Wojna w Ukrainie. Reuters: Rosja wyposaży Białoruś w nowoczesne uzbrojenie

Świat
Wojna w Ukrainie. Reuters: Rosja wyposaży Białoruś w nowoczesne uzbrojenie
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT
Rosyjskie wojska w Ukrainie

Przywódcy Rosji i Białorusi. Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka, uzgodnili w piątek, że Moskwa dostarczy w najbliższej przyszłości swojemu mniejszemu sąsiadowi najnowocześniejszy sprzęt wojskowy - podała agencja Reutera.

W zamian, Białoruś będzie dostarczać Rosji nowoczesne technologie rolnicze - poinformowała agencja Reutera, powołując się na białoruską agencję Biełta. 

 

ZOBACZ: BBC: Grupa Wagnera rozpoczęła szeroki nabór najemników na wojnę z Ukrainą

 

Putin i Łukaszenka uzgodnili również wzajemne wsparcie w obliczu zachodnich sankcji, w tym dotyczące cen energii - dodaje agencja zaznaczając, że nie przekazano na ten temat dalszych szczegółów. 

Pentagon: nie widzimy nadchodzącego zaangażowania wojsk białoruskich

- Nie widzimy żadnego nadchodzącego zaangażowania (w wojnę) sił białoruskich. Nie znaczy to, że nie może się to zdarzyć, albo że to się nie zdarzy; może też do tego dojść w sposób, którego nie widzimy - powiedział Kirby, odnosząc się do ukraińskich doniesień o rychłym wkroczeniu białoruskich żołnierzy. Dodał też, że nie może potwierdzić informacji ukraińskich władz o tym, że rosyjskie siły powietrzne przeprowadziły atak na białoruską wioskę, by wciągnąć Białoruś w konflikt.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Pentagon: Rosja i Ukraina wciąż mają do dyspozycji ok. 90 proc. sił

 

Rzecznik odnotował jednak słowa Alaksandra Łukaszenki cytowane przez białoruskie media państwowe o tym, że białoruskie siły powinny chronić tyły rosyjskich wojsk lub chronić linie zaopatrzenia.

 

- To pierwszy raz, kiedy powiedział coś o możliwym zaangażowaniu sił białoruskich, ale nie ma na razie wskazań, że do tego doszło, albo że to jest na horyzoncie - ocenił.

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie