Wojna Rosja-Ukraina. Nowe sankcje wobec 19 rosyjskich oligarchów i ich rodzin

Świat
Wojna Rosja-Ukraina. Nowe sankcje wobec 19 rosyjskich oligarchów i ich rodzin
East News/AFP

Władze USA ogłosiły w czwartek nałożenie nowych sankcji przeciwko 19 rosyjskim oligarchom oraz 47 członkom ich rodzin oraz związanym z nimi podmiotom. Wśród objętych restrykcjami są m.in. rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow i "kucharz Putina" Jewgienij Prigożyn.

Nowy pakiet restrykcji obejmuje "pełne sankcje blokujące" przeciwko ośmiu osobom z otoczenia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, a także zakaz wjazdu do USA dla 19 oligarchów i 47 członków ich rodzin.

 

ZOBACZ: Wojna o Ukrainę. Łukoil wzywa do natychmiastowego zakończenia konfliktu

 

Wśród tych, na których nałożono pełne sankcje, są m.in. Pieskow, bliscy Putinowi miliarderzy Aliszer Usmanow oraz wieloletni przyjaciele Putina, bracia Arkady i Borys Rotenbergowie oraz Siergiej Czemiezow. Na liście znalazł się również Prigożyn, oligarcha nazywany "kucharzem Putina", który znany jest z finansowania najemników z tzw. grupy Wagnera oraz farm trolli.

Zamrożone aktywa

"Te osoby i ich rodziny zostaną odcięte od amerykańskiego systemu finansowego, ich aktywa zostaną zamrożone, a ich własność zostanie zablokowana" - podał w komunikacie Biały Dom.

 

Dodatkowe sankcje nałożone zostały na siedem rosyjskich ośrodków i mediów rozpowszechniających propagandę oraz 26 osób z nimi związanych.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Niemiecki minister gospodarki przeciwny embargu na import energii z Rosji

 

- Naszym interesem jest utrzymanie najsilniejszej, zjednoczonej kampanii presji gospodarczej na Putina w całej historii i myślę, że jesteśmy na dobrej do tego drodze - powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden, komentując nową rundę restrykcji.

dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie