Wojna w Ukrainie. UE przekaże 500 mln euro na uchodźców. "To nasz moralny obowiązek"

Świat
Wojna w Ukrainie. UE przekaże 500 mln euro na uchodźców. "To nasz moralny obowiązek"
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przebywa z wizytą w Bukareszcie, gdzie spotkała się z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Przy okazji wizyty poinformowała, że co najmniej 500 mln euro z budżetu Unii Europejskiej zostanie przeznaczone na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

- Przeznaczymy co najmniej 500 mln euro z unijnego budżetu na pomoc humanitarną. W przyszłości więcej - powiedziała przewodnicząca KE.

 

- Ochrona osób uciekających przed bombami Putina nie jest jedynie aktem współczucia w czasie wojny. To nasz moralny obowiązek jako Europejczyków - oświadczyła von der Leyen.

Jedność i solidarność

Podkreśliła, że UE nałożyła sankcje na Rosję: "odpowiadamy nałożeniem mocnych sankcji na rosyjskich przywódców. Naszym celem jest ograniczenie zdolności Kremla do prowadzenia wojny przeciwko sąsiadom".

 

ZOBACZ: To już nie tylko akcja społeczna. UOKiK: nie kupujcie od firm z Rosji i Białorusi

 

Przewodnicząca KE podkreślała w swoim wystąpieniu w Bukareszcie wagę współpracy między krajami Unii Europejskiej i określiła "jedność i solidarność" państw Europy "promieniem światła w tej ciemnej godzinie".

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie