Wojna w Ukrainie. Od początku konfliktu do Polski wjechało prawie 1,9 mln uchodźców

Polska
Wojna w Ukrainie. Od początku konfliktu do Polski wjechało prawie 1,9 mln uchodźców
Straż Graniczna
Przejście graniczne w Medyce

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na kierunku wjazdowym do Polski prawie 1,9 mln osób uciekających z Ukrainy - wynika z informacji Straży Granicznej.

"Od 24.02 z Ukrainy do Polski przyjechało 1,893 mln osób. Wczoraj tj. 15.03 funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 66,6 tys. osób - spadek o 7 proc. Najwięcej przez Przejście Graniczne w Medyce - 20,8 tys., Przejście Graniczne w Dorohusku - 9,7 tys., Przejście Graniczne w Korczowej - 9,6 tys. Dzisiaj do godz. 07.00 przyjechało 13,6 tys. osób z Ukrainy" - podała w środę na Twitterze Straż Graniczna.

 

 

Środa jest 21 dniem inwazji Rosji na Ukrainę.

PESELe dla uchodźców z Ukrainy

Od środy rano urzędy rozpoczynają przyjmowanie wniosków o nadanie na mocy specustawy uchodźcom z Ukrainy numeru PESEL. Rozwiązanie to umożliwi uciekinierom, którzy opuścili Ukrainę w związku z agresją rosyjską, korzystanie z pomocy socjalnej, medycznej, oraz z systemu edukacji. Obcokrajowcy będą m.in. mogli założyć Profil Zaufany, a potem podjąć legalną pracę.

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Urzędy zaczynają przyjmowanie wniosków o numery PESEL dla uchodźców z Ukrainy

 

Obywatel Ukrainy składa wniosek osobiście w siedzibie organu gminy. W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się o nadanie numeru PESEL wniosek składa jedno z rodziców, opiekun, kurator lub opiekun tymczasowy.

 

Wniosek powinien zawierać m.in. imię i nazwisko, unikalny numer ewidencyjny nadany przez organ ukraiński, obywatelstwo, datę wjazdu na terytorium RP oraz adnotację o pobraniu odcisków palców. Powinien zawierać także oświadczenie o przybyciu na terytorium RP bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa lub oświadczenie o byciu małżonkiem obywatela Ukrainy, który przybył na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy.mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie