Wojna w Ukrainie. Kamala Harris, wiceprezydent USA w Polsce. Spotkania z premierem i prezydentem

Polska
Wojna w Ukrainie. Kamala Harris, wiceprezydent USA w Polsce. Spotkania z premierem i prezydentem
Polsat News
Kamala Harris z wizytą w Polsce

Wiceprezydent USA Kamala Harris jest w czwartek w Warszawie. Spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą. Podczas wspólnej konferencji prezydent RP dziękował za wsparcie USA dla "broniącej się Ukrainy". Poprosił też o pomoc Stanów "w dobie kryzysu uchodźczego". Harris ogłosiła z kolei, że do Polski dostarczono dwie baterie systemu Patriot.

Amerykański Air Force Two z Kamalą Harris na pokładzie wylądował na warszawskim Lotnisku Chopina po godz. 22 w środę. Amerykańską wiceprezydent powitał m.in. ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski i szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Jakub Kumoch.

Kamala Harris w Polsce. Spotkanie z premierem Morawieckim

Oficjalnie wizyta zastępczyni prezydenta Joe Bidena rozpoczęła się w czwartek rano. Po godz. 10 Kamala Harris spotkała się z premierem Morawieckim w KPRM. Po oficjalnym powitaniu oboje udali się na spotkanie w cztery oczy.

 

Podczas spotkania otwartego dla dziennikarzy, Mateusz Morawiecki podkreślał, że Polska jest zadowolona z silnego sojuszu z USA. - Bardzo ważne jest wzmacnianie wschodniej flanki przez to, co dzieje się z Ukrainą. Musimy zastanowić się jak możemy pomóc Ukrainie i jak utrzymać ich suwerenność i integralność terytorialną - mówił szef polskiego rządu.

 

KPRM/Materiały prasowe

 

Premier podkreślał, że Ukraina "walczą za wolność całej Europy", dziękował też za amerykańskie embargo na rosyjski gaz, węgiel i ropę.

 

- Jestem tutaj, na wschodniej flance NATO, by potwierdzić zaangażowanie USA w zobowiązania w stosunku do Polski oraz innych sojuszników z NATO - mówiła wiceprezydent USA. Podkreślała, że państwa NATO "są zjednoczone jeśli chodzi o wiele tematów", w szczególności "jeśli chodzi o Ukrainę.

 

- Jesteśmy gotowi do tego, żeby bronić zasad, które ważne są dla nas, jako państw NATO-wskich, czyli suwerenność oraz integralność terytorialną - dodawała.

 

- Dzisiaj będziemy rozmawiać o wszystkim, co trzeba zrobić, aby upewnić się, że Rosja poniesie ciężkie konsekwencje za swoje agresywne działania - mówiła Harris.

Kamala Harris w Polsce. Konferencja z prezydentem Andrzejem Dudą

O godz. 10.50 wiceprezydent USA spotkała się Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą. Następnie brała udział w rozmowach plenarnych delegacji. Główne tematy spotkania Duda - Harris to: potwierdzenie jedności NATO wobec rosyjskiej agresji, pomoc Ukrainie oraz kwestia ewentualnego przekazania polskich myśliwców MiG-29.

 

Po rozmowach Duda i Harris wzięli udział we wspólnej konferencji prasowej. Prezydent RP zapewniał, że wraz z całym wolnym i uczciwym światem "stoją po stronie Ukrainy".

 

- Tam rosyjskie wojska dokonują barbarzyńskiej agresji, mordując niewinnych ludzi, cywilów, bombardując szpitale położnicze, z których w dramatycznych okolicznościach na noszach wynoszone są ranne kobiety tuż przed porodem - zaznaczył Andrzej Duda.

 

Dodał, że "nikt z nas się nie spodziewał, że w XXI wieku będziemy mogli zobaczyć takie sytuacje". - Tym bardziej jest dla nas wszystkich tutaj w Polsce wielką satysfakcją, że pani wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris jest z nami tutaj dzisiaj w Warszawie, w naszym kraju, pokazując siłę i głębię więzi sojuszniczych, pokazując zdecydowane zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i Europy jako całości - powiedział Duda.

 

- Stany Zjednoczone są w absolutnej awangardzie jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji; te sankcje działają - mówił prezydent Andrzej Duda.

 

Prezydent dziękował też za wsparcie realizowane dla walczącej, broniącej się Ukrainy, za pomoc humanitarną. Dziękował też amerykańskim organizacjom, które angażują się w poszukiwanie możliwości udzielania pomocy.

Prezydent Andrzej Duda. "Codziennie widzimy dramatyczne sceny"

Prezydent podkreślił, że "chcemy stanąć twardo jako przedstawiciele wolnego świata". - Polska stoi razem ze Stanami Zjednoczonymi, tak jak i stoją, nie mam co do tego wątpliwości, nasi sojusznicy i wszystkie uczciwe władze i państwa, przede wszystkim państwa demokratyczne - mówił prezydent. Poinformował także, że "chcemy wspierać nasze bezpieczeństwo".

 

To bezpieczeństwo ma być wspierane "także w Polsce, również dzięki zakupom amerykańskiego wyposażenia dla naszej armii, dzięki toczącym się programom, takim jak Patriot, Himars, zakup myśliwców F-35 czy ostatnio rozpoczęty program zakupu czołgów Abrams dla Polski – zaznaczył Duda. - Poprosiłem panią wiceprezydent USA, aby w miarę możliwości te programy zostały przyspieszone, ponieważ chcemy, aby nasze wojsko miało to nowoczesne wyposażenie jak najszybciej - poinformował.

 

- Widzimy codziennie te dramatyczne sceny, które dzieją się na Ukrainie. Jednocześnie widzimy ogromne bohaterstwo i determinację Ukraińców, przy których stoimy, których będziemy wspierali ze wszystkich naszych sił, zachowując jednocześnie bezpieczeństwo naszych krajów, co jest ogromne ważne – zapewnił prezydent.

 

Duda przekazał, że poprosił wiceprezydent USA o wsparcie m.in. w sprawie uchodźców docierających do Polski, czy cen surowców. - Poprosiłem panią wiceprezydent USA o wsparcie, bo tak ogromny kryzys uchodźczy jest dla Polski zaskoczeniem i jest dla Polski sytuacją trudną; za każdą formę wsparcia będę ogromnie wdzięczny - mówił prezydent.

 

Zaapelował o ustanawianie kolejnych sankcji na Rosję. - Nie możemy tolerować takich działań militarnych, które noszą cechy ludobójstwa - mówił.

Kamala Harris: świat obserwuje Polskę i jej przywódców

- Świat obserwuje Polskę i przywódców Polski. Dziękuję Polakom za niesamowite akty hojności i dobra - mówiła Kamala Harris na konferencji prasowej.

 

Skierowała także podziękowania od obywateli amerykańskich dla wszystkim Polaków za ich postawę. - To pokazuje najlepszą twarz każdego z nas - podkreśliła Kamala Harris.

 

Wiceprezydent USA podkreśliła, że jest w Warszawie, żeby zrobić to, co trzeba, aby wzmocnić wsparcie dla Polski, a także dla sojuszników Stanów Zjednoczonych poprzez sojusz między Unią Europejską a NATO, "w szczególności w kontekście przerzucania wojsk".

 

- Ostatnio dokonaliśmy przerzutu dodatkowych 4,7 tys. amerykańskich żołnierzy do Polski. I to jest elementem dodatkowym oprócz poprzedniej rotacji 5 tys. żołnierzy amerykańskich w Polsce - poinformowała Harris.

 

Przypomniała, że Stany Zjednoczone zdecydowały się "przekierować dwie baterie Patriotów do Polski". - Mogę dzisiaj ogłosić, że zrealizowaliśmy to. Te systemy Patriot zostały do Polski dostarczone. Robimy to w ramach przypomnienia, a także zademonstrowania naszego zaangażowania i zobowiązania co do bezpieczeństwa naszych sojuszników, a w szczególności wobec Polski w tym momencie, w tym czasie - oświadczyła wiceprezydent. 

 

Wiceprezydent USA przekazała, że Stany Zjednoczone przekażą 50 mld dolarów w ramach Światowego Programu Żywnościowego m.in. dla uchodźców.

 

Dodała, że "wszystkie cywilizowane narody czują wściekłość, kiedy patrzą na to, co spotyka te niewinne dzieci, matki, ojców, babcie, dziadków; ludzi, którzy uciekając, zostawiają za sobą wszystko co do tej pory znali". - Musimy zapewnić pomoc humanitarną - podkreśliła.

 

- W Departamencie Sprawiedliwości USA została powołana grupa śledcza, która podejmie kroki dotyczące przestępczych działań rosyjskich instytucji i Rosjan - przekazała wiceprezydent USA Kamala Harris.

"Postanowiliśmy oddać samoloty do dyspozycji Sojuszu"

Podczas konferencji prasowej padło pytanie o gotowość Polski do przekazania polskich MiG-29 USA.

 

- Wobec zgłaszanych przez stronę ukraińską próśb o samoloty zachowaliśmy się jako wiarygodny członek NATO. Postanowiliśmy oddać je do dyspozycji Sojuszu. Chcemy, żeby Sojusz podjął decyzję wspólnie - skomentował 

Plan wizyty wiceprezydent USA

Wiceprezydent USA ma ponadto spotkać się w czwartek z przybywającym w Warszawie premierem Kanady Justinem Trudeau. Pozostałe punkty wizyty to spotkanie z personelem ambasady USA w Warszawie oraz przeniesionej ambasady w Kijowie.

 

W piątek Kamala Harris odwiedzi polskich i amerykańskich żołnierzy, następnie odleci do Rumunii, gdzie w Bukareszcie odbędzie rozmowę z prezydentem kraju Klausem Iohannisem i spotka się z amerykańskimi dyplomatami.

 

Jest to pierwsza wizyta wiceprezydent Harris w Polsce.

Pierwsza wizyta Kamali Harris w Polsce. Objazdy i utrudnienia w Warszawie

Od godziny 9 w Warszawie występują utrudnienia w ruchu związane z wizytą wiceprezydent USA. Od godziny 9 wyłączone z ruchu zostaną Aleje Jerozolimskie na odcinku od pl. Starynkiewicza do ronda de Gaulle’a. "Linie tramwajowe zostaną podzielone na dwie części, a autobusy pojadą na objazdy" - przekazał ratusz.

 

Utrudnienia dotkną też kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej na ulicy Marszałkowskiej od pl. Zbawiciela do Stawek i na Trasie W-Z od kina Femina do Dworca Wileńskiego. Tramwaje i autobusy zostaną skierowane na objazdy.

bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie