Wojna Rosja-Ukraina. Czternasty dzień walk. Relacja na żywo. Najnowsze informacje o Ukrainie

Świat
Wojna Rosja-Ukraina. Czternasty dzień walk. Relacja na żywo. Najnowsze informacje o Ukrainie
AFP PHOTO / Ukraine Emergency Ministry press service / handout/ East News
Zniszczony przez Rosjan budynek w Żytomierzu

Mamy zespół prokuratorów, którzy rejestrują dowody zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan - poinformowała Prokurator Generalna Ukrainy, załączając mapę. Kijów jest wyludniony, na ulicach widać mało samochodów, do aptek ustawiają się kolejki, ale w sklepach można znaleźć świeże mięso czy ryby - donosi ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki. Relacja na żywo.

aml/ac / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Zachodni oficjele są "poważnie zaniepokojeni" ryzykiem eskalacji wojny między Rosją a Ukrainą, w tym w szczególności możliwością użycia przez Rosję broni niekonwencjonalnej, najprawdopodobniej chemicznej - podały w środę wieczorem brytyjskie media.

Ostrzeżenie takie wygłosił jeden z zachodnich urzędników na briefingu dla dziennikarzy, jednak nie sprecyzowano, kim jest to źródło, ani nawet z jakiego kraju pochodzi.

Prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu mówił m.in. o ostrzale szpitala dziecięcego w Mariupolu.

 

Zachodni oficjele są "poważnie zaniepokojeni" ryzykiem eskalacji wojny między Rosją a Ukrainą, w tym w szczególności możliwością użycia przez Rosję broni niekonwencjonalnej, najprawdopodobniej chemicznej - podały w środę wieczorem brytyjskie media.

Wiceprezydent USA Kamala Harris przybyła w środę późnym wieczorem do Warszawy; podczas wizyty w Polsce ma rozmawiać m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim, a także odwiedzić polskich i amerykańskich żołnierzy.

 

Europejskie akcje banków straciły jedną piątą wartości w ciągu ostatniego miesiąca w związku z kryzysem na Ukrainie. Sankcje wstrząsnęły sektorem finansowym, ale głównym zagrożeniem dla globalnych perspektyw gospodarczych jest perspektywa wyższych stóp procentowych - podał w środę Reuters.

Zespół Sił Powietrznych USA The United States Air Force Concert Band and Singing Sergeants nagrał utwór "Modlitwa za Ukrainę"

Dzisiejszy atak na szpital w Mariupolu na Ukrainie, gdzie znajduje się oddział położniczy i dziecięcy, jest przerażający. Cywile płacą najwyższą cenę za wojnę, która nie ma z nimi nic wspólnego. Ta bezsensowna przemoc musi się skończyć. Zakończyć teraz rozlew krwi - napisał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało wieczorem na Twitterze, że rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło użycie na Ukrainie systemu TOS-1A, w którym używane są rakiety termobaryczne, wywołujące efekty zapalające i wybuchowe.

 

 

W wyniku kolejnego rosyjskiego ataku bombowego na Żytomierz, w środkowej Ukrainie, uszkodzony został dom mieszkalny i obiekty infrastruktury - kotłownia i budynki szpitali - poinformował mer Serhij Suchomłyn. Ranna jest starsza kobieta.

Rosjanie ostrzeliwują Mikołajów i mogą przygotowywać się do ofensywy - poinformował mer tego miasta na południu Ukrainy Ołeksandr Sienkewycz, cytowany wieczorem przez agencję Ukrinform.

- Strzelają teraz do nas ze strony Kropywnyckiego Gradami i Uraganami. Albo sprawdzają siłę naszych posterunków albo przygotowują się do ataku - powiedział mer w nagraniu.

Szef ukraińskiego MSZ przybył do Turcji na negocjacje ze swoim rosyjskim odpowiednikiem.

Wszystkie pociągi PKP Intercity jadące do Niemiec bezpłatne dla obywateli Ukrainy - poinformowało biuro prasowe PKP Intercity. Oferta będzie dostępna do odwołania i dotyczy podróży drugą klasą.

Pentagon: według naszego wywiadu przekazanie MiG-ów byłoby mylnie odebrane przez Rosję jako eskalacja.

W związku z działaniami bojowymi bez energii elektrycznej jest ponad 720 tys. mieszkańców Ukrainy, a bez gazu ponad 230 tys. - poinformowało w środę ukraińskie ministerstwo energetyki.

Pentagon: przekazanie myśliwców Ukrainie nie przyniesie wielkiego pożytku, są lepsze alternatywy.

Pentagon: nie wspieramy przekazania dodatkowych myśliwców Ukrainie, uważamy to za ryzykowne.

 

Szkody wyrządzone środowisku przez armię rosyjską tylko z powodu zanieczyszczenia zasobów ziemi to już około 77 mln dolarów.

Proces rozbrajania bomby.

 

WarnerMedia, w skład którego wchodzą HBO i Warner Bros., zawiesza nadawanie, licencjonowanie, wydawanie filmów i gier w Rosji - podaje Nexta.

Siły zbrojne Ukrainy wyparły wojska rosyjskie z miasteczka Dergacze położonego na północny zachód od Charkowa - poinformował wieczorem w komunikatorze Telegram szef obwodowej administracji Ołeh Syniehubow.

Według niego siły ukraińskie mają "pełną kontrolę nad terytorium (miasta)".

W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę, parlamentarzyści Unii (CDU/CSU) zaapelowali o wstrzymanie dostaw gazu rurociągiem Nord Stream 1 – poinformował w środę w Berlinie Friedrich Merz, lider CDU.

Wielu rosyjskim pilotom zestrzelonych nad Ukrainą samolotów wojskowych nie otwierają się spadochrony - pisze w środę agencja Ukrinform, powołując się na ukraiński wywiad wojskowy.

Zniszczony budynek w Charkowie.

 

Europa musi bronić podstawowych wartości; to co dzieje się teraz na Ukrainie, może spotkać również inne narody; giniemy również za was - powiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że nie ma zamiaru opuszczać Kijowa.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie przekazał w środę Konsulowi Ukrainy m.in. defibrylatory, respirator, plecaki i torby medyczne, które mają trafić do placówek medycznych w rejonie Odessy.

W Londynie w środę wieczorem zaczęła się 20. edycja Kinoteki - najważniejszego w Wielkiej Brytanii festiwalu polskiego kina. Organizatorzy postanowili przekazać cały dochód z tegorocznej edycji na pomoc dzieciom, dotkniętym trwającą na Ukrainie wojną.

Dziękuję burmistrzowi Łochowa Robertowi Gołaszewskiemu i samorządom w całej Polsce za sprawne i efektywne działanie oraz wszystkim Polakom zaangażowanym w wolontariat - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, który spotkał się w Łazach pod Łochowem z uchodźcami z Ukrainy.

 

Wsparcie dla Ukrainy, w tym pomoc humanitarna dla osób chroniących się przed działaniami wojennymi oraz wzmocnienie sankcji wobec Rosji będą tematami czwartkowej rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z wiceszefową KE ds. demokracji i demografii Dubravką Suicą - podała KPRM.

- Wszystko działa tak, jak trzeba, nie ma żadnego chaosu. Moim zdaniem w tych warunkach, w tym tempie i dla takiej wielkiej grupy osób, nie da się zrobić więcej - powiedział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Odniósł się do apelu wolontariuszy z Torwaru, którzy proszą o pomoc i koordynację działań.

W okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy siły rosyjskie ogłaszają rozdawanie rosyjskich paszportów i umorzenie długów za rachunki - informuje portal Ukraińska Prawda.

W radiu odtwarzany jest rosyjski hymn państwowy, podawane są też propagandowe treści - czytamy.

Szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch podkreśla, że w Berdiańsku dziennikarze są zmuszani do nadawania rosyjskiej propagandy w radiu pod lufami automatów.

Ambasadorowie państw UE nie porozumieli się w środę w Brukseli w sprawie projektu konkluzji szczytu UE w Paryżu. Polska, kraje bałtyckie, Słowacja i Czechy chcą, by znalazły się w nich wezwania do dalszych sankcji wobec Rosji i pozytywny sygnał dla członkostwa Ukrainy w UE. Niemcy jednak to blokują - informują PAP źródła unijne.

Jako "niedopuszczalny" określił watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin środowy atak rosyjskich wojsk na szpital pediatryczny w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy. Ponowił apel o utworzenie bezpiecznych korytarzy humanitarnych z obleganych miast.

Rośnie liczba uchodźców przybywających do Niemiec z Ukrainy. Do tej pory policja federalna zarejestrowała 80 035 osób, które uciekły przed rosyjską inwazją. We wtorek ich liczba wynosiła 64 tys. Eksperci są zdania, że "będzie to największe wyzwanie humanitarne dla Niemiec od czasu II wojny światowej".

Kryzys humanitarny, wywołany przez Rosję podczas trwającej agresji zbrojnej na Ukrainę, był w środę jednym z tematów rozmowy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z przewodniczącą Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi.

 

Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk powiedział, że ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z kanclerzem RFN Olafem Scholzem, ale "to było jak rozmowa ze ścianą". Scholz wykluczył wprowadzenie embarga na rosyjską ropę i gaz, co ambasador określił jako "nóż wbity w plecy Ukrainy".

Bombardowanie Żytomierza.

 

- Mimo uzgodnień w sprawie korytarzy humanitarnych ewakuacja cywilów w środę w wielu miastach Ukrainy nie odbyła się - pisze ukraińska redakcja BBC. Rosyjscy wojskowi m.in. przeszkodzili ewakuacji z Mariupola. Udało się ewakuować mieszkańców Enerhodaru i Worzela.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział w ukraińskiej telewizji, że siły zbrojne jego kraju teraz doskonale znają plany wroga. Jego zdaniem rosyjscy generałowie "są w rozpaczy".

- Dzisiaj dobrze rozumiemy, jakie plany ma teraz wróg. (Rosjanie) zmienili się trochę od początku wojny, którą chcieli wygrać w ciągu 2-3 dni i przemaszerować przez (główną ulicę Kijowa) Chreszczatyk. To się nigdy nie stanie - zapewnił Daniłow.

Żołnierze rosyjscy ostrzelali ewakuujących się z Czernihowa cywilów, głównie kobiety i dzieci. Jedna osoba zginęła - napisał na Facebooku Ratan Ahmedow, mer położonej w obwodzie czernihowskim Koriukówki, do której zmierzali cywile.

"W wyniku ostrzału zginął młody mężczyzna, który razem z matką kierował się w stronę Koriukówki" - poinformował Ahmedow.

Przedstawiciele Pentagonu prowadzą rozmowy ze swoimi odpowiednikami z krajów NATO i Ukrainy o tym, jak pokonać logistyczne wyzwania z przekazaniem myśliwców MiG-29 Ukrainie - poinformowała w środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Dodała, że logistyka jest głównym problemem w tej sprawie.

Po zbombardowaniu przez Rosjan szpitala położniczego w Mariupolu ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba wezwał ponownie kraje zachodnie do dostarczenia Ukrainie samolotów do walki z rosyjskimi siłami.

Międzynarodowa Federacja Karate (WKF) dołączyła do innych i zawiesiła z powodu inwazji na Ukrainę zawodników oraz działaczy z Rosji i Białorusi.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu pomoże ukraińskim przedsiębiorcom przenieść ich firmy do Polski - powiedział w środę w radiowej Trójce minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

Rezolucję potępiającą rosyjską agresję na Ukrainę przyjęła w środę przez aklamację rada powiatu oświęcimskiego. Samorząd wyraził w niej także pełną solidarność z narodem ukraińskim. "Podziwiamy jedność, odwagę i determinację Ukraińców" - zapisali radni.

Zestawy do zabiegu angiografii, stenty uwalniające leki, stymulatory, zestawy operacyjne, prowadniki - specjalistyczny sprzęt wart 1 mln zł zakupiło dla dwóch szpitali klinicznych we Lwowie Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach.

Kolejny specjalny pociąg, który na polecenie marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka wyruszył we wtorek z Gdańska do Przemyśla, wraca do Trójmiasta. Do Gdyni Głównej powinien przyjechać w środę późnym wieczorem - poinformował Pomorski Urząd Marszałkowski.

Ze skutkiem natychmiastowym zawieszone zostały inicjatywy współpracy w ramach Roku Muzeów Włoch i Rosji - ogłosił resort kultury w Rzymie. W wydanym okólniku do włoskich placówek kultury zalecono wstrzymanie wszelkiej działalności w ramach tego projektu.

W wielu miejscach we wschodniej i środkowej Finlandii zaobserwowano zakłócenia w odbiorze sygnału GPS, co miało wpływ na ruch lotniczy. Część samolotów zawracano. Według niektórych ekspertów źródłem problemów z nawigacją może być działanie strony rosyjskiej. Władze wyjaśniają sprawę.

- W środę ministrowie UE odpowiedzialni za komunikację elektroniczną wystosowali apel do firm cyfrowych o zwiększenie wysiłków na rzecz ochrony podstawowych praw i wartości. Zainicjowane przez Rosję potyczki w obecnym konflikcie toczą się nie tylko na polach bitew, ale także w internecie - stwierdzili.

Geneza śmierci ofiar tego więzienia i wojny na Ukrainie jest podobna. Jest nią pogarda dla człowieka, wolności, suwerenności, czyli tego, co najważniejsze - powiedział ks. Tomasz Trzaska podczas środowej mszy świętej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Ok. tysiąca uchodźców z Ukrainy przebywa obecnie w regionie - wynika z danych przekazanych w środę przez służby wojewody podlaskiego. W ocenie władz Białegostoku, najwięcej osób przebywa w tym mieście.

Minister środowiska, gospodarki wodnej i leśnictwa Rumunii Tanczos Barna ogłosił, że w związku z koniecznością uniezależnienia się od rosyjskich paliw Bukareszt przywróci funkcjonowanie elektrowni opalanych węglem.

Rozmawiałem z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem o sankcjach nakładanych na Rosję za agresję na Ukrainę, potrzebie ochrony ludności cywilnej oraz pomocy dla naszego kraju - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Dzienne przez punkt recepcyjny w Dołhobyczowie przewija się od czterech do pięciu tysięcy osób. Bez wolontariuszy to wszystko nie miałoby szans powodzenia - powiedział w środę wójt gminy Dołhobyczów Grzegorz Drewnik.

Sejm podjął w środę uchwałę z okazji 23. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, w której wzywa m.in. do "kontynuowania solidarnego przeciwdziałania agresji rosyjskiej i udzielania Ukrainie wszechstronnego wsparcia, które mogą skutecznie przyczynić się do zakończenia działań zbrojnych".

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wypowiedział się przeciwko wysłaniu polskich MiG-ów na Ukrainę, a także po raz kolejny wezwał Rosję do zawieszenia broni i wycofania wojsk z Ukrainy - informuje w środę portal Tagesschau.

Agresja Rosji na Ukrainę to straty na wszystkich poziomach gospodarki. Już widzimy, że mocno zdestabilizowały się rynki surowców energetycznych i płodów rolnych, a wyższe ceny żywności, to wzrost ubóstwa i głodu na świecie - ocenił dr Paweł Pasierbiak z Instytutu Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

- Putin ma obecnie jasny plan zbrutalizowania Ukrainy i stosuje strategię siania spustoszenia w ośrodkach miejskich - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dodał, że jasne jest, że pierwotny plan Rosji, by zainstalować na Ukrainie rząd marionetkowy, się nie powiedzie.

David Beasley, dyrektor zarządzający Światowego Programu Żywnościowego: niesamowite, jak Polska pomaga Ukrainie. Opowiedzieli mi o tym Andrzej Duda i Zbigniew Rau.

 

Pojmani na Ukrainie żołnierze armii rosyjskiej wezwali w środę podczas konferencji prasowej w Kijowie przywódców swojego kraju do "zaprzestania bezsensownej i podstępnej wojny z Ukrainą" - podała agencja Ukrinform.

 

Wygląda na to, że Instagram już niedługo może podzielić los Facebooka i Twittera, czyli trafić na listę platform zablokowanych w Rosji - wszystko za sprawą nowych opcji, a także coraz liczniej nawołujących do przerwania działań wojennych dzieci rosyjskich oligarchów i doradców Putina.

Władze Mariupola poinformowały, że 17 osób zostało rannych w wyniku nalotu na szpital. Od początku wojny w mieście zginęło łącznie 1207 osób.

Adidas zamyka sklepy w Rosji.

 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygrywa wojnę informacyjną z Kremlem - uważa belgijski politolog David Criekemans. "Ukraiński prezydent jest aktorem, który doskonale wie, jak prowadzić tę grę" - powiedział ekspert, cytowany przez dziennik "Het Laatste Nieuws".

Polska zawiesiła współpracę transgraniczną z Rosją i Białorusią w ramach unijnych programów - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jak podało, prace w nowej edycji programów na granicach zewnętrznych UE będą się koncentrować na Ukrainie.

- W ciągu ostatniej doby rosyjskie wojska zyskały ok. 20 km terytorium pod Charkowem i są 15 km od Mikołajowa, ale w innych częściach Ukrainy nie poczyniły żadnych postępów - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że są dowody na stosowanie przez Rosję nieprecyzyjnych, wolno spadających, "głupich" bomb.

- Kijów jest wyludniony, na ulicach widać mało samochodów, do aptek ustawiają się kolejki, ale w sklepach można znaleźć świeże mięso czy ryby - powiedział w czwartek ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki, który pozostaje w ukraińskiej stolicy.

Od początku rosyjskiej inwazji zginęło na Ukrainie co najmniej 516 cywilów, a 908 zostało rannych - przekazało w środę Biuro Praw Człowieka ONZ, podkreślając, że liczby te w rzeczywistości są prawdopodobnie "o wiele wyższe".

Pacjenci onkologiczni z Ukrainy, którzy musieli przerwać terapię w swoim państwie ze względu na agresję Rosji, mogą kontynuować leczenie w Polsce. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił dla nich bezpłatną, całodobową infolinię w kilku językach, w tym w ukraińskim.

Zamiast planowanych pięciu tysięcy z Iziumu w obwodzie charkowskim, na wschodzie Ukrainy, udało się ewakuować tylko 250 osób - poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Ustalenia zostały zerwane przez stronę rosyjską, która ostrzeliwała miasto.

Umacnianie jedności NATO wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i pomoc w przyjmowaniu uchodźców z tego kraju będą głównymi tematami czwartkowego spotkania w Warszawie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Producenci samochodów szczególnie dotkliwie odczuwają skutki kryzysu. Wojna w Ukrainie załamie łańcuchy dostaw - ocenia Reuters. Główną przyczyną są zatory na trasie Azja-Europa. Wojna w Ukrainie wpływa na transport morski, kolejowy i lotniczy.

Dziewiętnastoletni brytyjski żołnierz z ceremonialnego regimentu zajmującego się ochroną królowej Elżbiety II porzucił jednostkę i wyjechał na Ukrainę, aby walczyć przeciwko rosyjskim wojskom - ujawnił dziennik "The Sun".

We wtorek do położonego pod Kijowem Wasylkowa dotarły samochody wypełnione pomocą z Polski, auta zabrały z powrotem dzieci i kobiety - relacjonuje w rozmowie przedstawiciel samoobrony w tym mieście Siarhei Marchyk. Dodaje że samoobrona w mieście organizuje zajęcia dla dzieci, by odwrócić ich uwagę od zagrożenia atakiem Rosjan.

Z każdym dniem wzrasta liczba uczniów z Ukrainy w kujawsko-pomorskich szkołach. Obecnie we wszystkich typach szkół jest 2224 dzieci i młodzieży, z których 529 zgłosiło się po wybuchu wojny - poinformowali kurator oświaty Marek Gralik i wicekurator Maria Mazurkiewicz.

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin wyraził opinię, że niedawne słowa patriarchy moskiewskiego i całej Rusi o wojnie na Ukrainie mogą prowadzić do eskalacji. Tak najbliższy współpracownik papieża odniósł się do wypowiedzi Cyryla, który uzasadniał wojnę walką z "paradami gejów".

Co najmniej 10 osób, w tym dwoje niemowląt, zginęło w wyniku rosyjskich ataków lotniczych w obwodzie żytomierskim - poinformowało Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

Blinken: jasne jest, że planem Putina jest zniszczenie Ukrainy, to strategia niszczenia ośrodków miejskich.

Blinken: Rosyjska propozycja korytarzy humanitarnych z Ukrainy do Rosji jest absurdalna.

Blinken: Ostatecznie decyzja ws. MiG-ów należy do poszczególnych krajów, polska propozycja pokazuje, że to skomplikowane.

Bruksela nie radzi sobie z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy - podaje korespondentka Polsat News Dorota Bawołek.

 

Mamy zespół prokuratorów, którzy rejestrują dowody zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan - poinformowała Prokurator Generalna Ukrainy, załączając mapę.

Ukraińska armia informuje o głodnych rosyjskich żołnierzach, którzy mieli ukraść kury z prywatnego gospodarstwa domowego.

Komisja etyczna Ukraińskiej Federacji Piłkarskiej (UAF) chce pozbawić Anatolija Tymoszczuka, byłego kapitana drużyny narodowej, licencji trenerskiej oraz wszelkich odznaczeń państowowych i nagród sportowych z powodu kontynuowania współpracy z Zenitem St. Petersburg i niepotępienia inwazji zbrojnej Rosji.

Rosyjskie fake newsy, dotyczące Ukrainy, są skuteczne w Rosji, ale mają "zerową skuteczność" poza nią, natomiast Władimir Putin nie ma pełnej informacji, bo armia boi się go informować o porażkach - uważa dziennikarz śledczy Bellingcat Christo Grozev.

Victoria's Secret zamyka sklepy w Rosji.

 

Kolejny zniszczony budynek w Chersoniu.

 

Nagranie z ukraińskiego drona:

 

W związku z dużą liczbą szukających w Niemczech ochrony kobiet z Ukrainy, pojawiają się kolejne ostrzeżenia przed wyzyskiem i przymusową prostytucją. Bawarski minister spraw wewnętrznych Joachim Herrmann wyraził obawę, że trudna sytuacja Ukrainek może prowadzić do ich wykorzystywania.

"Jesteśmy wdzięczni za kolejny pakiet sankcji przeciwko rosyjskiemu agresorowi" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w komentarzu do rozmowy z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Parlament Europejski ma głosować w środę nad przyjęciem poprawek do rezolucji w sprawie praworządności i konsekwencji wyroku TSUE, w której zapisano, że w Polsce dochodzi do ataków m.in. na migrantów. To absurd - komentuje na Twitterze europosłanka PiS Beata Szydło.

Białorusini utworzyli batalion do obrony Kijowa.

Polska Organizacja Ratownicza uruchomiła aplikację Ratownik, w której można zlokalizować punkty pomocy dla uchodźców z Ukrainy. To m.in. miejsca zbiorki i wydawania darów, punkty medyczne, czy pomoc psychologiczna. Aplikacja od tego tygodnia działa także w języku ukraińskim.

Kadra i podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej włączyli się w pomoc Ukrainie. W środę przekazali do Caritas Ordynariatu Polowego blisko dwie tony darów zebranych w ostatnim czasie wśród studentów i kadry Akademii - poinformował Ordynariat Polowy WP.

Znajdujące się w pobliżu Charkowa wojska rosyjskie zaczęły się przegrupowywać - powiedział Ihor Terechow, mer znajdującego się na wschodzie Ukrainy miasta.

Dodał, że sytuacja w Charkowie jest bardzo napięta, a rosyjski ostrzał nie ustępuje.

Siły rosyjskie zajęły areszt śledczy w Chersoniu na południu Ukrainy i planują umieścić tam Ukraińców zatrzymanych za protesty przeciwko rosyjskiej okupacji - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Według agencji Ukrinform od początku inwazji Rosja straciła 317 czołgów, 1070 wozów opancerzonych, 120 systemów artyleryjskich, 56 wyrzutni rakiet, 28 systemów obrony przeciwlotniczej, 49 samolotów i 81 śmigłowców.

Rosyjskie wojska zmniejszyły intensywność natarcia, obecnie przegrupowują się i zmieniają strategię - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

Niderlandy na razie nie zamierzają przyjmować ukraińskich uchodźców z Europy Wschodniej - poinformował w parlamencie sekretarz stanu ds. azylu i migracji Eric van der Burg.

"To okrucieństwo. Ile jeszcze świat będzie współuczestnikiem, ignorując terror? Natychmiast zamknijcie niebo. Natychmiast przerwijcie zabójstwa. Macie siłę. Ale wygląda na to, że tracicie człowieczeństwo" - napisał Zełenski, odnosząc się do zniszczonego szpitala dziecięgego w Mariupolu.

Kolejne działania w celu zwiększenia bezpieczeństwa w regionie były tematem rozmowy ministra obrony Mariusza Błaszczaka z szefem Pentagonu Lloydem Austinem - poinformowało w poniedziałek MON.

 

PGNiG oraz Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza przekażą 2 miliony złotych na pomoc obywatelom Ukrainy - podało w środę PGNiG. Środki zostaną przekazane m.in. na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża, Caritas oraz Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce.

Przywódcy UE będą dyskutowali na szczycie w Paryżu o kolejnych sankcjach wobec Rosji, w tym wobec banków i osób - przekazał korespondentom w Brukseli wysokiej rangi urzędnik unijny.

- Cały Dolny Śląsk jest atrakcyjny, cały Dolny Śląsk ma otwarte serca dla rodzin z Ukrainy - przekonywał wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Zwrócił uwagę na występujący obecnie problem związany z wielką presją uchodźców, aby pozostawać we Wrocławiu.

- NBP wraz z bankiem PKO BP, ukraińskim bankiem centralnym i bankami komercyjnymi dążą do rozwiązania problemu wymiany hrywien w Polsce - zapewnił w środę prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że ta wymiana może się odbywać za pośrednictwem banków komercyjnych.

Papież Franciszek zapłacił za paliwo dla ciężarówek, wożących pomoc ze Lwowa dla mieszkańców Kijowa - poinformował w środę papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski. We Lwowie organizuje on pomoc dla ludności Ukrainy. Jak powiedział watykańskim mediom, co chwilę widzi uchodźców przybywających ze wschodniej części kraju.

W momencie rozpoczęcia ewakuacji z Demidowa w obwodzie odeskim siły rosyjskie rozpoczęły ostrzał. Jeden policjant zginął, dwie osoby zostały ranne - poinformował doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez agencję Ukrinform.

Kolejny film ze zbombardowanego szpitala w Mariupolu.

Rosyjski pocisk utkwił w dachu budynku mieszkalnego w Charkowie - poinformowała ukraińska agencja UNIAN. Zdjęcie pocisku zostało zamieszczone na Telegramie przez Antona Heraszczenkę, doradcę ministerstwa spraw wewnętrznych Ukrainy.

 

Ewakuacja z podkijowskich miejscowości Bucza i Hostomel została w środę zerwana przez Rosjan - poinformowały władze Buczy, na które powołuje się portal Hromadske.

Codziennie kolejni uchodźcy wojenni z Ukrainy przyjeżdżają na dworzec główny w Monachium. Na miejscu brak wystarczającej liczby toalet, nie dla wszystkich starcza miejsca do spania - powiedział Fabian Mehring, szef Wolnych Wyborców z parlamentu Bawarii skupiających bezpartyjnych posłów.

Z miasta Sumy na północnym wschodzie Ukrainy udało się wywieźć 7 tys. ludzi - podała w środę stacja BBC, oceniając to jako pierwszą skuteczną masową ewakuację od początku rosyjskiej inwazji. Sumy są celem rosyjskich bombardowań, w których - według Nexty - zginęło 21 osób.

Zniszczony szpital dziecięcy w Mariupolu:

Dwie trzecie atakowanego przez Rosjan Czernihowa na północy Ukrainy jest bez ogrzewania i ciepłej wody - poinformował w środę mer tego miasta Władysław Atroszenko.

Cztery osoby zginęły w środę w Charkowie w wyniku ostrzelania przez rosyjską artylerię budynku komendy obwodowej policji - informował na Facebooku szef charkowskiej policji Serhij Bołwynow.

- Wielka Brytania wydała już prawie tysiąc wiz uchodźcom z Ukrainy i ta liczba rośnie szybko - przekonywał w środę posłów premier Boris Johnson, odpierając zarzuty, że brytyjska pomoc dla nich jest "najwolniejsza i najbardziej zbiurokratyzowana w Europie".

Agenci ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego (ukr. DBR) i celnicy zatrzymali Rosjan próbujących wywieźć z Ukrainy obce waluty i antyki. Skonfiskowano równowartość prawie miliona dolarów i starą ikonę - podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na DBR.

Armia rosyjska zrzuciła z samolotów bomby na szpital dziecięcy w Mariupolu, zniszczenia są ogromne - poinformowała w Telegramie rada miejska Mariupola.

"Budynek szpitala, gdzie jeszcze niedawno leczono dzieci, jest całkowicie zniszczony. Informacja na temat poszkodowanych dzieci jest ustalana" - podano w komunikacie.

Zdjęcie: Маріупольська міська рада

Pracownicy szpitala w Płońsku zorganizowali zbiórki pieniędzy na pomoc dla Ukrainy. W efekcie zakupiono materiały medycyny pola walki. Pierwszy transport tych środków już wysłano. Wkrótce wyruszy następny. Tym razem, oprócz materiałów medycznych, dostarczone zostaną m.in. agregaty prądotwórcze.

Do Włoch przybyło dotychczas ponad 23 800 uchodźców z Ukrainy - poinformował premier Mario Draghi w parlamencie w Rzymie. Podkreślił, że kwestia ich przyjmowania i udzielenia im schronienia będzie aktualna "nie przez dni czy miesiące, ale może jeszcze dłużej".

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO

Ok. 600 uchodźców z Ukrainy dotarło w czwartek do Łodzi specjalnym transportem zorganizowanym przez marszałka woj. łódzkiego Grzegorza Schreibera. Jak podała rzeczniczka wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, ponad 200 z nich zdecydowało się pozostać w Łodzi.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do zaprzestanie rozlewu krwi na Ukrainie. Uczynił to w Berlinie po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau. Głównym tematem ich rozmowy była wojna Rosji przeciwko Ukrainie.

 

 

Już ponad 70 uchodźców z Ukrainy znalazło schronienie w Domu Pielgrzyma i w tzw. halach noclegowych na Jasnej Górze, ta liczba stale rośnie - poinformowali w środę przedstawiciele sanktuarium.

W Kijowie jest też nuncjusz apostolski i ambasador Turcji - napisał na Twitterze ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki, który mimo rosyjskiej inwazji pozostaje w ukraińskiej stolicy.

 

 

W kierunku oblężonego Mariupola, w obwodzie donieckim, zmierza rosyjska kolumna wojskowa - poinformowała w środę na Telegramie ukraińska agencja UNIAN.

- Miejsca dla uchodźców z Ukrainy przygotowane przez władze Krakowa są już na wyczerpaniu - przekazał magistrat. Do tej pory skierowanie do zakwaterowania uzyskało w punkcie recepcyjnym na Dworcu Głównym prawie 3,5 tysiąca osób.

Zniszczony rosyjski sprzęt:

 

Reuters published pictures of destroyed #Russian military equipment in #Ukraine. pic.twitter.com/rMjgfRPSH3

— NEXTA (@nexta_tv) March 9, 2022

Kraje unijne są podzielone co do tego, jak szybko UE powinna zrezygnować z importu rosyjskich paliw kopalnych - powiedział dziennikarzom w Brukseli wysokiej rangi urzędnik UE.

Światowy Program Żywnościowy ONZ będzie organizować konwoje z pomocą Ukrainie. Przebywający z wizytą w Polsce szef agendy David Beasley przyznał w środę, że operacja ta nie będzie łatwa, jednak WFP postara się dotrzeć do jak największej liczby potrzebujących w Ukrainie.

- Razem z naszymi sojusznikami we wspólnocie transatlantyckiej reagujemy na agresję Rosji na Ukrainę, udzielając jej wszelkiej możliwej pomocy - takiej, jakiej udzielić możemy - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau, pytany dlaczego w sprawie MiG-ów wydaliśmy stanowisko bez konsultacji z sojusznikami.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł w wywiadzie dla CBC News, że atak Rosji na kanały zaopatrzenia w krajach, które wspierają Ukrainę bronią i amunicją, byłby niebezpieczną eskalacją wojny w Europie Wschodniej.

W szpitalu wojewódzkim w Przemyślu (woj. podkarpackie) do tej pory pomocy udzielono 307 osobom, które uciekły przed wojną na Ukrainie. Obecnie w placówce przebywa 46 uchodźców, 19 z nich to dzieci. Z kolei do szpitala w Rzeszowie zgłosiło się ok. 40 pacjentów.

Wojska rosyjskie zwolniły tempo, ale kontynuują ofensywę - koncentrują się na okrążeniu Kijowa, zajęciu Sum, Charkowa, Mariupola i Mikołajowa - poinformował sztab ukraińskich sił zbrojnych w środę wczesnym popołudniem.

 

 

- Unia Europejska nie powinna "pośpiesznie" wycofywać się z importu gazu z Rosji - oświadczył premier Mark Rutte. Szef holenderskiego gabinetu uważa także, iż jest "nierozsądnym" prosić prywatne firmy, takie jak Shell, o zaprzestanie sprowadzania tego surowca z Rosji.

- Wielka Brytania zwiększa dostawy broni dla Ukrainy, która ma jej pomóc w odpieraniu rosyjskiej agresji - poinformował brytyjski minister obrony Ben Wallace.

- 500 mln euro dla państw, które przyjmują uchodźców, to jest zdecydowanie za mało. Potrzebne są dodatkowe środki - ocenił w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, odnosząc się do pomocy finansowej Unii Europejskiej.

Według stanu z 9 marca od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 61 dzieci zginęło, a 100 zostało rannych - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Grupa osadzonych, odbywających karę w Areszcie Śledczym w Warszawie Służewcu, pod nadzorem funkcjonariuszy Służby Więziennej pracuje przy przygotowaniu i organizacji największego w Europie miejsca pomocy uchodźcom z Ukrainy, które powstaje w centrum wystawienniczym PTAK Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą - poinformowała rzeczniczka aresztu śledczego w Warszawie-Służewcu por. Agnieszka Tracz.

Z powodu wojny na Ukrainie Heineken wstrzymuje produkcję i sprzedaż piwa w Rosji - poinformowała holenderska firma. Browar informuje także, że nie będzie reklamować swoich produktów w tym kraju.

Opieka medyczna dla uchodźców z Ukrainy kosztować będzie ok. 200 mln zł miesięcznie - przekazał w Sejmie wstępne szacunki przygotowane przez NFZ wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Dostarczenie MIG-ów Ukrainie nie jest obecnie przedmiotem dyskusji - przekazał rząd Niemiec. Jego zdaniem, należy podjąć wszelkie decyzje, aby zapobiec rozlaniu się na NATO wojny w Ukrainie.

Autobusy wciąż czekają, nie możemy ewakuować ludności cywilnej z powodu wybuchów na przedmieściach Iziumu; pomimo zobowiązań ze strony rosyjskiej, ostrzał wciąż trwa - napisał w środę na Telegramie szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Cywilnej Ołeh Synegubow.

Wszyscy cudzoziemcy, którzy przekraczają polsko-ukraińską granicę są przyjmowani w Polsce i otrzymują niezbędną pomoc; traktujemy wszystkich przybyły w ten sam sposób i tak pozostanie - powiedział w środę szef MSZ Zbigniew Rau.

Rosjanie wkroczyli do Skadowska, usunęli komputery z budynku rady miejskiej i ostrzegli przed organizacją proukraińskich wieców - poinformowała agencja Ukrinform, cytując Ołeksandra Jakowliewa, burmistrza 18-tysięcznego miasta nad Morzem Czarnym.

Ambasada Rosji w Wilnie od środy znajduje się przy ulicy Bohaterów Ukrainy – zadecydowała w środę Rada Miasta. Władze Wilna zerwały też współpracę z miastami partnerskimi Rosji i Białorusi oraz przyznały 800 tys. euro pomocy humanitarnej Ukrainie.

 

Kolejna firma - tym razem sieć sklepów Victoria's Secret - kończy obecność na rosyjskim rynku. Jej sklepy stacjonarne zostaną zamknięte od czwartku, a dziś zawiesza funkcjonowanie sprzedaży internetowej.

Na dom mieszkalny w Kijowie spadł zestrzelony rosyjski samolot Su-27. Zginął pilot, który wcześniej zdążył się katapultować, a budynek został zniszczony.

Do wtorku przyjechało 137 pociągów z ponad 140 tys. uchodźcami z Ukrainy. Wydanych zostało dla nich ponad 200 tys. biletów "zerowych", czyli darmowych - poinformował wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Od początku blokady Mariupola przez Rosjan zginęło 1,3 tys. mieszkańców miasta - napisał doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Urzędnik poinformował, że nocą trwały ostrzały Mariupola, a przeciwnik "aktywnie stosuje bombardowanie". Jak dodał, Rosjanie nie ukrywają, że ich celem jest "całkowite zniszczenie" miasta.

Ukraina jest otwarta na przyjęcie statusu kraju neutralnego i do rezygnacji z członkostwa w NATO lub Unii Europejskiej. - To kwestia do omówienia podczas negocjacji – powiedział we wtorek Igor Żowkwa, doradca ds. polityki zagranicznej Wołodymyra Zełenskiego.

Jak dodał, warunkiem jest zawieszenie broni przez Rosję.

UE wprowadziła sankcje zakazujące eksportu sprzętu nawigacji morskiej i technologii radiokomunikacyjnej do Rosji. Zakazała też transakcji z bankiem centralnym Białorusi związanych z zarządzaniem rezerwami lub aktywami. 

UE wykluczyła z systemu SWIFT trzy białoruskie banki: Belagroprombank, Bank Dabrabyt i Bank Rozwoju Republiki Białorusi.

Firma Supercell usuwa swoje gry ze sklepów z aplikacjami dla użytkowników w Rosji i na Białorusi. "Nowe pobrania zostaną wstrzymane, a dostęp obecnym graczom - zawieszony" - zapowiedziano.

- Holandia nie popiera członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej - powiedział premier Mark Rutte. Odpowiedział w ten sposób na wpis prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który podziękował Holandii za wsparcie w staraniu się o członkostwo w UE.

Wojna w Ukrainie spowodowała głęboki kryzys humanitarny. Jeszcze niedawno mówiono, że schronienia w Europie będzie szukało 5 mln uchodźców. "Dziś jest już mowa o 7 mln, a może jeszcze większej liczbie" - mówiła europosłanka Elżbieta Rafalska (PiS) podczas środowej debaty w PE.

Jeden z najlepszych snajperów na świecie, pochodzący z Kanady weteran wojen w Afganistanie i Iraku ukrywający się pod pseudonimem Wali, jest już na Ukrainie, by walczyć przeciwko siłom rosyjskim w Legionie Międzynarodowym - informuje kanadyjski nadawca CBC.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki spotka się z wiceprezydent USA Kamalą Harris i premierem Justinem Trudeau ws. Ukrainy i wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i bezpieczeństwa w regionie - przekazała w środę Kancelaria Premiera.

W interesie Ukrainy leży m.in. wstrzymanie ognia i odzyskanie zajętych przez Rosję terytoriów – oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przed czwartkowym spotkaniem z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

- W naszym interesie leży wstrzymanie ognia, zwrot naszych terytoriów, a trzeci punkt to oczywiście rozwiązanie wszystkich kwestii humanitarnych – powiedział Kułeba na Facebooku.

 

David Beckham wpłacił milion dolarów na pomoc ukraińskim dzieciom

Podległy MSW Rumunii Główny Inspektorat ds. Sytuacji Kryzysowych (IGSU) opublikował w środę listę schronów wojennych dla ludności cywilnej, “z których w razie wystąpienia konieczności można skorzystać”, podała bukaresztańska telewizja PRO TV na swojej stronie internetowej.

Najnowsze zdjęcia z Mariupola:

 

Pięć osób cywilnych zginęło, a 16 zostało rannych w wyniku ostrzeliwania we wtorek przez siły rosyjskie dzielnic mieszkalnych w obwodzie ługańskim – poinformowała policja ukraińska na Telegramie.

Doradca prezydenta Ukrainy: Było kilkanaście prób przeprowadzenia zamachu na Zełenskiego

Prób przeprowadzenia zamachu na Zełenskiego było kilkanaście, stale otrzymujemy informacje o rosyjskich oddziałach próbujących wtargnąć do dzielnicy rządowej Kijowa - oświadczył w rozmowie z portalem Ukraińska Prawda Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Nasi zagraniczni partnerzy mówią o dwóch lub trzech próbach; ja uważam, że było ich kilkanaście" - powiedział Podolak.

 

"Mamy bardzo silną sieć wywiadowczą i kontrwywiadowczą; wszystko monitorujemy, wszystkie zbliżające się do prezydenta grupy są eliminowane" - zapewnił prezydencki doradca.

Objęcie zerową stawką VAT dostaw towarów i świadczenia usług na cele wsparcia ofiar wojny w Ukrainie to dobre rozwiązanie, oczekiwane przez przedsiębiorców, ale trzeba rozszerzyć katalog instytucji, do których ta pomoc trafi - oceniła w środę Konfederacja Lewiatan.

"Uszkodzona została cała linia zasilająca elektrownię jądrową w Czarnobylu i wszystkie jej obiekty jądrowe kontrolowane przez armię rosyjską. Czarnobyl jest pozbawiony energii. Wzywam całą społeczność międzynarodową do natychmiastowego wezwania Rosji do wstrzymania ognia i umożliwienia ekipom naprawczym jak najszybszego przywrócenia dostaw energii elektrycznej.

Zapasowe generatory diesla będą zasilać elektrownię jądrową w Czarnobylu i jej obiekty przez 48 godzin. Wtedy system chłodzenia wypalonego paliwa jądrowego zostanie wyłączony, co grozi wyciekiem promieniowania. Barbarzyńska wojna Rosji zagraża całej Europie" - napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dymytro Kułeba.

 

W okupowanym rejonie Chersonia Rosjanie zatrzymali ponad 400 osób. To efekt demonstracji przeciwko Rosji. 

Siły Zbrojne Ukrainy podały również, że wojsko rosyjskie rozmieściło na lotnisku międzynarodowym w położonym na południu Ukrainy Chersoniu samoloty bojowe.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że najnowszy pakiet sankcji wobec Rosji obejmuje 160 osób, w tym oligarchów i członków wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Rady Federacji.

Wojska rosyjskie odłączyły elektrownię nuklearną w Czarnobylu od sieci - podała w środę agencja Bloomberg, powołując się na ukraińskiego państwowego operatora sieci elektroenergetycznej.

Policja poszukuje oszusta, który zaoferował przywiezienie trzyosobowej rodziny z Ukrainy do Polski, a po otrzymaniu pieniędzy zerwał kontakt. Opolska policja apeluje o zwracanie szczególnej uwagi na różnego rodzaju akcje pomocy dla uchodźców, które mogą próbować wykorzystać przestępcy.

Siły Zbrojne Ukrainy zestrzeliły nad Radomyślem w obwodzie żytomierskim rosyjski pocisk manewrujący - poinformowała w środę agencja Ukrinform.

 

"Według wstępnych informacji myśliwiec Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczył nad Radomyślem w obwodzie żytomierskim rosyjski pocisk manewrujący. Jego szczątki spadły na miasto" - poinformowała ukraińska agencja, powołując się na informacje rady miejskiej Radomyśla.

Nie zgodziliśmy się, aby samodzielnie dostarczać samoloty, ponieważ musi to być decyzja całego NATO; działania uzgadniamy z naszymi sojusznikami, i to dotyczy negocjacji jako takich oraz dostaw broni, a my dostarczamy tylko defensywną - oświadczył premier Mateusz Morawiecki pytany o sprawę MiG-ów.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w środę, że najnowszy pakiet sankcji wobec Rosji obejmuje 160 osób, w tym oligarchów i członków wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Rady Federacji.

Funkcjonariusze rosyjskiej Gwardii Narodowej nielegalnie zatrzymali ponad 400 obywateli Ukrainy w okupowanym rejonie Chersonia - podał w środę sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

"W związku z nieustającym oporem mieszkańców Chersonia okupanci próbują ustanowić na tym obszarze reżim policyjny" - napisano.

Czterech żołnierzy i pięcioro cywili, w tym dwa noworodki i jedno dziecko, zginęło w ciągu ostatniej doby w rosyjskich atakach z powietrza w obwodzie żytomierskim na Ukrainie – podała w środę agencja Ukrinform, cytując szefa władz obwodowych Witalija Buneczkę.

W I połowie 2021 r. wartość importu rosyjskiej ropy do UE wyniosła prawie 25 mld euro, a gazu - niecałe 17 mld euro - wynika z ostatnich dostępnych danych Eurostatu. Wartość rosyjskiej ropy sięgała 25 proc. wartość całego jej importu, a gazu - niemal połowę.

Rządowy projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku rosyjską inwazją na terytorium tego państwa po środowej debacie w Sejmie został skierowany ponownie do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych z uwagi na zgłoszone do niego poprawki. Posiedzenie komisji zaplanowano na godz. 14.

Premier Turyngii Bodo Ramelow opowiada się za odebraniem jachtów rosyjskim oligarchom i wykorzystaniem ich w akcjach ratowniczych na morzu. "Tak, lubię to mówić: opowiadam się za konfiskatą oligarchom luksusowych jachtów i przekazaniem ich Sea-Watch" - stwierdził w rozmowie z portalem tygodnika "Zeit".

"Ratownictwo morskie łodziami oligarchów!" - podkreśla premier Turyngii.

Trzy karetki pogotowia i tir wypełniony pomocą rzeczową wyjechały w środę rano z Wrocławia do obwodu dniepropietrowskiego w Ukrainie. Konwój wyruszył spod Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki, w którym utworzono międzynarodowy punkt pomocy humanitarnej.

Blisko 60 osób zginęło, a prawie 400 odniosło obrażenia podczas rosyjskich bombardowań i ostrzałów Czernihowa na północy Ukrainy – powiedział w środę mer miasta Władysław Atroszenko portalowi Suspilne.

- Były takie przypadki, że człowiek znalazł się w centrum miejsca, gdzie spadały bomby lotnicze, i po prostu zniknął. Nie ma go ani wśród żywych, ani wśród umarłych. Wyparował, spalił się – powiedział Atroszenko

Za pół roku będziemy niezależni od rosyjskiego gazu - zapowiada premier Mateusz Morawiecki

- Decyzja o przekazaniu śmigłowców MiG-29 Ukrainie leży dziś w rękach NATO i Stanów Zjednoczonych - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Polska zaproponowała wcześniej, że przekaże maszyny bazie NATO w Niemczech, skąd będą mogły przedostać się do Ukrainy. USA błyskawicznie odrzuciły propozycję. 

"Wróg może zniszczyć mury naszych domów, naszych szkół, naszych kościołów. Może złamać ukraińskie przedsiębiorstwa. Ale to nigdy nie dotrze do naszej duszy, do naszego serca, do naszej możliwości swobodnego życia".

 

Obecnie w Ukrainie przebywa prawie tysiąc Niemców – informuje w środę "Berliner Zeitung", powołując się na ukraińskie kręgi rządowe. To ochotnicy, którzy postanowili wesprzeć Ukrainę w walce. 

Reuters cytuje odpowiedź Kremla na zamieszanie z MiG-ami z Polski. "To niebezpieczny i niepożądany scenariusz" - głosi stanowisko. Przypomnijmy, że Polska zaoferowała, że przekaże wspomniany sprzęt do dyspozycji USA w bazie USA-NATO w Ramstein.

W MSWiA twa spotkanie wiceministra Grodekciego z Dyrektorem generalnym Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji Antonio Vitorino

The Telegraph: Zełenski powiedział, że społeczność międzynarodowa byłaby odpowiedzialna za masową "katastrofę humanitarną", gdyby nie zgodziła się na strefę zakazu lotów w celu ochrony jego kraju

Od środy uchodźcy, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską 24 lutego lub później, mogą zgłaszać się do kasy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koszalinie po bezpłatne bilety 30-dniowe – poinformował rzecznik prasowy MZK Tomasz Nowe.

Siły Zbrojne Ukrainy: brygada Białorusinów walcząca z rosyjskim okupantem

 

 

Ukraińcy chronią zabytki przed zniszczeniem podczas działań wojennych. Jeden z symboli Odessy, pomnik księcia de Richelieu, otoczony jest workami z piaskiem

Morawiecki: Austria, Czechy, Litwa i Polska identycznie patrzyły na konieczność ochrony naszych granic i mieliśmy rację - od nas musi zależeć kogo przyjmujemy a kogo nie. Ale dzisiaj na Ukrainie wykuwa się nowy porządek geopolityczny świata.

 

Fot.: Twitter/KPRM/Krystian Maj

Pierwsza Dama odwiedziła osoby przebywające w punkcie recepcyjnym dla ukraińskich uchodźców w Dorohusku

Morawiecki: decyzja o przekazaniu samolotów na Ukrainę powinna być podjęta jednomyślnie przez państwa NATO

O zatrzymanie wojny na Ukrainie i utworzenie korytarzy humanitarnych dla mieszkańców tego kraju zaapelował w środę do Władimira Putina kanclerz Austrii Karl Nehammer. Zapowiedział tez gotowość do zaostrzenia sankcji nałożonych na Rosję.

Premier: Bardzo dziękuję za zaproszenie. To dla nas bardzo ważne, że mogliśmy przed RE uzgodnić nasze stanowiska i starać się o to, żeby wojna jak najszybciej się zakończyła, żeby odciąć tlen tej wojnie i żeby doprowadzić do pokoju w Europie.

Morawiecki: Cieszę się, że my w ciągu ostatnich 5 lat zbudowaliśmy gazociąg do Norwegii i za pół roku po raz pierwszy od dziesięcioleci będziemy niezależni od rosyjskiego gazu. Nie możemy się zgodzić, żeby Rosja tak okrutnie niszczyła suwerenność Ukrainy.

Premier: Ukraina walczy dzisiaj o wolność, demokrację i suwerenność. Czyż to nie są naczelne wartości europejskie? Ukraina walczy również o europejskie wartości i wspieramy jej ambicje na wejście do UE.

Premier Morawiecki: Ukraina walczy o bezpieczeństwo całej Europy, dlatego sankcje muszą być realne. W Wiedniu również są oligarchowie, którzy finansują Putina. Apeluję, żeby te sankcje były realne, miażdżące i konkretne. Prosiłem o to w Londynie i proszę tutaj.

Premier Mateusz Morawiecki w Wiedniu: wojsko rosyjskie dopuszcza się regularnych zbrodni wojennych, przedstawimy na nie dowody; sankcje muszą być realne i miażdżące dla Rosji.

Opowiadamy się za pozbawieniem Rosji członkostwa w UNESCO i innych organizacjach międzynarodowych – takie stanowisko przekazała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka na nieformalnym spotkaniu ministrów kultury UE w Angers we Francji.

MKiDN poinformowało, że "Polska w obliczu wojny rozpętanej przez Federację Rosyjską w Ukrainie, której podstawowym modus operandi są zbrodnie na ludności cywilnej, stoi na stanowisku, iż sankcje państw cywilizowanego Zachodu powinny być dotkliwe i skuteczne".

 

Powołujemy platformę solidarności, by rozkładać ciężar pomocy na inne kraje europejskie. Miejsce pobytu będzie wyborem samych uchodźców, ale będzie on dla nich dostępny – powiedziała w środę wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. demokracji i demografii Dubravka Šuica.

Mer Kijowa, Witalij Kliczko, ponowił swój apel o zwiększenie dostaw broni z Niemiec dla Ukrainy. W programie BILD Live Kliczko powiedział, że Ukraina potrzebuje pomocy w postaci “hełmów, kamizelek ochronnych i nowoczesnej, dobrej broni”.

Zaapelował do minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleny Baerbock: "Potrzebujemy wsparcia zbrojeniowego Niemiec. Walczymy nie tylko o pokój dla naszego kraju. Walczymy o pokój całej Europy. Walczymy o pokój w Niemczech. Musi pani to zrozumieć".

 

Według Kliczki w Kijowie jest obecnie mniej niż dwa miliony ludzi. Przed wojną miasto liczyło około 3,5 miliona mieszkańców. "Prawie połowa już wyjechała" – powiedział Kliczko.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w swoim środowym wystąpieniu, że poziom zagrożenia w kraju jest obecnie maksymalny, ale w ciągu minionych dwóch tygodni Ukraińcy pokazali, że się nie poddadzą.

Zełenski dodał, że na zagranicznych partnerach Ukrainy spocznie odpowiedzialność za katastrofę humanitarną, jeśli ukraińska przestrzeń powietrzna nie zostanie zamknięta

Fot.: PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

"W nocy (z 8 na) 9 marca rosyjskie wojska otworzyły ogień w okolicy kilku miejscowości w gminie Stary Biłous w powiecie czernihowskim. Według wstępnych doniesień w 10 domach wybuchły pożary. Doniesienia o ofiarach są weryfikowane" – poinformowała czernihowska administracja obwodowa na Facebooku

Do szpitalnego oddziału ratunkowego i przychodni podstawowej opieki zdrowotnej co dzień zgłasza się kilku uchodźców wojennych. Wszyscy z nich objęci są taką samą opieką medyczną jak obywatele polscy – podał w środę rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku Marcin Prusak.

Ułatwienie handlu wojskowymi środkami ochrony osobistej, abolicja dla Polaków walczących na Ukrainie oraz ulgi podatkowe dla podmiotów pomagających finansowo - to rozwiązania, które znalazły się w zaproponowanych przez senacką komisję ustawodawczą projektach ustaw.

Senat RP jednogłośnie przyjął uchwałę o wsparciu europejskich aspiracji Ukrainy

 

 

Omówienie dalszych działań na rzecz zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainie było przedmiotem rozmowy szefów MSZ: Polski i Brazylii Zbigniewa Raua i Carlosa Franca - poinformował w środę polski resort dyplomacji.

"Minister Zbigniew Rau spotkał się dziś z ministrem spraw zagranicznych Carlosem Francą w celu omówienia dalszych działań na rzecz zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainie. Minister Rau podkreślił, że podejście Brazylii może być jednym z kluczowych w działaniach na rzecz przywrócenia pokoju w Europie" - przekazał na Twitterze MSZ.

 

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba napisał w środę na Twitterze po rozmowie ze swoim duńskim odpowiednikiem Jeppe Kofodem, że Ukrainę i Danię łączy historyczne dziedzictwo wikingów i oba kraje walczą obecnie, jak wikingowie.

 

"Rozmawiałem telefonicznie z moim przyjacielem i kolegą Jeppe Kofodem" - poinformował Kułeba.

 

W ciągu ostatniej doby na Ukrainę przybyło blisko 12 tys. obywateli, to w większości mężczyźni, którzy chcą dołączyć do sił obrony kraju - poinformowała w środę ukraińska straż graniczna na komunikatorze Telegram

W ciągu ostatniej doby na Ukrainę przybyło blisko 12 tys. obywateli, to w większości mężczyźni, którzy chcą dołączyć do sił obrony kraju - poinformowała w środę ukraińska straż graniczna na komunikatorze Telegram

W Wielkiej Brytanii zatrzymany do wyjaśnienia został już pierwszy samolot, który - jak się podejrzewa - jest rosyjską własnością i wbrew sankcjom naruszył brytyjską przestrzeń powietrzną - ujawnił w środę minister transportu Grant Shapps.

 

We wtorek wieczorem Shapps poinformował, że istniejący już od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zakaz korzystania przez rosyjskie samoloty z brytyjskiej przestrzeni powietrznej i lotnisk zostaje wzmocniony i od teraz wprowadzanie rosyjskich bądź należących do Rosjan samolotów w brytyjską przestrzeń powietrzną jest przestępstwem. To pozwala m.in. na zatrzymywanie ich przez władze lotnisk.

Wołodymyr Zełenski: poziom zagrożenia jest obecnie maksymalny, ale w ciągu minionych dwóch tygodni pokazaliśmy, że się nie poddamy

Rosyjski jeniec: pozwolono nam strzelać do ludności cywilnej

Rosyjski jeniec zeznał, że jego oddział miał rozkaz zajęcia Charkowa w trzy dni, przy czym żołnierzom zezwolono na zabijanie ludności cywilnej. Nagranie z jego przesłuchania opublikowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

- Mieliśmy rozkaz zająć miasto, zająć wszystkie najważniejsze drogi i zamknąć cywilne wyjazdy. Dano nam zezwolenie na otwieranie ognia do ludności cywilnej i do wszystkich mieszkańców – oznajmił żołnierz.

 

Ukraińska biathlonistka Anastasiia Laletina wycofała się się z rywalizacji podczas igrzysk paraolimpijskich w Pekinie po tym, jak jej ojciec - walczący na froncie w obronie zaatakowanej ojczyzny - został schwytany przez siły rosyjskie.

Reuters: Rosja obiecuje Ukraińcom "ciszę" podczas ucieczki ze zniszczonych miast

 

Głównymi tematami rozpoczynającej się w czwartek wizyty wiceprezydent USA Kamali Harris w Polsce i Rumunii będzie ustalenie dalszych kroków w sprawie wzmocnienia wschodniej flanki NATO, sankcji przeciwko Rosji oraz pomocy dla Ukrainy - przekazali wysocy rangą przedstawiciele amerykańskiej administracji. Poruszony będzie też temat polskich samolotów MiG-29.

Chińskie firmy pomagające Rosji mogą zostać odcięte od amerykańskiego sprzętu - sekretarz handlu Gina Raimondo

"Od 10 marca, musimy WSTRZYMAĆ WYDAWANIE pakietów pomocowych dla uchodźców, które od początku marca były rozdawane na stadionie miejskim. Na ten moment skończyły nam się zapasy żywności, która była przynoszona przez krakowian w ramach miejskiej zbiórki" - poinformował Kraków na Twitterze.

 

Konrad Berkowicz w Sejmie: cieszę się bardzo, że udało się z ustawy wykreślić skandaliczny zapis o Bezkarność Plus

 

Kanclerz Austrii powitał w Wiedniu premiera Morawieckiego

 

Złożenie kolejnych poprawek do projektu specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zapowiedział w środę w Sejmie Tomasz Zimoch (Polska2050). Zmiany zaproponowali też posłowie innych kół. Przeciw ustawie opowiedział się Konrad Berkowicz z Konfederacji oceniając, że wprowadza socjalizm, który niszczy solidarność.

Departament Stanu USA: nie możemy bronić Ukrainy przy użyciu Żelaznej Kopuły

 

Stany Zjednoczone nie mogą bronić Ukrainy przy użyciu systemu obrony powietrznej Żelazna Kopuła, ale rozważamy inne możliwości wsparcia zbrojnego - poinformowała w czasie wtorkowego posiedzenia amerykańskiego senatu Victoria Nuland, asystentka sekretarza stanu w Departamencie Stanu USA cytowana w środę przez agencję Interfax-Ukraina.

Do Gdańskiego Urzędu Pracy (GUP) od początku wojny w Ukrainie, zgłosiło się ponad 130 pracodawców, którzy zaoferowali pracę uchodźcom. Urząd dysponuje 254 ofertami pracy dla ok. 600 osób.

Z Ukrainy uciekło dotychczas 2,1-2,2 mln uchodźców - poinformował w środę Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi. We wtorek liczbę tę oceniano na około 2 mln osób.

W autobusie do Lwowa wiozłem ostatnio piętnaście osób. Wśród nich było sześciu dużych chłopaków, którzy zmierzali do Charkowa, by walczyć. Reszta to były kobiety wracające na Ukrainę po swoje dzieci – mówi ukraiński kierowca Bogdan, który w środę rano wyjeżdżał z dworca autobusowego w Lublinie do Lwowa.

Rosyjska baza w pobliżu miasta Dergacze w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy została rozbita przez siły ukraińskie – poinformowała w środę BBC, powołując się na szefa administracji obwodowej Ołeha Syniehubowa.

Grupa Wielton, producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych, która ma swoją siedzibę w Wieluniu, zawiesiła dostawy na rynek rosyjski - poinformowała w środę firma. W 2021 r. jej przychody ze sprzedaży na ten rynek wyniosły 255,8 mln zł.

 

Grupa Wielton należy do grona trzech największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie oraz dziesięciu największych producentów w tej branży na świecie. Zatrudnienie znajduje w niej obecnie ponad 3,3 tys. pracowników, przy czym najwięcej - 1,9 tys. - pracuje w zakładach w Wieluniu. 

NATO nie jest obecnie gotowe do przyjęcia Ukrainy, dlatego potrzebujemy układu o bezpieczeństwie gwarantowanego przez USA, Turcję i naszych sąsiadów – ogłosiła ukraińska partia Sługa Narodu, której oświadczenie przytacza agencja Interfax-Ukraina.

Partia odrzuciła przy tym możliwość dokonania jakichkolwiek ustępstw terytorialnych na rzecz Rosji, w tym oddania okupowanego Krymu i samozwańczych separatystycznych republik w Donbasie. "Nie akceptujemy ultimatów. Nie oddamy terytoriów" – napisano.

Premier Mateusz Morawiecki przybył w środę do Wiednia na spotkanie z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem. Głównym tematem rozmowy polityków będzie odpowiedź Europy na rosyjską agresję na Ukrainę.

"Tematem spotkania będzie wzmocnienie i koordynacja wszechstronnej pomocy dla Ukrainy, pomoc humanitarna wobec osób chroniących się przed działaniami wojennymi oraz wzmocnienie sankcji wobec Rosji m.in. w sektorze energetycznym" - zapowiadał przed wylotem premiera rzecznik polskiego rządu Piotr Müller.

Żaryn: Putin nie ucieknie od pytań o los rosyjskich żołnierzy wysłanych na wojnę przeciwko Ukrainie

 

Facebook ułatwia ukraińskim użytkownikom szukanie pomocy medycznej

 

Na Dworcu Centralnym pomoc uchodźcom będzie koordynować Straż Pożarna - napisał w środę na Twitterze wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

"Od dziś działania pomocowe dla uchodźców, które na Dworcu Centralnym świadczy wiele różnych instytucji i organizacji, wspólnie z wojewodą mazowieckim będzie koordynowała Państwowa Straż Pożarna" - napisał wiceszef MSWiA.

 

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) oświadczyła, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę zawiesza status Rosji jako obserwatora i wstrzymuje część współpracy. Do CERN należy m.in. największy na świecie akcelerator cząstek: Wielki Zderzacz Hadronów.

Organizacja CERN została utworzona w 1954 roku w celu pokojowej współpracy pomiędzy narodami po II wojnie światowej. Obecnie krajami członkowskimi CERN są 23 państwa, w tym Polska. Rosja miała status obserwatora i został on właśnie zawieszony.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. W skład IOM wchodzą 174 państwa.

Kanada wspiera Ukrainę. Czujemy to każdego dnia - napisał w środę na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie telefonicznej z premierem Kanady Justinem Trudeau.

"Rozmawiałem z moim przyjacielem Justinem Trudeau o ukraińsko-kanadyjskiej współpracy obronnej i o tym, jak zwiększyć presję przy pomocy sankcji. Zgodziliśmy się na dalsze działania dyplomatyczne" - poinformował prezydent Ukrainy.

 

Heineken przestaje produkować i sprzedawać piwo w Rosji

 

W środę po wznowieniu handlu na rynku walutowym, repo i pieniężnym, kurs rubla do dolara spadł w Moskwie po otwarciu o 7,8 proc. do 113,88 za dolara - podał Bloomberg.

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (ukr. DSNS) informuje w środę, że rosyjscy okupanci ostrzeliwują prywatne domy w obwodzie mikołajowskim, żytomierskim, sumskim, charkowskim i ługańskim, a w wyniku działań wojennych zginęło w ciągu minionej doby kilkadziesiąt osób.

W ramach oddolnej inicjatywy wolontariusze z przejść granicznych z Ukrainą w woj. lubelskim uruchomili stronę internetową z informacjami dla uchodźców. Tłumaczenie uchodźcom dokąd pojadą, gdy obok nie ma tłumacza, zajmuje niepotrzebnie czas - powiedział PAP w środę inicjator akcji wolontariusz Artur Kowalski.

Pod adresem https://gpip.pl/ Ukraińcy mogą odszukać wybrane przejście graniczne i skierować się do punktu recepcyjnego w okolicy

Widać nieznaczny spadek liczby uchodźców przybywających do Przemyśla. Ostatniej doby przez miasto przewinęło się ok. 35 tys. uchodźców. W poprzednich dniach było to ok. 40–43 tys. – poinformował w środę prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Od początku napaści Rosji na Ukrainę przez podkarpackie przejścia granice do Polski dotarło już 679 tys. uchodźców. Tylko ostatniej doby przed wojną uciekło 62,9 tys. osób - poinformował w środę rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz.

Pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie został zniszczony przez nieustalone osoby. Na miejscu trwają policyjne czynności, zabezpieczony został monitoring - poinformowała w środę oficer prasowa koszalińskiej policji kom. Monika Kosiec.

Przebywający w Ukrainie student Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie obronił pracę inżynierską online.

 
Vladyslav Zhuzhukin, student IV roku inżynierii transportu zalogował się na platformie MS Teams i połączył z komisją egzaminacyjną we wtorek, 8 marca o godz. 10.00. Obrona trwała 25 minut. 
 
Vladyslav Zhuzhukin przebywał w swoim domu rodzinnym w mieście Słowiańsk (obwód doniecki).

Przeznaczenie środków na zaadaptowanie pustostanów na wsiach, pomoc w powrocie na studia nie tylko ukraińskim i polskim studentom - to niektóre poprawki do projektu specustawy o pomocy Ukraińcom, które w środę w Sejmie złożyła Bożena Żelazowska (KP-PSL).

Ambasadorowie państw UE przyjęli nowy pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi za atak na Ukrainę - przekazało PAP w środę źródło unijne.

W myśl nowych retorsji trzy białoruskie banki mają zostać wykluczone z systemu SWIFT. Na listach sankcyjnych mają się też znaleźć kolejni rosyjscy oligarchowie.

 

Sankcje obejmą ponadto zakaz eksportu technologii morskich do Rosji.

 

Według źródeł PAP sankcje powinny zostać formalnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE jeszcze w środę.

"Ukraina wzywa Rosję, by dotrzymała słowa i nie strzelała podczas ewakuacji ludności"

Objęcie pomocą Ukraińców, którzy dostali się do Polski przez sąsiednie kraje oraz Białorusinów, którzy uciekli z terytorium Ukrainy - takie poprawki do projektu specustawy pomocowej zaproponował w środę w Sejmie Jacek Protas (KO). Te poprawki spowodują, że ustawa będzie sprawiedliwa i skuteczna - podkreślił poseł KO.

Polska zagrała tak, jak grają duże, szanujące się państwa. Dokładnie tak zachowałyby się Niemcy czy Francja - ocenił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, który był pytany o oświadczenie MSZ ws. przekazania myśliwców.

 

"Polska, mówiąc bardzo otwarcie, nie pozwoliła z siebie zrobić winnego tragedii Ukraińców" - ocenił w TVP Info szef Biura Polityki Międzynarodowej. "Już znamy z historii takie momenty, kiedy ktoś czegoś nie zrobił gdzieś daleko, albo z jakich przyczyn nie mógł zrobić, a potem rachunki wystawiane są tym, którzy byli na miejscu" - dodał.

Chcemy pomagać Ukrainie, gotowi jesteśmy wesprzeć siły zbrojne Ukrainy, wspólnie z naszymi sojusznikami. To są zbyt ważne decyzje, żeby podejmowały je kraje członkowskie samodzielnie - powiedział w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

We wtorkowym oświadczeniu minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau stwierdził, że polskie władze są gotowe "niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki". "Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych" - czytamy w oświadczeniu.

Kształt projektu specustawy po pracach w komisji jest lepszy niż początkowy kształt projektu; jesteśmy bardzo zadowoleni ze zmiany tytułu, który zmienił się z ustawy o wsparciu dla obywateli Ukrainy na ustawę o wsparciu dla obywateli Ukrainy i ich rodzin - powiedział w środę w Sejmie Adrian Zandberg (Lewica).

"Los rosyjskich żołnierzy wysyłanych na Ukrainę na wojnę coraz częściej jest publicznie dyskutowany w Rosji. Padają pytania o ludzi wysyłanych na śmierć" – ocenił w środę Żaryn.

 

Według niego blokada informacyjna panująca w Rosji i bardzo znaczące wzmocnienie cenzury nie są w stanie zatrzymać prawdy o rosyjskiej wojnie przeciwko Ukrainie. "W Rosji będzie rosła świadomość społeczna dotycząca działań rosyjskich przeciwko niepodległemu państwu" - zaznaczył.

 

Wskazał, że na wysyłanie poborowych na wojnę przeciwko Ukrainie zwrócił uwagę Komitet Matek Żołnierzy Rosji.

Kształt projektu specustawy po pracach w komisji jest lepszy niż początkowy kształt projektu; jesteśmy bardzo zadowoleni ze zmiany tytułu, który zmienił się z ustawy o wsparciu dla obywateli Ukrainy na ustawę o wsparciu dla obywateli Ukrainy i ich rodzin - powiedział w środę w Sejmie Adrian Zandberg (Lewica).

Do tej ustawy potrzebny jest głos całej polskiej klasy politycznej - mówił w środę w Sejmie Piotr Kaleta (PiS) podczas drugiego czytania projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Zaapelował o jak najszybsze przyjęcie ustawy.

Na zmiany w prawie oczekują Polacy, samorządy - ludzie, którzy z otwartym sercem przyjmują dziesiątki tysięcy uchodźców - podkreślił w środę w Sejmie Zdzisław Sipiera (PiS) przedstawiając sprawozdanie komisji o specustawie ws. pomocy Ukraińcom.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w tekście opublikowanym w środę w dzienniku "Welt" pisze, że Niemcy wprawdzie skorygowały swoją politykę wobec Rosji, ale o wiele za późno i za słabo. "Wydaje wam się, że dokonaliście bohaterskiego czynu, ale zrobiliście za mało" - podkreślił.

"Przypuszczam, że przeraża was to, co widzicie i czytacie o wojnie na Ukrainie. Ale ostrzegaliśmy was przed tym wszystkim. Prosiliśmy was o broń, a w odpowiedzi słyszeliśmy opowieści o »odpowiedzialności historycznej«, która z jakiegoś powodu objęła Rosjan, ale nie Ukraińców. Prosiliśmy, byście nie budowali Nord Stream 2. Ale mówiliście, że to projekt czysto komercyjny" - pisze Kułeba.

Mieszkańcy Moskwy sprzedają online słodko-kwaśny sos z McDonalds

 

Od początku wojny w Ukrainie ponad 550 dzieci uchodźców zostało przyjętych do szkół samorządowych w Krakowie – wynika z informacji przekazanych przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.

Obecnie na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - przekazała Państwowa Agencja Atomistyki. Nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej - dodano.

Dowódca 33. pułku strzelców zmotoryzowanych rosyjskiej Gwardii Narodowej ppłk Jurij Agarkow został zabity na Ukrainie – poinformowały w środę Siły Zbrojne Ukrainy na Twitterze.

"Ranek rozpoczyna się od dobrej nowiny. Liczba zlikwidowanych przedstawicieli wyższego dowództwa Rosji rośnie. Oto jeszcze jeden" – napisano na Twitterze, publikując zdjęcie zabitego wojskowego

 

Działania NATO pod przywództwem Stanów Zjednoczonych doprowadziły napięcia między Rosją a Ukrainą do punktu krytycznego - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian na konferencji prasowej w środę.

Rzecznik wezwał Stany Zjednoczone do poważnego potraktowania chińskich obaw oraz do niepodważania praw i interesów Chin w kontekście "rozwiązywania kwestii Ukrainy" oraz chińskich powiązań z Rosją.

 

Chiny podejmą wszelkie działania, aby chronić prawa i interesy chińskich obywateli i firm - powiedział rzecznik cytowany przez agencję Reutera.

 

Z pewnością tematyka rozmów prezydenta Andrzeja Dudy i wiceprezydent USA Kamali Harris będzie zdominowana przez Ukrainę i sprawy bezpieczeństwa - przekazał w środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Rosja zgodziła się nie ostrzeliwać korytarzy ewakuacyjnych z Mariupola, Wołnowachy, Enerhodaru, Sum i obwodu kijowskiego – oświadczyła w środę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Ogólne straty bojowe wojsk rosyjskich na Ukrainie od 24 lutego do 9 marca to ponad 12 tys. żołnierzy - podał w środę sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy na swoim profilu na Facebooku

 

Sejm w środę, po godz. 9 wznowił obrady, przeprowadzi drugie czytanie projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Komisja opowiedziała się m.in. za skreśleniem przepisu dotyczącego odpowiedzialności karnej urzędnika publicznego.

- Niepokojące jest to, że Polacy dość niechętnie się szczepili, ale jak w tej chwili rozmawiam z ratownikami czy pielęgniarkami, którzy pracują w punktach szczepień dla Ukraińców, to tam też nie ma entuzjazmu dla tego szczepienia – przekazał w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Ok. 200 tys. uchodźców dotarło do Warszawy - szacuje wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Powiedział w Radio Zet, że na dworcu Warszawa Centralna nie ma punktu recepcyjnego, taki jest w hali Torwaru, czy halach EXPO na Żeraniu i Nadarzynie - podkreślił.

Nie może być tak, że Polska ma jako jedyny kraj NATO ponosić ryzyko, a pozostałe kraje nie miałyby w żaden sposób tego nam kompensować czy współdzielić; będziemy dalej rozmawiali z naszymi sojusznikami o samolotach MIG-29 - mówił w środę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Brytyjski minister transportu Grant Shapps powiedział w środę, że Wielka Brytania zastosowała nowe sankcje lotnicze wobec Rosji. Brytyjczycy będą mogli skonfiskować samoloty, które będą próbowały wylądować w Wielkiej Brytanii

Loty lub lądowania rosyjskich samolotów w Wielkiej Brytanii uznano za przestępstwo kryminalne - podaje Reuters

- Wczoraj wieczorem podpisałem również prawo, które zamyka niektóre z luk związanych z próbą ustalenia własności niektórych z tych samolotów – powiedział Shapps dla BBC TV.

W środę Ukraina będzie próbowała ewakuować ludność cywilną przez sześć "korytarzy humanitarnych", w tym z oblężonego południowego miasta portowego Mariupol – powiedziała wicepremier Iryna Vereshchuk.

"Wielka Brytania nałożyła zakaz eksportu produktów lotniczych i kosmicznych oraz technologii do Rosji" - podaje Nexta.

 

Pod auspicjami Czerwonego Krzyża organizowany jest korytarz humanitarny z Zaporoża do Energodaru - przekazał burmistrz Dmytro Orłow.

System edukacji musi być jak najbardziej elastyczny, jeśli chodzi o naukę dzieci ukraińskich uchodźców – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Według niego ma to odzwierciedlenie w projekcie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym.

Szef MEiN pytany był w środę w Polskim Radiu 24 o to, jak wielkim wyzwaniem jest dla polskiego systemu edukacji napływ ukraińskich dzieci uchodźczych.

 

- To jest rzeczywiście wyzwanie, którego do tej pory nie było, ale to jest wyzwanie, które stoi po prostu przed państwem polskim, przed Ministerstwem Edukacji i Nauki, przed organami prowadzącymi, przed samorządami, przed dyrektorami, nauczycielami, i wszyscy temu wyzwaniu sprostamy – zadeklarował Czarnek.

Ponad 62 tys. osób przekroczyło we wtorek granicę z Ukrainy do Polski przez przejścia graniczne w woj. lubelskim. Na wjazd do Polski najdłużej czeka się obecnie przez przejście w Hrebennem - 5 godzin.

Ukraińska obrona przeciwlotnicza uniemożliwiła nowoczesnym rosyjskim samolotom uzyskanie kontroli nad przestrzenią powietrzną Ukrainy - oceniło w środę rano brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Walki na północny zachód od Kijowa nadal trwają, a siłom rosyjskim nie udało się dokonać znaczących wyłomów. Miasta Charków, Czernihów, Sumy i Mariupol pozostają otoczone przez siły rosyjskie i nadal są silnie ostrzeliwane. Wydaje się, że ukraińska obrona przeciwlotnicza odniosła znaczące sukcesy w walce z nowoczesnymi rosyjskimi samolotami bojowymi, co prawdopodobnie uniemożliwiło Rosji uzyskanie jakiejkolwiek kontroli w powietrzu" - napisano.

Utraciliśmy kontakt z systemami monitorującymi poziom promieniowania odpadów radioaktywnych w elektrowni atomowej w Czarnobylu - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) we wtorek wieczorem.

"Personel elektrowni jądrowej w Czarnobylu nie został wymieniony od prawie dwóch tygodni - od przejęcia przez armię rosyjską" - donosi NEXTA

 

"Dziś, w trakcie II czytania, ponownie złożymy do specustawy poprawkę, aby objąć nią także obywateli Białorusi, uchodźców z objętej wojną Ukrainy. Uciekli na Ukrainę przed Łukaszenką, teraz uciekają do Polski przed Putinem. Zasługują na pełne wsparcie" - poinformował poseł PO Robert Tyszkiewicz.

 

Dziesięć osób zginęło i 10 kolejnych odniosło obrażenia w wyniku ostrzelania przez wojsko rosyjskie Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy – poinformował w środę szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Hajdaj powiadomił, że we wtorek żołnierze rosyjscy ostrzelali liczne budynki mieszkalne w mieście, i podał adresy, pod którymi znaleziono zabitych i rannych.

 

Na Telegramie dodał, że jedną kobietę Rosjanie zabili 8 Marca, w Dzień Kobiet, na ulicy.

Wpis na Telegramie

Reuters: chińskie MSZ o kryzysie na Ukrainie: podczas prowadzenia działań w związku z Ukrainą i jej relacji z Rosją, USA powinny poważnie traktować poważnie problemy chińskich koncernów i "unikać podkopywania" w jakikolwiek sposób ich praw i interesów

Decyzje ze strony państw zachodnich o osłonie przeciwlotniczej dla Ukrainy będą miały kluczowe znaczenie dla tego konfliktu; od tych decyzji będzie zależało życie tysięcy ludzi i suwerenność Ukrainy - powiedział w środę ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.

Ukraina do końca roku wprowadza zakaz eksportu żyta, jęczmienia, gryki, prosa, cukru, soli i mięsa - poinformował w środę ukraiński rząd.

Rosja może zaangażować w działania wojenne na Ukrainie żołnierzy separatystycznego Naddniestrza w liczbie około 800 osób - ocenia ukraiński sztab generalny.

Rosja ostrzega Zachód: nasze sankcje was skrzywdzą

Reuters: Rosja ostrzegła Zachód w środę, że pracuje nad szeroką reakcją na sankcje, które będą szybkie i odczuwalne w najbardziej wrażliwych obszarach Zachodu.

- Reakcja Rosji będzie szybka, rozważna i wrażliwa na tych, do których się zwraca – cytowany przez agencję informacyjną RIA dyrektor departamentu współpracy gospodarczej w MSZ Dmitrij Birichewski.

-Chiński czerwony krzyż zapewni partię pomocy humanitarnej wartości 5 milionów jenów (prawie 200 tys. zł), składając się z artykułów codziennego użytku - poinformował Reuters o decyzji chińskiego MSZ o pomocy humanitarnej dla Ukrainy

Gazprom informuje, że kontynuuje wysyłki gazu przez Ukrainę - podał Reuters. W środę wolumen nie zmienił się z 109,5 mln metrów sześciennych dziennie

Brytyjski sprzedawca artykułów dziecięcych "Mothercare" poinformował w środę, że wszystkie jego interesy w Rosji, w tym wysyłka wszystkich produktów, zostały zawieszone po inwazji Rosji na Ukrainę - podał Reuters.

Firma ma wstrzymać działalność w około 120 sklepach i w Internecie.

Reuters: Szefowa KE UrsulaVon der leyen mówi, że kupili tak dużo ciekłego gazu ziemnego (LNG), że "będziemy niezależni od rosyjskiego gazu do końca zimy"

Reuters: Reakcja Rosji na zachodnie sankcje będzie "bolesna". Rosja pracuje nad środkami we wszystkich kierunkach

Jacht należący do rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza opuścił we wtorek Barcelonę, gdzie przechodził naprawę w lokalnej stoczni. Według Marine Traffic "140-metrowy Solaris płynie pod banderą Bermudów".

Nigdy nie komentujemy ruchów jachtu ani żadnych innych pojazdów lub statków - podała Reutersowi rzeczniczka Abramowicza. 

Łódź była w stoczni w Barcelonie od końca 2021 roku

Od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska agresja w Ukrainie, do Polski przybyło łącznie 1,33 mln uchodźców z Ukrainy, wśród nich 93 proc. to Ukraińcy – podała w środę rano na Twitterze straż graniczna. W środę do godz. 7 granicę przekroczyło 33,5 tys. osób.

 

Warszawski Transport Publiczny: szerokie bramki w metrze zostały otwarte z myślą o ułatwieniu dostępu dla obywateli Ukrainy.

Pięć osób, w tym dwoje dzieci, zginęło w mieście Malin w obwodzie żytomierskim Ukrainy – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na komunikat biura prasowego ministerstwa spraw wewnętrznych.

 

Do ataku doszło o godz. 20.50 we wtorek. Zniszczonych zostało siedem jednopiętrowych budynków mieszkalnych. Zginęło dwoje dzieci urodzonych w zeszłym roku.

 

Pocisk trafił też w budynek mieszkalny w wiosce Doneć w obwodzie charkowskim, w wyniku czego zginęły dwie osoby, w tym 7-letnie dziecko.

Artem Pryimenko zginął podczas nalotu na Sumy. Był mistrzem Ukrainy w sztuce walki sambo

 

"KFC, Pizza Hut zawieszają działalność w Rosji. Yum Brands Inc, spółka dominująca dwóch sieci fast foodów, poinformowała 8 marca, że wstrzymuje inwestycje w Rosji i działalność w swoich restauracjach. Yum ma co najmniej 1000 punktów KFC i 50 Pizza Hut w Rosji" - informuje The Kyiv Independent.

 

Alarmy lotnicze w Charkowie i Winnicy

Reuters: Wielka Brytania uważa, że obrona powietrzna Ukrainy odniosła znaczny sukces przeciwko rosyjskim odrzutowcom

 

Ropa drożeje na globalnych rynkach paliw w reakcji na eskalację przez USA sankcji wobec Rosji za jej agresję na Ukrainę - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 126,17dolarów, wyżej o 2,00 proc.

 

Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na maj jest wyceniana po 131,08 dolarów za baryłkę, wyżej o 2,42 proc.

 

"Z Rosji wycofują się Coca-Cola, McDonald’s i Starbucks. Putin ma to o czym marzył — przywraca prawdziwy ZSRR swoim obywatelom" - napisał europoseł Łukasz Kohut.

 

"Okupanci w ogóle nie dbają o swój sprzęt" - pisze NEXTA

NEXTA opublikowała nagranie jak wyglądała "noc w Dergaczach w obwodzie charkowskim".

 

"Rozumiemy powody, dla których Zachód nie wprowadza strefy zakazu lotów. Ale trzeba zrozumieć, że brak działania uwalnia tylko ręce Putina. Im szybciej Zachód wykaże się odwagą, tym większe szanse na nierozszerzanie geografii wojny i nie przekształcenie jej w przedłużający się konflikt" - napisał na Twitterze doradca Swietłany Cichanouskiej Franak Viačorka.

 

Blisko 6 tys. wolontariuszy Czerwonego Krzyża pracuje na Ukrainie i są oni obecni we wszystkich obwodach – poinformował w środę szef Czerwonego Krzyża Ukrainy Maksym Docenko.

Jak podkreślił, 3 tys. wolontariuszy zgłosiło się do pracy w Czerwonym Krzyżu po wybuchu wojny. "Pomogliśmy już ponad 200 tys. mieszkańców we wszystkich obwodach" – oznajmił Docenko, cytowany przez portal Suspilne.

Reuters: Chiński prezydent Xi Jinping wezwał do "maksymalnej powściągliwości" na Ukrainie i powiedział, że Chiny "boli, widząc ponownie płomienie wojny w Europie"

 

 

"Na terenie elektrowni jądrowej Zaporoża znajduje się do 500 rosyjskich wojskowych. Personel jest w zasadzie zakładnikiem przez wiele dni. Zdarzały się przypadki tortur" - napisał na Twitterze dyplomata Olexander Scherba.

 

Dmytro Żywycki, szef obwodu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy, poinformował, że ewakuacja ludności cywilnej z Sum, głównego miasta regionu, będzie kontynuowana w środę. Ludzie przejadą korytarzem humanitarnym do Połtawy - podała agencja Ukrinform.

"Całą noc pracowała grupa negocjacyjna i działanie korytarza humanitarnego z Sum do Połtawy zostało przedłużone dzisiaj, 9 marca, w godz. 9-21 (godz. 8-20 czasu polskiego - PAP)" - napisał Żywycki w komunikatorze Telegram.

Wpis na Telegramie

Z sondażu przeprowadzonego m.in. dla "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że większość respondentów opowiada się za tym, by Polska wspierała Ukrainę, m.in, wysyłając pomoc humanitarną, przyjmując uchodźców i dostarczając amunicję i karabinki.

 

Na pytanie, jakiej pomocy Polska powinna udzielić Ukrainie, najwięcej wskazań padło na pomoc humanitarną (86 proc.). Na drugim miejscu jest przyjmowanie uchodźców (75 proc.), a na trzecim – pomoc militarna w postaci dostaw amunicji i broni (63 proc.). Jeśli chodzi o przekazanie samolotów czy czołgów, zwolenników tego pomysłu jest wyraźnie mniej, bo 46 proc., podobnie jak pomocy finansowej (43 proc.).

 

W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy nadal ostrzeliwane są obiekty niezbędnej dla funkcjonowania infrastruktury, w tym elektrociepłownia, a także domy mieszkalne - podała w środę agencja Ukrinform, powołując się na policję regionu.

"Nie mogąc walczyć z ukraińską armią, rosyjscy okupanci zdołali zbombardować ukraińskie miasta, niszczenie budynków mieszkalnych Od rakiet i bomb zabijają cywilów, umierają ukraińskie dzieci. Wyjdźcie w swoich miastach 9, 10, 11 marca z wezwaniem do zamknięcia nieba nad Ukrainą lub dajcie nam możliwość zrobienia tego sami. Dziś bronimy całej Europy, całego cywilizowanego świata. I cały świat musi zrozumieć: jego bezpieczeństwo jest zagrożone, jeśli zagraża Ukrainie." - napisał na Facebooku premier Ukrainy Denis Szmigal.

 

Alarm przeciwlotniczy ogłoszono w środę w obwodzie kijowskim – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na szefa administracji obwodowej Ołeksija Kułebę.

 

"Obwód kijowski – alarm przeciwlotniczy. Zagrożenie atakiem rakietowym. Wszyscy natychmiast do schronów" – napisał Kułeba

W rejonie Chersonia ujawniono, że żołnierze Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej przebrani w cywilne ubrania zmierzają w kierunku miasta Mikołajów - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Christopher Miller, korespondent "Buzz Feed News" donosi o serii głośnych eksplozji w Kijowie i okolicach.

Cele cywilne i wojskowe mają być atakowane pociskami manewrującymi ze statków rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i Flotylli Kaspijskiej ze stref operacyjnych Morza Czarnego i Azowa - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Syreny przeciwlotnicze w Kijowie, Żytomierzu i Wasylkowie" - podał w nocy The Kyiv Independent.

"Nalot w Winnicy" - podaje The Kyiv Independent.

Zakaz importu ropy z Rosji do UE uszczupliłby budżet Rosji o ok. 51 mld dolarów i byłby 7-krotnie większym kosztem dla rosyjskiego budżetu niż zapowiedziane we wtorek międzynarodowe sankcje - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny.

Wojska rosyjskie obniżyły tempo natarcia na Ukrainie; we wtorek podejmowano głównie ataki rakietowo-bombowe na cywilną infrastrukturę – poinformował w środę rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sztab zaznaczył, że siły rosyjskie nadal koncentrują się na próbach zajęcia Kijowa, Sum, Charkowa, Mariupola, Mikołajowa i Czernihowa, próbują stworzyć korytarz lądowy pomiędzy okupowanym Krymem a kontynentalną częścią Rosji oraz zająć obwód ługański i doniecki w ich granicach administracyjnych.

 

W Polsce hospitalizowanych jest obecnie ponad 700 ukraińskich dzieci – wynika z danych udostępnionych PAP przez Ministerstwa Zdrowia. Polska stoi przy Ukrainie, pomoc w zakresie ochrony zdrowia jest szczególnie istotna – podkreśla szef MZ Adam Niedzielski.

Grupa hakerów Anonymous odpowiedzialna m.in. za wyłączanie prorządowych rosyjskich mediów, czy internetowych stron Kremla, prawdopodobnie jest zdolna także do dużo poważniejszych ataków. Dzisiaj świat hakerom przyklaskuje, ale trzeba pamiętać, że praktycznie nie ma nad nimi kontroli - mówi dr Karolina Małagocka z ALK.

Wobec hipotezy masowego napływu uchodźców z Ukrainy do Włoch lokalne władze muszą przygotować dla nich miejsca pobytu. Takie zalecenie wydało MSW w Rzymie. Resort w okólniku, cytowanym przez Ansę, apeluje o maksymalne zaangażowanie burmistrzów i urzędów w terenie.

W dokumencie do wszystkich prefektów, czyli szefów lokalnej administracji Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaznaczyło, że należy działać szybko, a burmistrzowie miast i miasteczek są zobowiązani poinformować, czy dysponują odpowiednimi pomieszczeniami.

 

Dotychczas do Włoch przybyło około 21 tysięcy ukraińskich uchodźców wojennych - ostatniej doby około 4 tysięcy. Liczba ta stale rośnie.

Wysłannik papieża do Ukrainy kard. Konrad Krajewski odwiedził klasztor sióstr benedyktynek we Lwowie, gdzie przebywa 100 uchodźców oraz rozmawiał ze zwierzchnikiem Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej, arcybiskupem większym Światosławem Szewczukiem - powiedział PAP metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

Z Sum, na północnym wschodzie Ukrainy, ewakuowano bezpiecznie we wtorek w dwóch falach około 5 tys. osób - podała w środę rano kancelaria prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

"Udało się przeprowadzić dwie fale ewakuacji. Około 5 tys. osób jest już bezpiecznych" - napisał na Telegramie zastępca szefa kancelarii prezydenta Kyryło Tymoszenko; dodał, że z miasta wyjechało też ponad tysiąc prywatnych samochodów.

 

Portal Nexta podał wcześniej, że z miasta bezpiecznie ewakuowano wielu mieszkańców w 20 autobusach.

Po dwugodzinnym bombardowaniu i ostrzale ludności cywilnej w Ochtyrce, w obwodzie sumskim na północy Ukrainy, zginęła co najmniej jedna osoba, 14 zostało rannych - poinformował w środę Dmytro Żywycki, szef Obwodowej Administracji Państwowej, cytowany przez Ukrinform.

 

Liczba ofiar zapewne wzrośnie, "bilans nie jest ostateczny, trudno jest teraz policzyć zabitych, nie wszystkich odnaleziono" – napisał Żywycki na Telegramie.

 

Podkreślił, że rosyjskie siły ostrzeliwały obiekty cywilne, a nie wojskowe "jak twierdzi rosyjska propaganda".

Przed ambasadą rosyjską w Waszyngtonie ustawiono znak "President Zelensky way".

Koncern Shell przestanie kupować rosyjską ropę i gaz

Koncern Shell, skrytykowany przez rząd Ukrainy za kupno dostawy ropy z Rosji, poinformował, że przestanie nabywać rosyjską ropę i gaz. "Zdajemy sobie sprawę z tego, że decyzja ta (...) była niewłaściwa i przepraszamy" - oświadczył prezes firmy Ben van Beurden.

Prokuratura w Hanowerze złożyła wniosek o postawienie w stan oskarżenia b. kanclerza Gerharda Schroedera - pisze "Badische Neueste Nachrichten" (BNN). Akta po weryfikacji przekazano prokuratorowi generalnemu w Karlsruhe - potwierdziła rzeczniczka prokuratury z Hanoweru.

 

Były kanclerz spotyka się z dużą krytyką w Niemczech. Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie nie odciął się od działań Rosji ani nie zrezygnował z pracy w rosyjskich spółkach. Schroeder zajmuje wysokie stanowiska w rosyjskich firmach energetycznych (Nord Stream 2 AG, Gazprom); od lat wchodzi do kręgu bliskich przyjaciół Władimira Putina.

Kilka dni wcześniej, "kierując się względami humanitaryzmu", gotowość do przyjęcia uchodźców wojennych z wyraził rząd prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro, który – jak przypominały brazylijskie media - "zachowywał neutralne stanowisko" wobec wydarzeń na Ukrainie i "konsekwentnie powstrzymał się od krytykowania rosyjskiej inwazji".

We wspólnym komunikacie firmowanym przez brazylijski MSZ i Ministerstwo Sprawiedliwości mowa jest o decyzji przyznawania ze względów humanitarnych "czasowych (dwuletnich) wiz pobytowych dla obywateli ukraińskich i innych, którzy zmuszeni byli opuścić Ukrainę ze względu na konflikt zbrojny w tym kraju".

Podległa Ministerstwu Spraw Wewnętrznych argentyńska Krajowa Dyrekcja ds. Migracji (DNM) ogłosiła we wtorek, że "wobec kryzysu spowodowanego przez konflikt wojenny, którego doświadcza Ukraina, Argentyna będzie przyjmować jej obywateli wraz z rodzinami na czasowy pobyt, który może trwać do trzech lat i może zostać przedłużony".

 

Argentyna, której lewicowy rząd zachowywał do niedawna pewną wstrzemięźliwość w krytykowaniu agresji rosyjskiej wobec Ukrainy, ogłosiła też, że ukraińscy uchodźcy będą mogli korzystać w tym kraju ze statusu uchodźców.

NEXTA pokazuje zdjęcia miasta Sumy po zbombardowaniu przez Rosjan.

Po rozmowach, jakie wenezuelski prezydent Nicolas Maduro odbył pod koniec ubiegłego tygodnia z delegacją złożoną z przedstawicieli amerykańskiej administracji wysokiego szczebla, we wtorek czasu lokalnego rząd Wenezueli zwolnił dwóch więzionych obywateli USA.

Wtorkowy "The New York Times" komentuje to, jako "ważne wydarzenie w stosunkach rządu prezydenta Joe Bidena ze starym przeciwnikiem politycznym i najbardziej niezłomnym sojusznikiem Rosji na półkuli zachodniej".

 

Chcemy zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego gazu państw i całej Unii - mówiła we wtorek komisarz ds. energii Kadri Simson. Podkreślała, że UE musi "dostosować się do nowej rzeczywistości", a w planach jest uznanie magazynów gazu za infrastrukturę krytyczną.

Podczas rosyjskiego nalotu na Sumy, na północnym wschodzie Ukrainy, zginęło 21 osób - podał w nocy z wtorku na środę portal Nexta; przekazał też, że według niepotwierdzonych jeszcze informacji w ataku na miasto siły ukraińskie zniszczyły rosyjski czołg T-72B3M.

Od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, do Polski przybyło łącznie 1,27 mln uchodźców z Ukrainy – wynika z danych Straży Granicznej. Tylko we wtorek, do godz. 19 granicę ukraińsko-polską przekroczyło ponad 100 tys. osób.

 

Kuba będzie krajem, który szczególnie boleśnie odczuje skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Europą i Kanadą dla rosyjskich samolotów spowodowało odwołanie lotów Moskwa-Hawana i anulowanie podróży turystów z Rosji na Kubę.

 

Rosyjscy przybysze byli w ostatnim roku głównym źródłem dochodów turystycznych karaibskiej wyspy ratujących jej gospodarkę pogrążoną w głębokim kryzysie wywołanym załamaniem się drugiego jej filaru – produkcji cukru trzcinowego. Wskutek braku nawozów sztucznych zbiory w ubiegłym roku wyniosły zaledwie 800 000 ton i była najniższe od 1908 roku.

Przekazaliśmy Ukrainie ponad miliard dolarów na pomocy w zakresie bezpieczeństwa. Do Ukrainy codziennie przybywają dostawy broni defensywnej ze Stanów Zjednoczonych - przekazał prezydent USA Joe Biden.

USA wyślą dwie baterie systemów obrony przeciwrakietowej Patriot do Polski - poinformował we wtorek rzecznik Dowództwa Sił USA w Europie Scott Ghiringhelli, cytowany przez Fox News.

 

- Na rozkaz ministra obrony i na zaproszenie naszych polskich sojuszników, generał (Tod) Wolters, szef Dowództwa Europejskiego USA polecił (...) przeniesienie dwóch baterii Patriot do Polski - powiedział Ghiringhelli, zaznaczając, że ich rozmieszczenie ma "przeciwdziałać jakimkolwiek potencjalnym zagrożeniom dla sił USA i sojuszników oraz terytorium NATO".

Węgry nie pozwolą na unijne sankcje obejmujące import ropy i gazu z Rosji

Premier Węgier Viktor Orban powiedział, że jego kraj "nie pozwoli na unijne sankcje obejmujące import ropy i gazu z Rosji" - podaje w środę nad ranem Ukrinform.

 

"Wprawdzie potępiamy rosyjską ofensywę zbrojną i potępiamy wojnę, ale nie pozwolimy, by węgierskie rodziny musiały płacić cenę za tę wojnę; a zatem sankcje nie mogą zostać rozszerzone na taki obszar jak ropa i gaz" - oznajmił Orban.

 

Dodał, że restrykcje obejmujące eksport rosyjskich surowców energetycznych stanowiłyby "nieproporcjonalnie duże obciążenie" dla Węgier.

Artem Pryimenko, 16-letni mistrz Ukrainy w sztuce walki sambo, zginął wraz z rodziną podczas rosyjskiego nalotu na miasto Sumy - podał w nocy z wtorku na środę portal Nexta.

 

W nalocie zginęli między innymi dwaj młodsi bracia Artema.

 

Wcześniej we wtorek szef obwodowej administracji państwowej Sumy, Dmytro Żywiecki, poinformował, że rosyjskie samoloty zrzuciły w nocy z poniedziałku na wtorek bomby na dzielnice mieszkalne miasta, a wśród zabitych i rannych są dzieci.

Burmistrz Lubmina w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie nie chce przyjmować uchodźców z Ukrainy. Odmowę uzasadnia zwiększonym zagrożeniem dla infrastruktury krytycznej, która mogłaby się stać celem ataków w związku z wojną na Ukrainie.

 

W związku gmin Amt Lubmin, którego miasto jest stolicą, zbiegają się rosyjskie gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Ponadto w pobliżu znajduje się tymczasowe składowisko odpadów jądrowych - wylicza dziennik "Ostsee-Zeitung".

 

Minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko oświadczył w nocy z wtorku na środę, że będący zakładnikami Rosjan pracownicy elektrowni atomowej w Zaporożu są poddawani torturom i wymusza się na nich deklaracje, które Kreml chce wykorzystać w celach propagandowych.

24 lutego, czyli w dniu napaści Rosji na Ukrainę, Wielka Brytania ogłosiła zamknięcie swojej przestrzeni powietrznej i lotnisk dla wszystkich rosyjskich linii lotniczych - w tym narodowego przewoźnika Federacji Rosyjskiej, Aerofłotu, a następnego dnia rozszerzyła ten zakaz na wszystkie prywatne samoloty należące do obywateli Rosji.

 

Wtargnięcie jakichkolwiek rosyjskich samolotów w przestrzeń powietrzną Wielkiej Brytanii jest od teraz przestępstwem - poinformował we wtorek wieczorem minister transportu tego kraju Grant Shapps.

Argentyna i Brazylia zadeklarowały, że są gotowe przyjąć "ze względów humanitarnych" pewną liczbę obywateli Ukrainy zmuszonych do opuszczenia ojczyzny na skutek rosyjskiej inwazji .

Japonia wysłała na Ukrainę defensywny sprzęt wojskowy - podaje w nocy z wtorku na środę Ukrinform, powołując się na japoński rząd. "Japoński ministerstwo obrony będzie nadal podejmować wszelkie wysiłki, by pomóc Ukrainie" - oznajmił resort.

Ambasada Ukrainy w Tokio poinformowała wcześniej we wtorek, że dostawy z Japonii obejmą kamizelki kuloodporne, hełmy, namioty, zimowe ubrania, generatory, kamery, leki oraz sprzęt ratowniczy.

 

Oddanie polskich MiG-ów do dyspozycji USA i ich start z bazy USA-NATO w Ramstein budzi poważne obawy dla całego Sojuszu Atlantyckiego - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby, odnosząc się do polskiej oferty przekazania myśliwców. Jak dodał, nie widzi dla takiej propozycji rzeczowego uzasadnienia.

 

Rosjanie nie mają teraz potencjału do kolejnego frontalnego ataku. Zamiast tego terroryzują cywilów bezlitośnie bombardując wsie i miasteczka. Rosyjskie okrucieństwo tylko wzmacnia wolę walki i determinację Obrońców Ukrainy. Kto może niech Ich wspiera!" - napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

Agencja Fitch poinformowała w nocy z wtorku na środę, że obniżyła rating Rosji z B do C, czyli do poziomu śmieciowego. Ostrzegła, że niewypłacalność tego kraju jest nieuchronna.

Fitch wyjaśnia w komunikacie, że należy oczekiwać przynajmniej częściowej niewypłacalności Rosji, ponieważ skala sankcji i możliwość ograniczenia importu rosyjskich surowców energetycznych "ogranicza wolę" Moskwy do obsługi długów.

 

Reuters przypomina, że nota "C" agencji Fitch to tylko jeden stopień powyżej poziomu ratingu oznaczającego niewypłacalność. Ocena Fitcha jest zatem obecnie zgodna z notą Moody's, który obniżył wcześniej rating Rosji do "Ca".

- Zaatakowanie zarówno konwoju, jak i biura Czerwonego Krzyża nie było przypadkiem - ocenił mer Mariupola Petro Andruszczenko. - Cel, do którego zmierzał konwój humanitarny był zachowany w tajemnicy. Zatem okupanci założyli, że udaje się on do składów Czerwonego Krzyża - wyjaśnił.

 

Dodał, że dostarczanie pomocy humanitarnej utrudniają poważnie zniszczenia infrastruktury.

 

Rosjanie ostrzelali rakietami Grad konwój humanitarny jadący do Mariupola; nikt nie ucierpiał dostawy nie zostały zniszczone. Zbombardowano też biuro Czerwonego krzyża - poinformował w nocy z wtorku na środę doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko, cytowany przez Ukrinform.

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła we wtorek projekt ustawy o pomocy ukraińskim uchodźcom. Podczas posiedzenia zgłoszono szereg poprawek. Komisja opowiedziała się m.in. za skreśleniem przepisu dotyczącego odpowiedzialności karnej urzędnika publicznego.

Za przyjęciem rządowego projektu ustawy w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy głosowało 38 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba się wstrzymała.

We wtorek prokurator generalna Hiszpanii Dolores Delgado złożyła podpis pod dokumentem umożliwiającym prowadzenie dochodzenia w sprawie zbrodni wojennymi popełnianymi przez rosyjskie siły zbrojne. - W sobotę rozmawiałam z prokuratorem generalnym Ukrainy, który opowiedział mi, co dzieje się w tym kraju, opisując zdarzenia dotyczące ofiar i panującą tam sytuację - poinformowała Delgado.

 

Zapewniła, że Hiszpania jest gotowa do udzielenia konkretnej pomocy w badaniu zbrodni wojennych i rzetelnie je udokumentować, "ażeby w swoim czasie zostały one osądzone przed właściwe do tego organy sądownicze". - Agresja, której doświadcza niepodległy naród ukraiński, jest nie tylko aktem nieuzasadnionej wojny (…), ale powoduje inne poważne naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego - podkreśliła prokurator generalna Hiszpanii.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie