Przemyśl. Zatrzymano pod zarzutem szpiegostwa obywatela Hiszpanii rosyjskiego pochodzenia

Polska
Przemyśl. Zatrzymano pod zarzutem szpiegostwa obywatela Hiszpanii rosyjskiego pochodzenia
Twitter/Stanisław Żaryn
Przy zatrzymanym mężczyźnie znaleziono dwa paszporty oraz dwie karty płatnicze rosyjskich banków na dwie różne tożsamości

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa obywatela Hiszpanii rosyjskiego pochodzenia. - Gdyby zebrane przez niego informacje zostały przekazane Rosji, mogłyby wyrządzić realne szkody w bezpieczeństwie państwa - powiedział na antenie Polsat News rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. 

Wcześniej Stanisław Żaryn przekazał, że mężczyznę zatrzymano w Przemyślu w nocy z 27 na 28 lutego i usłyszał on zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce.

 

- Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). Działania na rzecz Rosji prowadził, korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych - podał Żaryn w rozmowie.

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia: Władimir Putin zaczyna reagować jak ranne zwierzę

 

- Zatrzymany przebywał przez kilka dni na terenie województwa podkarpackiego. W czasie pobytu w Polsce docierał do informacji, których wykorzystanie przez rosyjskie służby specjalne mogło mieć negatywny wpływ bezpośrednio na bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i obronność naszego kraju - poinformował rzecznik.

 

 

Dodał, że przed zatrzymaniem przez ABW planował wyjazd na Ukrainę w celu kontynuowania swojej działalności.

Zabezpieczono obszerny materiał dowodowy

- Przy zatrzymanym zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, który obecnie poddawany jest szczegółowym analizom - zaznaczył Żaryn.

 

Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował, że mężczyznę zatrzymano w pokoju hotelowym na terenie Przemyśla i ujawniano przy nim dwa paszporty oraz dwie karty płatnicze rosyjskich banków na dwie różne tożsamości.

 

- Z ustaleń postepowania wynika, że podejrzany prowadził działalność szpiegowską na terenie Warszawy, Przemyśla, Medyki oraz innych miast Rzeczypospolitej jak również na terenie Ukrainy i innych państw - zaznaczyła prokuratura.

Śledztwo powierzono ABW

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych powiedział, że na podstawie informacji przekazanych przez ABW rzeszowski podkarpacki wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej podjął śledztwo w sprawie brania udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko RP.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie chcą zburzyć polską część Zespołu Cmentarno-Muzealnego "Katyń"

 

- Zostało ono w całości powierzono ABW - podkreślił. Taki czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 10 lat.

 

- Kontrwywiad ocenia, że informacje, którymi mężczyzna się interesował, które zbierał, gdyby zostały przekazane Rosji, mogłyby wyrządzić realne szkody w bezpieczeństwie państwa - powiedział na antenie Polsat News Stanisław Żaryn. 

 

Dział prasowy PK podał, że 1 marca zatrzymanemu przez Agencję rzeszowski wydział PK postawił zarzuty dotyczące szpiegostwa. Na wniosek prokuratora "z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę ucieczki oraz matactwa" sąd zdecydował o aresztowaniu mężczyzny na trzy miesiące - podała PK. 

 

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie