BBC: Grupa Wagnera rozpoczęła szeroki nabór najemników na wojnę z Ukrainą

Świat
BBC: Grupa Wagnera rozpoczęła szeroki nabór najemników na wojnę z Ukrainą
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Grupa Wagnera zniosła dla potencjalnych najemników prawie wszystkie istniejące wcześniej ograniczenia

Prywatna najemnicza firma wojskowa, tzw. grupa Wagnera, rozpoczęła na szeroką skalę nabór najemników na wojnę na Ukrainie - informuje rosyjskojęzyczny serwis BBC w piątek. Dodaje, że grupa Wagnera zatrudnia obecnie prawie wszystkich chętnych.

Grupa Wagnera zniosła dla potencjalnych najemników prawie wszystkie istniejące wcześniej ograniczenia. O ile jeszcze kilka miesięcy temu w organizacji nie zatrudniano nikogo oprócz Rosjan urodzonych w ojczyźnie, to teraz punkt werbunkowy w Molkinie koło Krasnodaru zaprasza także mieszkańców samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, Krymu a także cudzoziemców - relacjonuje BBC.

 

ZOBACZ: Grupa Wagnera na celowniku Europy. Waszczykowski: Putin eksportuje nią wojnę

 

W mocy utrzymany pozostał jedynie zakaz zatrudniania obywateli gruzińskich. Przeszkodą w zaciągnięciu się do grupy Wagnera przestały być długi wobec rosyjskiej Federalnej Służby Komorniczej, brak zaświadczenia o niekaralności i paszportu.

Grupa Wagnera w Kijowie

Brytyjskie gazety "Times" i "Independent" informowały pod koniec lutego, że ok. 400 najemników Grupy Wagnera miało pojawić się w Kijowie w celu przejęcia miasta i zabicia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - pisze BBC. Dodaje, że w tym czasie, gdy trwała już agresja Rosji na Ukrainie, w miejscach publicznych w Rosji, na Krymie i w separatystycznych "republikach" w Donbasie pojawiły się ogłoszenia o naborze najemników.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wzięto do niewoli najemnika z grupy Wagnera

 

Według jednego z najemników, który rozmawiał z dziennikarzem BBC, formacjami grupy dowodzą "czynni oficerowie GRU (rosyjski wywiad wojskowy)". Jak mówił, jedna z formacji miała wykonać pewne zadania "w pobliżu Charkowa", jej członkowie otrzymali pensję w wysokości 2100 dolarów i wrócili do domu. Rozmówca BBC twierdzi jednak, że obecnie żadni członkowie grupy Wagnera nie biorą udziału w wojnie na Ukrainie.

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie