Wojna w Ukrainie. Nestle i Heineken wycofują się z Rosji

Biznes
Wojna w Ukrainie. Nestle i Heineken wycofują się z Rosji
Flickr/Lav Ulv
Nestle nie zawiesza sprzedaży

Z powodu wojny w Ukrainie Heineken wstrzymuje produkcję i sprzedaż piwa w Rosji. Browar informuje także, że nie będzie reklamować swoich produktów w tym kraju. Z kolei Nestle, największa na świecie grupa spożywcza, poinformowała że zawiesiła wszystkie inwestycje kapitałowe w Rosji ale nadal będzie dostarczać tam podstawowe produkty spożywcze.

W zeszłym tygodniu Heineken ogłosił, że przestanie eksportować piwo do Rosji i wstrzyma nowe inwestycje.

 

Browar zatrudnia w Rosji 1,8 tys. pracowników. Produkuje nie tylko własne piwo, ale także rosyjskie marki, będąc trzecim co do wielkości producentem tego trunku w kraju.

 

"Nie chcemy czerpać żadnych korzyści finansowych z rosyjskich operacji" – głosi oświadczenie firmy. Heineken deklaruje, iż nie zamierza pozostawić swoich pracowników i ich rodziny bez opieki. Nie wyjaśnia jednak, na czym miałoby polegać ich wsparcie przez holenderski koncern.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Holandia nie popiera członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej

 

Jak informuje dziennik "Metro", rosyjski rynek stanowił mniej niż 2 proc. światowej sprzedaży browaru.

Światowi giganci zawieszają działalność w Rosji

Nestle przekazała w środę, że zawiesiła wszystkie inwestycje kapitałowe w Rosji w reakcji na inwazję tego kraju na Ukrainę - podała agencja Reutera. Grupa z siedzibą w Szwajcarii, która zaprzestała reklamowania się już w Rosji, dodała, że będzie nadal dostarczać podstawowe produkty spożywcze w tym kraju.

 

ZOBACZ: Instagram walczy z rosyjską propagandą. Dołączają dzieci... oligarchów i doradców Putina

 

W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne. Działalność w Rosji wstrzymało już wiele międzynarodowych koncernów - m.in. marki technologiczne, samochodowe, odzieżowe.

 

Na opuszczenie Rosji zdecydowały się też inne międzynarodowe koncerny - m.in. IKEA, Volkswagen, Shell, BP, Total i ExxonMobil.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie