Uchodźcy z Ukrainy w Niemczech. Burmistrz Berlina: miasto jest na granicy wytrzymałości

Świat
Uchodźcy z Ukrainy w Niemczech. Burmistrz Berlina: miasto jest na granicy wytrzymałości
PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Burmistrz Berlina (pierwsza z lewej) podczas wizyty w punkcie pomocy uchodźcom w Berlinie

- Po przybyciu tysięcy uchodźców z Ukrainy w Berlinie każdego wieczora trzeba tworzyć ponad 1000 miejsc noclegowych - poinformowała w piątek burmistrz stolicy Niemiec Franziska Giffey. Jak przypomniała, dla uciekających przed wojną otwarto tamtejsze centrum wystawowe, co - jej zdaniem - oznacza, że miasto "dochodzi do granic możliwości".

Zdaniem Giffey, żaden kraj związkowy RFN "nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z takim obciążeniem". - Obecnie potrzebna jest przede wszystkim ogólnokrajowa koordynacja - podkreśliła, przemawiając w Bundesracie.

 

ZOBACZ: Inflacja w Polsce. NBP: wzrost cen w 2022 roku sięgnie 10,8 proc., w przyszłych latach spadnie

 

W nocy otwarto berlińskie centrum wystawowe, aby pomieścić ludzi z Ukrainy. - Jest to pierwsza sytuacja, w której wykorzystujemy halę dla umieszczania uchodźców - powiedziała Giffey.

Ewakuacja z Ukrainy. Co najmniej 109 tys. uchodźców w Niemczech

Jak dodała burmistrz, pokazuje to, że "dochodzimy do granic możliwości". Tymczasem od początku rosyjskiej inwazji policja federalna zarejestrowała 109 183 osoby przybyłe z Ukrainy - informuje portal tygodnika "Die Zeit".

 

Większość z nich - 99 091 osób - to obywatele Ukrainy. Ponieważ Ukraińcy mogą wjeżdżać do UE bez wiz, liczba uchodźców w Niemczech jest prawdopodobnie wyższa. Nie wiadomo też, ilu uciekających osób podróżuje dalej do innych krajów unijnych.

wka/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie