Wojna w Ukrainie. Olaf Scholz: Polacy przyjęli uchodźców z Ukrainy z wielką serdecznością

Świat
Wojna w Ukrainie. Olaf Scholz: Polacy przyjęli uchodźców z Ukrainy z wielką serdecznością
PAP/EPA/ODD ANDERSEN / POOL
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz

To, jak Polska przyjęła ukraińskich uchodźców, i z jak wielką serdecznością to zrobiła to wielkie osiągnięcie, Niemcy zrobią to samo - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w piątek, po nieformalnym szczycie UE w Wersalu.

- Z naszej strony jest serce, jest chęć pomocy, jest solidarność - zadeklarował Scholz, podkreślając gotowość Niemiec do przyjmowania uchodźców z Ukrainy.

 

- Będziemy się starać z całych sił, aby udowodnić, że podołamy temu zadaniu - zaznaczył. Według danych niemieckiej policji federalnej, od 24 lutego (dnia rosyjskiego ataku na Ukrainę) do Niemiec przybyło ok. 110 tys. uchodźców wojennych.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Media: Putin wściekły na FSB za błędne dane, a FSB bała się mówić prawdę

Scholz: Niemcy zrobią jak Polska

Jak podaje ONZ, w tym czasie Ukrainę opuściło już ponad 2,5 mln osób. Jak podkreślił Scholz, sama Polska przyjęła blisko 1,5 mln uchodźców.

 

- To naprawdę wielkie osiągnięcie. Również to, z jaką serdecznością zostało to wykonane. I Niemcy zrobią to samo - skomentował Scholz.

 

Poinformował także, że uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do Niemiec, zostaną solidarnie rozdzieleni między kraje związkowe i gminy.

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie