Josep Borrell: KE chce przeznaczyć kolejne 500 mln euro na militarne wsparcie Ukrainy

Świat
Josep Borrell: KE chce przeznaczyć kolejne 500 mln euro na militarne wsparcie Ukrainy
PAP/EPA/JULIEN WARNAND
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell

Komisja Europejska chce przeznaczyć kolejne 500 mln euro na militarne wsparcie Ukrainy - poinformował w piątek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Jak dodał, Unia Europejska rozważa też nałożenie kolejnych sankcji, które mają uderzyć w rosyjską gospodarkę oraz tamtejszych oligarchów.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Media: walki pod Kijowem, ataki na Czernihów, dramatyczna sytuacja w Mariupolu

 

"Każdy z nas był absolutnie świadomy, że musimy zwiększyć wojskowe wsparcie Ukrainy" – powiedział Borrell dziennikarzom w drugim dniu unijnego szczytu w Wersalu. Wyraził przekonanie, że europejscy przywódcy zgodzą się na ten krok.

USA: ustawa budżetowa zawiera pakiet dodatków m.in. na pomoc Ukrainie

Amerykański Senat przegłosował w czwartek w nocy ustawę budżetową wartą 1,5 biliona dolarów, zawierającą pakiet 13,6 mld dolarów dodatkowych wydatków m.in. na pomoc Ukrainie i krajom przyjmującym uchodźców.

W pakiecie wydatków pomocy dla Ukrainy znalazły się m.in. 3 mld na sfinansowanie zwiększonej obecności sił USA na wschodniej flance NATO, 3,5 mld na pomoc wojskową dla Ukrainy oraz 4 mld na pomoc humanitarną, w tym na pomoc uchodźcom w Polsce. Dodatkowo 650 milionów zostało przeznaczone na uzupełnienie inwentarzy wojskowych państw, które przekazały uzbrojenie Ukrainie. Pakiet jest większy od tego, o który wnioskował Biały Dom, który miał wynieść 10 mld. W ostatecznej formie projektu prawie dwukrotnie zwiększono kwotę na pomoc wojskową.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Szesnasty dzień rosyjskiej inwazji. Relacja na żywo. Najnowsze informacje

 

Całkowity roczny budżet państwa uchwalony w czwartek przez Senat opiewa na 1,5 biliona dolarów, w tym 782 mld na wydatki związane z bezpieczeństwem - o 42 mld więcej niż rok wcześniej.

 

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-03-11/wojna-rosja-ukraina-usa-senat-przeglosowal-pakiet-prawie-14-mld-dolarow-pomocy-dla-ukrainy/?ref=wyszukiwarka

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie