MZ przedstawiło zasady ubiegania się przez personel medyczny z Ukrainy o zgodę na pracę w Polsce

Polska
MZ przedstawiło zasady ubiegania się przez personel medyczny z Ukrainy o zgodę na pracę w Polsce
East News/Jakubowski /KFP/REPORTER
W Polsce brakuje około 70 tys. pielęgniarek

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło w środę zasady ubiegania się przez lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarki, położne i przez ratowników medycznych z Ukrainy o zgodę na pracę w Polsce.

Lekarze i lekarze dentyści mogą uzyskać zgodę na: wykonywanie zawodu na określony zakres czynności zawodowych, czas i miejsce samodzielnie po roku pracy pod nadzorem; warunkowe wykonywanie zawodu w podmiocie udzielającym świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na COVID-19 samodzielnie po 3 miesiącach pracy pod nadzorem lub warunkowe wykonywanie zawodu w podmiocie udzielającym świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na COVID-19 wyłącznie pod nadzorem.

 

ZOBACZ: Instagram walczy z rosyjską propagandą. Dołączają dzieci... oligarchów i doradców Putina

 

Pielęgniarki i położne mogą uzyskać zgodę na takie same sposoby wykonywania zawodu, jak zostało to określone dla lekarzy i lekarzy dentystów.

Jak uzyskać zgodę na pracę w Polsce?

Ostatnia kategoria przedstawionych w komunikacie wymogów dotyczy ratowników medycznych. Ministerstwo w ich przypadku wyróżniło dwa sposoby ubiegania się o zgodę na pracę w Polsce.

 

Pierwszym jest uzyskanie zgody na wykonywanie zawodu niezależnie od stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego wyłącznie pod nadzorem. Druga możliwość to wykonywanie zawodu wyłącznie w okresie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego jedynie pod nadzorem.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: maksymalny poziom zagrożenia w kraju

 

Dokumenty składa są do ministra zdrowia, a udzielenie zgody umożliwia wykonywanie zawodu w Polsce przez maksymalnie 5 lat.

 

Dokładny wykaz dokumentów potrzebnych do uzyskania konkretnego rodzaju zgodny jest na stronie MZ: https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-w-sprawie-zasad-zatrudnienia-personelu-medycznego-z-ukrainy-w-polsce.

 

Na stronie podano także numery telefonów, pod którymi zainteresowane osoby mogą uzyskać szczegółowe informacje o zatrudnieniu. 

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie