Dr Szczuciński: przewozimy do Polski dziesiątki ukraińskich dzieci ze schorzeniami rzadkimi

Polska
Dr Szczuciński: przewozimy do Polski dziesiątki ukraińskich dzieci ze schorzeniami rzadkimi
Polsat News
Paweł Szczuciński, dr Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

- Udaje się stworzyć pomost. My ewakuujemy za każdym razem 40-50 dzieci. One jadą z matkami i rodzeństwem, więc te konwoje liczą kilkaset osób - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" dr Paweł Szczuciński z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej opisując wyjazdy do polskich szpitali ukraińskich dzieciach cierpiących na ciężkie schorzenia.

- Nawiązaliśmy kontakt ze szpitalem pediatrycznym we Lwowie - powiedział dr Szczuciński, dodając, że początkowo placówka z ostrożnością podchodziła do działań organizacji, bo nie wierzyła, że przewiezienie tak dużej liczby pacjentów zmagających się ze schorzeniami specjalistycznymi będzie możliwe. 

 

- Dzieci ewakuowane są najpierw z różnych części Ukrainy i trafiają do tego szpitala we Lwowie - mówił. 

 

Na granicy wiele dzieci przejeżdża bez dokumentów. - To wymaga negocjacji, uporu, a czasami łagodności, bo niektóre dzieci ciężko przechodzą transport - opowiadał i dodał, że w tej wyjątkowo trudnej sytuacji pogranicznicy wykazują się pełnym zrozumieniem. 

 

- Do tej pory przewieźliśmy do Polski około setki dzieci. Przygotowujemy się do kolejnych transportów - zaznaczył. Dr Szczuciński zapowiedział, że niedługo PSPM będzie przywozić także małych pacjentów, którzy wymagają dializ. 

Braki we Lwowskim szpitalu 

O tym czego brakuje  innym placówkom medycznym powiedział z kolei dr Dmytro Beshem ze szpitala klinicznego we Lwowie. - Przede wszystkim najważniejsze jest to co używa się do opatrywania rannych pacjentów. My to wszystko wydajemy na wschód. Bandaże, preparaty przeciwbólowe, antybiotyki. My nasze zapasy przesłaliśmy na wschód Ukrainy czy do Kijowa - powiedział dr Beshem.

 

- Dużo jest pacjentów z udami i zawałami - dodał i zaznaczył, że  "sprzętu do ich leczenia też brakuje".

Wojna na Ukrainie

Sobota to dziesiąty dzień wojna w Ukrainie. Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy poinformował, że "rosyjski okupant strzela do ludności cywilnej i wykorzystuje kobiety, dzieci i osoby starsze jako żywe tarcze". Ołeksij Reznikow apeluje do NATO o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.

 

Wojska rosyjskie ostrzeliwują m.in. Mariupol i Wołnowachę. 

Spotkanie Morawiecki-Blinken

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem podkreślił, że należy odciąć Rosję od pieniędzy ze sprzedaży ropy i gazu. 

 

Wszystkie bieżące wydarzenia z tego co dzieje się w Ukrainie w specjalnej relacji na żywo TUTAJ

 

Dotychczasowe wydania programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć TUTAJ.

 

WIDEO: Wiceszef MSZ Marcin Przydacz w rozmowie z Marcinem Fijołkiem

 

 

ap/grz/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie