Niemcy. Była minister sprawiedliwości apeluje o wszczęcie śledztwa przeciwko Putinowi

Świat
Niemcy. Była minister sprawiedliwości apeluje o wszczęcie śledztwa przeciwko Putinowi
Flickr/Greger Ravik
- Chodzi o ściganie zbrodni przeciwko ludzkości, takich jak ukierunkowane ataki na ludność cywilną, nie tylko za pośrednictwem Międzynarodowego Trybunału Karnego, ale dodatkowo i komplementarnie także na poziomie krajowym – dodała Leutheusser-Schnarrenberger.

Była minister sprawiedliwości Niemiec Sabine Leutheusser-Schnarrenberger wezwała prokuratora generalnego do wszczęcia śledztwa przeciw prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi z powodu agresji na Ukrainie. - Chodzi o egzekwowanie międzynarodowego prawa karnego – podkreśliła w poniedziałek podczas wywiadu w programie „Morgenmagazin” ZDF.

- Istotne jest, by dochodzenie rozpocząć już teraz, aby zabezpieczać dowody, gdy przybędą uchodźcy. Musi stać się jasne, że osoby odpowiedzialne za wywołanie tej wojny nie unikną kary – wyjaśniła Leutheusser-Schnarrenberger, szefowa ministerstwa sprawiedliwości w latach 1992-1996 i 2009-2013.

 

ZOBACZ: Niemcy. Sondaż: większość Niemców chce wykluczenia Schroedera z SPD za jego powiązania z Putinem

 

Jej zdaniem akt oskarżenia powinien opierać się na prawie międzynarodowym, tak jak zostało to przeprowadzone w Niemczech wobec sprawców wojny w Syrii.

 

- Chodzi o ściganie zbrodni przeciwko ludzkości, takich jak ukierunkowane ataki na ludność cywilną, nie tylko za pośrednictwem Międzynarodowego Trybunału Karnego, ale dodatkowo i komplementarnie także na poziomie krajowym – dodała polityk.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Prezydent Zełenski: o przyszłości Europy zdecyduje opór Ukraińców

 

Leutheusser-Schnarrenberger przyznała, że „absolutnie niepewne” jest, czy Putin zostanie skazany. Podkreśliła jednak, że wszyscy odpowiedzialni w strukturach wojskowych i politycznych powinni mieć świadomość, że takie śledztwa są prowadzone, a konsekwencją przestępstw będzie aresztowanie.

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie