Niemcy. Sondaż: większość Niemców chce wykluczenia Schroedera z SPD za jego powiązania z Putinem

Świat
Niemcy. Sondaż: większość Niemców chce wykluczenia Schroedera z SPD za jego powiązania z Putinem
Flickr(CC BY-NC-SA 2.0)/World Economic Forum/Wikimedia Commons
Sondaż: większość Niemców chce wykluczenia Schroedera z SPD za jego powiązania z Putinem

W sondażu Instytutu Badania Opinii Insa 74 procent Niemców opowiedziało się za wykluczeniem byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera z partii SPD ze względu na jego związki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i rosyjskim biznesem. Wśród wyborców SPD aż 82 procent chce wyrzucenia Schroedera - pisze dziennik "Tagesspiegel".

Schroeder nie tylko utrzymuje przyjazne stosunki z rosyjskim przywódcą, ale piastuje również wysokie stanowiska w spółce Nord Stream AG i rosyjskim koncernie energetycznym Rosnieft. Schroeder ma również objąć stanowisko w radzie dyrektorów rosyjskiego Gazpromu.

 

ZOBACZ: Chiny. Szef MSZ: przyjaźń chińsko-rosyjska jest "solidna jak skała"

 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz (SPD) kilka dni temu wezwał Schroedera do rezygnacji z funkcji w rosyjskich państwowych firmach energetycznych.

 

Gerhard Fritz Kurt Schröder urodził się 7 kwietnia 1944 w Mossenberg-Wöhren. W latach 1990–1998 piastował funkcję premiera Dolnej Saksonii. W latach 1998–2005 był kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec. Jest członkiem Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), do której zapisał się w 1963 roku. W latach 1999–2004 był przewodniczącym tej partii.

 

Od 2017 jest szefem rady dyrektorów w rosyjskim koncernie naftowym „Rosnieft”.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie