Wojna w Ukrainie. Rosjanie terroryzują personel elektrowni atomowych w Czarnobylu i Zaporożu

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosjanie terroryzują personel elektrowni atomowych w Czarnobylu i Zaporożu
Wikipedia.commons

- Na terenie ukraińskich elektrowni atomowych w Czarnobylu i Zaporożu są rosyjskie wojska, a personel jest terroryzowany - powiedział szef koncernu Enerhoatom Petro Kotin, cytowany w niedzielę przez portal Suspilne. Do zakończenia "operacji militarnych" na Ukrainie, umożliwienia pomocy humanitarnej i zapewnienia ochrony ukraińskim elektrowniom jądrowym wezwał Putina prezydent Francji.

- I na czarnobylskiej, i na zaporoskiej elektrowni atomowej przebywają obecnie rosyjscy najeźdźcy. Zajęli te dwa obiekty - powiedział Suspilnemu szef ukraińskiego koncernu obejmującego elektrownie jądrowe na Ukrainie.

 

Jak dodał, okupanci mają na terenie zaporoskiej elektrowni 500 żołnierzy. - Do czarnobylskiej elektrowni według naszych informacji przybyło jeszcze tysiąc. Nie pójdą stamtąd. Bezpośrednio mówią o tym naszemu personelowi: róbcie to, co wam mówimy. - W innym przypadku pociągniemy was do grobów - przekazał Kotin.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Personel czarnobylskiej elektrowni 10. dzień przetrzymywany przez Rosjan

 

- Tym terroryzują nasz personel. Całe kierownictwo elektrowni działa pod kierunkiem rosyjskiego dowódcy, który wydaje im rozkazy - powiedział szef Enerhoatomu. 

Marcon wzywa Putina

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał w niedzielnej rozmowie prezydenta Rosji Władimira Putina do zakończenia "operacji militarnych" na Ukrainie, umożliwienia pomocy humanitarnej i zapewnienia ochrony ukraińskim elektrowniom jądrowym - poinformował Pałac Elizejski.

Jak przekazano, Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem przez około dwie godziny.

 

Francuski prezydent nalegał na konieczność przestrzegania standardów bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w ukraińskich elektrowniach jądrowych. Powiedział Putinowi, że obiekty te nie mogą być celem rosyjskiej ofensywy.

 

W trakcie dyskusji rosyjski przywódca zgodził się na rozmowy między MAEA, Ukrainą i Rosją w celu zapewnienia bezpieczeństwa obiektom jądrowym. Trójstronne spotkanie ma zostać zorganizowane w najbliższych dniach - przekazał Pałac Elizejski.

Putin: nie przestaniemy, dopóki Kijów nie przestanie walczyć

Macron wyraził obawy dotyczące możliwego ataku sił rosyjskich na Odessę. Putin przekazał, że kampania wojenna na Ukrainie przebiega zgodnie z planem i nie zakończy się, dopóki Kijów nie przestanie walczyć.

 

Pałac Elizejski podał, że Francja wciąż pracuje wraz ze swoimi międzynarodowymi partnerami nad nowymi sankcjami wymierzonymi w rosyjską gospodarkę.

ap/grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie