Wojna w Ukrainie. Były dowódca NATO: Putin nie może już wygrać tej wojny

Świat
Wojna w Ukrainie. Były dowódca NATO: Putin nie może już wygrać tej wojny
PAP/DSNS
Zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy

Władimir Putin "nie jest w stanie osiągnąć ogłoszonego przez siebie celu wojennego", musi zrezygnować z przejęcia całej Ukrainy, bo potrzebowałby do tego ponad 500 tys. żołnierzy - ocenił były szef Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum Hans-Lothar Domroese, cytowany przez portal RND.

Choć od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę minęły dwa tygodnie, wojska rosyjskie kontrolują niewiele obszarów, a Pentagon szacuje, że Rosja straciła do tej pory około 10 procent swoich zdolności bojowych. "Patrząc na zdjęcia z Ukrainy, (wydaje się, że) 10-procentowe straty w sile bojowej są realistyczne" – powiedział Domroese portalowi Redaktions­Netzwerk Deutschland (RND).

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Reuters: Rosja wyposaży Białoruś w nowoczesne uzbrojenie

 

"Rosyjskie wojska nie robią żadnego postępu, nawet w Donbasie wciąż toczą się ciężkie walki", Rosja nie zdołała również odnotować sukcesów w stolicy - dodał.

"Putin nie może wygrać tej wojny"

Domroese ocenia, że Władimir Putin nie może już wygrać tej wojny: "Nie może osiągnąć ogłoszonego przez siebie celu wojennego, rozbrojenia i 'denazyfikacji' Ukrainy". Kreml musi też, jego zdaniem, zrezygnować z zamiaru przejęcia całej Ukrainy. "Aby zająć kraj, Rosja potrzebowałaby ponad 500 tys. żołnierzy", a już teraz widać, że Rosja nie będzie w stanie zaopatrzyć wojska w paliwo, żywność i lekarstwa - twierdzi ekspert.

 

ZOBACZ: Aleksander Kwaśniewski: myślę, że NATO poradzi sobie z wyzwaniami

 

Domroese zakłada, że wojska rosyjskie nie wytrzymają długo. "Rosja musiałaby wysłać wszystkie swoje siły na Ukrainę, a jest wątpliwe, czy Kreml tego chce" - wskazuje. Część rosyjskich żołnierzy stacjonuje także w Syrii, na Białorusi, Kazachstanie i Uzbekistanie, Moskwa musi więc szybko wynegocjować kompromis z Ukrainą - dodaje Domroese.

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie