Wojna w Ukrainie. Dwudziesty dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. Dwudziesty dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]
Twitter/PACE_News
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy

Rosjanie zastraszają mieszkańców okupowanych terenów, kierują ich do fałszywych "zielonych korytarzy" i próbują używać jako żywe tarcze - oświadczyła ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa. Senator Marek Borowski opublikował na Twitterze nagranie reakcji po tym, jak Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zdecydowało o wyrzuceniu ze swoich szeregów Rosji.

wka/an / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Kończymy relację na żywo. Po więcej informacji dotyczących wojny w Ukrainie zapraszamy do naszego Raportu Dnia.

 

"Nowa partia stacji Starlink już w Ukrainie! Technologia to nasza przyszłość. Dziś pomaga Ukraińcom! Pomaga nowemu dobru pokonać stare zło. Ukraina to przyszłość!" - napisał na Twitterze wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow i podziękował Elonowi Muskowi oraz Mateuszowi Morawieckiemu.

To jednocześnie symboliczna, ale i konkretna wizyta – ocenił francuski dziennik "Le Figaro" wizytę szefów rządów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie.

"Europa musi zrozumieć, że jeśli straci Ukrainę, już nigdy nie będzie taka sama. Europa bez Ukrainy nie będzie już Europą. Będzie raczej symbolem porażki, upokorzenia i bezradności. A ja chcę silnej i ambitnej Europy" - napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki.

Przyjazd we wtorek do Kijowa premierów Polski, Czech i Słowenii można porównywać do wizyty w Tbilisi w 2008 r. w czasie wojny rosyjsko-gruzińskiej, kiedy pokazano, że nikt nie zamierza godzić się na niszczenie gruzińskiej suwerenności - uważa znany ukraiński publicysta Witalij Portnikow.

 

"Przekaz z naszego spotkania w Kijowie z prezydentem Volodymyrem Zełenskym i premierem Denisem Shmychalem jest bardzo konkretny. Chcemy, by Ukraina bardzo szybko uzyskała stopień kandydata do Unii Europejskiej, chcemy zaprosić ją do UE, bo reprezentuje wartości europejskie i ich broni" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.
 

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił nowy pakiet pomocy humanitarnej dla Ukrainy w wysokości 186 mln dolarów. Pomoc zostanie przeznaczona m.in. organizacjom pomagającym uchodźcom w Polsce.

Jak oznajmił w oświadczeniu Blinken, nowy pakiet wydatków jest przeznaczony na pomocy Ukraińcom, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Pomoc jest przekazywana za sprawą agencji USAID oraz organizacji humanitarnych i ma "uzupełnić hojność krajów sąsiednich, które przyjmują uchodźców", w postaci dostaw żywności, wody, schronienia i leków.

Do Odessy zbliża się rosyjski desant. Uchwycono 14 statków - donosi Naval News.

- Unia Europejska stoi zjednoczona i wspiera waszą walkę o suwerenność; Ukraina jest europejskim państwem, naród ukraiński jest narodem europejskim i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by wasza ścieżka do członkostwa w Unii była również przyspieszona - mówił w Kijowie premier Słowenii Janez Jansza.


- Głównym celem naszej wizyty jest to, aby powiedzieć wam, że nie jesteście sami, Europa stoi razem z wami - mówił w Kijowie premier Czech Petr Fiala. Dodał, że Ukraińcy walczą również za "naszą wolność".

Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej w Kijowie wyraził słowa uznania i szacunku dla prezydenta Zełenskiego, premiera Szmyhala i całego narodu ukraińskiego. Wyraził także współczucie dla "tych wszystkich, którzy są ofiarami".

Zaznaczył zarazem, że "to współczucie nie może być pustym słowem, nie może być tylko słowem, musi być czymś dalej idącym".

- Chcę tutaj w Kijowie powiedzieć kilka słów, które zwrócone są do przywódców państw Unii Europejskiej, państw NATO. Chciałbym odwołać się do ich sumień, ale także do ich konsekwencji. Oni głoszą pewne zasady, my te zasady podzielamy. Ale jeżeli takie zasady się głosi, to trzeba z nich wyciągać także wnioski - powiedział Kaczyński.

Jak dodał, potrzebna jest nie tylko pomoc, o której wspominał prezydent Zełenski, ale "trzeba także zmienić pewną zasadę, która została przyjęta". - Sądzę, że potrzebna jest misja pokojowa NATO, ewentualnie jeszcze jakiegoś szerszego układu międzynarodowego, ale taka misja, która będzie wstanie także się obronić i która będzie działała na terenie Ukrainy - oświadczył Kaczyński.

- Bardzo ważne jest dla nas wsparcie w postaci fizycznej obecności w sercu naszego kraju - powiedział dziennikarz telewizji Ukraina 24 Jurij Bibik po rozmowach prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z premierem i wicepremierem Polski oraz premierami Czech i Słowenii.

- To symboliczna wizyta zwłaszcza na tle tego, co się dzieje. Bardzo ważne jest dla nas takie wsparcie: fizyczna obecność w Kijowie, w stolicy, w sercu naszego kraju - podkreślił prowadzący.

- Inwazja Rosji musi się skończyć, Unia Europejska musi nadać wam jak najszybciej status kandydata; musicie dostać broń obronną - mówił w Kijowie premier Mateusz Morawiecki.

- Jesteśmy tu dziś, aby podziwiać waszą walkę przeciw tak brutalnemu agresorowi - mówił szef polskiego rządu po spotkaniu z przywódcami Ukrainy.

Zapewnił, że "wasze dzieci, matki, żony są bezpieczne". - Ale ci, którzy są zabijani przez Putina nie mogą nigdy być zapomniani i nie będą - zapewnił.

 

Jarosław Kaczyński po spotkaniu w Kijowie: potrzebna misja pokojowa NATO czy szerszego układu, która będzie działać na terenie Ukrainy - ta misja nie może być bezbronna.

Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował premierom Polski, Czech i Słowenii za wizytę w Kijowie i wsparcie dla Ukrainy. - Jestem przekonany, że z takimi przyjaciółmi, z takimi krajami, sąsiadami, partnerami rzeczywiście damy radę i zwyciężymy - podkreślił ukraiński przywódca.

- To jest zdecydowane stanowisko w tym czasie, kiedy nawet wielu ambasadorów opuściło Ukrainę z powodu wtargnięcia Federacji Rosyjskiej na ogromną skalę na naszą ziemię i ci ludzie, liderzy swoich wspaniałych, niezależnych krajów nie boją się. Bardziej boją się o nasz los i są tutaj, żeby nas wesprzeć i to jest bardzo mocny, mężny, przyjazny krok - powiedział Zełenski.

Zapewnił, że Ukraina absolutnie ufa tym krajom i jej liderom. - Dlatego mówimy o gwarancjach bezpieczeństwa, o naszej przyszłości w Unii Europejskiej albo mówimy też o polityce sankcyjnej. Wiemy, że to wszystko, co omawiamy rzeczywiście osiągnie swój cel i będzie to miało cel pozytywny dla naszego kraju, dla naszego bezpieczeństwa i dla naszej przyszłości - zaznaczył Zełenski.

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu w Kijowie: inwazja Rosji musi się skończyć. UE musi nadać wam nadać status kandydata jak najszybciej; musicie dostać broń obronną. Nie zostawimy was.

Wołodymyr Zełenski po rozmowie z premierami Polski, Słowenii i Czech: są z nami, żeby nas wesprzeć, to mężny krok. Z takimi partnerami zwyciężymy.

We wtorek udało się ewakuować z zablokowanych przez rosyjskie wojska ukraińskich miejscowości blisko 29 tys. osób. W obwodzie kijowskim ewakuację uniemożliwiły rosyjskie ostrzały – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk.

- Udało się uratować 28 893 osoby z zablokowanych miejscowości – powiedziała Wereszczuk.

Ok. 20 tys. osób wyjechało z Mariupola. Ewakuacja odbywała się tam prywatnymi samochodami. 

Z obwodu sumskiego ewakuowano ok. 8,5 tys. osób, w tym blisko 7 tys. – z samych Sum. W obwodzie charkowskim udało się wywieźć 320 pacjentów i pracowników szpitala psychiatrycznego w miejscowości Oskił.

Szef dyplomacji USA Antony Blinken rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą o dalszym amerykańskim wsparciu dla broniącej się przed brutalną rosyjską inwazją Ukrainy - przekazał rzecznik departamentu stanu Ned Price.

Blinken potępił również trwające ataki Rosji na ukraińskie miasta, które powodują coraz większą liczbę ofiar wśród ludności cywilnej i ponowił zapewnienie o "niezachwianej solidarności z Ukrainą w obronie przed toczącą się brutalną agresją Kremla" - napisał Price w komunikacie.

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego organizuje na moją prośbę kursy języka polskiego dla medyków z Ukrainy – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Kursy medycznego języka polskiego w CMKP przewidziane są dla lekarzy, lekarzy dentystów, ratowników, pielęgniarek i położnych, fizjoterapeutów, rehabilitantów i felczerów.

Wizyta w Kijowie premiera i wicepremiera Polski, a także premierów Czech i Słowenii w tym trudnym dla Ukrainy czasie to silne świadectwo wsparcia - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

USA chcą uczynić wszystko, by wesprzeć dotknięty niesprawiedliwą inwazją Rosji naród ukraiński i nałożyć konsekwencję na odpowiedzialnego za to Władimira Putina - powiedziała podsekretarz stanu USA Wendy Sherman w stacji CNN.

- Przed nami długa droga. USA chcą uczynić wszystko co możliwe, by wesprzeć naród ukraiński i nałożyć konsekwencje na Władimira Putina, który doprowadził do inwazji na Ukrainę - rozpoczętej z premedytacją, niesprowokowanej, niesprawiedliwej, prowadzonej z wyboru wojny - podkreśliła Sherman.

"Wyrzucamy Rosję z Rady Europy! Wynik głosowania: Za - 216 Przeciw - 0 Wstrzym. - 3 Sława Ukrainie!" - napisał Marek Borowski.

Ponad 3 mln Ukraińców opuściło kraj - podał wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców.

Rosjanie od początku wojny zniszczyli 3,5 tys. obiektów infrastruktury na Ukrainie - poinformował szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski. Zniszczonych zostało ponad 2,7 tys. budynków mieszkalnych.

"Wróg systemowo niszczy cywilną infrastrukturę Ukrainy" - napisało MSW. Jak dodał Monastyrski, cytowany przez swój resort, od początku wojny Rosjanie zniszczyli 3,5 tys. obiektów infrastruktury, w tym 230 obiektów infrastruktury transportowej, 165 obiektów takich jak podstacje elektryczne i gazociągi zostało całkowicie albo częściowo zniszczonych.

Prezydent Emmanuel Macron stwierdził, że dostawy sprzętu wojskowego przez Francję do Rosji w latach 2014-2020, a więc po wprowadzeniu embarga i europejskich sankcjach po aneksji Krymu, były "zgodnie z prawem międzynarodowym".

- Francja przestrzegała w 2014 r prawa międzynarodowego - zareagował prezydent Macron, zapytany przez dziennikarzy o dostawy broni do Rosji na marginesie wizyty u ukraińskich uchodźców w Maine-et-Loire.

W środę kontynuacja rozmów Ukraina-Rosja.
 
Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, przekazał na Twitterze, że między obiema stronami istnieją "zasadnicze sprzeczności".

"Kontynuujmy jutro. Bardzo trudny proces negocjacji. Istnieją fundamentalne sprzeczności. Ale zdecydowanie jest miejsce na kompromis" - napisał. 

We Lwowie odbył się we wtorek pogrzeb wojskowych, którzy zginęli w wyniku niedzielnego ataku rosyjskiego lotnictwa na poligon jaworowski, w pobliżu granicy z Polską – informuje portal nv.ua. Zginęło wówczas 35 osób, a 134 zostały ranne.

Portal nv.ua informuje, że większość zabitych pochowano na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

 

Izrael nie przygotowuje obecnie sankcji wobec Rosji ani rosyjskich oligarchów - powiedzieli wysocy rangą urzędnicy izraelscy portalowi Times of Israel. W ostatnich latach nawet kilkudziesięciu rosyjsko-żydowskich magnatów finansowych zamieszkało w Izraelu lub przyjęło izraelskie obywatelstwo.

Izraelskie media donoszą, że w ostatnich dniach prywatne odrzutowce, należące do oligarchów, przylatują i wylatują z tego kraju. Zgodnie z ograniczeniami, nałożonymi przez rząd w Jerozolimie, nie mogą one zatrzymać się dłużej niż 24 godziny na terenie Izraela.

"Dzieje się historia Europy! Rosja wywalona z Rady Europy! Nie ma miejsca w tej organizacji dla zbrodniczych państw napadających na spokojne kraje! Dołożyłem swoją cegiełkę do tego procesu!" - napisał na Twitterze Krzysztof Śmiszek.

Dzięki tej ustawie budżetowej będziemy mogli dalej wspierać dzielny naród ukraiński, który broni swojego kraju przed rosyjską inwazją - podkreślił prezydent USA Joe Biden przed podpisaniem amerykańskiego budżetu, w którym zawarto 13,6 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy, uchodźców z tego kraju oraz na wsparcie sąsiednich państw, na które wpłynęła rosyjska inwazja.

- Agresja Putina na Ukrainę zjednoczyła ludzi w całej Ameryce, zjednoczyła nasze dwie partie w Kongresie (...) i zmusiła nas do podjęcia wykonywanych właśnie pilnych kroków - powiedział Biden w przemówieniu poprzedzającym uroczyste podpisanie ustawy budżetowej.

Trzeba mieć odwagę, by przez pół dnia podróżować pociągiem od polskiej granicy do Kijowa, by osobiście wesprzeć ukraińskiego prezydenta - pisze w komentarzu do podróży premierów Polski, Czech i Słowenii dziennik "Welt". Tekst jest zatytułowany: "Odwaga Europejczyków z Europy Wschodniej i arogancja Zachodu".

Szefowie rządów z Polski, Czech i Słowenii "są pierwszymi zagranicznymi gośćmi wysokiego szczebla, którzy odwiedzili oblężoną stolicę od początku wojny" - podkreśla "Welt".

Okupanci w Mariupolu strzelali z czołgu do mężczyzny - donosi Nexta.
 
 
 
 

Francuskie ministerstwo sił zbrojnych potwierdziło rewelacje portalu śledczego Disclose na temat sprzedaży broni do Rosji po wprowadzeniu embarga w 2014 r. przez Unię Europejską. Według resortu działania te były jednak całkowicie legalne.

Umowa zawarta przed aneksją Krymu przez Rosję mogła zostać rozwiązana, ale dostawy sprzętu zakupionego przed lipcem 2014 r. mogły być kontynuowane. Taką możliwość wyraźnie przewiduje system sankcji, wprowadzonych wobec Rosji w 2014 roku – stwierdził we wtorek rzecznik ministerstwa sił zbrojnych Herve Grandjean.

Ok. 20 tys. osób wyjechało z Mariupola własnymi samochodami w ciągu doby – poinformował wiceszef kancelarii prezydenta Kyryło Tymoszenko.

Tymoszenko podał w Telegramie, że 570 z 4000 samochodów, które wyjechały z miasta, dotarło już do Zaporoża. Pozostałe osoby zatrzymały się na noc w miejscowościach na trasie ewakuacji w obwodach zaporoskim i donieckim.

Do końca miesiąca będzie obowiązywał drugi stopień alarmowy BRAVO w woj. lubelskim i podkarpackim, a w całym kraju trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP – poinformowało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

"Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające drugi stopień alarmowy (BRAVO) na obszarze województwa lubelskiego i podkarpackiego oraz trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju. Stopnie będą obowiązywały do 31 marca 2022 r. do godz. 23:59" – czytamy na Twitterze RCB.

Obecnie na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska; nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej - przekazała Państwowa Agencja Atomistyki.


"Cały handel z Rosją ma być wstrzymany!" - zaapelował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że cena za wojnę przeciwko Ukrainie ma być dla Rosji "niezwykle bolesna".

 

Dwie osoby zostały ranne we wtorek w rosyjskich ostrzałach rakietowych w obwodzie odeskim w Ukrainie - poinformował szef odeskiej obwodowej administracji wojskowej Maksym Marczenko.

We wtorek rano rosyjskie lotnictwo i okręty ostrzelały jedną z miejscowości w obwodzie odeskim - poinformował w nagraniu opublikowanym w serwisie Telegram. Dwie osoby zostały ranne.

Słowackie władze poinformowały, że w dwóch akcjach - "Matrioszka" i "Katiusza" - zatrzymano w poniedziałek cztery osoby podejrzewane o szpiegostwo na rzecz Rosji. Dwóm postawiono zarzuty. Dwie osoby zwolniono. Część przekazywanych informacji miała dotyczyć Ukrainy.

Zarzuty postawiono byłemu prorektorowi akademii wojskowej w Liptowskim Mikulaszu, a także redaktorowi zablokowanej od pewnego czasu portalu Hlavni Spravy.

Banki otrzymały od EBC polecenie sprawdzania rosyjskich i białoruskich klientów. Zostały zobowiązane do przeprowadzania dodatkowych kontroli dużych płatności i depozytów. Mają dokładniej sprawdzać wnioski kredytowe - przekazał Reuters, powołując się na swoje źródła.

W wyniku rosyjskiego ostrzału wsi Złoczów w obwodzie charkowskim zginęły dwie kobiety i trzech mężczyzn, trzy kolejne osoby zostały ranne. Zniszczeniu uległo także kilka domów i samochodów - poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na prokuraturę obwodową w Charkowie.

O udaremnieniu przez siły ukraińskie szturmu na Charków poinformował szef obwodu Ołeh Syniehubow.

"Okupanci próbowali szturmować Charków z Piatichatek (dzielnica miasta). Siły zbrojne Ukrainy zadały przeciwnikowi znaczne straty. Wróg został odepchnięty poza wcześniej zajmowane pozycje" – napisał Syniehubow w Telegramie.

Urzędnik poinformował również o walkach, które toczyły się we wtorek na północny wschód od miasta, w miejscowości Ruśki Tyszky. "Tam również przeciwnik został zmuszony do odwrotu na wcześniejsze pozycje" – przekazał.

- Jesteśmy przekonani, że nasza odpowiedź na barbarzyństwo rosyjskie musi być jednoznaczna i twarda; do tego potrzebna jest determinacja i odwaga; dzisiejsza wizyta premierów w Kijowie jest dowodem tej odwagi - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" Michał Dworczyk.

- Trzeba sobie uczciwe powiedzieć, że ta wizyta nie jest bezpieczną delegacją, z jaką zwykle politycy mają do czynienia - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" Michał Dworczyk.

Podstawowym tematem rozmów premierów Polski, Czech i Słowenii z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem jest sytuacja na Ukrainie oraz wsparcie dla Ukrainy ze strony Unii Europejskiej - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk w "Gościu Wydarzeń".

W Duesseldorfie 18-letnia Ukrainka miała paść ofiarą gwałtu w ośrodku dla uchodźców. "Uciekła z Ukrainy w obawie przed bombami Putina, teraz ucieka z Niemiec w obawie przed gwałcicielami' - pisze gazeta, która dowiedziała się, że kobieta wyjeżdża do Polski, ponieważ "nie czuje się już bezpiecznie w Niemczech".

Kobieta miała zostać zgwałcona 6 marca na statku hotelowym "Oscar Wilde" w Duesseldorfie. Statek jest obecnie wykorzystywany jako miejsce zakwaterowania dla uchodźców. Oprócz gości płacących za pobyt na statku mieszkało wtedy prawdopodobnie około 25 uchodźców.

Wizyta Bidena wydaje się bardzo prawdopodobna, oczywiście będzie to potwierdzać Kancelaria Prezydenta. Nie byłoby w tym nic zaskakującego - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" Michał Dworczyk.

- Wizyta prezydenta Joe Bidena na szczycie NATO w Brukseli jest właściwie pewna. Mówimy o 24 marca. Z dużym prawdopodobieństwem prezydent USA w piątek 25 będzie w Polsce, później być może w Rumunii. Oczywiście to jest dyplomacja w czasie wojny, wszystko w ostatniej chwili może się zmienić - mówi Interii ważny minister zaznajomiony z planowaniem wizyty.

Joe Biden 25 marca będzie w Polsce. Przyjął zaproszenie od prezydenta Andrzeja Dudy – dowiedział się nieoficjalnie Onet.

Chadecka partia CDU wezwała do większego zaangażowania władz federalnych w przyjmowanie w Niemczech uchodźców wojennych z Ukrainy. Rząd federalny musi powołać zespół kryzysowy. Ministerstwa powinny "obudzić się i wreszcie działać" - powiedział sekretarz generalny CDU Mario Czaja.

"Konieczne jest, aby rząd federalny wywiązał się ze swojej odpowiedzialności i lepiej zorganizował przyjęcie" - stwierdził cytowany przez dziennik "Tagesspiegel" Czaja. Na Dworcu Głównym w Berlinie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pozostawiło dotychczas pracę wolontariuszom.

Rejestrujemy fakty przetrzymywania przez Rosjan cywilów w charakterze zakładników, okradania miejscowych mieszkańców i maruderstwa - pisze sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Trwa ofensywa przeciwko Ukrainie; przeciwnik został powstrzymany - czytamy w komunikacie sztabu. Według niego Rosjanie nie osiągnęli celu w określonym terminie, ponoszą straty w ludziach i sprzęcie.

Sąd rejonowy w Moskwie orzekł wobec dziennikarki Mariny Owsiannikową grzywnę w wysokości 30 tys. rubli (280 dolarów), uznając ją winną wykroczenia administracyjnego, tj. pokazania na wizji plakatu wzywającego do protestowania przeciwko wojnie na Ukrainie i zorganizowania "nieskoordynowanej akcji publicznej".

Sąd wymierzył Owsiannikowej tę karę nie tyle za jej poniedziałkową manifestacją w telewizji, ile za nagranie, w którym wzywała do protestu przeciwko wojnie - wideo zamieszczone na Twitterze, w którym mówi, że jest jej wstyd, iż pracowała dla Kanału 1. i brała udział w szerzeniu rządowej propagandy i oszukiwaniu Rosjan.

Na stronie praca.gov.pl można już dokonywać powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca ma 14 dni na dopełnienie tego obowiązku.

Nowe rozwiązania wprowadziła uchwalona w ostatnich dniach ustawa o pomocy Ukrainie.

"Premierzy Mateusz Morawiecki, Janez Jansza i Petr Fiala przybyli dziś w imieniu UE do Kijowa. Odwaga prawdziwych przyjaciół!" - napisał na Twitterze Denys Szmyhal, premier Ukrainy.

 

Od jutra uchodźcy z Ukrainy będą mogli wyrobić PESEL. Wspólny masowy punkt organizowany przez rząd i samorząd warszawski ruszy od soboty na Stadionie Narodowym – poinformował na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotkał się we wtorek w Nowym Jorku z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem; szef polskiej dyplomacji podkreślił potrzebę zaangażowania instytucji międzynarodowych w powstrzymanie Rosji od dalszej agresji wobec Ukrainy - przekazał MSZ.

Portugalski komentator i ekspert ds. międzynarodowych Henrique Burnay określił w rozmowie z telewizją SIC wtorkową podróż premierów Polski, Czech i Słowacji do Kijowa mianem wizyty "najwyższego ryzyka".

Prezydent Andrzej Duda spotka się w środę w Ankarze z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem - poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Jakub Kumoch. Wizyta prezydenta w Ankarze ma mieć roboczy charakter; prezydenci będą rozmawiać w cztery oczy.


Celnicy i straż graniczna sprawdzają tiry jadące do Rosji bardzo dokładnie i powoli. Dziękuję im za to – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

 

W szkołach w całej Polsce uczy się już 42,5 tys. ukraińskich dzieci – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podczas konferencji prasowej w Płocku zachęcał do tworzenia oddziałów przygotowawczych, do których mogłyby uczęszczać najmłodsi uchodźcy z Ukrainy.

Szwajcarska Federacja Pływacka (Swiss Aquatics) zagroziła bojkotem mistrzostw świata, które odbędą się 18 czerwca - 3 lipca w Budapeszcie, jeśli dopuszczeni zostaną do nich zawodnicy z Rosji i Białorusi. Światowa federacja FINA na razie ich nie wykluczyła.

We wtorkowym nalocie w okolicach Malina w obwodzie żytomierskim zginęła kobieta, dwie osoby zostały ranne. Zniszczono domy mieszkalne i zabudowania gospodarcze - informuje na Facebooku policja obwodu.

"We wsi Juriwka zniszczono dwa domy i około 10 uszkodzono. Według stanu na godz. 14 wiadomo było o zabitej kobiecie w wieku 78 lat" - podano w komunikacie. Jeszcze dwie osoby są ranne.

Podczas demonstracji w Berdiańsku na południowym wschodzie Ukrainy rosyjscy wojskowi uprowadzili ukraińskiego aktywistę - pisze Ukraińska Prawda. Suspilne informuje o dwóch dziennikarzach z obwodu chersońskiego, którzy zaginęli.

Ukraińska Prawda, powołując się na lokalne media, podaje, że aktywistę Witalija Szewczenkę uprowadzono za zorganizowanie manifestacji w okupowanym przez rosyjskie wojska Berdiańsku. Zabrano go bezpośrednio z kawiarni po proteście. Zatrzymano też kilku innych działaczy.

 

UE postanowiła objąć sankcjami kolejnych 15 osób i 9 podmiotów w związku z trwającą nieuzasadnioną i niczym niesprowokowaną agresją wojskową Rosji na Ukrainę oraz z działaniami podważającymi lub narażającymi na szwank integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.

Na liście znaleźli się m.in. czołowi oligarchowie Roman Abramowicz i German Chan oraz inni prominentni biznesmeni działający w kluczowych sektorach gospodarki, takich jak sektor żelaza i stali, energetyka, bankowość, media, wojsko oraz produkty i usługi podwójnego zastosowania. Trafili na nią również lobbyści i propagandyści, tacy jak Konstantin Ernst (prezes stacji Pierwyj Kanał), którzy rozpowszechniają narrację Kremla na temat sytuacji na Ukrainie.

Rosjanie zastraszają mieszkańców okupowanych terenów, kierują ich do fałszywych "zielonych korytarzy" i próbują używać jako żywe tarcze - oświadczyła ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Uzbrojeni rosyjscy żołnierze włamują się do domów, wybijają okna i drzwi, każą ludziom opuszczać mieszkania – twierdzi Denysowa.

"Ta wojna to wynik działań okrutnego tyrana, który atakuje bezbronnych cywili, bombarduje miasta i szpitale na Ukrainie! W jej wyniku świat stracił poczucie bezpieczeństwa, a niewinni ludzie giną i tracą dorobek całego życia" - napisał Mateusz Morawiecki na Facebooku.

"Musimy jak najszybciej zatrzymać tragedię, która dzieje się na Wschodzie. To dlatego, razem z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, premierami Petrem Fialą i Janezem Jansą, jesteśmy w Kijowie" - dodał szef polskiego rządu.

 

Agencja Reutera: prezydent USA weźmie udział w posiedzeniu Rady Europejskiej.

Informację przekazała rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki.

Mateusz Morawiecki: "To tutaj, w rozdartym wojną Kijowie, tworzy się historia. To tutaj wolność walczy ze światem tyranii. To tutaj przyszłość nas wszystkich wisi na włosku. UE wspiera Ukrainę, która może liczyć na pomoc swoich przyjaciół - przywieźliśmy dziś tę wiadomość do Kijowa".

Przywódcy NATO spotkają się 24 marca w Brukseli, aby omówić rosyjską inwazję na Ukrainę - napisał szef sojuszu na Twitterze.

Papież Franciszek otrzymał list od mera Kijowa Witalija Kliczki - potwierdził Watykan. W liście mowa jest o tym, że "osobista obecność światowych przywódców religijnych w Kijowie jest kluczem do ocalenia życia ludzi i wytyczenia ścieżki do pokoju w naszym mieście, kraju i poza nim".

W piątek 25 marca w Bazylice św. Piotra odbędzie się nabożeństwo pokutne za ofiary wojny w Ukrainie.

 

Na wypadek oblężenia miasta przygotuj zapas wody, jedzenia z długą datą ważności, miej przy sobie naładowany powerbank, plecak z dokumentami i lekami oraz kawałek białej tkaniny, by pokazać podczas ewakuacji, że jesteś cywilem - radzi pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.

Rosyjska ofensywa na północy Ukrainy spowolniła, agresor koncentruje się na bombardowaniu i ostrzale obiektów cywilnych; siły rosyjskie kontynuują natarcie na południu kraju - czytamy w analizie Ośrodka Studiów Wschodnich po 19 dniach wojny. Zaznaczono, że siły okupacyjne przejawiają coraz większą brutalność wobec ludności cywilnej Ukrainy.

Sytuacja militarna nie uległa poważniejszym zmianom. Na większości kierunków ofensywa jest powstrzymywana siłami obrońców, bądź – w przypadku działań prowadzonych ze wschodu na kierunku Dniepru – wyhamował ją sam agresor - piszą autorzy analizy Andrzej Wilk i Piotr Żochowski.

Alarmy przeciwlotnicze zawyły w Kijowie, Lwowie, Humaniu i kilku ukraińskich obwodach - relacjonują ukraińskie media.

Jak podaje w Telegramie Espreso, ostrzeżenia wydano w Kijowie, Lwowie, Humaniu, Żytomierzu, obwodach winnickim, lwowskim, iwano-frankowskim, kirowohradzkim.

Ukrinform pisze, że syreny włączono też w Czernihowie, Białej Cerkwi, obwodzie tarnopolskim.

Zdecydowanie potępiamy atak na ludność cywilną na Ukrainie – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki po 391. Zebraniu Plenarnym KEP. Dziękując wiernym za otwartość na uchodźców i społeczną mobilizację, zwrócił uwagę na koniczność wypracowania pomocy długofalowej.

Hiszpańskie media wskazują, że wtorkowy wyjazd premiera Mateusza Morawieckiego do Kijowa w towarzystwie szefów rządów Czech i Słowenii jest jawnym opowiedzeniem się Polski po stronie zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

 

Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o podjęcie natychmiastowych decyzji, które umożliwiłyby działanie punktów pomocy medycznej dla uchodźców. Zaapelowała też o organizację gabinetów lekarskich w miejscach największych skupisk uchodźców.

Naczelna Rada Lekarska ma uwagi i propozycje zmian dotyczące obszaru medycznego, uregulowanego w ustawie o obronie ojczyzny.

Izba podnosi, że dokładna analiza projektu, który zawiera 805 artykułów, na 447 stronach, zmieniająca 61 ustaw i uchylająca 14 ustaw, jest niemożliwa w tak krótkim terminie, jaki został wyznaczony na zaopiniowanie. Stąd uwagi i propozycje dotyczące wybranych problemów obszaru medycznego.

Rosja formalnie wszczęła procedurę wystąpienia z Rady Europy. List ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, w którym poinformowano o tej decyzji, został przekazany Zgromadzeniu Parlamentarnemu Rady Europy przez Piotra Tołstoja, przewodniczącego rosyjskiej delegacji do Zgromadzenia - podaje Reuters.

Na Twitterze premiera Czech Petra Fiali opublikowano zdjęcie ze spotkania z Mateuszem Morawieckim, Jarosławem Kaczyńskim i premierem Słowenii Janezem Janšą w Kijowie.

Przeor Jasnej Góry i przedstawiciel generała Zakonu Paulinów spotkali się z uchodźcami wojennymi z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w sanktuarium. W Domu Pielgrzyma i w tzw. halach noclegowych jest obecnie ponad sto osób, w tym 50 dzieci.

Przeor o. Samuel Pacholski podczas spotkania zapewnił uchodźców, że na Jasnej Górze bezpieczni. - Wiem, że martwicie się o to, co dalej, zapewniam, że będziecie naszymi gośćmi tak długo, jak to będzie konieczne - oświadczył.

Zbigniew Rau: jak dotąd Chiny zachowują wyraźny dystans wobec Rosji, opowiadają się za integralnością terytorialną.

Obecność polskiej delegacji w Kijowie, która we wtorek w towarzystwie premierów Czech i Słowenii przybyła do ukraińskiej stolicy, to sygnał dla Moskwy, że Warszawa nie boi się gróźb Kremla - uważa były dyrektor Instytutu Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem (EUISS) Alvaro Vasconcelos.

W ostatnich dniach zauważamy, że część osób już wraca na Ukrainę. Są to głównie kobiety, które wcześniej uciekały do Polski. Teraz wracają, tłumacząc, że tam jest ich dom i rodzina - powiedział koordynator Polskiej Akcji Humanitarnej na przejściu granicznym w Hrebennem Dariusz Karwiński.

Zbigniew Rau: rozmowy na temat zastąpienia Rosji przez Polskę w G20 się toczą, ale za wcześnie, by mówić o wynikach. 

Prezydent Andrzej Duda przyjął Prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Odile Renaud-Basso - przekazała Kancelaria Prezydenta. Tematyka rozmowy skupiła się wokół kwestii związanych z rosyjską agresją na Ukrainę.

Marina Owsiannikowa, która w poniedziałek zaprotestowała w rosyjskiej telewizji przeciwko inwazji na Ukrainę, pojawiła się na rozprawie. Dziennikarka odpowiadała za wykroczenie administracyjne. Sąd wymierzył jej karę w wysokości 30 tys. rubli (ok. 1200 zł).


Wizyta amerykańskiego prezydenta Joe Bidena w Polsce jest bardzo prawdopodobna - przekazał szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

Z powodu rosyjskiego ostrzału miasta Połohy w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy zginęło około 20 cywilów, 11 członków obrony terytorialnej i jeden ukraiński żołnierz – podała agencja Ukrinform, powołując się na portal PIK.


Zbigniew Rau: decyzja o podróży premierów Polski, Czech i Słowenii do Kijowa była starannie przemyślana, logistycznie i politycznie.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda rozmawiała telefonicznie w wielką księżną Luksemburga Marią Teresą; tematem dyskusji była obecna sytuacja w Ukrainie oraz pomoc ofiarom wojny.

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaktualizowało listę odjazdów pociągów specjalnych objętych alertem. Informację otrzymują użytkownicy telefonów komórkowych z ukraińskimi kartami SIM. Połączenia zaplanowano na wtorek i środę.

"Aktualizacja: W związku z uruchomieniem pociągów specjalnych użytkownicy telefonów komórkowych z ukraińskimi kartami SIM otrzymają powiadomienia w języku ukraińskim o planowanym czasie odjazdu pociągów" - napisało RCB na Twitterze.

Rosyjscy terroryści chcą okrążyć Kijów i odciąć nas od jedzenia i leków; w sklepach brakuje wielu produktów, sąsiedzi, którzy wyjechali, zostawili nam klucze do swoich domów i za ich pozwoleniem żywimy się tym, co zostawili - powiedziała Olha Ołtarzewska, 22-letnia mieszkanka Kijowa.

Lider chadeckiej partii CDU Friedrich Merz uznał wyjazd do Kijowa premierów Polski, Czech i Słowenii za odważny krok - pisze agencja dpa.

Ważne jest utrzymywanie bliskich kontaktów z prezydentem Zełenskim na wszystkich poziomach i w różnych formatach przez liderów Sojuszu i Unii Europejskiej - powiedział szef NATO pytany o wizytę premierów we wtorek w Kijowie.

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił zakaz eksportu towarów luksusowych do Rosji i podwyższył o 35 punktów proc. cła na import z tego kraju szeregu produktów, w tym wódki.

Dzisiaj musimy bardzo głośno i wyraźnie powiedzieć - w Budapeszcie, w Warszawie, w Paryżu, w Brukseli: nie chcemy Putina na Ukrainie, nie chcemy Putina w Europie - oświadczył lider PO Donald Tusk podczas wiecu węgierskiej opozycji.

 

Konwój, w skład którego wchodzi blisko 100 busów, wyruszył z ukraińskiego miasta Sumy. W pojazdach znajduje się ludność cywilna - podał Reuters.

Uzupełnienie zapasów gazu w Holandii może kosztować od 6 do 7 miliardów euro - powiedział minister klimatu Rob Jetten. Zdaniem ministra, rząd przygotowuje się także na najgorszy scenariusz – całkowite wstrzymanie dostaw tego surowca z Rosji, co spowoduje konieczność odcięcia dostaw nawet całym regionom.

"Grupa Michelin zawiesza swoją działalność przemysłową na rynku rosyjskim, jak również wstrzymuje eksport do tego kraju" - przekazała spółka w informacji prasowej.

Członkowie izby niższej parlamentu (Tweede kamer) debatują nad ewentualnym pozbawieniem posłów oskarżanego o prorosyjskość Forum dla Demokracji (FvD) dostępu do poufnych informacji na temat Ukrainy.

W ubiegłym tygodniu zdecydowana większość posłów poparła propozycję lidera Zielonych (GroenLinks) Jesse Klavera, aby Trybunał Obrachunkowy zbadał, czy i które holenderskie partie polityczne były finansowane przez Rosję.

Wraz z operatorem Fox News Pierrem Zakrzewskim w rosyjskim ostrzale artyleryjskim zginęła ukraińska dziennikarka Ołeksandra Kuwszynowa - poinformował doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

"Operator Pierre Zakrzewski i ukraińska dziennikarka Ołeksandra Kuwszynowa stali się kolejnymi niewinnymi ofiarami agresji Putina" - napisał w serwisie Telegram Heraszczenko.

 

O pomoc w przywróceniu pokoju w Ukrainie i dalsze wsparcie w walce z rosyjską inwazją zaapelował do kanadyjskich parlamentarzystów prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski, który wystąpił online w parlamencie Kanady. Zełenski oświadczył, że agresja Rosji to próba anihilacji ukraińskiego narodu, zniszczenia jego przyszłości.

Powtórzył apel o pomoc w zamknięciu nieba nad Ukrainą.

Rada Najwyższa Ukrainy przedłużyła obowiązywanie w kraju stanu wojennego o kolejny miesiąc, do 25 kwietnia – informuje agencja Interfax-Ukraina, powołując się na deputowanego Jarosława Żelezniaka. Parlament tym samym zatwierdził stosowny dekret prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Obowiązywanie stanu wojennego na Ukrainie zostaje przedłużone od 26 marca na kolejne 30 dni.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart powiedziała na konferencji prasowej w Przemyślu, że do tej pory z miejscowego dworca PKP odjechały 233 pociągi, które przewiozły w głąb Polski 113 tys. uchodźców. Dodała, że były to zarówno pociągi rejsowe, jak i specjalne.

 

Rosjanie przetrzymują w charakterze zakładników pracowników i pacjentów szpitala - poinformował szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Media podają, że chodzi o szpital w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy

"Rosyjscy okupanci wzięli w charakterze zakładników lekarzy i pacjentów. Taką informację zdążył przekazać jeden z pracowników szpitala" - napisał w serwisie Telegram Kyryłenko.

"Nie można wyjść ze szpitala. Mocno strzelają, siedzimy w piwnicy. Samochody do szpitala nie mogą podjechać już dwa dni. Wokół płoną bloki" - relacjonował pracownik.

Jak dodał, do szpitala Rosjanie przyprowadzili 400 osób z sąsiednich budynków.

Jesteśmy na pierwszej linii frontu, jeśli chodzi o przyjmowanie uchodźców, jesteśmy punktem relokacyjnym - powiedziała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Dodała, że przez stolicę przewinęło się 400 tys. uchodźców, zostało 250 tys.

Wiceprezydent Renata Kaznowska powiedziała na briefingu w urzędzie miasta, że z wiarygodnych szacunków wynika, iż w Warszawie zatrzymało się ćwierć miliona uchodźców z Ukrainy.

USA i inni sojusznicy poważnie biorą zobowiązanie do wspólnej obrony wynikające z art. 5 - zapewniła stała przedstawicielka USA przy NATO Julianne Smith. Wyraziła wątpliwość, czy zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą byłoby właściwe i skuteczne.

Smith pytana na zdalnym briefingu dla dziennikarzy, gdzie przebiega linia, której przekroczenie w razie zamierzonego lub niezamierzonego rosyjskiego ataku spowodowałoby wojskową reakcje Stanów Zjednoczonych, odpowiedziała: - NATO ma bardzo wyraźną linię wyrytą a art. 5 traktatu waszyngtońskiego – atak na jednego jest uważany za atak na wszystkich.

Podkreśliła, że prezydent USA Joe Biden, szefowie Pentagonu i Departamentu Stanu potwierdzali, że USA czują się zobowiązane do przestrzegania tego artykułu i że będą "bronić każdego cala terytorium NATO".

Trzy największe zagrożenia dla światowej gospodarki po rosyjskiej inwazji na Ukrainę to zakłócenia w eksporcie rosyjskiej ropy i gazu, niedobory części i metali z Rosji i Ukrainy oraz problemy z dostawami zboża i nawozów z tych krajów - oceniają eksperci banku Goldman Sachs.

Według analityków banku "poważnym ryzykiem" są zakłócenia w dostawie rosyjskiej ropy i gazu. W ocenie ekspertów GS odnotowuje się "dużą na skalę historyczną" różnicę między cenami ropy Brent i rosyjskim Uralsem. Ponadto, jak wskazują, zmniejszony ruch tankowców już sygnalizuje awersję do rosyjskiej ropy i zmniejszenie efektywnej podaży.

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego rozpoczyna kurs medyczny języka polskiego, m.in. dla lekarzy, dentystów, pielęgniarek i ratowników – przekazało Ministerstwo Zdrowia.

Zajęcia online będą odbywać się w grupach 10-osobowych, pięć dni w tygodniu (w dni robocze) po trzy godziny dziennie. Kurs obejmuje łącznie 45 godzin lekcyjnych W ramach kursu uczestnicy otrzymają bezpłatne materiały edukacyjne. Kurs zakończy się testem.

Od początku wojny zginęło 97 dzieci - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Bułgarskie media nazywają historyczną wtorkową wizytę premierów Polski, Czech i Słowenii w Ukrainie, mającą pokazać poparcie dla tego kraju w chwili, gdy Rosja wzmaga działania wojenne. Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński, Petr Fiala i Janez Jansza mają spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szymhalem.

Portał Mediapool cytuje premiera Morawieckiego, który powiedział: - Naszym obowiązkiem jest być tam, gdzie tworzy się historia, ponieważ chodzi nie o nas, lecz o przyszłość naszych dzieci, które zasługują, aby żyć w świecie wolnym od tyranii.

Głównym celem politycznym Rosjan jest zdobycie stolicy. Myślą, że kontrola nad Kijowem da im kontrolę nad Ukrainą. To jest absurd - powiedział w zamieszczonym na Facebooku nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Okupanci przeszkodzili w organizacji korytarzy humanitarnych w obwodzie kijowskim - poinformował ukraiński prezydent. - Każdy oddany przez Rosję w Ukrainie strzał, to strzał wymierzony w samą Rosję, który doprowadzi do jej samozniszczenia - dodał.

Zełenski powołał także we wtorek nowego szefa władz administracyjno-wojskowych w obwodzie kijowskim. Ołeksija Kułebę zastąpi gen. Ołeksandr Pawluk, dowódca Operacji Połączony Sił Zbrojnych Ukrainy. 

 

Wsparcie Litwy dla Ukrainy jest niezawodne - napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przy okazji wizyty w Kijowie jego litewskiego odpowiednika Gabrieliusa Landsbergisa.

"Przywitałem mojego litewskiego przyjaciela Gabrieliusa Landsbergisa. To pierwsza wizyta ministra spraw zagranicznych na Ukrainie od rozpoczęcia inwazji. Wsparcie Litwy jest niezawodne - zarówno w kontaktach dwustronnych, jak i w Unii Europejskiej i NATO" - napisał Kułeba, zamieszczając pod tweetem wspólne zdjęcie z litewskim ministrem.

Po krótkim postoju w Stambule prywatny odrzutowiec związany z rosyjskim oligarchą Romanem Abramowiczem wylądował we wtorek w Moskwie. Abramowicz jest "kasjerem Putina" na Zachodzie - uważają autorzy dziennikarskiego śledztwa przedstawionego w poniedziałek w programie BBC Panorama.

Ze strony polityków pojawiają się apele o azyl dla dezerterów z rosyjskiej armii. Prawo azylowe w ich przypadku jest skomplikowane, dodatkowo wątpliwości mogą budzić motywy rosyjskich żołnierzy – pisze "Tagesspiegel".

Jednym z pierwszych, którzy zaapelowali do rosyjskich żołnierzy o złożenie broni, był minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Również w Niemczech kilku polityków wezwało kraje UE do udzielenia azylu rosyjskim żołnierzom.

Sytuacja we wschodniej części Europy, w obliczu agresji Rosji na Ukrainę oraz jej konsekwencje dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego będzie głównym tematem środowego spotkania ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli; Polskę reprezentował będzie szef MON Mariusz Błaszczak.

W 2008 r. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu nie brakowało odwagi, by stanąć po stronie narodu gruzińskiego; prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, premierom Czech, Słowenii nie brakuje odwagi, by stanąć po stronie Ukraińców - mówił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierami Czech Petrem Fialą oraz Słowenii Janezem Janszą udali się we wtorek do Kijowa, gdzie spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem.

Nie żyje Pierre Zakrzewski - kamerzysta stacji Fox News. Mężczyzna zginął w poniedziałek w Ukrainie. O jego śmierci poinformowała stacja we wtorek. 

Telewizja nie zdradziła szczegółów, ale wiadomo, że Zakrzewski został ranny w tym samym ataku, co dziennikarz Fox News Benjamin Hall.

- Z wielkim smutkiem i ciężkim sercem dzielimy się dziś rano wiadomościami dotyczącymi naszego ukochanego operatora Pierre'a Zakrzewskiego. Pierre zginął w Horence pod Kijowem na Ukrainie – przekazała Suzanne Scott, dyrektor generalna Fox News.

- Pierre był fotografem strefy wojny, który podczas swojej długiej współpracy z nami opisał niemal każdą międzynarodową historię dla Fox News, od Iraku przez Afganistan po Syrię - dodała. - Jego pasja i talent dziennikarski nie miały sobie równych - podkreśliła. 
 
Benjamin Hall pozostaje w ukraińskim szpitalu. 

Wołodymyr Zełenski: artykuł 5 traktatu NATO jest słabszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego dotyczy zobowiązania wzajemnej obrony 30 członków sojuszu.

Wołodymyr Zełenski: głównym celem Rosjan jest kontrola nad Kijowem.

Rosjanie ostrzelali autobus z osobami ewakuowanymi z Iziumu w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformowały lokalne władze. Nikt nie zginął, ale są ranni.

"Wynik ewakuacji mieszkańców Iziumu - podstępnie ostrzelany przez rosyjskich okupantów autobus z ludźmi" - napisał na Facebooku przedstawiciel lokalnej rady miejskiej Maksym Strelnyk, cytowany przez Ukrinform. Opublikował zdjęcia uszkodzonego pojazdu.

 

- Ukraina nie zapomni tego, co robi dla niej Polska - zapewnił przebywający w Gdańsku siatkarz Dmytro Paszycki. 34-letni reprezentant Ukrainy odszedł na początku marca z Zenita Sankt Petersburg i oczekuje na pozwolenie na grę w Treflu, w którym występował w sezonie 2016/17.

Poprzedniej doby Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała 60 osób podejrzanych o kolaborację z rosyjskimi najeźdźcami oraz 20 wrogich grup dywersyjno-zwiadowczych w różnych częściach kraju – podała we wtorek agencja Interfax-Ukraina, cytując komunikat SBU.

"Wzywamy wszystkie osoby wierzące do żarliwej modlitwy zanoszonej w intencji pokoju w Ukrainie, połączonej, o ile to możliwe, z postem" - czytamy w oświadczeniu.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy.

- Ukraina potrzebuje nowego sojuszu obronnego, w skład którego wejdzie państwo posiadające broń jądrową - oświadczył we wtorek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

Niemożliwe jest pokonanie wroga bez zastosowania siły - podkreślił Daniłow. Wyraził wdzięczność krajom, które pomagają Ukrainie i zaznaczył, że są też takie państwa, które ją "porzuciły w trudnej chwili".

Prezydent Emmanuel Macron obiecał we wtorek "ochronę konsularną" rosyjskiej dziennikarce, która w poniedziałek wieczorem podczas emisji programu informacyjnego na żywo w państwowej telewizji Kanał 1 pojawiła się na planie z plakatem antywojennym w rękach, powtarzając "przerwijcie wojnę".

- Zamierzamy podjąć kroki, aby zapewnić ochronę waszej koleżance, czy w ambasadzie, czy przyznając azyl – powiedział dziennikarzom, dodając, że będzie miał "bezpośrednio okazję podczas następnej rozmowy telefonicznej z prezydentem Władimirem Putinem zaproponować rozwiązanie tej kwestii".

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę zginęło 17 ratowników państwowej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych, 32 odniosło obrażenia, a jeden przebywa w niewoli – informują we wtorek władze tej służby. Jeden ratownik został wzięty do niewoli podczas ewakuacji mieszkańców Hostomla pod Kijowem.

Ok. 38 proc. ruchu lotniczego tracimy w związku z zakazem lotów rosyjskich samolotów w Unii Europejskiej; to są bardzo duże straty finansowe - poinformował we wtorek prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson.

- W stosunku do sytuacji przed wojną, czyli 20 lutego br., tracimy około 38 proc., jeśli chodzi o ruch lotniczy. To są bardzo duże straty dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, które przekładają się na bardzo duże straty finansowe. Ale taką mamy sytuację, w związku z tym te sankcje również uderzają w nas. Jesteśmy tego świadomi, ale tak musi być - powiedział we wtorek na posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw transportu lotniczego prezes ULC Piotr Samson.

Szef NATO: jesteśmy zaniepokojeni, że Rosja może przeprowadzić na Ukrainie prowokacje z wykorzystaniem broni chemicznej

Na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy jest 500-900 Rosjan - poinformował we wtorek szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petro Kotin.

- Okupanci nawet nie zdają sobie sprawy, z czym mają do czynienia - stwierdził Petro Kotin. - My jesteśmy tylko zmuszeni, by odpowiadać na ich rozkazy. Na przykład wczoraj: mają strefę wtargnięcia, którą otoczyli i z której strzelają. Bezpośrednio naprzeciwko elektrowni atomowej, bardzo blisko, znajduje się blok energetyczny nr 1, obok niego wysadzili w powietrze metalową skrzynię. Był głośny wybuch. Skutki tych działań mogą być straszne - ostrzegł.

Brytyjski rząd ogłosił we wtorek nałożenie sankcji na kolejnych 370 osób, firm i innych podmiotów z Rosji i Białorusi. Wśród objętych sankcjami są minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oraz były prezydent i premier Dmitrij Miedwiediew.

Sankcje nałożono ponadto na obecnego premiera Rosji Michaiła Miszustina i rzeczniczkę ministerstwa spraw zagranicznych Marię Zacharową, firmę Internet Research Agency, która jest "fabryką trolli", a także na 51 oligarchów i członków ich rodzin, których łączny majątek szacowany jest na ponad 100 mld funtów.

Są wśród nich Michaił Fridman, założyciel Alfa Banku, największego niepaństwowego banku w Rosji, Piotr Awen, który do marca był jego prezesem, German Chan, współzałożyciel konsorcjum Alfa Group, Wiktor Wekselberg, właściciel konglomeratu Renova Group, Aleksiej Mordaszow, właściciel największego w Rosji producenta stali czy Aleksiej Melniczenko, właściciel jednego z największych na świecie producentów nawozów sztucznych.

Szesnastolatek zginął w rosyjskim ostrzale miasta Czuhujew w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformowała we wtorek policja obwodowa na Telegramie.

"Ubiegłej nocy rosyjscy najeźdźcy ostrzelali budynki mieszkalne, targi, szpital i przedszkole w Charkowie i obwodzie charkowskim. W ostrzale zginął 16-letni chłopak, ostateczna liczba ofiar jest ustalana" - napisała policja.

Jak dodano, w nocy z poniedziałku na wtorek rosyjscy żołnierze zniszczyli także trzy wieżowce i dwa domy prywatne. Władze przekazały, że grupy śledcze i operacyjne dokumentują rosyjskie zbrodnie na Ukrainie.

Rosyjskie wojska zniszczyły lub uszkodziły co najmniej 28 cerkwi, synagog i meczetów od początku wtargnięcia na Ukrainę – poinformowała we wtorek Państwowa Służba ds. Polityki Etnicznej i Wolności Przekonań.

"Ucierpiało już co najmniej 28 budowli o znaczeniu duchowym (nie wliczając przylegających budynków) w co najmniej sześciu obwodach Ukrainy: kijowskim, donieckim, żytomierskim, ługańskim, charkowskim i czernihowskim. Zdecydowana większość z nich to prawosławne cerkwie" – podkreślono w komunikacie.

 

Około 2 tys. samochodów opuściło oblężony Mariupol w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w ramach ewakuacji ludności cywilnej, a kolejne 2 tys. aut czekają na wyjazd - poinformowała we wtorek rada miasta, na którą powołuje się agencja Reutera.

- Według stanu na godz. 12 wiadomo, że 2 tys. samochodów opuściło Mariupol - poinformowały władze.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk przekazała, że konwój z pomocą humanitarną dla Mariupola utknął niedaleko miasta i oskarżyła Rosję o kłamstwo w sprawie spełnienia warunków porozumienia mającego na celu pomoc mieszkańcom. Wereszczuk powiedziała także, że prywatne samochody nie są wystarczającym środkiem ewakuacji ludności Mariupola i konieczne jest przepuszczenie autobusów.

Niedopuszczalne są z przypadki, kiedy mimo braku wskazań medycznych lub bez zachowania kolejności na liście oczekujących, obywatele Ukrainy są przyjmowani przed polskimi pacjentami, jak również sytuacje dyskryminowania w równym dostępie do świadczeń – podnosi m.in. NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Rzecznikiem Praw Pacjenta przypominają w piątek o prawie do równego dostępu do świadczeń medycznych dla obywateli polskich i ukraińskich.

W informacji opublikowanej na stronach Funduszu wskazano, że zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r. mają prawo do korzystania ze świadczeń medycznych i refundacji leków na podobnych zasadach jak ubezpieczeni w Polsce.

Ukraina musi przyjąć do wiadomości, że drzwi NATO nie są dla niej otwarte - oświadczył we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski. Potrzebujemy wiarygodnych gwarancji bezpieczeństwa, które będą odpowiadać zarówno nam, jak i społeczności międzynarodowej - podkreślił.

Zełenski wygłosił te słowa, przemawiając do zgromadzonych w Londynie przywódców 10 państw Europy Północnej, które tworzą Wspólne Siły Ekspedycyjne (JEF). W skład dowodzonych przez Wielką Brytanię JEF wchodzą Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Norwegia i Szwecja.

"Liderzy Polski, Czech i Słowenii pojechali we wtorek do Kijowa, aby okazać solidarność z Ukrainą oraz zaprezentować >>szeroki pakiet pomocowy<< Unii Europejskiej" - przekazuje dziennik "New York Times".

Również inne amerykańskie media informują o misji solidarność przywódców trzech krajów - Mateusz Morawieckiego, Jarosława Kaczyńskiego, Janeza Janszy i Petra Fiali, którzy udali się we wtorek do Kijowa, aby spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Nawet gdy miasto znajduje się pod ostrzałem z powietrza, a walki trwają także na ziemi, liderzy trzech europejskich krajów jadą do Kijowa, aby spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i okazać swoje wsparcie" - komentuje amerykański serwis informacyjny NBC News.

Do ponad 44 tysięcy wzrosła we Włoszech liczba uchodźców wojennych przybyłych z Ukrainy - podało we wtorek MSW w Rzymie. Ostatniej doby przyjechała najwyższa od początku rosyjskiej agresji liczba około 5 tysięcy osób.

Wśród uchodźców jest ponad 22 tysiące kobiet, prawie 18 tysięcy dzieci i 3800 mężczyzn.

Najwięcej z nich kieruje się do Mediolanu, Rzymu, Neapolu i Bolonii, w tym do swoich rodzin i znajomych ze wspólnoty ukraińskiej, liczącej we Włoszech około 240 tysięcy osób.

"To znak serca i siły! Szefowie rządów Polski, Czech i Słowenii odważnie wsiadają do pociągu i jadą do oblężonego Kijowa. To Europa w najlepszym wydaniu" - pisze niemiecki dziennik "Bild". "Podobną odwagą wykazał się prezydent Lech Kaczyński w 2008 roku, a teraz zgodnie z tą tradycją do Kijowa udaje się jego brat Jarosław" - dodaje gazeta.

"To znak nadziei dla świata: nie poddajemy się w walce o Ukrainę! Stoimy po stronie (prezydenta Ukrainy) Wołodymyra Zełenskiego i jego ludzi, którzy stoją na drodze Rosjanom" - podkreśla "Bild", przypominając wpis Mateusza Morawieckiego na Twitterze, w którym polski premier pisze, że "Europa musi zagwarantować Ukrainie niepodległość i zapewnić, że jesteśmy gotowi pomóc w odbudowie kraju".

"Dobrze jest widzieć, że właśnie ci wschodnioeuropejscy mężowie stanu przypominają nam, jak wielkie i nieprzewidywalne jest niebezpieczeństwo, które zagraża kontynentowi ze Wschodu" - czytamy w komentarzu. "Kraje, które przez dziesięciolecia musiały cierpieć z powodu przemocy imperium sowieckiego i jego komunistycznych państw satelickich, nie zapomniały, że tylko jedność, siła i odwaga mogą zapewnić pokój".

Brytyjski rząd ogłosił we wtorek nałożenie sankcji na kolejnych 370 osób, firm i innych podmiotów z Rosji i Białorusi. Wśród objętych sankcjami są minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow i były prezydent i premier Dmitrij Miedwiediew.

Tym samym liczba osób, firm i innych podmiotów z Rosji i Białorusi, na które Wielka Brytania nałożyła sankcje od czasu rozpoczęcia rosyjskiej napaści na Ukrainę 24 lutego, przekroczyła tysiąc. 

Wołodymyr Zełenski: Ukraina musi przyjąć do wiadomości, że drzwi NATO nie są dla niej otwarte.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz pozytywnie odniósł się do wyjazdu do Kijowa szefów rządów Polski, Czech i Słowenii, którzy mają się tam spotkać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. - Teraz ważne jest wykorzystanie wszystkich formatów dyskusji i ich utrzymywanie – powiedział kanclerz.

- Dobrze, jeśli spróbuje się różnych możliwości, aby pomóc w obecnej sytuacji. Międzynarodowa społeczność realizuje jasną strategię polityczną, aby pomóc Ukrainie – dodał Scholz.

W ciągu pierwszego dnia od otwarcia rejestracji 89 tys. Brytyjczyków zgłosiło chęć przyjęcia w swoich domach na co najmniej sześć miesięcy uchodźców wojennych z Ukrainy - poinformował brytyjski rząd.

W czasie transportu do Polski pociągiem medycznym pogorszył się stan zdrowia dwojga dzieci z chorobami onkologicznymi ewakuowanych z Ukrainy. Dwoje małych pacjentów, którzy przyjechali w nocy z soboty na niedzielę do Kielc, zmarło. W sumie około 60 dzieci wraz z opiekunami zostało umieszczonych w ośrodku w Bocheńcu w woj. świętokrzyskim.

Wojna w Ukrainie. Tragedia w Kielcach. Śmierć dwojga dzieci z Ukrainy chorych na nowotwory

Siły ukraińskie ponoszą straty w walce z rosyjskim agresorem, ale są one kilkukrotnie mniejsze niż straty ponoszone przez Rosjan - przekazał naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

"20 dni otwartej wojny. 20 dni oporu i heroizmu, 20 dni walk. Niestety ponosimy straty, choć są one kilkukrotnie mniejsze niż straty wroga. Życie i zdrowie każdego z naszych żołnierzy jest jednak bezcenne. Moje kondolencje dla rodzin wszystkich ofiar" - przekazał Załużny w komunikacie na profilu Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku, cytowanym przez agencję Ukrinfor

- Gesty nie rozwiązują takich problemów jak wojna, ale z pewnością dodają otuchy tym, którzy walczą; wizyta premierów jest bardzo istotna z punktu widzenia podtrzymania woli oporu Ukrainy - ocenił w RMF FM były prezydent Bronisław Komorowski, odnosząc się do wyjazdu premierów Polski, Czech i Słowenii do Kijowa.

Jak podaje Nexta "wojna bardzo mocno uderzyła także w ukraińskich oligarchów. Niektórzy miliarderzy zostali milionerami". 

Sytuacja w oblężonym od dwóch tygodni Iziumie na wschodzie Ukrainy nie jest lepsza niż w Mariupolu; nie ma wody, prądu, ogrzewania, żywności i lekarstw, a ocaleli z ostrzałów umierają od chorób – podała agencja Ukrinform, cytując zastępcę mera, Wołodymyra Macokina.

Ukraiński dozór jądrowy (SNRIU) potwierdził, iż w pobliżu Elektrowni Jądrowej Zaporoże wojska Federacji Rosyjskiej zdetonowały ładunki wybuchowe. Według SNRIU zdarzenie nie ma wpływu na stan reaktorów jądrowych - podała Państwowa Agencja Atomistyki (PAA).

- Ukraiński operator zwrócił się do PGNiG o ofertę na dostawy gazu, trwają rozmowy handlowe na temat dodatkowych dostaw na Ukrainę - poinformował prezes PGNiG Paweł Majewski.

Prezydent Rosji Władimir Putin i minister obrony Rosji Siergiej Szojgu planują wyrąb i sprzedaż rosyjskich lasów – poinformował we wtorek ukraiński wywiad na Twitterze.

"Państwo-okupant planuje masowy wyrąb ukraińskich lasów - napisano w tweecie, powołując się na list Szojgu do Putina.

- To że kraje członkowskie podejmują inicjatywę, nie oznacza, że szefowa KE powinna dołączać. (...) Szefowa KE ma swoje własne kanały komunikacyjne z prezydentem (Wołodymyrem) Zełenskim" - powiedział rzecznik KE Eric Mamer pytany, dlaczego przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie pojechała z premierami Polski, Czech i Słowenii do Kijowa.

- Do każdego, każdej osoby należy wybór tego, jaki kanał komunikacji z prezydentem Ukrainy będzie najbardziej odpowiedni - dodał Mamer.

W Kijowie rosyjski pocisk uderzył w ulicę tuż przed przechodniem.

 

W ciągu ostatnich 24 godzin (14 marca) Służba Bezpieczeństwa zatrzymała w różnych regionach Ukrainy ponad 60 współpracowników Rosji i zidentyfikowała 20 grup dywersyjnych i rozpoznawczych - informują ukraińskie siły zbrojne.

W ciągu najbliższych tygodni komornik będzie mógł wejść na nieruchomość przy Sobieskiego 100 - powiedziała rzecznika miasta Warszawa Monika Beuth-Lutyk, pytana o budynki w stolicy zajmowane bezprawnie przez Federację Rosyjską. Strona rosyjska została powiadomiona o zajęciu.

Radio Svoboda opublikowało wideo pokazujące zniszczone budynki mieszkalne po nocnym ostrzale Kijowa.

Ewan Watson, rzecznik Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK), poinformował, że ewakuacja ludności z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, jest bardzo opóźniona.

Według Watsona, cytowanego przez agencję Reutera, sytuacja w Mariupolu jest skrajnie trudna, a "ludność staje przed niemożliwymi wyborami dotyczącymi tego jak wyżywić rodzinę i samych siebie, pozostając uwięzionymi".

Ludność w Mariupolu "jest duszona w tym mieście bez pomocy" - powiedział rzecznik MKCK.

W działaniach wojennych na Ukrainie zabity został rosyjski generał - podała agencja Ukrinform, powołując się na siły lądowe armii ukraińskiej. Nazwiska zabitego nie podano, jego tożsamość jest ustalana.

Co najmniej 35 dziennikarzy zostało poszkodowanych z rąk żołnierzy rosyjskich na Ukrainie – poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa.

"Delegacja minęła Lwów i podąża do Kijowa" - napisał na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

Delegacje Ukrainy i Rosji wznowiły rozmowy online po ogłoszonej dzień wcześniej przerwie technicznej - poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na Dawyda Arachamiję, szefa frakcji parlamentarnej rządzącej na Ukrainie partii Sługa Narodu.

"Negocjacje już trwają" - powiedział Arachamija.

Jak podaje portal Nexta wojska rosyjskie rozpoczęły ostrzał Kijowa w czasie ewakuacji ludności cywilnej.

"Co najmniej 28 świątyń zostało ostrzelanych przez 'obrońców wartości chrześcijańskich' podczas wojny z Ukrainą" - informuje ukraiński dyplomata Ołeksandr Szczerba

Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało, że w okolicy Ługańska ukraińskie wojska zniszczyły trzy czołgi wroga oraz jeden wóz bojowy.

Premier Węgier Viktor Orban wie o wtorkowej wizycie przywódców Polski, Czech i Słowenii na Ukrainie, ale nie pojedzie teraz do Kijowa – powiedział rzecznik Orbana Bertalan Havasi portalowi Telex.

Władze obwodu czernihowskiego na północy Ukrainy zamieściły we wtorek ostrzeżenie w internecie przed nowymi nalotami sił rosyjskich, wzywając obywateli do udania się do schronów .

"Uwaga. Nalot na Ukrainę! Schroń się! - głosi ostrzeżenie cytowane przez agencję Reutera.

Przy polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Hrebennem (Lubelskie) powstaje Namiot Nadziei i Miłosierdzia, w którym będzie mogło przebywać jednocześnie 150 uchodźców z Ukrainy. To wspólna inicjatywa Caritas i Rycerzy Kolumba. Nowy obiekt zastąpi dotychczasowe, mniejsze namioty tych organizacji.

Wpływ wojny na inflację będzie widoczny od marca, przede wszystkim w cenach paliw i żywności, szczególnie produktów rolno-spożywczych - ocenił Kamil Łuczkowski z Pekao.

Ekonomista przewiduje też dalszy wzrost inflacji bazowej. Jej szczyt nastąpi w III kwartale tego roku.

Wszyscy jesteśmy celem Rosji - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiając we wtorek do przywódców 10 państw Europy Północnej, które tworzą wspólną grupę ekspedycyjną (JEF).

- Nadal możemy powstrzymać rosyjską machinę wojenną, nadal możemy powstrzymać zabijanie ludzi - powiedział Zełenski, przekonując, że "łatwiej będzie zrobić to razem, bo inaczej to oni przyjdą do was".

Mer Kijowa Witalij Kliczko zaprosił papieża Franciszka do miasta. "Wierzymy, że osobista obecność światowych przywódców religijnych w Kijowie jest kluczem do ocalenia życia ludzi i wytyczenia ścieżki do pokoju w naszym mieście, kraju i poza nim" - głosi list wystosowany przez administrację stolicy Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o odpowiedzialności karnej za kolaborację z Rosją – poinformowałwiceszef ukraińskiego parlamentu Ołeksandr Kornijenko w telewizji 1+1.

Zgodnie z ustawą, która została przyjęta przez parlament 3 marca, za współpracę z państwem-agresorem, jego okupacyjną administracją lub formacjami zbrojnymi w sferze wojskowej, politycznej, informacyjnej, administracyjnej, gospodarczej czy pracowniczej będzie ograniczany dostęp do posad państwowych oraz posad w organach władz samorządowych na 15 lat.

ONZ informuje, że kobieta, która protestowała w rosyjskiej telewizji, nie powinna spotykać się z represjami - podaje Reuters. 

Wojna w Ukrainie. Zaprotestowała przeciwko wojnie. Adwokaci od 10 godzin nie mogą jej znaleźć

Witalij Kliczko, mer Kijowa, wzywa mężczyzn do powrotu do miasta i obrony go przed wojskami rosyjskimi.

 

Bundeswehra wycofała stacjonujący do tej pory w Jordanii ciężki samolot transportowy Airbus A400M i udostępniła go na potrzeby operacji na wschodniej flance NATO, gdzie będzie używany do tankowania w powietrzu samolotów Sojuszu – informuje dpa, powołując się na rzecznika sił zbrojnych.

Rosyjscy żołnierze celowo niszczą na Ukrainie sprzęt rolniczy – poinformowała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na post wywiadu ukraińskiego w komunikatorze Telegram.

"Systematyczne przypadki takich działań odnotowano w rejonie browarskim (obwód kijowski), melitopolskim (obwód zaporoski), pryłuckim, nieżyńskim i nowogrodzkim (obwód czernihowski), a także w niektórych rejonach obwodu chersońskiego i charkowskiego" - poinformowano.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował we wtorek, iż minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid obiecał mu, że jego kraj nie stanie się dla Rosji sposobem na ominięcie sankcji zachodnich, nałożonych na Moskwę w związku z inwazją na Ukrainę.

Polska Misja Medyczna we Lwowie od początku wojny przekazuje transporty medyczne do szpitali w Ukrainie i na front. Im bliżej linii walk, tym sytuacja jest trudniejsza, brakuje opatrunków, opasek uciskowych, leków - powiedział Marcel Kwaśniak, koordynator transportów PMM.

Wielka Brytania nakłada wysokie cła na produkty importowane z Rosji, w tym wódkę - podaje agencja AFP.

Policja w Charkowie poinformowała, że w mieście w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zostało zniszczonych 600 domów - podał we wtorek portal Ukrainska Prawda.

"Ostrzał spokojnego miasta nie ustaje ani w dzień, ani w nocy" - napisała charkowska policja w poście na Facebooku.

- Premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i przewodniczącego Rady Charles'a Michela na marginesie spotkania w Wersalu o ewentualnej wizycie w Kijowie. Ta wizyta została potwierdzona w poniedziałek wieczorem - przekazał rzecznik KE Eric Mamer.

- Unia Europejska wspiera Ukrainę i pracuje nad zapewnieniem skoordynowanego wsparcia politycznego, finansowego, materialnego i humanitarnego - dodał Mamer.

Wojska rosyjskie ostrzeliwały w nocy z poniedziałku na wtorek wiele regionów Ukrainy, kontynuowano bombardowanie budynków mieszkalnych i infrastruktury cywilnej, są ofiary śmiertelne – poinformował portal Suspilne, podsumowując informacje biura prezydenta Ukrainy i władz obwodowych.

W nocy ogłaszano alarmy przeciwlotnicze w całym obwodzie kijowskim. Trwały walki o miasto Irpień, które siły ukraińskie kontrolują w 70 procentach. Rosyjskie kolumny wojskowe przemieszczały się w rejonie wyszogrodzkim.

 

"Ministerstwo Gospodarki Ukrainy ocenia, że straty spowodowane walkami w kraju mogą wynieść około 500 miliardów dolarów" - informuje portal Nexta.

Udzielając schronienia niedopuszczalne jest kierowanie się kwestiami rasowymi, narodowościowymi czy religijnymi - zaznaczyła Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek w komunikacie ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy. Wskazała, że kolejnym etapem przyjęcia powinna być integracja.

Estonia wysłała Ukrainie ponad 2 tys. ton wsparcia, w tym broń, amunicję, pomoc medyczną i humanitarną - poinformowała we na Twitterze ambasada Estonii na Ukrainie. Wcześniej przekazano 15 ton żywności - dodano.

Około 20 ukraińskich deputowanych wyjechało za granicę od początku rosyjskiej inwazji – poinformował  wiceprzewodniczący Rady Najwyższej parlamentu Ukrainy Ołeksandr Kornijenko.

- Są to deputowani, którzy już wcześniej demonstrowali niepatriotyczną postawę – oznajmił Kornijenko w telewizji.

"Polska jest i będzie adwokatem Ukrainy" - poinformował w mediach społecznościowych Andrzej Duda. Prezydent zacytował również słowa Lecha Kaczyńskiego, odnosząc się do wizyty premiera Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie. 

Około 12 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy przybywa codziennie do Niemiec - informuje telewizja ARD. Według ministerstwa spraw wewnętrznych od początku rosyjskiej agresji do kraju wjechało ponad 159,7 tys. osób z Ukrainy.

Jeżeli mamy prowadzić skuteczne działania pomocowe dla Ukrainy, to musimy działać wspólnie, dlatego decyzje o zamknięciu granic z Białorusią dla rosyjskich TIR-ów musimy podejmować wspólnie na forum Unii Europejskiej - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

"Demilitaryzacja rosyjskiej armii okupacyjnej trwa w całej Ukrainie" - informuje generalne dowództwo Ukrainy, publikując zdjęcia przechwyconego sprzętu wojskowego.

Poczta Polska ruszyła z pomocą ukraińskiemu bankowi. 

Cztery wcześniaki, z których dwa ważą niecałe 1500 gramów, zostały ewakuowane z Lisiczańska w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy do miasta Dniepr – poinformował szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Telegramie.

Jak podkreślił Hajdaj, personel kliniki pediatrycznej obwodu ługańskiego od 16 dni walczył o ich zdrowie pod ostrzałem wojsk rosyjskich.

UE formalnie przyjęła nowe sankcje wobec Rosji, w tym zakaz transakcji z niektórymi przedsiębiorstwami państwowymi oraz zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym. Sankcje obejmują też ograniczenia w handlu żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi z Rosją.

Nowe sankcje Unii Europejskiej obejmują zakaz zawierania jakichkolwiek transakcji z niektórymi rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi. UE zabroni również europejskim agencjom ratingowym nadawania ocen Rosji i rosyjskim firmom - podaje Nexta

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło w jej wyniku 97 dzieci, codziennie pod ostrzałami ginie co najmniej pięcioro dzieci - podała we wtorek Prokuratura Generalna Ukrainy. Najwięcej ofiar wśród dzieci jest w obwodach: kijowskim, charkowskim i donieckim.

Dziewięć korytarzy humanitarnych zaplanowano na wtorek na Ukrainie, m.in. z obwodu sumskiego i Mariupola – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk na Telegramie.

"W tak przełomowych dla świata chwilach naszym obowiązkiem jest być tam, gdzie wykuwa się historia. Bo nie chodzi o nas, tylko o przyszłość naszych dzieci, które zasługują, by żyć w świecie wolnym od tyranii" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Wojska ukraińskie przechwyciły porzucone przez Rosjan działa oraz amunicję. 

Hiszpańskie służby przejęły w porcie w Barcelonie jacht należący do rosyjskiego oligarchy Siergieja Czemiezowa, który został objęty amerykańskimi i unijnymi sankcjami w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - poinformował premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

Od początku inwazji na Ukrainę 24 lutego straty sił rosyjskich wynoszą już ponad 13 500 żołnierzy – poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie stracili też m.in. ponad 400 czołgów.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden być może odwiedzi Polskę w związku ze swoją podróżą do Europy, która prawdopodobnie odbędzie się w przyszłym tygodniu - podaje agencja Reutera, powołując się na swoje źródło.

Adwokaci od 10 godzin nie mogą znaleźć rosyjskiej dziennikarki Mariny Owsiannikowej, która w telewizji państwowej w programie na żywo zaprotestowała przeciwko wojnie - podał niezależny rosyjski portal Meduza.

Początkowo podano, że zatrzymana po proteście dziennikarka trafiła na komisariat w dzielnicy Ostankino. Jednak tam policjanci powiedzieli obrońcom praw człowieka, że na komisariacie jej nie ma.

Później pojawiła się informacja, że Owsiannikowa jest w centrum telewizyjnym Ostankino, jednak adwokaci i tam jej nie znaleźli. Do wtorku rano prawnicy nie zdołali jej odnaleźć w żadnych oddziałach policji w Moskwie.

Do co najmniej 19 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego ostrzału wieży telewizyjnej w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy - poinformował szef władz regionu Witalij Kowal.

"Obecnie obserwujemy podobną taktykę (rosyjskich) ataków na Ukrainie, co w Syrii. Rosyjska armia atakuje w sposób nieuporządkowany. Celami bombardowań nie są żadne jednostki wojskowe, to są wszystko osiedla, na których mieszkają ludzie" - były ambasador Turcji w Moskwie Aydin Adnan Sezgin, cytowany przez agencję Ukrinform. Rosja atakuje cele cywilne, utrudnia działania humanitarne i ewakuacje - wskazał dyplomata.

Rosja, dążąc do przejęcia kontroli politycznej nad Ukrainą, będzie podejmować kolejne próby podważania ukraińskiej demokracji i może przeprowadzić referendum w sprawie utworzenia separatystycznej republiki w Chersoniu, na południu Ukrainy - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

Spod gruzów w Charkowie w ciągu minionej doby ratownicy wydobyli ciała siedmiu osób - poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na służby prasowe regionalnego oddziału ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych 1,83 mln osób uciekających z Ukrainy do Polski - poinformowała we wtorek Straż Graniczna.

Wojna na Ukrainie zakończy się nie później niż w maju – oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz w wywiadzie dla rosyjskiego opozycyjnego dziennikarza i prawnika Marka Fejgina w serwisie YouTube.

- Jest to reprezentacja Rady Europejskiej, której głównym celem jest wyrażenie bardzo stanowczego poparcia dla walki Ukrainy o niepodległość. W Kijowie zostaną również ogłoszone informacje dotyczące konkretnego wsparcia dla Ukrainy. Myślę, że to niezwykle istotny gest polityczny - powiedział na antenie Polsat News szef KPRM Michał Dworczyk. 

Wojna w Ukrainie. Morawiecki, Kaczyński oraz premierzy Czech i Słowenii udają się do Kijowa

Według informacji Polsat News wizyta była przygotowywana od wielu dni w porozumieniu ze stroną ukraińską, Unią Europejską i Amerykanami. Delegacja udaje się do Kijowa pociągiem. 

- Około godz. 8:05 pociąg z polską delegacją przekroczył granicę z Ukrainą - powiedział na antenie Polsat News dziennikarz Marcin Fijołek. 

"Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz wiceprezes Rady Ministrów, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janšą udają się dziś do Kijowa jako reprezentanci Rady Europejskiej na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem" - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. 

Ukraina zamierza dostarczyć pomoc Mariupolowi i otworzyć więcej korytarzy humanitarnych - podaje Reuters. 

Zniszczone budynki mieszkalne po bombardowaniu Kijowa.

Rosyjski resort obrony informuje, że wojska kontrolują sytuację w obwodzie chersońskim - podaje agencja Reutera. 

Reuters informuje o 19 ofiarach nalotu na wieżę telewizyjną w północnej Ukrainie

"Ważny komunikat dla uchodźców z Ukrainy chcących wyrobić nr PESEL! Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia apeluje aby Ukraińcy gremialnie nie ruszyli pierwszego dnia do urzędów" - przypomina wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. 

 

W wyniku rosyjskich ostrzałów i spowodowanych przez nie pożarów bloków mieszkalnych w Kijowie zginęły dwie osoby, a jedna trafiła do szpitala - podał portal Ukrainska Prawda, powołując się na ukraińskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

"Nie mogą wygrać twarzą w twarz, więc niszczą cywilów" - napisał w mediach społeczności ukraiński ambasador Ołeksandr Szczerba.

Mer Melitopolu Iwan Fedorow, który w piątek został porwany przez Rosjan, jest prawdopodobnie w okupowanym przez nich Ługańsku - poinformowała wojskowa administracja obwodu zaporoskiego. Jak dodała, agresorzy postawili politykowi zarzuty o terroryzm.

Kilkadziesiąt tysięcy sztuk broni automatycznej wydano już cywilnym mieszkańcom Ukrainy od początku rosyjskiej agresji – poinformował w telewizji minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

Przypomniał, że została uchwalona ustawa o udziale osób cywilnych w obronie ojczyzny podczas wojny, która umożliwia cywilom otrzymanie broni palnej. Jak dodał, każdy obywatel Ukrainy może zwrócić się do policji o broń, poświadczając, że działa np. w Obronie Terytorialnej czy formacji ochotniczej.

We wtorek rano polska waluta pozostawała stabilna w porównaniu do wieczornych notowań: euro kosztuje 4,74 zł, dolar 4,31 zł, a frank szwajcarski 4,59 zł.

Jak ustaliły ukraińskie siły powietrzne, rosyjski dron typu "Forpost" znalazł się w polskiej przestrzeni powietrznej. Maszyna fotografowała zniszczony poligon koło Lwowa, a nad naszym krajem leciała przez chwilę. Następnie dron wrócił nad Ukrainę, gdzie został zestrzelony. Informacji Ukraińców nie potwierdziły jeszcze polskie władze ani organy NATO.

Nagrania z Charkowa, który w nocy po raz kolejny został zbombardowany.

- To do rządu i UE należy podjęcie decyzji o wstrzymaniu transportu towarów na Wschód, nie można zrzucać tej decyzji na polskich przedsiębiorców, którzy przewożą towary nieobjęte sankcjami - powiedział prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce Jan Buczek.

Po porannym ostrzale Kijowa płonie budynek mieszkalny - podaje The Kyiv Independent. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Podczas poniedziałkowej ewakuacji z Hostomla w obwodzie kijowskim zginęła kobieta, gdy kolumna z uchodźcami została ostrzelana przez Rosjan z moździerzy - podała ukraińska policja. Dwóch mężczyzn zostało rannych w ostrzale.

Pierwsza kolumna, która wiozła ludzi z Hostomla przejechała bez problemów. "Do drugiej, złożonej m.in. z czterech autobusów, wojska rosyjskie prowadziły ogień moździerzowy. W jego następstwie ranny został kierowca jednego z autobusów" - podała policja. Pod ostrzał trafił też samochód osobowy i to w nim właśnie zginęła kobieta - poniosła śmierć na miejscu, a jej współpasażer został ranny.

Minister zdrowia w wywiadzie dla "Faktu" odniósł się  do informacji, które pojawiają się w internecie, że pacjenci z Ukrainy będą leczeni poza kolejnością. "To absolutnie nieprawda, a raczej propaganda osób sprzyjających rosyjskiemu agresorowi" - podkreślił. "Takie informacje pojawiają się najczęściej w internecie. To manipulacje i kłamstwa" - dodał.

"Weryfikujemy wszystkie sygnały, dzwonimy do szpitali, gdzie rzekomo miało dojść do sytuacji, że pacjent z Ukrainy był przyjęty szybciej niż obywatel Polski. Ani jeden przypadek się nie potwierdził" – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. 

 

- Dziś odbędzie się pierwsze spotkanie Rady ds. Edukacji Uchodźców – poinformowała była minister edukacji, europosłanka Anna Zalewska. Tematem spotkania będzie aktualna sytuacja związana z przyjmowaniem ukraińskich uczniów do polskiego systemu edukacji.

- NATO-wski wywiad cały czas gromadzi informacje o tym, co dzieje się na Ukrainie. Na oceny jest jednak jeszcze za wcześnie. Wschodnia flanka jest dziś silniejsza, niż przed agresją Rosji wobec Ukrainy. To konkretny sygnał dla Rosjan - powiedział ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski.

Portal Nexta informuje o intensywnym bombardowaniu Charkowa, które miało miejsce w nocy.

"Kondycja moralna i psychologiczna przeciwnika pozostaje na niskim poziomie, co prowadzi do odmowy wykonywania rozkazów wydawanych przez rosyjskie Siły Zbrojne" - informuje ministerstwo obrony Ukrainy. 

Rosjanie cały czas próbują przełamać opór w Mariupolu. W czasie ataku na miasto wojska rosyjskie straciły 150 ludzi, dwa czołgi i kilka pojazdów opancerzonych.

"Do Zaporoża przybyli pierwsi ewakuowani z obleganego przez wojska rosyjskie Mariupola, którzy wyjechali stamtąd samochodami osobowymi" – poinformowało Radio Swoboda, powołując się na komunikat władz obwodu zaporoskiego.

"W obwodowym sztabie humanitarnym szukających schronienia witają fachowcy, wolontariusze, przedstawiciele służb socjalnych i psycholog. Uchodźcom od razu udzielana jest wszelka niezbędna pomoc: dostają bezpieczne schronienie i są karmieni" – napisano w komunikacie.

Do Zaporoża przyjechało w poniedziałek wieczorem ponad 50 samochodów osobowych z około 160 osobami. Umieszczono ich w jednej z placówek oświatowych w mieście, specjalnie przystosowanej do ich przyjęcia.

Mimo agresji na Ukrainę, amerykańska agencja kosmiczna NASA zapewniła, że nadal będzie współpracować z Rosją w ramach misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). - Współpracujemy od 20 lat i nadal będziemy to robić - powiedział Joel Montalbano, szef programu NASA ds. ISS.

- Wiemy, co się stało, ale możemy kontynuować naszą pracę (...) W ostatnich trzech tygodniach nic się nie zmieniło (...) ISS opiera się na współpracy - stwierdził Montalbano na konferencji prasowej.

Co najmniej trzy potężne eksplozje słyszeli dziennikarze francuskiej agencji prasowej AFP w centrum Kijowa, ale nie byli w stanie określić źródła ich pochodzenia. W oddali zauważono także słup dymu.

Władze w Kijowie nie wydały jak na razie żadnego oficjalnego komunikatu w sprawie tych wybuchów.

Agencja AFP zauważa, że detonacje są czasami powodowane przez systemy obrony przeciwlotniczej. 

Przywrócono zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej - podaje we wtorek Reuters, powołując się na telewizję Ukraina 24.

Linia wysokiego napięcia zasilająca nieczynną siłownię została w poniedziałek uszkodzona przez wojska rosyjskie.

Portal Euromaidan Press podaje, że rakiety trafiły w budynki mieszkalne w centrum Kijowa. Załączył nagranie wideo z kanału Telegram, na którym widać płonący dom. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia tych informacji.

Wcześniej portale Nexta i "The Kyiv Independent" informowały, że w Kijowie słychać we wtorek rano "liczne eksplozje", które rozpoczęły się około godz. 4:50 czasu lokalnego.

Ukraina jest dziesiątkowana ma oczach świata. Atak na ludność cywilną osiąga przerażające rozmiary. Powoduje to krach gospodarki światowej i głód uderzający w najbiedniejszych – oświadczył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Bank Światowy ogłosił, że zatwierdził w poniedziałek kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 723 mln dolarów. W sumie Bank udzielił jak dotąd Kijowowi 925 mln dolarów kredytów i grantów - podaje portal Ukrinform.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmowy pokojowe z Rosją będą kontynuowane we wtorek. W przesłaniu do Ukraińców podkreślił, że delegacja ich kraju zabiega w tych negocjacjach o "uczciwy pokój".

Resort obrony Korei Południowej ogłosił we wtorek, że dostarczy Ukrainie defensywny sprzęt wojskowy i leki o łącznej wartości 800 tys. dolarów, w tym hełmy, namioty i racje żywnościowe - relacjonuje stacja CNN.

"The Kyiv Independent" podaje, że w Kijowie słychać we wtorek rano "liczne eksplozje", które rozpoczęły się około godz. 4:50 czasu lokalnego.

Dwa ostatnie wybuchy słychać było w południowo-zachodniej części miasta. Nie jest jasne, czy rosyjskie pociski trafiły w jakieś cele, czy zostały zestrzelone przez obronę przeciwrakietową.

 

Siły rosyjskie, przy udziale oddziałów białoruskich, wzmocniły ochronę granicy Ukrainy i Białorusi. Armia ukraińska kontynuuje obronę w "południowej, wschodniej i północnej strefie operacyjnej” – podał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak dodała armia, Rosja nadal prowadzi ataki rakietowe i naloty bombowe, niszcząc wojskową i cywilną infrastrukturę, ale "bez większych sukcesów".

"Rosjanie stale atakują na niewielkich odcinkach, ale nie są w stanie przełamać naszej obrony. Jesteśmy absolutnie zdeterminowani i nie ulegniemy. Dziękujemy wam za opiekę nad naszymi kobietami i dziećmi" - takie słowa usłyszał prezydent RP Andrzej Duda od ukraińskiego przywódcy Wołodymyra Zełenskiego, o czym poinformował sam Duda.

Mer Melitopolu Iwan Fedorow, który został porwany przez Rosjan, jest prawdopodobnie w okupowanym przez nich Ługańsku, gdzie postawiono mu zarzuty o terroryzm - podała wojskowa administracja obwodu zaporoskiego.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie