrzymają ani centa, którego mogą użyć do zabijania ludzi na Ukrainie - mówił prezydent. 

Zełenski do Kongresu USA: przypomnijcie sobie zamach 11 września. My doświadczamy tego codziennie

- Rosyjskie siły wystrzeliły już prawie 1000 rakiet na Ukrainę, niezliczone bomby, używają dronów, by zabijać nas z precyzją. To terror, którego Europa nie widziała od 80 lat i prosimy o odpowiedź na ten terror ze strony całego świata - powiedział Zełenski, zwracając się do kongresmenów o ustanowienie strefy zakazu lotów nad Ukrainą. Dodał jednak, że jeśli prosi o zbyt wiele, to istnieje alternatywa.

 

- Wiecie, jakich systemów obronnych potrzebujemy, S-300 i innych podobnych systemów, wiecie, jak wiele zależy na polu bitwy od zdolności do używania samolotów (...) te samoloty istnieją i je macie, ale one są na ziemi, a nie na ukraińskim niebie - mówił prezydent.

 

Stwierdził też, że każdego dnia Ukraina codziennie doświadcza tego samego, czego doświadczyła Ameryka przy okazji ataków na Pearl Harbor w 1941 roku czy zamachów 11 września 2001 roku.

 

- To były ataki z powietrza, nikt się ich nie spodziewał, nie mogliście ich powstrzymać. Nasz kraj doświadcza tego samego każdego dnia, każdej nocy od trzech tygodni - zaznaczył.

Zełenski przed Kongresem USA. Przerwał przemówienie i wyświetlił nagranie

Ukraiński prezydent podkreślił, że wspierając Ukrainę, USA wspierają nie tylko ten kraj, ale również Europę i świat oraz "historyczną sprawiedliwość". Zwrócił się przy tym do prezydenta USA Joe Bidena: "Jest pan przywódcą narodu. Chciałbym, by był pan przywódcą świata. A bycie przywódcą świata znaczy bycie przywódcą pokoju".

 

W pewnym momencie, Zełenski przerwał swoje przemówienie, żeby wyświetlić kongresmenom poniższy film: 

CNN: Państwa NATO wysłały na Ukrainę systemy przeciwlotnicze, w tym S-300

Według telewizji państwa - które nie zostały wymienione - wysłały systemy S-300, samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Osa oraz ręczne wyrzutnie 9K34 Strzała 3. Wszystkie były już na wyposażeniu ukraińskich sił i mają większy zasięg, niż wcześniej dostarczane ręczne zestawy Stinger.

 

Dostawy tej broni są już w drodze - podał CNN. Jeszcze w środę prezydent USA Joe Biden ma ogłosić kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy opiewającą na kwotę 800 mln dolarów. W jej ramach na Ukrainę mają trafić kolejne dostawy broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej. 

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie