Wojna w Ukrainie. Unia Europejska nałożyła nowe sankcje na Rosję

Świat
Wojna w Ukrainie. Unia Europejska nałożyła nowe sankcje na Rosję
Pixabay.com
Unia Europejska nałożyła nowe sankcje na Rosję

UE formalnie przyjęła nowe sankcje wobec Rosji, w tym zakaz transakcji z niektórymi przedsiębiorstwami państwowymi oraz zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym. Sankcje obejmują też ograniczenia w handlu żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi z Rosją.

Ponadto UE zdecydowała o objęciu sankcjami "kluczowych oligarchów, lobbystów i propagandystów forsujących narrację Kremla o sytuacji na Ukrainie oraz kluczowych firm z sektora lotniczego, wojskowego i podwójnego zastosowania, stoczniowego i budowy maszyn". Sankcje dotyczą też "osób związanych z rosyjską bazą obronną i przemysłową".

 

UE postanowiła też "zakazać świadczenia jakichkolwiek usług w zakresie ratingu kredytowego, a także dostępu do wszelkich usług subskrypcyjnych związanych z działalnością w zakresie ratingu kredytowego jakiejkolwiek osobie lub podmiotowi z Rosji".

 

 

Wspólnota zdecydowała się też na wprowadzenie kompleksowych ograniczeń eksportu urządzeń, technologii i usług dla energetyki.

 

Sankcje w kolejnym kroku zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Wielostronne oświadczenie ws. rosyjskiej agresji na Ukrainę 

Oddzielnie UE dała Komisji Europejskiej zielone światło do przyłączenia się w imieniu Unii do wielostronnego oświadczenia w sprawie agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę przy wsparciu Białorusi, które ma zostać wydane przez Światową Organizację Handlu (WTO).

 

UE potwierdziła swoją gotowość do podjęcia wszelkich działań uznanych za niezbędne dla ochrony podstawowych interesów bezpieczeństwa. Mogą to być działania wspierające Ukrainę lub działania dotyczące zawieszenia koncesji lub innych zobowiązań wobec Rosji, takie jak zawieszenie klauzuli największego uprzywilejowania dla produktów i usług tego kraju. Ponadto, w świetle materialnego poparcia Białorusi dla działań rosyjskich, UE uważa, że proces akcesyjny Białorusi do WTO powinien zostać zawieszony.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Australia wprowadza sankcje wobec 33 rosyjskich oligarchów

 

Unia Europejska domaga się, aby Rosja natychmiast i bezwarunkowo zaprzestała działań zbrojnych i wycofała wszystkie siły i sprzęt wojskowy z całego terytorium Ukrainy oraz w pełni szanowała integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

Izrael zapewnił, że nie pomoże Rosji w obchodzeniu sankcji

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował we wtorek, iż minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid obiecał mu, że jego kraj nie stanie się dla Rosji sposobem na ominięcie sankcji zachodnich, nałożonych na Moskwę w związku z inwazją na Ukrainę.

 

"Podczas naszej rozmowy minister Jair Lapid zapewnił mnie, że Izrael nie stanie się dla Rosji szlakiem ominięcia sankcji" - napisał Kułeba na Twitterze. 

 

 

Dodał, że w rozmowie telefonicznej omówił z Lapidem "sposoby zatrzymania wojny na Ukrainie". Wyraził wdzięczność Izraelowi za pomoc humanitarną i zabiegi mediacyjne.

 

W poniedziałek na Ukrainę przybyła ekipa lekarzy izraelskich wraz ze szpitalem polowym, który powstanie w obwodzie lwowskim.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie