Rosja opuści Radę Europy. Powróci kara śmierci?

Świat
Rosja opuści Radę Europy. Powróci kara śmierci?
PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL / POOL
Prezydent Rosji Władimir Putin

Rosja opuści Radę Europy - podaje "The Moscow Times", cytując oświadczenie tamtejszego MSZ. Taka decyzja pozbawiłaby Rosjan możliwości wnoszenia skarg przed Europejski Trybunał Praw Człowieka. W kraju pojawiają się również pytania o przywrócenie kary śmierci. Były prezydent Dmitrij Miedwiediew powiedział, że taki ruch byłby do tego "dobrą okazją".

By wejść do Rady Europy, w 1996 roku Kreml musiał wprowadzić moratorium na stosowanie kary śmierci wciąż zapisanej w rosyjskim prawie.

 

Dzień po ataku Rosji na Ukrainę Rada Europy zawiesiła udział wszystkich przedstawicieli kraju-agresora. Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że to "dobra okazja" do przywrócenia kary śmierci.

Rosja opuści Radę Europy. "Niech się cieszą, że rozmawiają bez nas"

"Rosja nie będzie uczestniczyć w przekształcaniu najstarszej europejskiej organizacji w kolejną platformę do przywoływania zachodniej wyższości i narcyzmu przez NATO i jego posłusznego naśladowcę, UE" - podało MSZ Rosji.

 

"Niech się cieszą, że rozmawiają ze sobą bez Rosji" - dodano.

 

Resort spraw zagranicznych Rosji nie podał konkretnej daty wystąpienia z organizacji.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Andriej Zacharow, rosyjski dowódca pułku czołgów zabity pod Kijowem

 

- Członkostwo Rosji w Radzie Europy wygaśnie z końcem tego roku - przekazał senator Konstantin Kosaczew, zastępca przewodniczącego wyższej izby rosyjskiego parlamentu.

 

Podkreślił, że wystąpienie jego kraju z Rady Europy oznacza wypowiedzenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zobowiązującej państwa członkowskie do zniesienia kary śmierci, o której wspominał Miedwiediew.

 

Taka decyzja Kremla zablokowałaby również możliwość wnoszenia przez Rosjan skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

ac/"The Moscow Times"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie