Wojna w Ukrainie. Premier Denys Szmyhal mówił po polsku. "Chwała prawdziwym przyjaciołom"

Polska
Wojna w Ukrainie. Premier Denys Szmyhal mówił po polsku. "Chwała prawdziwym przyjaciołom"
PAP/Leszek Szymański
Premier Ukrainy Denys Szmyhal

- Pomagacie słowem i czynami. Dziś Polska z Ukrainą broni demokracji w całej Europie. Nie zastanawiając się, wybraliście światło, dobroć i miłość do bliźniego oraz wiarę w zwycięstwo dobra - mówił w języku polskim ukraiński premier Denys Szmyhal po spotkaniu w formacie Trójkąta Lubelskiego. W hybrydowym spotkaniu brali udział szefowie rządów Polski, Litwy i Ukrainy.

W poniedziałek na Zamku Królewskim odbyło się spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, szefowej litewskiego rządu Ingridy Szimonyte oraz w formie zdalnej ukraińskiego premier Denysa Szmyhala.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Szef MSZ Ukrainy zachęca do bojkotu firm, które zostały w Rosji

 

W kwestii zwiększenia sankcji na Rosję Szmyhal mówił na konferencji po spotkaniu, że na poziomie UE i w Stanach Zjednoczonych Rosja powinna być uznana za państwo terrorystyczne i jej wszystkie aktywa powinny zostać zamrożone.

 

- Będziemy też prosić, żeby zostały anulowane wizy dla obywateli rosyjskich, żeby te osoby publiczne, które wspierają wojnę oraz członkowie ich rodzin też znalazły się pod sankcjami, tworzymy listę takich osób - powiedział ukraiński premier.

Wojna w Ukrainie. Premier chce zamknąć porty i nałożyć kolejne sankcje

Szmyhal dodał, że statki rosyjskie nie powinny mieć możliwości wchodzenia do portów w krajach zachodnich jak również statki państw zachodnich nie powinny wpływać do portów rosyjskich.

 

Ponadto zdaniem Szmyhala powinny zostać nałożone sankcje na eksport rosyjskich metali i innych surowców.

 

- Wszystkie biznesy odpowiedzialne też są wezwane do tego, żeby zaprzestać swoich interesów z Rosją (...). Powinniśmy też zastanowić się jak uniknąć możliwości obchodzenia sankcji, żeby odciąć Rosję od pieniędzy, z których będzie finansować wojnę - powiedział Szmyhal.

"Chwała Polsce, chwała Ukrainie, chwała przyjaciołom"

W trakcie wypowiedzi dla mediów, Szmyhal mówił w czterech językach - ukraińskim, angielskim, a także po litewsku i polsku. Pod koniec swojego przemówienia Szmyhal podziękował litewskiej premier w jej ojczystym języku. Podkreślał również ważną rolę prezydenta Gitanasa Nausedy w europejskiej integracji Ukrainy.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Izrael deklaruje, że nie będzie szlakiem do omijania sankcji przez Rosję

 

Następnie ukraiński premier przeszedł do podziękowań po polsku. - Pomagacie słowem i czynami. Dziś Polska z Ukrainą broni demokracji w całej Europie. Nie zastanawiając się, wybraliście światło, dobroć i miłość do bliźniego oraz wiarę w zwycięstwo dobra - mówił.

 

Szmyhal podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. - Chwała Polsce, chwała Ukrainie, chwała prawdziwym przyjaciołom - podsumował.

bas/Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie