ZE PAK gotowy do wsparcia Ukrainy w połączeniu energetycznym z Europą

Technologie
ZE PAK gotowy do wsparcia Ukrainy w połączeniu energetycznym z Europą
Pixabay.com
Ukraina liczy na energetyczne wsparcie. ZE PAK gotowy do natychmiastowych działań

ZE PAK - należący do Zygmunta Solorza - jest gotowy do podjęcia się w trybie natychmiastowym modernizacji i uruchomienia linii energetycznej 750 kV łączącej Polskę z Ukrainą na odcinku polskim oraz przesyłu energii do Ukrainy. ZE PAK w poniedziałek 28 lutego złożył już w tej sprawie wniosek do Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Zgodnie z informacjami medialnymi i publicznymi wypowiedziami Hermana Hałuszczenki, ukraińskiego ministra energetyki, Ukraina zwróciła się do krajów europejskich z wnioskiem o pilne zsynchronizowanie jej systemu energetycznego z siecią operatorów Unii Europejskiej. Potrzebne są do tego połączenia Ukrainy z krajami Unii Europejskiej. Polska może to zrobić m.in. poprzez istniejącą, ale niedziałającą obecnie linię 750 kV.

 

Polskie Sieci Elektroenergetyczne przekazały Interii informację, że prace, których celem jest wsparcie Ukrainy są prowadzone na szczeblu ENTSO-E. Ukraina jeszcze przed rozpoczęciem działań zbrojnych była w procesie przygotowawczym do współpracy z operatorami energetycznymi Unii Europejskiej. Liderem przedsięwzięć w tym zakresie była Rumunia.

 

- Wszyscy operatorzy mają ręce na pokładzie, żeby pomóc Ukrainie – zapewniła Interię rzeczniczka PSE Beata Jarosz-Dziekanowska.

 

Technicznie proces przyłączenia Ukrainy do sieci jest trudnym zadaniem, ponieważ obecnie funkcjonuje tylko niewielka linia 220 kV, łącząca Polskę i Ukrainę. Linia 750 kV jest nieczynna od wielu lat, a podstawowy problem dla uruchomienia linii to modernizacja stacji przesyłowych zarówno po polskiej, jak i ukraińskiej stronie.

 

Mimo przewidywań ekspertów z PSE, że uruchomienie linii 750 kV będzie bardzo pracochłonne oraz kosztowne, Zespół Elektrowni "Pątnów-Adamów-Konin" należący do Zygmunta Solorza jest zdecydowany rozpocząć niemal natychmiast prace w celu uruchomienia linii energetycznej 750 kV łączącej Polskę z Ukrainą na odcinku polskim oraz przesyłu energii do Ukrainy. Start prac modernizacyjnych przy linii uzależniony jest jednak od decyzji Polskich Sieci Elektroenergetycznych, które 28 lutego otrzymały wniosek od ZE PAK.

"System energetyczny udowodnił swoją niezawodność"

Ukraiński operator Ukrenergo jeszcze w niedzielę skierował do Europejskiej Sieci Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSO-E) prośbę o pilną synchronizację krajowego systemu, w tym tzw. wyspy bursztyńskiej, z europejskim systemem CEN (w miejsce poradzieckiego IPS/UPS). Organizacja podkreśliła w odpowiedzi, że europejscy operatorzy w trybie pilnym przeanalizują wszystkie dostępne możliwości, by sprostać tej prośbie, zapewniając jednocześnie bezpieczne działanie sieci elektroenergetycznych.

- Udowodniliśmy powagę naszych zamiarów integracji z systemem europejskim nawet w tym trudnym czasie wojny - podał w poniedziałkowym oświadczeniu Herman Hałuszczenko, ukraiński minister energetyki. - Pomimo agresji militarnej ze strony Rosji, ataków rakietowych, ataków na infrastrukturę krytyczną, ukraiński system energetyczny, pracując autonomicznie, udowodnił swoją niezawodność i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do odbiorców - powiedział minister Hałuszczenko.

 

Czytaj więcej w serwisie ZIELONA INTERIA

 

W ubiegły czwartek, kilka godzin przed rosyjskim atakiem na Ukrainę, rozpoczął się zaplanowany test działania systemów Ukrainy i Mołdawii w tzw. izolowanym trybie wyspowym - w sposób autonomiczny, bez korzystania z zasobów sąsiednich systemów - rosyjskiego i białoruskiego. Tzw. wyspa bursztyńska, część systemu na zachodzie Ukrainy, normalnie zsynchronizowana z CEN, została odłączona i zsynchronizowana z resztą systemu ukraińskiego. Planowany na dwa dni test, mimo warunków wojennych, przebiegł pomyślnie.

 

W niedzielę minister energii Ukrainy Herman Hałuszczenko ogłosił, że ukraiński system nie powróci do działania synchronicznego z Rosją i Białorusią w ramach poradzieckiego systemu IPS/UPS.

 

ZOBACZ: Solorz i Sołowow: Bez taniej i czystej energii czeka nas katastrofa

 

W poniedziałek ukraińskie Ukrenergo poinformowało, że krajowy system pracuje stabilnie w trybie wyspowym, częstotliwość jest utrzymywana, pracują wszystkie elektrownie - jądrowe, konwencjonalne i wodne, a operator nie utracił kontroli nad żadnym krytycznym elementem infrastruktury. Ukrenergo zaapelowało, aby nie ograniczać zużycia energii elektrycznej, które i tak jest stosunkowo niskie. Operator określił jako całkowicie fałszywe pogłoski, jakoby Rosjanie zdobyli Zaporoską Elektrownię Jądrową.

 

Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSO-E) to organizacja zrzeszająca 42 operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej (OSP) z 35 krajów w Europie. Organizacja powstała w grudniu 2008 r. Celem ENTSO-E jest promowanie niezawodnej pracy, optymalne zarządzanie oraz zrównoważony rozwój paneuropejskiego systemu przesyłowego energii elektrycznej dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw oraz zaspokojenia potrzeb wewnętrznego rynku energii elektrycznej.

red//polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie