Wojna w Ukrainie. Joe Biden: USA zamknie przestrzeń powietrzną dla Rosji

Świat
Wojna w Ukrainie. Joe Biden: USA zamknie przestrzeń powietrzną dla Rosji
Flickr/Melvinnnnnnnnnnn
Samolot linii United Airlines

Prezydent Joe Biden zapowiedział we wtorek podczas orędzia o stanie państwa, że USA zamkną przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów w ślad za UE i Kanadą. Niedługo potem Linie United Airlines ogłosiły, że zawieszają loty przez rosyjską przestrzeń powietrzną. To kolejny amerykański przewoźnik, który wstrzymał loty nad Rosją.

- Dziś mówię do rosyjskich oligarchów i skorumpowanych przywódców, którzy kradli miliardy dzięki temu brutalnemu reżimowi: dość - ogłosił Biden, mówiąc o wprowadzonych w ostatnich dniach sankcjach wymierzonych w zajęcie majątku oligarchów. Zapowiedział też powołanie do życia w Departamencie Sprawiedliwości, która zbada łamanie przez nich prawa.

 

Dodał, że restrykcje przeciwko Rosji już wywołały wstrząsający efekt.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Muzeum figur woskowych usuwa podobiznę Putina

 

- Rosyjska gospodarka się chwieje, a odpowiedzialny za to jest sam Putin - oznajmił.

 

Prezydent przyznał, że nadchodzące dni i tygodnie wojny będą dla Ukraińców bardzo ciężkie, ale zaznaczył, że nawet jeśli Rosja zdobędzie teren na polu bitwy, nigdy nie uda jej się podporządkować Ukrainy i zapłaci za to ogromną cenę.

 

- Dumny naród ukraiński, który od 30 lat cieszy się niepodległością, nie pozwoli na to, by ktokolwiek cofnął ich kraj z tej drogi - dodał. 

 

United Airlines zawieszają loty w rosyjskiej przestrzeni powietrznej

Reuters przekazał, że United Airlines w ostatnich dniach realizowały w tamtym obszarze niektóre loty do i z Indii.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Rosyjskie atomowe okręty podwodne wypłynęły na ćwiczenia na Morzu Barentsa

 

Agencja przypomniała, że w tym tygodniu Delta Air Lines, American Airlines i United Parcel Service (UPS) przekazały, iż wstrzymały loty nad Rosją. Jak dodano, Biały Dom rozważa, podążając za Kanadą i Unią Europejską, wprowadzenie zamknięcia amerykańskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich przewoźników lotniczych. Decyzja w tej sprawie może zapaść w środę w nocy czasu polskiego.

Kraje Zachodu zamykają swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych

Środa jest siódmym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Władze Federacji Rosyjskiej określają prowadzone działania jako "specjalną operację wojskową". W związku z rosyjską napaścią zbrojną wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Mateusz Morawiecki: zaapelowałem, żeby UE nałożyła embargo na rosyjski węgiel

 

Duża część Europy, w tym - Polska, zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych w związku z inwazją. W odpowiedzi Moskwa zabroniła liniom lotniczym z tych krajów wchodzenia w rosyjską przestrzeń powietrzną.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie