Wojna w Ukrainie. Siódmy dzień rosyjskiego ataku

Świat
Wojna w Ukrainie. Siódmy dzień rosyjskiego ataku
Twitter/@StratcomCentre

Trwa siódma doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ukraińskie wojsko przejęło tajne, wojskowe dokumenty, z których wynika, że operacja zajęcia kraju miała trwać do 6 marca. Prezydent Duda przekazał, że Polska nie zamierza brać udziału w wojnie. Nic nie wskazuje na to, żebyśmy mieli zostać zaatakowani - mówił po Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.

pgo/ml/bas/Polsatnews.pl/PAP/Interia
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Widzimy trzy główne kierunki inwazji Rosji na Ukrainę: na Kijów, Charków i marsz na północ z Krymu - powiedział w środę rzecznik prasowy Pentagonu John Kirby. Nie znamy dokładnie planów Putina, ale ruchy wojsk wskazują na to, że celem Rosjan jest zdobycie Kijowa; mogą też dążyć do otoczenia jednostek ukraińskich na wschodzie kraju.

Przy kijowskim dworcu spadły w środę wieczorem odłamki zestrzelonego rosyjskiego pocisku manewrującego - przekazał doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Wcześniej informowano, że w pobliżu dworca spadła rakieta.

"Nasz bohaterski system obrony przeciwlotniczej zestrzelił pocisk manewrujący rosyjskich faszystów, który był wycelowany w jedno z centrów dowodzenia" - napisał Heraszczenko w komunikatorze Telegram.

Odłamki zestrzelonej rakiety uszkodziły magistralę cieplną. Heraszczenko zapewnił, że zostanie naprawiona do jutra. Wcześniej ostrzegał, że ogrzewania może być pozbawiona część Kijowa.

"Jeśli ta rakieta trafiłaby w cel gdzieś w centrum Kijowa, ofiary i zniszczenia byłyby koszmarne"

Inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła do dużej zmiany w niemieckiej polityce: kanclerz Olaf Scholz (SPD) zapowiada 100 mld euro na Bundeswehrę i obronność kraju. Powraca też zawieszona przed dekadą dyskusja o powrocie obowiązkowej służby wojskowej w RFN – pisze w środę "Business Insider".

Duża rosyjska kolumna wojskowa, która zmierza do Kijowa od północnego zachodu praktycznie nie posunęła się do przodu w ciągu ostatnich 24, 36 godzin - powiedział w środę rzecznik prasowy Pentagonu John Kirby.

W 2022 r. Żydzi, którzy przetrwali niemiecką okupację Kijowa podczas II wojny światowej znów chronią się przed bombami - informuje na Twitterze ukraińskie rządowe Centrum Komunikacji Strategicznej. Załącza film, na którym zgromadzeni w schronie kijowscy Żydzi wzywają Putina do zaprzestania inwazji na Ukrainę.

- Te wydarzenia będą miały nie tylko natychmiastowe konsekwencje, ale są sygnałem zmiany epoki. Wojna w Europie nie należy już do podręczników historii, rozgrywa się na naszych oczach. Demokracja jest kwestionowana na naszych oczach. To nie konflikt między NATO a Rosją, ani między UE i Francją a Rosją, to Rosja jest agresorem - mówił Emmanuel Macron w telewizyjnym orędziu.

Alarm przeciwlotniczy w Charkowie - informuje Departament Obrony Cywilnej. Wcześniej portal Suspilne przekazał na Telegramie trzy słowa: "Charków, Samolot, Wybuchy" 

Od niedzieli do punktu informacyjnego w Radomiu zgłosiło się około 700 prywatnych darczyńców oferujących zarówno dary rzeczowe, jak i miejsca noclegowe dla obywateli Ukrainy przyjeżdżających do Radomia. Zbiórka trwa nadal – przekazał w środę prezydent miasta Radosław Witkowski.

"Kolejny rosyjski okupant dzwoni do ojczyzny" - NEXTA publikuje film

Rosyjski pocisk uderzył w statek Banglar Samriddhi pod flagą Bangladeszu, który cumował w ukraińskim porcie w Mikołajowie nad Morzem Czarnym - podała w środę agencja Ukrinform, powołując się na administrację ukraińskich portów morskich.

"... 2 marca o 17:25 statek Banglar Samriddhi (pod flagą Bangladeszu), został trafiony pociskiem wystrzelonym przez rosyjską marynarkę wojenną. Pocisk trafił w nadbudówkę" - napisały portowe władze na Facebooku.

Na statku wybuchł pożar, według wstępnych danych nikt nie został ranny.

Apelujemy o solidarność z ukraińskimi dziećmi – bezbronnymi ofiarami rosyjskiej agresji. Zróbmy, co w naszej mocy, aby zakończyć tę wojnę - zaapelowały w środę małżonki prezydentów Polski i Litwy Agata Kornhauser-Duda i Diana Nausediene.

Do eksplozji w Kijowie doszło przy przejściu podziemnym, w pobliżu hotelu Ibis i Dworca Południowego. Ruch pociągów jest kontynuowany

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił w środę kolejne sankcje na Rosję i Białoruś, w tym ograniczenie eksportu wysokich technologii dla Białorusi oraz sankcje blokujące nałożone na 22 firmy zbrojeniowe i rosyjskie rafinerie.

Blinken stwierdził, że nowe sankcje mają na celu "zablokowanie zdolności do rozwoju technologii używanych do wsparcia wojny", zapowiadając, że konsekwencje dla obu krajów będą wzrastać.

W Rosji wpłynął do parlamentu projekt przepisów przewidujący kary więzienia - nawet do 15 lat - za "fake newsy" o działaniach sił zbrojnych Rosji. Przepisy te zaproponowano na tle prowadzonej przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie.

Parlamentarzyści proponują, by za informacje, które ustawa określa jako "fake newsy" groziły kary: do trzech lat więzienia za ich przygotowanie i szerzenie, od 5-10 lat, jeśli rozpowszechniane są przez internet bądź przez grupę ludzi. Najwyższa kara - 15 lat - grozić ma osobom rozpowszechniającym informacje, o których wiedzą, że są nieprawdziwe, a skutki tych informacji są "społecznie niebezpieczne".

W wyniku ostrzału rakietowego w Kijowie, uszkodzeniu uległ jeden z głównych rurociągów ciepłowniczych. Cześć miasta może zostać pozbawiona ciepła - przekazał Anton Heraszczenko za pośrednictwem komunikatora Telegram.

"Wczoraj w Charkowie urodziły się bliźnięta. Dziś dzieci zostały sierotami. Ich rodzice zginęli w ostrzale. Rok 2022 w Europie. To się dzieje na oczach świata" - przekazał Ołeksij Honczarenko, przewodniczący Odeskiej Rady Obwodowej.

Уроды, вам нет прощения! Вчера в Харькове родилась двойня - мальчик и девочка. Сегодня эти младенцы остались сиротами,...

Opublikowany przez Олексій Гончаренко Środa, 2 marca 2022

"Są ludzie gotowi zaadoptować maluchy" - zapewnił Honczarenko.

W reakcji na wywołaną przez Rosję wojnę na Ukrainie oraz w celu uspokojenia sytuacji na rynku ropy naftowej rząd federalny uwolnił część narodowej rezerwy ropy naftowej - dowiedziała się w środę agencja dpa w federalnym Ministerstwa Gospodarki.

Sytuacja w Charkowie jest bardzo niebezpieczna, toczą się ciężkie walki, miasto jest pod nieustannym ostrzałem Rosjan, są duże straty wśród ludności cywilnej - powiedział stacji BBC w środę mer miasta Ihor Terechow. Dodał, że mieszkańcy Charkowa są zjednoczeni i nie poddadzą się.

Tajwan otworzy specjalny fundusz dla Ukraińców dotkniętych przez inwazję Rosji – przekazał w środę rząd kraju.

Od piątku w Czechach będzie obowiązywać stan wyjątkowy. Ma on pomóc zapewnić skuteczniejszą opiekę uchodźcom z Ukrainy. Premier Petr Fiala zapowiedział, że stan wyjątkowy nie będzie miał żadnego wpływu na obywateli Czech.

Poczta Polska bezterminowo zawiesiła wykonywanie wszystkich rodzajów przekazów pieniężnych do Rosji - podała w środę spółka

Orędzie prezydenta Dudy: Polska jest dzisiaj liderem pomocy dla Ukrainy; właśnie dlatego staliśmy się i będziemy celem zorganizowanej, cynicznej rosyjskiej propagandy i dezinformacji - powiedział w środę w orędziu prezydent Andrzej Duda. Apelował o wyjątkową rozwagę i odpowiedzialność, i oto by nie powielać niesprawdzonych informacji.

Wojna Rosja-Ukraina. Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy: staliśmy się celem rosyjskiej propagandy

Emmanuel Macron: każdy kolejny dzień będzie cięższy dla Ukrainy. Putin sam wybrał tę wojnę

Interfax-Ukraina: świadkowie mówią o silnym wybuchu w pobliżu kijowskiego dworca. Przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował na telegramie o wybuchu w pobliżu stacji metra

Andrzej Duda: Niemal codziennie rozmawiam z prezentem Zełenskim o tym, w jaki jeszcze sposób możemy wesprzeć naszych sąsiadów. Poprosił mnie on również, żebym przekazał wszystkim Polakom jego - płynące z głębi serca - podziękowania za wielkie wsparcie, którego Ukraina doświadcza od naszego kraju i społeczeństwa

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy:
"Rosyjskie wojska zaatakowały niepodległą Ukrainę. Rozpętały okrutną wojnę przeciwko naszemu sąsiadowi. Dziś na Kijów spadają bomby, a mieszkańcy wspólnie z ukraińską armią bronią swojego miasta"

Ukraińska delegacja wyjechała na rozmowy z delegacją rosyjską - przekazał doradca prezydenta Ukrainy

Cztery rosyjskie myśliwce bojowe naruszyły w środę szwedzką przestrzeń powietrzną - przekazały szwedzkie siły zbrojne

Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) zdecydowała, że rosyjscy i białoruscy jeźdźcy, konie i oficjele ze względu na udział tych państw w inwazji na Ukrainę nie mogą uczestniczyć we wszystkich zawodach pod jej auspicjami, a w obu krajach nie będą się odbywać żadne międzynarodowe imprezy.

W Warszawie na nocleg przyjęliśmy 2,5 tysiąca uchodźców z Ukrainy; przez miasto przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. To, co się dzieje w Polsce i w Warszawie, jest piękne i wyjątkowe - ocenił ambasador USA Mark Brzezinski.

Sejmowe komisje przyjęły w środę rządowy projekt dot. uproszczenia formalności przy przekazywaniu uzbrojenia, gdy końcowym użytkownikiem tego uzbrojenia ma być inne państwo. Przedstawiciele rządu zwrócili się o "najwyższą pilność" prowadzonych prac.

Prezydent Rosji Władimir Putin otrzymał bardzo wyraźny sygnał, że nie warto bawić się bronią jądrową - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, nawiązując w ten sposób do poniedziałkowego oświadczenia Chin, które wezwały Rosję do deeskalacji.

Od wtorkowego wieczoru do popołudnia w środę były zajęte wszystkie z 400 miejsc w punkcie recepcyjnym dla uchodźców z Ukrainy we Wrocławiu przy ul. Wittiga. Około 160 osób ma być przewiezionych autobusami do hotelu w Środzie Śląskiej.

Rosja nie rozwiązała jeszcze problemów z logistyką swoich sił zgromadzonych pod Kijowem, a stojąca tam wielokilometrowa kolumna pojazdów była celem prób ukraińskich ataków - powiedział w środę wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że rosyjskie siły są skupione m.in. na zajęciu Mariupola.

Przedstawiciel Pentagonu ocenił, że w ciągu siedmiu dni wojny Rosja wystrzeliła 450 rakiet różnego rodzaju i wysłała na Ukrainę 82 proc. wojsk zgromadzonych wzdłuż granic. Dodał też, że siły najeźdźcze wciąż zmagają się z poważnymi problemami logistycznymi, w tym brakiem paliwa i żywności, a także współpracą między rodzajami sił zbrojnych.

Rosyjski przedsiębiorca Alex Konanykhin mieszkający w USA oferuje milion dolarów nagrody "za głowę" Władimira Putina. Zwrócił się bezpośrednio do rosyjskich oficerów.

 

Rosja może przygotować deepfake z twarzą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego; na nagraniu szef państwa rzekomo miałby ogłosić kapitulację - ostrzega w środę Centrum Strategicznych Komunikacji i Bezpieczeństwa Informacyjnego. Apeluje, by nie wierzyć takim nagraniom.

"W nowej bitwie pod Krutami (obwód czernichowski) ukraińskie siły zbrojne zniszczyły około 200 najeźdźców. Wróg poniósł miażdżącą klęskę. Przed bitwą najeźdźcy próbowali zniszczyć Pomnik Bohaterów Kruty" - informują władze Ukrainy za pośrednictwem war.ukraine.ua.

Polski Fundusz Rozwoju udostępni bezpłatnie 650 mieszkań uchodźcom z Ukrainy. "Bezpieczne schronienie zajdzie ok 2 500 osób - głównie matek z dziećmi - a pracownicy i wolontariusze PFR wyposażą lokale oraz zapewnią wsparcie ukraińskim rodzinom we współpracy z wojewodami" - informuje szef PFR Paweł Borys.

Roman Abramowicz sprzedaje klub Chelsea F.C. Zapewnia, że cała procedura odbędzie się "normalnym tempem"

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że może wydalić amerykańskich dyplomatów z Moskwy w odwecie za wydalenie rosyjskiego dyplomaty z Sekretariatu ONZ

Sklepy H&M zostały tymczasowo zamknięte ze względu na bezpieczeństwo klientów i współpracowników 

Ursula von der Leyen z zadowoleniem przyjęła rezolucję ONZ potępiającą Rosję.

"Społeczność światowa jest zjednoczona przeciwko nieuzasadnionej i niesprowokowanej agresji Rosji na Ukrainę" - napisała szefowa KE.

Wysadzono most w Baszyriwce (obwód kijowski). Drogi odwrotu dla rosyjskiej armii zostały zablokowane - informuje ekspert ds. bezpieczeństwa Łukasz Bugajski. Oddziałom brakuje jedzenia i amunicji, są gotowi się poddać.

Co najmniej pięć jachtów należących do rosyjskich miliarderów jest obecnie zakotwiczonych na Malediwach, wyspiarskim kraju na Oceanie Indyjskim, który nie ma umowy o ekstradycji ze Stanami Zjednoczonymi - podała w środę agencja Ukrinform.

Twitter zablokował konto RT na terenie całej Unii Europejskiej

Ukraińskie Dowództwo Sił Specjalnych przekazało, że po ostrzale obiektów cywilnych, rosyjska artyleria stałą się ich "celem numer jeden"

Ukraińcy przygotowali się na wypadek rosyjskiej agresji. Infrastruktura paliwowa w Ukrainie nadal działa, choć w każdej chwili może się to zmienić. Rosjanie odcinają Ukraińców od dostaw paliw - twierdzą eksperci cytowani przez PAP

Podczas II wojny światowej nie mogliśmy zatrzymać Hitlera, ale teraz możemy zatrzymać Putina; wzywam cały świat do działania, zróbmy coś, wciąż możemy go zatrzymać - zaapelował w rozmowie z CNN naczelny rabin Ukrainy Jaakow Bleich.

Rosyjskie wojska działają w kompletnym chaosie, ich morale jest osłabione, odmawiają wykonywania rozkazów centralnego dowództwa, w tym ostrzeliwania ukraińskich miast i narzekają na brak zapasów żywności i paliwa - wynika z przechwyconych nagrań, które opisuje "Daily Telegraph".

Od początku inwazji zginęło ponad 7 tys. rosyjskich żołnierzy - podaje doradca prezydenta Ukrainy

Policja w Petersburgu zatrzymała w środę 20 osób podczas protestu w centrum miasta przeciwko wojnie z Ukrainą - poinformował petersburski portal Fontanka.ru.

Na demonstrację przyszło 300-400 osób. Pierwsi zatrzymani zostali młodzi ludzie z plakatami antywojennymi. Policja zatrzymała następnie malarkę Jelenę Osipową.

W sobotę w Rzeszowie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotka się z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem - przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Prezydent Mołdawii Maia Sandu wyraziła w środę podczas spotkania z przedstawicielami KE w Kiszyniowie oczekiwanie na bliskie wejście jej kraju do Unii Europejskiej. W rozmowach z Sandu wzięli udział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oraz komisarz ds. rozszerzenia Oliver Varhelyi.

Gotowość mieszkańców Polski do pomocy uchodźcom jest wykorzystywana przez przestępców, którzy preparują fałszywe zbiórki pieniędzy - przestrzega NASK. Zwraca też uwagę na wpływ dezinformacji w internecie na szerzenie paniki i podziałów społecznych.

"Pochwalam decyzję ONZ, która przyjęła rezolucję bezprecedensową większością głosów, domagając się od Rosji natychmiastowego zaprzestania zdradzieckiego ataku na Ukrainę. Jestem wdzięczny każdemu, kto głosował \'za\', stanęliście po dobrej stronie historii" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Przeciw rezolucji głosowało pięć krajów: Białoruś, Rosja, Syria, Korea Północna i Erytrea. Wstrzymały się m.in. Indie i Chiny.

Ukraińskie wojska wyzwoliły osiedle Makarów w obwodzie kijowskim - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości ogłosiło w środę powołanie specjalnej grupy śledczej, której celem będzie ściganie i aresztowanie "skorumpowanych rosyjskich oligarchów i każdego, kto łamie sankcje Waszyngtonu wobec Moskwy po inwazji na Ukrainę".

Międzynarodowa Federacja Saneczkarska (FIL) wykluczyła rosyjskich zawodników, trenerów i oficjeli ze wszystkich zawodów organizowanych pod jej egidą, a osoby działające we wszystkich swoich komisjach i grupach roboczych zawiesiła. Żadne imprezy międzynarodowe nie odbędą się w Rosji do odwołania.

Uchwałę o zerwaniu współpracy z białoruskim Grodnem podjęto w środę podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Wrocławia. Radni jednogłośnie przegłosowali też uchwałę ws. bezpłatnych przejazdów wrocławską komunikacją miejską dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Resort obrony narodowej w środę na Twitterze ostrzegł przed fałszywymi SMS-ami dotyczącymi stawiennictwa w siedzibach Wojskowych Komend Uzupełnień i Wojewódzkich Sztabach Wojskowych. Wojsko Polskie nie jest ich autorem; nie prowadzi mobilizacji - zaznacza MON.

Mieszkańcy Kijowa przygotowują się do odparcia ataku rosyjskich wojsk. Mer stolicy Witalij Kliczko poinformował ludzi o ściągnięciu rosyjskiego wojska w okolice Kijowa i wezwał mieszkańców by się nie poddawali i stawali do walki z wrogiem - relacjonuje korespondentka PAP w oblężonej stolicy Ukrainy.

- Paniki w Kijowie nie ma. Wszyscy są zjednoczeni - podkreśla.

Unia Europejska nałożyła sankcje indywidualne i gospodarcze na Białoruś w związku z jej rolą w militarnej agresji wobec Ukrainy

82-latek z obwodu czerniowieckiego na Ukrainie przekazał na ukraińskie siły zbrojne całe swoje oszczędności: 100 tys. hrywien (ok. 3,3 tys. dolarów) i 10 tys. USD - pisze w środę portal NV.ua, powołując się na mer miasta Nowodnistrowsk Natalię Cymbaluk.

Війна об'єднує , війна розчулює , війна згуртовує ! Що таке війна , наше старше покоління знає ще краще , як ми ...бо в...

Opublikowany przez Наталя Цимбалюк Środa, 2 marca 2022

 

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję potępiającą Rosję i wzywającą do wycofania jej wojsk. Pięć głosów przeciwko

Rosja po raz pierwszy podaje liczby zabitych i rannych - informuje agencja Reutera

Według rosyjskiego resortu obrony podczas "operacji na Ukrainie" zginęło 498 żołnierzy, a 1 597 zostało rannych

W środę Ukraina informowała o ponad 5840 zabitych żołnierzach wroga

Od poniedziałku z lotniska w Katowicach odbyło się 12 lotów, podczas których odprawionych zostało około 2,5 tys. pasażerów udających się do Uzbekistanu, Kazachstanu oraz Iranu - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Burmistrz Czernihowa wypłaca nagrody za schwytanych okupantów - podaje NEXTA

Punkt szczepień na Stadionie Narodowym w Warszawie zaszczepi uchodźców z Ukrainy bez zapisów; skierowania zostaną wystawione na miejscu - poinformował Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.

W Rosji 4 marca może być wprowadzony stan wojenny - pisze w środę doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak. Ukraińskie media podkreślają, że miałoby to na celu m.in. zdławienie społecznych protestów, które mogą się aktywizować w związku z oddziaływaniem sankcji.

Gruzja zamierza w czwartek złożyć wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej - podaje NEXTA. Informację tę potwierdza również rosyjska agencja TASS powołując się na źródła w rządzie.

Granicę polsko-ukraińską przekroczyło łącznie blisko 500 tysięcy osób, w tym m.in. 277 tys. obywateli Ukrainy - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Schronienia w Polsce, jak podaje resort, szukają także studenci z Afryki czy Azji.

Jak czytamy, do tej pory granicę polsko-ukraińską przekroczyło m.in. 277 tys. 735 obywateli Ukrainy, 3 tys. 196 obywateli Uzbekistanu, 2 tys. 401 Polaków, 2 tys. 268 Białorusinów, 2 tys. 978 obywateli Indii, 2 tys. 255 - Nigerii. Ponadto przyjechało 1 tys. 363 obywateli Algierii, 1 tys. 313 obywateli Maroka, 1 tys. 290 - Afganistanu, 1 tys. 232 - Pakistanu, 993 - USA i 960 - Rosji.

Ambasador Ukrainy przy ONZ: Rosja wkroczyła na Ukrainę, by rozwiązać "kwestię ukraińską"

Nie ma informacji o tym, by cudzoziemcy z Białorusi byli kierowani przez Ukrainę do Polski - zapewnił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

- Nadal grupy próbują przedostać się do naszego kraju przez granicę z Białorusią - dodał.

- Moskwa nadal angażuje się w demilitaryzację Ukrainy. Powinna istnieć lista określonych rodzajów broni, których nigdy nie można byłoby rozmieścić na jej terytorium - powiedział szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

Naszym największym wyzwaniem będzie zaopiekowanie się dziećmi bez rodziców, które są ewakuowane z Ukrainy - powiedziała wiceprezydent Gdańska Monika Chabior. Miasto przygotowuje 130 miejsc dla dzieci bez rodziny 

Centrala zakupowa sieci Intermarche wstrzymała zakup produktów pochodzenia rosyjskiego i białoruskiego - wskazano w środowej informacji Intermarche. To wyraz solidarności z ludźmi dotkniętymi "nieuzasadnioną agresją na Ukrainę" - dodano.

"Prezydent Wołodymyr Zełenski bardzo przeżywa to, że są bombardowane osiedla i dzielnice mieszkalne i to, że giną ludzie. Każdy prezydent by to przeżywał" - prezydent Andrzej Duda

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa poinformowała, że w wyniku inwazji rosyjskiej zginęło do tej pory 21 dzieci, a 55 jest rannych. Jak podała agencja Ukrinform, Denysowa opublikowała te dane na komunikatorze Telegram.

Rosja bombarduje szpitale, przedszkola, kluczową infrastrukturę, powoduje masowy głód - powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield podczas nadzwyczajnej debaty Zgromadzenia Ogólnego. Dodała, że Rosja planuje dodatkowe zbrutalizowanie konfliktu

Prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego: Chcę mocno podkreślić: Polska nie zamierza brać udziału w wojnie. Proszę, żeby takich obaw nie było i proszę takich informacji nie słuchać. Polscy żołnierze na wojnę się nie udają.

Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zapewnił w środę, że Chersoń wciąż stawia opór wojskom rosyjskim, wewnątrz miasta i naokoło niego. Rosjanie ogłosili, że opanowali Chersoń.

- Informacje o tym, że Chersoń padł nie są prawdą. Nasza armia i miejscowi obrońcy nadal stawiają opór w mieście i naokoło niego - powiedział Arestowycz, cytowany przez agencję Reutera. Według niego "trwają walki na ulicach".

Decyzja w sprawie stałego stacjonowania wojsk NATO w Polsce i innych krajach wschodniej flanki NATO należy do Sojuszu - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden. Dodał też, że jest zbyt wcześnie, by orzekać o rosyjskich zbrodniach wojennych.

Ukraina weszła w posiadanie rosyjskich dokumentów

"Weszliśmy w posiadanie dokumentów jednej z jednostek batalionowej grupy taktycznej 810. Oddzielnej Brygady Piechoty Morskiej Floty Czarnomorskiej. Z otrzymanych informacji wynika, że dokumenty planistyczne wojny z Ukrainą zostały zatwierdzone 18-22 stycznia, a sama operacja zdobycia Ukrainy musi się odbyć w ciągu 15 dni, czyli od 20 lutego do 6 marca" - poinformowała grupa operacyjno-taktyczna "Wschód".

Setka ukraińskich dzieci, w tym 12 z pewnym stopniem niepełnosprawności, wraz z opiekunami dotarła do Ustronia. Przyjechali z sierocińców w rejonie Kijowa – poinformował Wojciech Budzowski, prezes Uzdrowiska Ustroń, które udzieliło im gościny.

Rosyjskie wojska otworzyły ogień i zaczęły rzucać granatami w protestujących cywilów w Enerhodarze. Co najmniej kilka osób zostało rannych

Rzecznik prasowy PZPN i team menedżer reprezentacji Jakub Kwiatkowski powiedział PAP, że polska federacja wciąż czeka na decyzję FIFA ws. baraży o awans do mistrzostw świata. Na razie wiadomo na pewno, iż biało-czerwoni nie zagrają w półfinale z wykluczoną Rosją

Z powodu inwazji Rosji na Ukrainę z zaatakowanego kraju uciekło do 1 marca już prawie 836 tys. osób - podało w środę biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Oznacza to, że w ciągu ostatniej doby państwo to opuściło kolejne ponad 170 tys. osób

Broń wysłana przez Niemcy została dostarczona do Ukrainy – informuje dpa, powołując się na informacje z kręgów rządowych. Kolejni dodatkowi żołnierze Bundeswehry dołączają do jednostki NATO na Litwie

Martyna Bildziukiewicz - Polka, która jest szefową East Stratcom Task Force, specjalnej komórki Unii Europejskiej skoncentrowanej na walce z rosyjską dezinformacją - oświadczyła w środę, że rosyjska państwowa sieć medialna Russia Today oraz kanał Sputnik zostały zablokowane w UE, ponieważ "usprawiedliwiają wojnę Putina na Ukrainie".

"Sankcje Unii Europejskiej dotyczące dezinformacji są teraz prawem. RT (Russia Today - red.) w języku angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim oraz Sputnik nie są już dostępne w UE - zarówno w telewizji, na portalach i w mediach społecznościowych" - oznajmiła.

Premier Ukrainy Denys Shmyhal rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. "Doceniamy szybką, kompleksową pomoc i wsparcie członkostwa w UE" - napisał.

Właściciel gazociągu Nord Stream 2 - zarejestrowana w Szwajcarii spółka Nord Stream 2 ogłosiła w środę, że nie potwierdza medialnych doniesień, jakoby złożyła wniosek o bankructwo.

Jak wynika z oświadczenia, zamieszczonego na stronie internetowej Nord Stream 2 AG, spółka nie potwierdza, że złożyła wniosek o bankructwo. Potwierdziła jedynie, że poinformowała lokalne władze, iż jest zmuszona rozwiązać umowy o pracę z pracownikami na skutek ostatnich wydarzeń, prowadzących do nałożenia na nią przez USA sankcji.

O upadłości spółki Nord Stream 2 informowała we wtorek przedstawicielka kantonu Zug ds. gospodarczych Silvia Thalmann-Gut

O zaprzestanie współpracy z jakąkolwiek organizacją rządową Federacji Rosyjskiej lub innego kraju, który wspiera rosyjską inwazję na Ukrainę, apeluje polskie środowisko akademickie. Współpraca naukowa nie może służyć wspieraniu działań militarnych krajów, które zagrażają innym państwom - napisano.

Siły Zbrojne Ukrainy ostrzegają: Rosyjscy okupanci rozpoczęli masowe tworzenie fałszywych stron naszych jednostek wojskowych

W piątek radni z Konina (Wielkopolskie) mają przyjąć stanowisko dotyczące woli zakończenia współpracy partnerskiej z rosyjskim miastem Briańsk

Cztery osoby zginęły, a pięć zostało rannych podczas rosyjskiego nalotu na jeden z punktów kontrolnych w Korosteniu, w obwodzie żytomierskim na Ukrainie - podał w środę Public.Żytomyr, powołując się na zastępcę mera Natalię Czyżewską.

Jak pisze agencja Interfax-Ukraina, w Korosteniu przed godziną 15.00 jeden z punktów kontrolnych został trafiony z powietrza, a w nalocie zniszczona też została wieża telewizyjna Korosten Media. Nadawanie programów telewizyjnych w mieście zostało wstrzymane.

Dotychczasowa pomoc Zachodu nie jest wystarczająca, Ukraina potrzebuje jej więcej - napisał szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak w tekście opublikowanym przez "New York Times". Zaapelował też do NATO o ustanowienie strefy zakazu lotów nad Ukrainą.

W tej chwili praktycznie dochodzimy do liczby 500 tysięcy osób, które przekroczyły naszą granicę od momentu, kiedy dokonał się ten akt terroru na naszych sąsiadów, na Ukrainę - powiedział wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Andrzej Bartkowiak zaapelował podczas konferencji prasowej w Rzeszowie do strażaków z całego świata o przekazywanie sprzętu swoim kolegom z Ukrainy. Polscy strażacy zapewniają koordynację akcji.

"Jestem w stałym kontakcie z naszym zaufanym przyjacielem Charlesem Michelem. Omówiliśmy obecną sytuację na polu bitwy i wysiłki dyplomatyczne. Czekamy na pozytywne sygnały o członkostwie Ukrainy w Unii Europejskiej" - przekazał Wołodymyr Zełenski

MSZ Ukrainy uruchomiło informacyjną stronę internetową dla obcokrajowców poświęconą trwającej wojnie na Ukrainie. Jak podkreślił szef resortu Dmytro Kułeba, ma być to archiwum rosyjskich zbrodni wojennych, ale też ukraińskiego heroizmu.

Strona jest dostępna w języku angielskim pod adresem: war.ukraine.ua

Wojna na Ukrainie winduje ceny paliw. Średnia cena benzyny Pb98 znów przekracza poziom 6 zł. Benzyna Pb95 i olej napędowy kosztują więcej o 46 gr niż tydzień temu i ich średnie ceny to odpowiednio 5,87 i 5,92 zł/l - poinformował w środę e-petrol.pl

"Rosja prowadzi mobilizację w tymczasowo okupowanych obwodach donieckim i ługańskim. 3,5 tys. osób ma zostać skierowanych do obwodu cherońskiego" - informuje ukraińska straż graniczna

Stop fake news, media stały się kolejnym teatrem działań wojennych. Krążą zmanipulowane zdjęcia i filmy, które mają dyskredytować wizerunek Ukrainy i Polski - ostrzega Kancelaria Premiera. I podkreśla: "Wszyscy uciekający przed wojną są przyjmowani przez Polskę i otrzymują pomoc".

Reżyser, były więzień polityczny Oleg Sencow dołącza do ukraińskich wojsk obrony terytorialnej. "Wygramy tę wojnę, bo nie mamy innego wyjścia. Jestem bardzo wdzięczny za wsparcie całego świata" - mówił w nagraniu opublikowanym przez Euromaidan Press. O wsparcie dla Ukrainy zaapelowali też m.in. Włodzimierz Jacenko, Stanisław Kaprałow, Walentyn Wasjanowicz i Maryna Gorbach.

Borussia Dortmund pozbawiła byłego kanclerza Gerharda Schroedera honorowego członkostwa w związku z jego powiazaniami z Władimirem Putinem i rosyjskimi korporacjami

Na krakowskich Rybitwach, przy ul. Bartników 10, został zlokalizowany nowy magazyn miejski. Dary mogą przekazywać tu instytucje. Zbiórka rzeczy od osób indywidualnych odbywa się na stadionie im. Henryka Reymana.

W środę przed godziną 19 z Warszawy w kierunku Chełma wyjedzie specjalny pociąg Kolei Mazowieckich. Zabierze z granicy uchodźców z Ukrainy. Do Warszawy powinien dotrzeć w nocy lub jutro rano.

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, przekazał, że dążenie Kremla do uczynienia zbiegłego prezydenta Wiktora Janukowycza nowym przywódcą Ukrainy świadczyłoby o rosyjskiej ignorancji względem poglądów obywateli kraju.

"Kilka aspektów jest ważnych w tej zadziwiającej historii z Janukowyczem, który przebywa w Mińsku. Po pierwsze i najważniejsze: jakakolwiek wzmianka o Janukowyczu jako pewnej 'możliwości' po raz kolejny ukazuje całkowity brak wiedzy Federacji Rosyjskiej na temat prawdziwych nastrojów na Ukrainie" - napisał w oświadczeniu Podolak.

Jak dodał, "żywiono fałszywą nadzieję, że w kraju, który nienawidzi najeźdźców, będą oni traktowani życzliwie. (...) Krótko mówiąc, oni (rosyjskie elity - red.) nie rozumieją niczego, co dotyczy Ukrainy".

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Andrzej Bartkowiak powiedział w środę w Rzeszowie, że ogłoszona w ostatnią sobotę zbiórka sprzętu dla strażaków z Ukrainy przyniosła efekt, który przerósł oczekiwania.

Jak zaznaczył, we wszystkich województwach spakowanych jest już ponad 1600 palet sprzętu. Na Ukrainę trafi także 116 samochodów strażackich. W akcji biorą udział strażacy PSP oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Koncern Siemens ogłosił w środę, że w związku z atakiem Rosji na Ukrainę wstrzymuje wszystkie swoje nowe projekty w Rosji, a także wszystkie swoje dostawy do Rosji. Firma zaznaczyła, że w pełni popiera nałożone na Rosję sankcje

"Pociski wroga niszczą prywatne mieszkania". NEXTA publikuje nagrania ze zniszczonego Charkowa

"NBP dokonał sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote" - przekazał Narodowy Bank Polski

Sieci ukraińskich supermarketów wspólnie z instytucjami rządowymi tworzą dostępną online mapę otwartych sklepów - poinformował w środę minister rolnictwa Roman Łeszczenko. Minister zdrowia Wiktor Laszko przekazał z kolei, że na Ukrainie wciąż trwa epidemia COVID-19, ale do szpitali dostarczany jest tlen, a kraj ma wystarczającą liczbę szczepionek.

Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski pożegnał w środę ostatnich wyjeżdżających z Moskwy dyplomatów Ukrainy, składając wizytę w ukraińskiej misji. Zapewnił ich o solidarności Polaków i wręczył ikonę św. Mikołaja Cudotwórcy.

- To, co już widzieliśmy ze strony reżimu Władimira Putina - użycie amunicji, którą zrzucają na niewinnych cywilów - moim zdaniem w pełni kwalifikuje się jako zbrodnia wojenna - stwierdził brytyjski premier Boris Johnson

"Putin liczył na to, że zajmie Ukrainę w trzy dni. Właśnie taki zapas prowiantu rozdał swoim żołnierzom, kiedy wysłał ich do walki na naszą ziemię" - pisze Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Zgodnie z rozkazem rosyjskiego kierownictwa żołnierzom zabrano telefony i dokumenty, wydano jedzenie i wodę na trzy dni i wysłano do walki z Ukrainą - czytamy w komunikacie SBU. Wynika to z kolejnego nagrania z zeznań

Światowe sankcje odczuwają też gracze z Rosji. Platforma Steam zaczęła odrzucać zamówienia od rosyjskich graczy

Chcemy dać przybywającym Ukraińcom możliwość zaszczepienia przeciw COVID-19 - powiedział na posiedzeniu komisji zdrowia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Dodał, że dzieci można będzie również bezpłatnie zaszczepić przeciw chorobom ujętym w kalendarzu szczepień.

Agencja Uzbrojenia chce kupić granatniki przeciwpancerne w jak najszybszym terminie - poinformował rzecznik prasowy Agencji ppłk Krzysztof Płatek. Wojsko szuka prostych jednorazowych granatników, które uzupełnią już posiadane środki przeciwpancerne, w tym kierowane pociski Spike i ppk Javelin

Bułgarski generał rezerwy, zatrudniony w resorcie obrony współpracował z radcą ambasady Rosji w Sofii. Bułgarska prokuratura poinformowała w środę o dochodzeniu w sprawie niezgodnej z Konwencją Wiedeńską działalności szpiegowskiej.

Rosyjskie MSZ oświadczyło w środę, że decyzja Niemiec o zamrożeniu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 jest nie do przyjęcia i doprowadzi do nieodwracalnych szkód w stosunkach dwustronnych.

"Stało się jasne, że władze niemieckie wykazały się niekonsekwencją i pod presją uległy pokusie, aby wykorzystać projekt jako element presji na Rosję, demonstrując w ten sposób niezdolność do oddzielenia polityki od gospodarki” – napisała w oświadczeniu rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.

Premier Rumunii Nicolae Ciuca podkreślił podczas środowej konferencji prasowej, że jego kraj zamierza zacieśnić relacje dwustronne z Polską. Zaznaczył, że współpraca ta ma szczególne znaczenie po czwartkowej inwazji rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainę

Są szczegóły zamknięcia przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów - nowe przepisy wchodzą w życie o godz. 3 w nocy w czwartek (czasu polskiego).

Sankcje obejmują loty pasażerskie i towarowe oraz loty regularne i czarterowe

Kolejna zmiana ochotniczej formacji terytorialnej "Wolność" w Kijowie

W wyniku ostrzału Siewierodoniecka doszło do zniszczenia przedszkola. Dziesięć osób, w tym ośmioro dzieci jest uwięzionych w piwnicy - informuje Czernichowska Regionalna Administracja Państwowa

Minister Zbigniew Rau rozmawiał dziś telefonicznie z prezydentem Szwajcarii Ignazio Cassisem. Aktualna sytuacja na Ukrainie w obliczu rosyjskiej agresji była głównym tematem rozmowy - poinformowało w środę MSZ na Twitterze.

Funkcjonariusze Służby Więziennej w całym kraju włączają się w pomoc humanitarną Ukraińcom uciekającym przed wojną. Organizują zbiórki rzeczowe i pieniężne, oddają krew, oferują transport, dach nad głową - poinformowała rzeczniczka Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Elżbieta Krakowska.

Rosyjska delegacja jest w drodze na miejsce, by rozpocząć kolejną turę negocjacji - podaje białoruska agencja BelTA

Ukraińska armia wystosowała w środę apel do matek rosyjskich żołnierzy wziętych na Ukrainie do niewoli, aby pojechały tam odebrać swoich synów - poinformowało ministerstwo obrony Ukrainy.

Według Kijowa armia Ukrainy ma dziesiątki rosyjskich jeńców.

Papież Franciszek wysyła pierwszą partię pomocy na Ukrainę. Portal Vatican News poinformował w środę, że papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski przekazał transport darów koordynującej ich zbiórkę rzymskiej bazylice św. Zofii, która jest siedzibą Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Watykański portal ogłosił, że to odpowiedź na apel wspólnoty ukraińskiej we Włoszech, która poprosiła między innymi o środki sanitarne i medyczne.

Ambasador Białorusi w Kiszyniowie Anatolij Kalinin zaprzeczył w środę jakoby władze w Mińsku wiedziały o rzekomo planowanym przez Rosję ataku na Mołdawię. Sugerował to ostatnio Alaksandr Łukaszenka, pokazując jedną z wojskowych map, wynika z komunikatu MSZ Mołdawii.

Historycy z Wrocławia chcą zdokumentować pomoc udzielaną Ukrainie. Dlatego apelują do wszystkich osób, które są w taką pomoc zaangażowane, by robiły zdjęcia, skany, printscreeny i wysyłały go na adres mailowy archiwumpomocy@zajezdnia.org.

"Wkrótce rosyjski sprzęt wojskowy będzie wkrótce wykorzystywany wyłącznie do celów rolniczych" - NEXTA publikuje film, na którym czołg holowany jest przez ciągniki

"Pocisk wymierzony w budynek Rady Miejskiej w Charkowie uderzył w jeden z sąsiednich budynków. Służby ratownicze oceniają sytuację" - informują ukraińskie władze za pośrednictwem strony War in Ukraine

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dziękuje premierowi Norwegii za wsparcie militarne Ukrainy.

"Ukraińcy nigdy nie zapomną pomocy Polaków, a także przywództwa, inicjatywy i osobistego udziału Andrzeja Dudy we wsparciu Ukrainy i jej narodu. Panie Prezydencie, ogromna wdzięczność od nas wszystkich" - podkreślił premier Ukrainy Denys Shmyhal na Twitterze.

Rząd Gruzji nie będzie organizował wysyłania wolontariuszy na Ukrainę - podaje NEXTA. Internauci zauważają, że część Gruzinów wjechała do Ukrainy na własną rękę

Ukraina wraz z partnerami prowadzi wielką kampanię deputinizacji świata - oświadczył szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba podczas briefingu online.

- Z Rosjanami zrywane są umowy. Współpraca z Rosjanami, z tymi, kto popiera rosyjską agresję, stała się niemoralna, nie do przyjęcia - podkreślił Kułeba.

Jak dodał, ponad 100 firm gigantów całkowicie albo częściowo wstrzymało działalność w Rosji, albo planują to zrobić. Są wśród nich: DHL, Apple, Google, Twitter, Lenovo, Spotify, Tesla, Visa, MasterCard, Adidas etc.

"Pocisk rakietowy uderzył w budynek mieszkalny, gdy wolontariusz nagrywał wideo" - informuje NEXTA i publikuje film

Cokół z nazwą "rondo Kaliningrad" w Elblągu został przez kogoś zasłonięty płachtą w barwach ukraińskiej flagi z napisem "rondo Kijów". Wcześniej władze Elbląga zerwały współpracę z Kaliningradem i innymi miastami partnerskimi z Rosji i Białorusi.

- Rosja niszczy nasze miasta, my niszczymy jej gospodarkę - oświadczył szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba podczas briefingu online.

Jak poinformował minister, na Ukrainę jadą z 16 krajów ochotnicy, którzy są gotowi walczyć ramię w ramię z ukraińskim narodem przeciwko agresorowi.

- Ich łączna liczba już przekroczyła 1000 osób - przekazał. Stale nadchodzą kolejne zgłoszenia - dodał Kułeba.

Lokalni dziennikarze w Wozniesieńsku (obwód mikołajowski) donoszą o ostrzale ciężkiej artylerii w mieście. W pobliżu znajduje się elektrownia jądrowa - ostrzegają ukraińskie władze

Rosyjskie wojska otworzyły ogień do pokojowej demonstracji w Melitopolu. Co najmniej dwie osoby zostały ranne - informują ukraińskie władze

Linia lotnicza Ryanair zwiększy latem liczbę lotów z Polski oraz z kilku innych krajów, co jest pośrednim efektem wojny w Ukrainie - powiedział w środę jej prezes Michael O'Leary. Zapowiedział, że Ryanair chce być pierwszą linia, która wznowi loty do Ukrainy.

Z głazu upamiętniającego współpracę Świnoujścia z innymi miastami zniknęła nazwa Swietłyj - poinformowało biuro prasowe miasta. To efekt zerwania współpracy z rosyjskim miastem.

Zamiast niego na pamiątkowym kamieniu umieszczono nazwę ukraińskiego Truskawca.

Policja kontrolująca metro w Kijowie zatrzymała sabotażystów, którzy chowali pociski w pluszowym misiu

- Rozmawiając z dziećmi o wojnie przede wszystkim trzeba dostosować język do wieku dziecka i odpowiadać na pytania - powiedziała psycholog Ewa Werestak-Mościcka podczas szkoleniowej konferencji organizowanej przez rzecznika praw dziecka.

Psycholog zaznaczyła, że należy dowiedzieć się, czy dziecko w ogóle na ten temat chce rozmawiać, ponieważ bombardowanie informacjami może spowodować u niego lęk.

- Na pewno też musimy uważać, żeby nie popadać w takie skłonności do katastrofizacji. (...) Dzieci tak czy inaczej konfrontują się z lękiem, który jest dla nich nowy. Jeżeli będziemy dodatkowo je tym lękiem zarzucać, to będzie to dla nich cięższe - ocenił Maciej Malec, psycholog dziecięcy.

 

Nałożone na Rosję unijne sankcje zostały wprowadzone od poniedziałku 28 lutego także przez neutralną Szwajcarię. W ramach sankcji Szwajcaria ze skutkiem natychmiastowym wprowadziła m.in. sankcje finansowe, zamrażając konta należące do prezydenta Władimira Putina, premiera Michaiła Miszustina i szefa MSZ Siergieja Ławrowa. Jak informuje w środę "Tages Anzeiger” (TA), zamrożeniem objęte zostały konta należące do 650 Rosjan.

- Sytuacja jest chaotyczna. Rosyjscy klienci mają wiele pytań dotyczących konsekwencji sankcji – potwierdza wysokiej rangi menedżer z prywatnego banku w Zurychu.

Rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę towarzyszy operacja dezinformacyjna wymierzona w postrzeganie Ukrainy i uchodźców szukających w Polsce schronienia przed wojną - ostrzega RCB

Powstała strona internetowa - bialystokpomaga.pl - która ma łączyć uchodźców z Ukrainy potrzebujących pomocy z osobami, firmami czy organizacjami pozarządowymi oferującymi pomoc. Strona działa w dwóch językach: polskim i ukraińskim.

- Cała Polska staje na wysokości zadania, aby pomagać uchodźcom, aby pokazać, że demokratyczny świat jest z Ukrainą, aby pokazać to, że Ukraina nie jest sama, że ci, którzy tej pomocy potrzebują, tę pomoc w Polsce otrzymają - mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że zwróciła się do papieża Franciszka, by porozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o tym, aby na zaatakowanej przez Rosję Ukrainie utworzyć korytarze humanitarne dla cywilów.

- Mam nadzieję, że dojdzie do tej rozmowy - podkreśliła Wereszczuk, cytowana przez agencję Reutera.

- Wszystkie rosyjskie banki powinny zostać odcięte od systemu SWIFT - apeluje minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

"Rosyjski żołnierz się poddał. Ukraińcy poczęstowali go herbatą, jedzeniem i pozwolili zadzwonić do matki. Chcę mi się płakać przez to, jak bardzo kocham mój kraj" - napisała dziennikarka "Kiev Independent" Anastasiia Lapatina.

Kolejne nagrania z protestów w Melitopolu

- W związku z sytuacją na Ukrainie spółki Skarbu Państwa w ostatnich dniach przekazały wiele milionów złotych pomocy - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

- To jest przede wszystkim pomoc pieniężna, (...) ale oprócz tej pomocy pieniężnej, która w tej chwili już sięga wielu milionów zł, (...) oprócz tych zbiórek, oprócz tych pieniędzy, które są przekazywane wprost z budżetów spółek Skarbu Państwa z ich budżetów, (...) również jest to pomoc w postaci materialnej - dodał szef resortu aktywów państwowych.

Wojewoda małopolski polecił w trybie zarządzania kryzysowego gminie uzdrowiskowej Muszyna przyjęcie 700 uchodźców. Koszt ich przyjęcia pokryje budżet wojewody.

- Do uzdrowiska dotarło już 120 uchodźców, a w najbliższym czasie dotrą tu kolejne grupy - przekazał burmistrz Muszyny Jan Golba.

Coraz więcej osób w Niemczech domaga się wyraźnego odcięcia byłego kanclerza Schroedera od jego przyjaciela Putina i od rosyjskiego biznesu. W środę na Instagramie So-yeon Schroeder-Kim, żona Gerharda Schroedera napisała, że "nie należy zrywać pozostałych powiązań (...) między Niemcami a Rosją".

Jednocześnie podkreśliła, że "wojna i związane z nią cierpienia obywateli Ukrainy muszą zostać zakończone jak najszybciej. Jest to oczywiście odpowiedzialność rządu rosyjskiego"

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w nocy z wtorku na środę dwa rosyjskie myśliwce Su-35S nad obwodem kijowskim – podaje agencja Ukrinform, powołując się na dowództwo sił powietrznych.

W bojach powietrznych Ukraińcy stracili MiGa-29.

W Melitopolu ludzie protestują przeciwko rosyjskiej inwazji - informuje doradca Swiatłany Cichanouskiej Franak Viačorka.

- Nie ma w tej chwili zwiększonego zapotrzebowania na krew i jej składniki. Prosimy czekać na sygnał o potrzebie donacji. Przygotujmy się, że pomaganie Ukrainie będzie musiało trwać dłuższy czas - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Narodowe Centrum Krwi informowało, że "na chwilę obecną stany magazynowe krwi i jej składników w całej Polsce są wystarczające"

Polska udzieli wszelkiej pomocy, o którą państwo ukraińskie poprosi, również dotyczącej ewentualnej ewakuacji zbiorów, ale wówczas, kiedy Ukraina się zwróci, w trosce o swoje zbiory, o taką pomoc - powiedziała w wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka.

Ukraińcy z Polski przyjeżdżają na granicę by dołączyć do wojny - informuje reporterka Amie Ferris-Rotman. "Ukraina to nasz dom i tak zostanie" - miał powiedzieć jeden z mężczyzn.

Do końca sezonu artystycznego Filharmonia Koszalińska zawiesza wykonywanie utworów rosyjskich kompozytorów oraz wycofuje zaproszenia na koncerty dla wykonawców z Rosji – poinformował w środę dyrektor tej instytucji kultury Robert Wasilewski.

"Chcemy w ten sposób wyrazić nasz sprzeciw wobec agresywnych i bezprawnych działań Rosji wobec Ukrainy. W chwili, gdy na naszych oczach odbywa się dramat naszych wschodnich sąsiadów; gdy bombardowana jest filharmonia w Charkowie, solidaryzujemy się z walczącymi i ofiarami. Dziś wszyscy czujemy się filharmonikami charkowskimi!" – napisał w oświadczeniu Wasilewski.

"Apeluję do całej sceny politycznej o jedność, żebyśmy uniknęli sporów, które szkodzą interesom państwa" - prezydent RP Andrzej Duda na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego

W położonej na wschodzie Rumunii bazie wojskowej Kogalniceanu wylądowali żołnierze z Francji oraz piloci myśliwców z Włoch - podało w komunikacie ministerstwo obrony narodowej w Bukareszcie. Wyjaśniło, że ich zadaniem będzie wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego na terenie Rumunii.

Projekt specustawy przygotowywanej przez MSWiA, dotyczący uchodźców, jest już spięty – powiedział w środę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Są w nim wątki przygotowane przez inne resorty, nie tylko spraw wewnętrznych i zdrowia.

W specjalnie przygotowanych ośrodkach dla uchodźców w województwie kujawsko-pomorskim dotychczas schronienie znalazło 509 osób. Gotowych jest 2 tys. miejsc, a istnieje możliwość ich zwiększenia do 8-10 tys. - poinformował w środę wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

"Najeźdźcy zniszczyli praktycznie całe miasto Borodzianka" - informuje NEXTA. Rosja nie ustaje w atakach, ale miasto się nie poddaje

Portal Ukraińska Prawda opublikował w środę rozważania byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki dotyczące wojny na Ukrainie. Polityk zwraca się do prezydenta Rosji Władimira Putina oraz bezpośrednio do Rosjan, pisząc, że nie są wyzwolicielami, ale "plagą i katami" dla Ukrainy.

"Dziś Ukraina płonie i płonie ze wschodu na zachód, z południa na północ. Umierają nasze dzieci, kobiety, mężczyźni i najzacniejsi żołnierze świata" - pisze Juszczenko.

 

Grupa Eurocash podjęła decyzję o wycofaniu rosyjskich i białoruskich produktów ze swojej oferty. Decyzja ma związek z agresją Rosji na Ukrainę oraz wsparciem, jakiego w tym zakresie udziela agresorowi reżim białoruski - poinformowała w środę spółka.

"Ministerstwo Finansów informuje, że środki walutowe znajdujące się w jego dyspozycji będą wymieniane przede wszystkim na rynku walutowym w odpowiedniej skali. Wymiana tych środków w NBP będzie miała charakter uzupełniający" – podało Ministerstwo Finansów w środowym komunikacie.

Od napaści Rosji na Ukrainę polski złoty jest pod silną presją. W środę kurs euro w złotych zbliżał się do 4,83 a kurs dolara do 4,35 zł. We wtorek NBP informował, że dokonał interwencji na rynku walutowym, sprzedając "pewną ilość walut obcych za złote."

Wsparcie i pomoc dla Ukrainy w obliczu agresji Rosji były głównym tematem rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Australii Scottem Morrisonem - przekazało w środę Centrum Informacyjne Rządu.

Pod numerem telefonu 800190590 działa całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, która udziela informacji na temat świadczeń zdrowotnych udzielanych uchodźcom z Ukrainy - poinformował w środę szef NFZ Filip Nowak. Dodał, że infolinia jest dostępna także języku ukraińskim.

Trudne czasy rodzą silnych ludzi - napisał były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Jak dodał, w każdym mieście powstały ośrodki, gdzie wolontariusze przygotowują tzw. koktajle Mołotowa czy budują fortyfikacje.

Rosyjska rakieta nie trafiła w budynek rady miejskiej w Charkowie, ale wybuch uszkodził go - wybił okna. Uszkodzone zostały budynki po drugiej stronie ulicy – poinformowała rada miejska Charkowa w Telegramie.

Wcześniej wiceszef administracji obwodowej Roman Semenucha poinformował, że rakieta trafiła w budynek rady miejskiej. Opublikował również zdjęcie budynku w kłębach dymu. 

Zadzwoniłem do mojego koreańskiego odpowiednika Chung Eui-yona. Korea zdecydowanie potępia rosyjską agresję na Ukrainę i planuje aktywny udział w sankcjach wywieranych na Rosję. Koreańscy przyjaciele udzielają Ukrainie pomocy humanitarnej. Jestem wdzięczny za wsparcie Ukrainy - przekazał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.

W ostatnich dniach garnizony lubelskiej i podkarpackiej policji zostały zwiększone o 1500 funkcjonariuszy, a od ranna 300 dodatkowych policjantów pracuje w samym Przemyślu - przekazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, pytany o bezpieczeństwo tamtejszych mieszkańców.

O sytuacji związanej z rosyjską agresją na Ukrainie Szefernaker mówił w środę na antenie radia RMF FM. Wiceminister apelował o to, by nie poddawać się dezinformacji dotyczącej konfliktu oraz weryfikować informacje, które się czyta.

Do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przyjęto w środę dzieci z Ukrainy chore onkologicznie – poinformowała PAP rzeczniczka lecznicy Anna Mazur-Kałuża. Dzieci zostały ewakuowane ze Lwowa.

Przedszkole w Siewierodoniecku (obwód ługański) spłonęło po trafieniu pociskiem rosyjskim. 
 

88 proc. Ukraińców wierzy, że uda się odbić atak Rosji na ich kraj, a 80 proc. wyraża gotowość do walki z bronią w ręku – wykazał opublikowany w środę sondaż grupy Rejtynh.

Filip Nowak, prezes NFZ: Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski, w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, pomoc medyczna będzie udzielana na identycznych zasadach, jak dla polskiego pacjenta. Za świadczenia zapłaci NFZ ze środków budżetu państwa.

Dwa rosyjskie banki, Sbierbank i Gazprombank, zostały wyłączone z sankcji unijnych z uwagi na to, że są zaangażowane w transakcje dotyczące dostaw energii do Unii Europejskiej – przekazał w środę korespondentom w Brukseli wysoki urzędnik unijny.

Świadczenia medyczne udzielane obywatelom Ukrainy po 24 lutego będą podlegały zasadom refundacji, refundowana będzie też pomoc udzielana przed wejściem w życie ustawy – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że Polska przekaże 21 ambulansów dla Ukrainy. - Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną ukraińską, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na krew i tlen. Jesteśmy przygotowani na wysłanie dużej ilości krwi - poinformował.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło ponad 2 tys. Ukraińców.

Rada UE wprowadziła w środę kolejne środki ograniczające wobec Rosji i w trybie pilnym zawiesiła działalność nadawczą prokremlowskich mediów Sputnik i RT w Unii Europejskiej lub skierowaną do odbiorców w Unii Europejskiej.

Rosyjskie wojska dokonały ostrzału budynku rady miejskiej w Charkowie, drugim co do wielkości mieście Ukrainy – podaje agencja Interfax-Ukraina, powołując się na wiceszefa administracji obwodowej Romana Semenuchę.

42 proc. polskich przedsiębiorstw odczuwa duże lub bardzo duże zagrożenie dla prowadzonej działalności w związku z agresją Rosji na Ukrainę - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Co trzecia firma wskazuje na niedostępność potrzebnych produktów, najwięcej w branży budowlanej.

Premier Japonii Fumio Kishida oświadczył, że przekazał premierowi RP Mateuszowi Morawieckiemu w rozmowie telefonicznej, że Japonia jest gotowa przyjmować Ukraińców uciekających ze swojego kraju przed rosyjską inwazją – podała w środę agencja Reutera.

Zapowiedź przyjmowania w Japonii uchodźców z Ukrainy przekazała również japońska agencja prasowa Kyodo.

Najwyższa Rada Ukrainy informuje, że Rosjanie porzucili swój sprzęt w obwodzie mikołajowskim i uciekli.

"Morze ludzi na dworcu w Lwowie chwilę temu latały nisko myśliwce, od razu zrobiło się nerwowo. Niektóre dzieci ewakuują się z pluszakami..." - pisze Andrzej Wyrwiński, dziennikarz Polsat News, który relacjonuje przebieg inwazji na Ukrainę z Lwowa.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że porzucona przez Rosjan kolumna sprzętu wojskowego posłuży teraz ukraińskim żołnierzom.

Komisja Europejska zaproponowała w środę uruchomienie dyrektywy w sprawie tymczasowej ochrony, aby zapewnić szybką i skuteczną pomoc osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie. Wniosek KE zmierza do tego, aby osoby takie otrzymały w UE tymczasową ochronę, co oznacza, że otrzymają zezwolenia na pobyt oraz uzyskają dostęp do edukacji i do rynku pracy.

W Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyło się posiedzenie wojewódzkiego sztabu kryzysowego dotyczącego wojny na Ukrainie i przyjmowania uchodźców. Spotkaniu przewodniczył wicepremier Jacek Sasin. dział wzięli m.in. wiceminister Jan Kanthak, wojewoda Lech Sprawka i marszałek województwa Jarosław Stawiarski oraz przedstawiciele służb. 

Kraków zerwał umowy o współpracy z rosyjskimi Petersburgiem i Moskwą – jednogłośnie zdecydowali o tym radni w środę. Wszystkie kluby rady miasta wyraziły solidarność z narodem ukraińskim, w tym z mieszkańcami miast partnerskich Krakowa – Lwowa i Kijowa.

 

W Rosji miały zostać zatrzymane dzieci w wieku szkolnym, które protestowały przeciwko wojnie na Ukrainie. Zdjęcia dzieci siedzących w radiowozach i trzymających plakaty "nie dla wojny", umieścił we wtorek w nocy na Twitterze jeden z liderów rosyjskiej opozycji demokratycznej, Ilja Jaszin.

"To nic szczególnego: tylko dzieci w radiowozie z antywojennymi plakatami. To jest Rosja Putina, ludzie. Żyjecie tutaj." - napisał Jaszin pod zdjęciami.

 

Rosyjska organizacja zwalczająca prześladowania polityczne OVD-Info poinformowała, że od czwartku zostało aresztowanych ponad 6 tys. uczestników antywojennych protestów w różnych miastach w całej Rosji, najwięcej w Moskwie i Sankt Petersburgu. W sumie do zatrzymań doszło w 103 miejscowościach. Wedle serwisu CNN jedną z antywojennych rosyjskich petycji podpisało ponad milion osób.

W Rosji miały zostać zatrzymane dzieci w wieku szkolnym, które protestowały przeciwko wojnie na Ukrainie. Zdjęcia dzieci siedzących w radiowozach i trzymających plakaty "nie dla wojny", umieścił we wtorek w nocy na Twitterze jeden z liderów rosyjskiej opozycji demokratycznej, Ilja Jaszin.

W siódmym dniu wojny Ukraińcy rozbili elitarną jednostkę rosyjską pod Charkowem; chodzi o 200. Samodzielną Brygadę Strzelców Zmotoryzowanych - poinformował w środę doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez portal RBK.

"Niszczymy wroga, działa lotnictwo i artyleria. Wczoraj (tj. we wtorek - PAP) był dzień nalotów pod Kijowem, pod Mikołajowem i w innych miastach. Nasze jednostki pod Charkowem rozpoczęły nawet kontrataki i pokonały 200. brygadę wroga, jedną z najlepszych i najbardziej elitarnych jednostek sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej" - poinformowała Arestowycz.

Premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiali w środę wspólnie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem; zapewnili go o pełnym wsparciu materialnym dla Ukrainy i udzieleniu pomocy uchodźcom - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę towarzyszy operacja dezinformacyjna wymierzona w postrzeganie Ukrainy i uchodźców szukających w Polsce schronienia przed wojną - ostrzega Rządowe Centrum Informacyjne.

Druga tura rozmów ukraińsko-rosyjskich odbędzie się w środę wieczorem – powiedział portalowi Suspilne doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz.

Jak dodał, delegacje będą w tym samym składzie co poprzednio. Innych szczegółów nie podał.

Od czwartku uchodźcy z Ukrainy, który przybędą do Łodzi przez trzy miesiące będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów tramwajami i autobusami MPK-Łódź. Uchwałę w tej sprawie podjęła w środę Rada Miejska w Łodzi.

 

Litewski rząd ma podjąć w środę decyzję w sprawie wprowadzenia zakazu zawijania rosyjskich statków do litewskich portów w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę - poinformował Reuters, powołując się na agencję informacyjną krajów bałtyckich BNS.

Szpitale w obwodzie homelskim na Białorusi przy granicy z Ukrainą są pełne rannych rosyjskich żołnierzy – podaje w środę Radio Swaboda, zablokowana w tym kraju białoruska redakcja Radia Wolna Europa. Przepełnione mają być również kostnice.

Radio Swaboda powołuje się na świadków – mieszkańców miasta.

W UE weszły w życie sankcje wykluczające niektóre rosyjskie banki z systemu SWIFT. 

"Niech będą błogosławieni wszyscy niesamowicie odważni mężczyźni, kobiety i dzieci… Ten koszmar i okrutna tragedia muszą się skończyć!" - napisał aktor Sylvester Stallone, odnosząc się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Udostępnił też historię pieska, którego przygarnęli ukraińscy żołnierze. Zwierzak dostał imię Rambo - filmowego bohatera, w którego wcielał się Stallone.

Rosyjscy i białoruscy sportowcy pod neutralną flagą będą mogli rywalizować w zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie. 

Nuncjusz apostolski na Ukrainie arcybiskup Visvaldas Kulbokas poinformował w środę, że zostaje w Kijowie. - Nie jesteśmy tylko ambasadą. Ja tu reprezentuję papieża na Ukrainie, ale także przed ludem i Kościołami - oświadczył w wywiadzie dla włoskiej agencji informacyjnej Sir.

Ponad 11 tys. lekarzy rosyjskich podpisało dotąd list otwarty do prezydenta Rosji Władimira Putina, w którym apelują o wstrzymanie działań zbrojnych na Ukrainie - poinformowała w środę telewizja Nastojaszczeje Wriemi. Jak dodała, autorka listu zaczęła otrzymywać groźby.

W Kijowie policja zdemaskowała pięciu sabotażystów na stacji metra - informuje Rada Najwyższa Ukrainy.

Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy przekazały, że w nocy 1 marca w rejonie Kijowa doszło do zaciętej bitwy powietrznej między ukraińskimi i rosyjskimi myśliwcami. Oba rosyjskie samoloty zostały zniszczone.

Ukraińskie wojsko przeszło do ofensywy po raz pierwszy od początku rosyjskiej agresji; żołnierze przesunęli się na przedmieścia kontrolowanej przez prorosyjskich separatystów Gorłówki w obwodzie donieckim - powiedział w środę doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez portal RBK.

"Jedna z naszych brygad przesunęła się na przedmieścia Gorłówki. Teraz jest tam okopana. Być może rozwinie ofensywę. Po raz pierwszy od siedmiu dni wojny nasze wojska przeszły do ofensywy na jednym z kierunków" - powiedział Arestowycz. 

Już 28,5 mln dol. zebrano na armię ukraińską z inicjatywy Ministerstwa Cyfrowej Transformacji Ukrainy – poinformował w środę resort.

24,5 mln dol. zebrano w kryptowalucie, ponad 2 mln dol. na specjalnym portalu, na którym można „wysłać Putina na Jowisza”, a około 2 mln dol. przez aplikację Diia. 

Antykremlowski opozycjonista Aleksiej Nawalny, więziony od ponad roku w rosyjskiej kolonii karnej, w środę na Twitterze zaapelował do Rosjan, by codziennie protestowali przeciw wojnie na Ukrainie, którą - jak powiedział - rozpętał "szalony car", prezydent Rosji Władimir Putin.

 

Mer Konotopu na Ukrainie Artem Semenichin powiedział, że rosyjskie wojska, które wkroczyły do miasta, postawiły miejscowym władzom ultimatum: jeśli mieszkańcy będą stawiać opór, artyleria "rozniesie" miasto - poinformował RBK. Według portalu mieszkańcy i mer opowiedzieli się za walką.

"(Okupanci) postawili nam warunek. Jeśli teraz zaczniemy stawiać opór, rozniosą miasto swoją artylerią" – powiedział burmistrz Konotopu, przemawiając na placu przed mieszkańcami miasta, co zrelacjonował RBK.

Jednocześnie zapytał zgromadzonych mieszkańców miasta, czy będą walczyć o Konotop.

"Jestem za walką. Decyzję podejmują wszyscy razem, ponieważ artyleria jest wycelowana w nas" – dodał Semenichin.

Według RBK mieszkańcy poparli mera.

Jednogłośną wolą radnych miejskich w Łodzi podjęto w środę decyzję o zerwaniu współpracy partnerskiej z rosyjskimi miastami Iwanowo i Kaliningrad oraz ze stolicą Białorusi – Mińskiem.

Mimo inwazji na Ukrainę były kanclerz Gerhard Schroeder trzyma się przyjaźni z Władimirem Putinem i rosyjskich powiązań biznesowych - pisze portal stacji WDR. Przybywa głosów krytykujących byłego kanclerza. Padają oskarżenia o chciwość. "Zawsze tylko brać, brać, brać, brać..." - mówi lokalny polityk SPD.

Widzimy, że ataków cybernetycznych jest więcej niż zwykle, jednak na ten moment możemy powiedzieć, że nie doszło do żadnych sytuacji, które stanowiłyby ryzyko - powiedział pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Wiele restauracji z Podhala, w ramach protestu wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wykreśliła ze swojego menu ruskie pierogi. W ich miejsce pojawiają się pierogi ukraińskie. To symboliczny, ale wymowny gest – powiedział Tomasz, właściciel restauracji Polna z Zakopanego.

Wspieranie Ukraińców, dostarczanie broni ofensywnej i inne realne środki odstraszania agresora. Jestem wdzięczny premierowi Hiszpanii - przekazał premier Ukrainy Denys Shmyhal

"Cały świat powinien to zobaczyć!" - pisze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy i publikuje zdjęcia mieszkańców Kijowa, którzy żyją na stacjach metra w związku z rosyjską inwazją.

 

Na razie nie wiadomo, kiedy odbędą się znów rozmowy z Federacją Rosyjską - powiedział w środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

"Teraz jesteśmy gotowi do negocjacji, ale w żadnym wypadku nie jesteśmy gotowi zaakceptować jakichkolwiek rosyjskich ultimatum. Nadal nie wiadomo, kiedy odbędą się nowe negocjacje" - poinformował Kułeba.

Przypomniał również, że żądania Rosjan pozostają takie same - są to roszczenia, które postawił prezydent Władimir Putin w swoim wystąpieniu przed rozpoczęciem wojny.

Polski Związek Jeździecki potępił inwazję Rosji na Ukrainę i zdecydował o niedopuszczaniu rosyjskich i białoruskich zawodników do udziału w zawodach w Polsce. Władze PZJ zadeklarowały konkretną pomoc Ukrainie.

Rosyjska armia ściąga wojsko coraz bliżej pod Kijów; stolica szykuje się do obrony – oznajmił w środę mer Kijowa Witalij Kliczko w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

„Wzywam wszystkich kijowian, by nie tracili determinacji. Nie wierzyli dezinformacji. Wróg rozpowszechnia wiele kłamstw, by złamać Ukraińców. Wierzcie tylko oficjalnym źródłom. Kijów trwa i wytrwa” – oświadczył Kliczko.

Wzmacniamy dostawy ropy z kierunków alternatywnych do naszych rafinerii w PL, CZ i na LT. Porozumieliśmy się z naszym głównym partnerem Aramco w sprawie zamówienia 5 dodatkowych tankowców surowca z Morza Północnego. Zabezpieczyliśmy też alternatywne dostawy spot do Orlenu na Litwie - poinformował Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o telefonicznych rozmowach z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem i premierem Holandi Markiem Rutte. Dotyczyły one rosyjskich zbrodni na ludności cywilnej i działań obronnych Ukrainy.

 

Prezydium Izby Zbożowo-Paszowej wykluczyło z grona swoich członków firmę z rosyjskim kapitałem. Jednocześnie prezydium chce, by członkowie zakończyli współpracę z rosyjskimi partnerami - poinformowała w środę Izba.

Reuters: Szwedzki minister zdrowia powiedział, że jego kraj wysyła do Ukrainy sprzęt i materiały medyczne. 

Prezydent Andrzej Duda wygłosi w środę wieczorem orędzie do narodu - potwierdziła nieoficjalnie PAP w źródłach w Kancelarii Prezydenta. Orędzie ma zostać wyemitowane w mediach w środę o godz. 20.

Na Ukrainę dotarła nowa dostawa Bayraktara TB2 - poinformowało Ministerstwo obrony Ukrainy. Bayraktar TB2 to tureckie drony bojowe.

Rada Miejska w Łodzi w przyjętym jednogłośnie podczas środowej sesji stanowisku potępiła rosyjską agresję na Ukrainę. Samorząd zadeklarował pełną gotowość do udzielenia schronienia i otoczenia troską wszystkich, którzy tej pomocy będą potrzebować.

Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba rozmawiał z Lizz Truss, szefową brytyjskiego MSZ. 

Przekazał na Twitterze, że rozmowa dotyczyła nowych sankcji wobec Rosji "za jej barbarzyńską agresję na Ukrainę, a także kroków mających na celu zamknięcie wszelkich luk i nie pozostawienie Rosji szansy na ominięcie obecnych i przyszłych sankcji."

NASK ostrzega przed wpisami, które mają wywoływać negatywne emocje wobec uchodźców z Ukrainy. Prosimy o krytyczną ocenę treści – radzi NASK.

NASK jest państwowym instytutem badawczym nadzorowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Rosyjscy i białoruscy żeglarze nie zostaną dopuszczeni w Polsce do jakichkolwiek form rywalizacji, treningu czy też amatorskiego uprawiania żeglarstwa. Z kolei reprezentanci biało-czerwonych nie będą startować w regatach w Rosji i Białorusi – podał Polski Związek Żeglarski.

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, w swoim kraju skazany zaocznie za zdradę stanu, znajduje się w Mińsku – poinformował w środę portal Ukrainska Prawda, powołując się na swoje źródło w wywiadzie Ukrainy.

Decyzją Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka przekazujemy policjantom z Ukrainy hełmy i kamizelki kuloodporne. Konwój na Ukrainę już drodze - przekazał rzecznik KGP inspektor Mariusz Ciarka.

O pomocy wszystkich służb i wolontariuszy na granicy polsko-ukraińskiej, ale też o apelu o skoordynowanie pomocy, która trafia do uchodźców z Ukrainy - mówili w środę posłowie z sejmowej komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, którzy wizytują wschodnią granicę Polski.

Ponad 100 uchodźcom z Ukrainy udzielono od ubiegłego czwartku pomocy w Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu (woj. podkarpackie) – poinformował w środę rzecznik placówki Paweł Bugira.

Historie, które usłyszałem od społeczności ukraińskiej w Londynie w niedzielę, były niesamowicie poruszające. Wielka Brytania Was słyszy i Wielka Brytania jest zaangażowana w pomoc wam i waszym rodzinom. Kiedy jesteście w potrzebie, stajemy po stronie Ukrainy - przekazał premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Czworo chorych na białaczkę dzieci, u których dojdzie do przeszczepu szpiku kostnego, dotarło do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Dzieci są w dobrym stanie, troje z nich ma zaplanowane pilne transplantacje już niebawem.

Zawodnicy z Rosji i Białorusi zostali tymczasowo wykluczani z udziału w międzynarodowych turniejach - poinformowała Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (ITTF). To odpowiedź na agresję wojskową Rosji na Ukrainę.

Jeśli chodzi o ruch pieszy, to na żadnym przejściu z Ukrainą nie ma żadnych kolejek. Kolejki samochodów są jedynie na przejściach w Medyce i Krościenku - powiedziała w środę rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

W związku z wojną na Ukrainie Niemiecki Związek Policji (GdP) i Niemiecka Federacja Policji (DPolG) ostrzegają przed atakami na rosyjskie lub ukraińskie obiekty w Niemczech. Policja apeluje też o ochronę uchodźców ukraińskich w Niemczech przed rosyjskimi służbami specjalnymi.

"Niewykluczone są gwałtowne konflikty między sympatykami obu grup w Republice Federalnej" - powiedział federalny przewodniczący GdP Oliver Malchow w środę gazecie "Neue Osnabruecker Zeitung" ("NOZ"). "Dotyczy to również ataków na przedstawicielstwa i oficjalne instytucje obu państw".

W związku z wojną na Ukrainie Niemiecki Związek Policji (GdP) i Niemiecka Federacja Policji (DPolG) ostrzegają przed atakami na rosyjskie lub ukraińskie obiekty w Niemczech. Policja apeluje też o ochronę uchodźców ukraińskich w Niemczech przed rosyjskimi służbami specjalnymi.

"Niewykluczone są gwałtowne konflikty między sympatykami obu grup w Republice Federalnej" - powiedział federalny przewodniczący GdP Oliver Malchow w środę gazecie "Neue Osnabruecker Zeitung" ("NOZ"). "Dotyczy to również ataków na przedstawicielstwa i oficjalne instytucje obu państw".

Airbus wstrzymuje dostawy części zamiennych do Rosji. Firma analizuje, czy jej moskiewskie centrum inżynieryjne może nadal świadczyć usługi dla lokalnych klientów w obliczu zachodnich sankcji - przekazał w środę Reuters.

Obwód kijowski, wieś Nebelitsa po rosyjskim ostrzale.

Miasto Enerhodar w obwodzie zaporoskim. Setki cywilów zablokowało drogę rosyjskim wojskom.

 

Władze rosyjskie okazują pogardę dla praw człowieka, która rozlała się na naród ukraiński; powinniśmy zapytać samych siebie, czy Rosja powinna nadal być członkiem Rady Praw Człowieka ONZ - powiedział w środę w Genewie szef MSZ Zbigniew Rau podczas 49. sesji Rady.

 

Regulatorzy z Estonii, Litwy, Łotwy i Polski zrzeszeni w Regionalnym Stowarzyszeniu Regulatorów Energetyki apelują o zawieszenie Rosji w pracach tej organizacji - poinformował w środę Urząd Regulacji Energetyki.

Ambasadorowie państw członkowskich UE zatwierdzili pakiet sankcji wobec Białorusi - przekazało PAP w środę źródło unijne.

W piątek 4 marca w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE w związku z agresją Rosji przeciwko Ukrainie - przekazało PAP źródło unijne.

Spotkanie ma się rozpocząć o godz. 15.

Rosja wycofała wniosek o zgodę na przepłynięcie w kierunku Morza Czarnego czterech okrętów wojennych przez zarządzane przez Turcję cieśniny czarnomorskie - poinformowała w środę agencja Reutera, cytując ministra spraw zagranicznych Turcji Mevluta Cavusoglu.

Decyzja ta zapadła jeszcze przed zamknięciem cieśnin Dardanele i Bosfor w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę - dodał szef tureckiej dyplomacji.

Rosja nie pozwoli Ukrainie pozyskać broni jądrowej - podaje agencja informacyjna TASS cytując rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.

 

Komitet ds. Polityki Humanitarnej i Informacyjnej informuje, że rosyjski związek zawodowy sprzeciwia się inwazji na Ukrainę - podaje Rada Najwyższa Ukrainy.

Z całą mocą trzeba mówić, że atak Rosji na Ukrainę to ludobójstwo; potrzebne jest każde działanie, które będzie piętnowało postawę Rosji i pokazywało światu, że ten akt ludobójstwa na Ukrainie się dzieje - ocenił w środę wiceszef kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy Piotr Ćwik.

Ukraina nadal broni swojego narodu, swojej ziemi i swojej niepodległości - pisze Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy i publikuje zdjęcia zniszczonych czołgów Rosji.

 

Kijów, to miasto jest nie do zdobycia; jest tylko cena krwi, ale Ukraińcy nie maja już nic do stracenia poza swoim życiem, nic ich nie zniechęci do walki z Rosją - podkreślił w środę ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki.

Niemcy muszą w większym stopniu opierać się na własnych źródłach energii i stać się bardziej niezależne od rosyjskiego gazu, powiedział minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. Nie wyklucza, że elektrownie węglowe w Niemczech będą musiały działać dłużej.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek rozmawiała z przewodniczącym ukraińskiej Rady Najwyższej Rusłanem Stefanczukiem - przekazała w środę Kancelaria Sejmu. Polska nie ustaje w udzielaniu szerokiej pomocy ukraińskim uchodźcom - podkreśliła.

Alarm przeciwlotniczy ogłoszono w środę w kolejnych miastach Ukrainy, w tym we Lwowie – poinformował portal Suspilne. W Mikołajowie na południu kraju doszło do wysadzenia rosyjskiego desantu i ogłoszono godzinę policyjną.

Zniszczone przez Rosjan miasto Wołnowacha (region Doniecki). 

Wizz Air oferuje w marcu ukraińskim uchodźcom 100 tys. bezpłatnych miejsc z krajów graniczących z Ukrainą, tj. Polską, Słowacją, Węgrami, Rumunią, na wszystkich lotach europejskich - poinformował w środę przewoźnik.

W ciągu sześciu dni wojny na Ukrainie zginęło ponad 5840 rosyjskich żołnierzy - podał w środę portal RBK, powołując się na komunikat ukraińskiego ministerstwa obrony.

Otwierając swoje granice, swoje serca i drzwi swoich domów dla Ukraińców uciekających przed wojną, hojnie ofiarujecie im wszystko, czego potrzebują – powiedział papież Franciszek podczas Audiencji Generalnej w pozdrowieniach do Polaków.

Strażacy z Polski pomagają jak mogą. Jednostki oddają również wozy bojowe, aby nasi przyjaciele z Ukrainy mieli czym ratować i gasić pożary - podaje serwis Remiza.pl

Tragedia naszych sióstr i braci z Ukrainy jest dla nas wielkim zobowiązaniem do wsparcia duchowego i materialnego – powiedział przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski bp Andrzej Czaja z okazji rozpoczynającego się w Środę Popielcową wielkiego postu.

Pracownicy portalu dziennikarstwa śledczego Bellingcat gromadzą dowody na możliwe zbrodnie wojenne popełniane przez stronę rosyjską na Ukrainie - poinformował założyciel portalu Eliot Higgins, cytowany w środę przez dziennik "The Guardian".

Mer Mariupola Wadym Bojczenko zwrócił się w środę do ukraińskiego sztabu generalnego o wsparcie zbrojne z powodu kontynuowanych rosyjskich ataków na miasto. "Dziś trwa ludobójstwo narodu ukraińskiego, z ludnością rosyjskojęzyczną włącznie" - powiedział w ukraińskiej telewizji.

Dziś najważniejsza sprawa to pomóc ludziom, którzy uciekają przed wojną; wojna na Ukrainie staję się coraz bardziej intensywna, Rosjanie dokonują zbrodni wojennych, giną cywile, dzieci, kobiety - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Wydaje nam się - i będziemy to też wnosili na posiedzeniu RBN - że dobrze byłoby nadawać wszystkim Ukraińcom numer PESEL; nie jest to wielki problem, a w Polsce by bardzo pomogło - powiedział w środę wicemarszałek Sejmu, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Częścią unijnych sankcji powinna być blokada na ropę, gaz i węgiel z Rosji. KE powinna zdecydować się na embargo na rosyjski węgiel. Rozmawiałem z premierem Australii m.in. o dostawach tego surowca do Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W stolicy Ukrainy noc z wtorku na środę minęła spokojnie; rano otworzyły się sklepy i apteki, działa transport miejski i sztab humanitarny – podały władze Kijowa w komunikatorze Telegram. Ok. godz. 9 czasu polskiego w mieście po raz kolejny ogłoszono alarm i włączono syreny.

Rosja jest międzynarodowym przestępcą, którego należy odizolować od reszty cywilizowanego świata. Teraz rosyjskie wojsko staje się nawozem dla naszej żyznej ukraińskiej ziemi. A ci, którzy przeżyją, zostaną osądzeni - napisał były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i szefa Rady Europejskiej Charles'a Michaela

Polska daje schronienie każdemu, kto ucieka przed rosyjską agresją przeciwko Ukrainie, bez względu na narodowość i pochodzenie etniczne. Wśród nich są także obywatele Afganistanu - informuje Kancelaria Premiera.

Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy wyjaśnia, jak można wstąpić do Międzynarodowej Legii Obrony Ukrainy:

Ukraińcy, nie tylko uchodźcy wojenni z tego kraju, za darmo mogą oglądać do końca sezonu ekstraklasy mecze koszykarzy Trefla w Sopocie. Dodatkowo klub przekaże połowę przychodu z biletów z sobotniego spotkania ze Śląskiem Wrocław na pomoc ofiarom rosyjskiej agresji.

Powiat opolski ziemski przygotował blisko 2,5 tys. miejsc dla uchodźców z Ukrainy. W razie potrzeby możliwe jest zwiększenie liczby miejsc – powiedział  członek zarządu powiatu Krzysztof Wysdak.

Iberdrola zamraża ceny, by uchronić klientów przed podwyżkami cen energii spowodowanymi inwazją na Ukrainę - poinformował w środę Reuters.

Rosja wierzyła, że my, Europejczycy, będziemy bardziej podzieleni, że stosunki transatlantyckie będą bardziej kruche, że Ukraina będzie mniej odporna, a społeczność międzynarodowa będzie bardziej wyrozumiała dla Putina. Nic z tego się nie wydarzyło powiedział w wywiadzie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Rzecznicy trzech kościołów chrześcijańskich w komunikacie z okazji rozpoczęcia Wielkiego Postu przekazali, że "tegoroczna pasyjna droga do Jerozolimy będzie drogą modlitwy o koniec wojny, o pokój między ludźmi i narodami".

W Unii Europejskiej trwają konsultacje na temat zamknięcia portów morskich dla rosyjskich statków - poinformował w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk na antenie Programu I Polskiego Radia.

Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje, że zakaz lotów rosyjskich samolotów w UE przewiduje wyjątki. Są to:

  • loty o statusie HUM, SAR
  • loty powrotne wynajętych statków powietrznych, dla których wydana została zgoda odpowiednich europejskich władz lotniczych,
  • przypadki lądowania awaryjnego lub przelot awaryjny.

Strona Funduszu Sprawiedliwości działa już w języku ukraińskim.

Działania Rosji na Ukrainie mają cechy zbrodni wojennych, które nie powinny pozostać bezkarne - podkreślił w środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Rubel mocno traci. Kurs dolara w rosyjskiej walucie – według kwotowań Bloomberga - przekroczył 110 rubli, co oznacz spadek jej wyceny o ponad 2,8 proc.

W porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka trwa spotkanie premiera MateuszaMorawieckiego z przewodniczącym  Rady  Europejskiej  Charlesem  Michelem.
 
 

Grupa posłów wzięła wczoraj udział w transporcie pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Dary przekazaliśmy parafii w Mościskach. Wieczorem i w nocy zapoznaliśmy się z sytuacją na granicy po stronie ukraińskiej przekazała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

 

Centrum kontroli rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos na skutek ataku hakerskiego grupy powiązanej z Anonymous straciło kontrolę nad własnymi satelitami szpiegowskimi - poinformowała w środę agencja Ukrinform.

"Poprawia się sytuacja przy przejściach granicznych po stronie ukraińskiej, służby utrzymują porządek. Bardzo potrzebne są leki oraz wszelkie artykuły medyczne i higieniczne, a także ciepła odzież. Nasi sąsiedzi niezwykle doceniają ogromną pomoc, jaką okazują im Polacy" - napisał na Twitterze Kosiniak-Kamysz.

Pierwsze pociągi z ukraińskimi uchodźcami wojennymi przyjechały we wtorek wieczorem na Dworzec Główny w Berlinie. Składy wyruszyły z Polski. W sumie do stolicy Niemiec przybyło około 1300 osób - podał portal RBB24.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował w środę, że kraj ma otrzymać z zagranicy kolejne dostawy pocisków przeciwlotniczych Stinger, przeciwpancernych Javelin, a także tureckich dronów Bayraktar - podała agencja Reutera.

Czerwony Krzyż nie spełnia swoich funkcji i nie pomaga w zorganizowaniu korytarzy humanitarnych na Ukrainie – oznajmiła w środę wicepremier i minister ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Wojska rosyjskie ostrzelały szpital położniczy w Mariupolu – poinformowała rada miejska w Telegramie. We Lwowie kobieta po cesarskim cięciu i jej nowo narodzony syn byli ewakuowani do schronu z powodu alarmu przeciwlotniczego.

Nieprawdziwe informacje o wzroście przestępczości w Przymyślu i na terenach przy granicy, mogą wywoływać niepotrzebne niepokoje i negatywne reakcje wobec cudzoziemców, którzy przyjechali z Ukrainy. Policjanci zapewniają bezpieczeństwo mieszkańców i uchodźców - przekazała Podkarpacka Policja.

Nigdy nie porzucamy naszych przyjaciół. Podczas gdy nasze zwierzęta są zmuszone do ukrywania się w kijowskim metrze, rosyjski pocisk uderzył w schronisko dla zwierząt w obwodzie kijowskim. Służby nie mogły ugasić pożaru z powodu ostrzału - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Projekt specustawy w sprawie pomocy uchodźcom, najprawdopodobniej w środę ujrzy światło dzienne – poinformowała szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Rada Najwyższa Ukrainy opublikowała zdjęcia zniszczonych budynków policji i uniwersytetu.

"Ukraińcy są symbolem, że ludzie w każdym kraju w każdej chwili mogą stać się najlepszymi ludźmi na ziemi. Chwała Ukrainie!"

Nowe nagranie prezydenta Ukrainy:

Pielęgniarka i wolontariusz pobrali się piątego dnia wojny na Ukrainie. Nowożeńcy wzięli ślub w kijowskim szpitalu. Zaplanowali ślub wcześniej, a wojna nie zmieniła ich planów - podaje Ministerstw Spraw Zagranicznych Ukrainy.

W sklepie internetowym Google Play w Europie mobilne aplikacje związane z prokremlowskimi mediami rosyjskimi RT (Russia Today) i Sputnik zostały zablokowane - poinformował we wtorek czasu miejscowego koncern Alphabet Inc.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w środę, że rosyjskie siły zbrojne zajęły miasto Chersoń na południu Ukrainy - podaje agencja Reutera. 


Nie ma wątpliwości, że Władimir Putin stanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze – stwierdził w środę wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

W okolicach Mariupola na Ukrainie Rosjanie rozmieszczają sprzęt do swojej komunikacji mobilnej, za pomocą którego mogą uzyskać dostęp do informacji na telefonach ukraińskich abonentów - ostrzegła w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Władze Mariupola zaapelowały do mieszkańców o zmianę odpowiednich ustawień w komórkach - podała agencja Interfax-Ukraina.

Kazachstan nie stoi po żadnej stronie w konflikcie Rosji i Ukrainy, mamy nadzieję na uregulowanie dyplomatyczne – poinformowało MSZ w Nur-Sułtanie, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

Została skrócona procedura w przypadku przywozu do Polski z Ukrainy okazów zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem. O takim transporcie należy powiadomić z wyprzedzeniem Służbę Celno-Skarbową, Straż Graniczą oraz inspekcję weterynaryjną - informuje Krajowa Administracja Skarbowa.

Rada Miasta Bydgoszcz wprowadziła do 31 marca bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla osób, które przekroczyły granicę ukraińsko-polską po 24 lutego 2022 r. Podjęcie uchwały stanowi formę pomocy dla osób przybywających z terenu Ukrainy do naszego Miasta.

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało nagranie z Charkowa, na którym widać zniszczony budynek policji po rosyjskim ataku:

"Wróciliśmy z Ukrainy. Wspólnie dostarczyliśmy do Mościska: wodę, żywność, środki medyczne i higieniczne,koce, śpiwory, łóżka, namioty oraz agregaty prądotwórcze. Pokazali nam jak świetnie potrafią się zorganizować w tym trudnym dla siebie momencie i Wszyscy chcą zwyciężyć!" - napisał poseł Dariusz Joński. Jak podaje Wirtualna Polska do Ukrainy pojechała grupa kilkunastu posłów i senatorów z sejmowych klubów parlamentarnych (PiS, KO, Lewica, PSL-Koalicja Polska, Polska 2050). Parlamentarzyści - między innymi z uwagi na bezpieczeństwo - celowo nie nagłaśniali swojej akcji.
 

Morale wroga i jego wola zwycięstwa gwałtownie spadają ze względu na silny opór naszych wojsk; okupanci ponoszą straty na wszystkich kierunkach – podał w środę na Facebooku i na swojej stronie internetowej ukraiński sztab generalny.

"W środę rano armia rosyjska próbuje kontynuować ofensywę na wszystkich kierunkach, łącznie z blokadą stolicy i Mariupola. Jest odpierana przez siły zbrojne Ukrainy i ponosi znaczne straty. (...) Nie dając rady posuwać się naprzód, wróg kontynuuje podstępne ataki rakietowe i bombardowanie infrastruktury krytycznej w celu zastraszenia ludności cywilnej, która wraz z siłami zbrojnymi Ukrainy stawia opór. Morale wroga i jego wola zwycięstwa gwałtownie spadają ze względu na silny opór naszych wojsk" - czytamy w podsumowaniu sytuacji operacyjnej publikowanym codziennie rano przez ukraiński sztab generalny.

 

Pracujemy 24h! Ekipa MPWiK załadowała kolejne 5 tirów darów z miejskich zbiórek, które minionej nocy wyjechały w trasę do Kijowa - przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"147 godzin obrony. Zmienia się natura wydarzeń. Rosyjscy najeźdźcy próbują w jakikolwiek sposób utrzymać zdolność walki swoich jednostek. Ale jest coraz gorzej. Świadczą o tym powtarzające się kapitulacje grup żołnierzy rosyjskich z ich oficerami" - przekazał minister obrony Ukrainy Olesij Reznikov.
 

Od dziewięciu godzin trwa pożar w uczelni wojsk pancernych w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy, którą w nocy zaatakowano z powietrza – podał portal Suspilne.

Około 70 Japończyków zgłosiło się do ukraińskiej ochotniczej formacji cudzoziemskiej, by walczyć w obronie Ukrainy przed rosyjską inwazją – podał w środę dziennik „Mainichi Shimbun”, powołując się na źródła zbliżone do ukraińskiej ambasady w Tokio.

Na przejściach granicznych z Ukrainą obowiązuje skrócona procedura przywozu do Polski okazów zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów.

Alarm przeciwlotniczy został ogłoszony w środę rano w szeregu ukraińskich miejscowości i obwodów, m.in. w Kijowie, Czerkasach i Sumach - podaje portal Suspilne. Informuje również o „głośnym wybuchu” w Charkowie.

Zniszczenia w Charkowie:

Grupa kilkuset uchodźców z polsko-ukraińskiej granicy dotarła nad ranem do Wrocławia specjalnym pociągiem humanitarnym Kolei Dolnośląskich. Składem podróżowało 420 osób. W zdecydowanej większości były to matki z dziećmi. Cześć pasażerów wysiadła wcześniej, na stacjach pośrednich.

Japonia tymczasowo zamknie swoją ambasadę w Kijowie, a jej obowiązki przejmie biuro łącznikowe we Lwowie – poinformowało w środę japońskie MSZ. Agencja Kyodo zaznacza, że decyzję ogłoszono po zapowiedzi bombardowania stolicy Ukrainy przez wojska Rosji.

0statniej doby z Ukrainy przybyło do Polski 98 tys. osób, łącznie ponad 450 tys. - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Media informują o potężnej eksplozji w Charkowie.

Putin chciał wykorzystać sport do tego, żeby uwiarygadniać akceptację społeczną swoich ruchów. Wybiliśmy mu zęby. Wypisał Rosjan ze społeczności sportowej we wszystkich dziedzinach – mówi w wywiadzie dla "Super Expressu" minister sportu Kamil Bortniczuk.

Cztery osoby, w tym dziecko, zginęły w wyniku uderzenia rosyjskiego pocisku manewrującego w budynki mieszkalne w Żytomierzu w środkowej części Ukrainy – poinformował w środę doradca MSW Ukrainy Anton Heraszczenko na Telegramie.

Według ukraińskiej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych uszkodzonych zostało 10 budynków mieszkalnych i miejski szpital.

Tymczasem minister zdrowia Wiktor Laszko poinformował na Facebooku, że siły rosyjskie zabiły anestezjolożkę, która wiozła do szpitala rannego siostrzeńca w wiosce Kuchary w obwodzie kijowskim.

128 rannych jest w szpitalach Mariupola w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na komunikat zamieszczony w nocy na Telegramie przez mera miasta Wadyma Bojczenkę.

"Dom położniczy w Żytomierzu zniszczony. Jeśli to nie jest ludobójstwo, to co to?" - pisze Ministerstwo Spraw Zagranicznych i publikuje dramatyczne nagranie:

 

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podsumował szósty dzień rosyjskiej inwazji:

 

W dniach 24-28 lutego straty wśród żołnierzy rosyjskich jednostek wojskowych w wyniku działań wojennych na Ukrainie były większe niż straty w całej I wojnie czeczeńskiej z lat 1994-1996 - podał w środę portal Suspilne, powołując się na naczelnego dowódcę sił zbrojnych Ukrainy Wałerija Załużnego.

Władze ChRL przyjęły strategię "przyjaznej neutralności" wobec Rosji i de facto ją popierają, ale asekurują się, by chronić swoją reputację i nie psuć sobie relacji z UE – ocenił w rozmowie z ekspert ds. chińskich z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz.

Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen powiedziała w środę, że ona, wiceprezydent William Lai i premier Su Tseng-chang przekażą swoje miesięczne pensje na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Punkt recepcyjny w Hrubieszowie (woj. lubelskie) mieści się w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (MOSiR) przy ulicy Ciesielczuka 2. Schronienie i pomoc znajdują tu setki uchodźców z Ukrainy. Głównie są to matki z małymi dziećmi.

Ministerstwo infrastruktury Ukrainy zaapelowało o zerwanie morskich połączeń z portami Rosji oraz zaprzestanie obsługi rosyjskich statków w zagranicznych portach.

Siły ukraińskie odparły atak na szpital wojskowy w Charkowie – poinformowała w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), dodając, że nie potwierdziły się doniesienia o wysadzeniu rosyjskiego desantu.

Rada Najwyższa Ukrainy pokazała film ze zniszczeń po rosyjskim ataku w mieście Basztanka

3 tys. kilometrów, z Genui do granicy polsko-ukraińskiej i z powrotem pokonała w dwie doby samochodem Ukrainka mieszkająca we Włoszech. Pojechała tam po synową i wnuka, uciekających przed wojną. Historię 50-letniej Wiktorii, która przywiozła łącznie 7 osób, opisała agencja Ansa.

Musimy wspierać tych, którzy walczą o swoją wolność i którzy uciekają przed wojną - powiedział PAP metropolita gdański abp Tadeusz Wojda (SAC). Podkreślił, że pomoc uchodźcom z Ukrainy wpisuje się w praktyki pokutne Wielkiego Postu - modlitwę, post i jałmużnę.

O dalsze zaostrzenie sankcji nałożonych na prezydenta Rosji Władimira Putina i jego otoczenie zaapelował we wtorek w wywiadzie dla "Handelsblatt" minister finansów Niemiec Christian Lindner. Wezwał Niemców zasiadających w radach rosyjskich spółek do rezygnacji.

Rosjanie przeprowadzili desant powietrzny w Charkowie. Rosyjscy spadochroniarze zaatakowali miejscowy szpital wojskowy - poinformowała w środę Rada Najwyższa Ukrainy.

Ford jest głęboko zaniepokojony inwazją na Ukrainę i wynikającymi z niej zagrożeniami dla pokoju i stabilności; poinformowaliśmy naszych partnerów w joint venture, że zawieszamy naszą działalność w Rosji ze skutkiem natychmiastowym do odwołania - podał koncern Ford Motor Company.

 

PLL LOT oferuje pasażerom możliwość bezpłatnej zmiany portu wylotu i przylotu dla wszystkich rejsów zakłóconych z powodu zamkniętej przestrzeni powietrznej w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę - poinformował narodowy przewoźnik.

"Wprowadziliśmy procedurę dla wszystkich naszych pasażerów, których podróż została zakłócona z powodu zamkniętej przestrzeni powietrznej" - przekazał na Twitterze narodowy przewoźnik.

Rosjanie podkładają miny pod porzucany przez siebie w obwodzie sumskim na wschodzie Ukrainy sprzęt wojskowy - podało w środę Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy.

Przy pomocy tureckiego drona Bajraktar TB-2 w obwodzie sumskim na północnym-wschodzie Ukrainy we wtorek zniszczono 180 jednostek sprzętu wojskiego rosyjskiej armii - poinformował w środę szef Obwodowej Administracji Państwowej regionu Dmytro Żywycki.

Sześć dni temu Władimir Putin chciał wstrząsnąć fundamentem wolnego świata, ale mocno się przeliczył - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden podczas swego pierwszego orędzia o stanie państwa. Zapowiedział, że Rosja zapłaci za agresję ogromną cenę.

 

Linie United Airlines tymczasowo zawiesiły loty przez rosyjską przestrzeń powietrzną - poinformowała agencja Reutera. To kolejny amerykański przewoźnik, który wstrzymał loty nad Rosją.

W Chersoniu na południu Ukrainy przed budynkiem Obwodowej Administracji Państwowej stoi rosyjski sprzęt wojskowy, a stacja kolejowa i port znalazły się pod kontrolą Rosji - poinformował w środę portal Ukraińska Prawda, powołując się na relację dziennikarki Eryki Awdijewej przebywającej w mieście.

Wojna rosyjska wyznacza początek nowej ery. Stanęliśmy w obliczu nowej rzeczywistości a wymusił to na nas prezydent Putin – oceniła we wtorek przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock.

 

Ukraińskie radio publiczne, będące częścią krajowej radiowo-telewizyjnej spółki UA/PBS nadaje w Bułgarii, korzystając z gościnności bułgarskiego radia publicznego. Audycji można słuchać za pośrednictwem internetowej platformy BINAR.

Rosjanie wprowadzili już na Ukrainę ponad 80 proc. skoncentrowanego wcześniej wzdłuż granic kraju potencjału wojskowego i przygotowują się do ataku na Kijów oraz Charków - poinformowała w środę agencja Ukrinform, powołując się na źródła w Pentagonie.

"Bomby spadły właśnie na znajdujący się obok szpitala budynek mieszkalny, który został doszczętnie zniszczony. Eksplozja wybiła wszystkie okna i wyważyła wszystkie drzwi szpitala" - powiedział w środę w nocy burmistrz Żytomierza Serhij Suchomlyn, cytowany przez agencję Ukrinform.

"Próbujemy ustalić liczbę ofiar ataku" - wskazał burmistrz. "To nie będzie spokojna noc" - ostrzegł.

Brytyjski rząd rozszerzył we wtorek kryteria osób, które może przyjąć jako uchodźców z Ukrainy. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ocenił, że do tego kraju będzie mogło przybyć ponad 200 tys. Ukraińców.

Amnesty International po przenalizowaniu zdjęć i nagrań dopatrzyła się naruszeń prawa międzynarodowego, które mogą być uznane jako zbrodnie wojenne.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie