Wojna w Ukrainie. UE zgadza się na nowe sankcje wobec Rosji i Białorusi

Świat
Wojna w Ukrainie. UE zgadza się na nowe sankcje wobec Rosji i Białorusi
Flickr.com/LIBER Europe/(CC BY 2.0)

Unia Europejska przyjęła nowe sankcje wymierzone w Białoruś i Rosję, które m.in. zakazują transakcji z bankiem centralnym Białorusi związanych z zarządzaniem rezerwami lub aktywami. Sankcje obejmą ponadto zakaz eksportu technologii morskich do Rosji.

UE, w ramach nowego pakietu sankcji, wykluczyła z systemu SWIFT trzy białoruskie banki: Belagroprombank, Bank Dabrabyt i Banku Rozwoju Republiki Białorusi.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Nestle i Heineken wycofują się z Rosji

 

UE wprowadziła także sankcje zakazujące eksportu sprzętu nawigacji morskiej i technologii radiokomunikacyjnej do Rosji, a także w odniesieniu do wywozu towarów związanych z żeglugą morską do Rosji.

Nowe sankcje na Rosję i Białoruś. Są związane także z inwestycjami

Na mocy tej decyzji zabroniona będzie sprzedaż, dostarczanie, przekazywanie lub eksportowanie, bezpośrednio lub pośrednio, towarów i technologii żeglugi morskiej na rzecz jakiejkolwiek osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu w Rosji, do użytku w Rosji lub w celu umieszczenia na pokładzie statku pływającego pod banderą rosyjską.

 

UE rozszerzyła również listę osób prawnych, podmiotów i organów objętych zakazami dotyczącymi usług inwestycyjnych, zbywalnych papierów wartościowych, instrumentów rynku pieniężnego i kredytów.

Zełenski: jesteśmy wdzięczni za nowe sankcje na Rosję

Na decyzję Unii zareagował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. "Jesteśmy wdzięczni za kolejny pakiet sankcji przeciwko rosyjskiemu agresorowi" - napisał na Twitterze, informując, że rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

 

ZOBACZ: Źródło UE: przywódcy krajów wspólnoty podzieleni w sprawie członkostwa Ukrainy w UE

 

Jak dodał, jego kraj i UE "zgadzają się co do potrzeby zapewnienia skutecznych tras ewakuacji ludności cywilnej". "Podnieśliśmy również kwestię kluczowego dla Ukrainy członkostwa w Unii Europejskiej" - dodał prezydent Ukrainy.

 

ml/mad/wka / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie