Wojna w Ukrainie. Rada bezpieczeństwa: Rosja popełnia zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości

Świat
Wojna w Ukrainie. Rada bezpieczeństwa: Rosja popełnia zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości
PAP/DSNS
Rosjanie ostrzelali cele cywilne w Mikołajowie z systemów artylerii Smiercz, zbombardowali lotnisko cywilne w Winnicy, strzelali do cywilów, bombardowali miasta

Rosja w swojej agresji wobec Ukrainy świadomie wstąpiła na drogę zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości; stosuje taktykę spalonej ziemi, atakując ludzi i cele cywilne- oświadczył sekretarz ukraińskiej rady bezpieczeństwa Ołeksij Daniłow.

"Niestety, dzisiejszy poranek potwierdza to, co Ukraińcy zrozumieli już w pierwszych dniach wojny. Rosyjskie władze od początku świadomie planowały taktykę »spalonej ziemi«, pełnego ignorowania prawa międzynarodowego, weszło na drogę zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości" – napisał Daniłow na Facebooku.

 

ZOBACZ: Niemcy. Była minister sprawiedliwości apeluje o wszczęcie śledztwa przeciwko Putinowi

 

Daniłow wskazał, że o godzinie piątej rano w poniedziałek Rosjanie ostrzelali cele cywilne w Mikołajowie z systemów artylerii Smiercz. W niedzielę zbombardowali lotnisko cywilne w Winnicy, strzelali do cywilów, którzy próbowali ewakuować się z Buczy i Irpienia pod Kijowem, bombardowali Malin, Owrucz, Korosteń, miasta w obwodzie żytomierskim.

Daniłow: odpowiedzialni za te zbrodnie nie zdołają się ukryć

"I to zaledwie w ciągu jednego dnia. Jestem przekonany, że przyszły trybunał nad zbrodniarzami będzie znakiem dla całego świata i dla Rosji, bo – poza wszystkim – wojna z Ukrainą rozpoczęła proces likwidacji reżimu Putina" – napisał Daniłow.

 

"Zabijacie nasze dzieci, kobiety, starców. Wszystkich pamiętamy, nikogo i nigdy nie zapomnimy!" – dodał, zapewniając, że odpowiedzialni za te zbrodnie nie "zdołają się ukryć ani za płotami swoich domów, ani w willach w Miami, ani na Seszelach, ani w bunkrze na Uralu", lecz zostaną odnalezieni jak "Adolf Eichmann i jak Osama bin Laden”.

 

 

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie