Wojna w Ukrainie. Piąty dzień rosyjskiego ataku. Zapis relacji na żywo

Świat
Wojna w Ukrainie. Piąty dzień rosyjskiego ataku. Zapis relacji na żywo
ANATOLII STEPANOV/AFP/EAST NEWS

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek, by Ukraina stała się krajem członkowskim Unii Europejskiej. - Kampania wojenna Rosji staje się coraz bardziej bezlitosna - stwierdził szef dyplomacji UE Josip Borrell. W Kijowie doszło do kolejnych wybuchów, natomiast ukraińskie wojsko podało, że agresor użył nieopodal Czernihowa zabronionej amunicji kasetowej. Zapis relacji na żywo.

zdr/wka/Polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Kończymy relację. Zapraszamy od rana.

Prezydent Rosji Władimir Putin zakazał obywatelom Rosji przesyłania pieniędzy za granicę – podał w poniedziałek "Wall Street Journal" na swoich stronach internetowych.

Putin wydał dekret, który od 1 marca zakazuje transferu pieniędzy obywateli tego kraju za granicę. Nie będzie możliwe wysłanie poza Rosję pieniędzy za pośrednictwem banków oraz innych instytucji rynku finansowego.

"Dodatkowo z dekretu wynika, że nie będzie możliwe dokonywanie obsługi długu zagranicznego" – informuje WSJ.

To odpowiedź Rosji na sankcje nałożone przez USA, Unię Europejską i inne kraje zachodnie, które odcięły największe rosyjskie banki od systemu SWIFT, umożliwiającego obsługę płatności zagranicznych.

Od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę Rosja wystrzeliła w ukraińskie miasta i wioski 113 pocisków Iskander i Kalibr - poinformował w poniedziałek naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

"Ta krwawa zbrodnia putinowskiego reżimu jest jaskrawym złamaniem norm międzynarodowego prawa humanitarnego i wymaga śledztwa Trybunału w Hadze" - dodał.

Szwajcaria, w ramach solidarności z narodem ukraińskim, zadecydowała o dostarczeniu do Polski ok. 25 ton artykułów pierwszej potrzeby, przeznaczonych dla ludności Ukrainy – poinformował na Twitterze André Simonazzi, rzecznik szwajcarskiego rządu.

"W ramach pomocy dla Ukrainy Szwajcaria wyśle do Polski lekarstwa, środki medyczne i inne artykuły pierwszej potrzeby" – potwierdził rzecznik.

 

Wicepremier Ukrainy podziękował Elonowi Muskowi i poinformował, że dotarł system Starlink.

Rozważanie, co siedzi w głowie Władimira Putina nie jest pożyteczne, będziemy oceniać go po działaniach - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price w odpowiedzi na pytanie PAP, czy uważa Putina za racjonalnego aktora w świetle gróźb jądrowych. Zapewnił, że USA będą bronić państw NATO, jeśli Rosja im zagrozi.

- Nie sądzę, by było to pożyteczne ani możliwe, zgadywać co siedzi w głowie prezydenta Putina, ale to co dla nas jest znaczące, to działania Rosyjskiej Federacji. Jeśli retoryka (gróźb nuklearnych red.) przemieni się w czyny, zagrażające bezpośrednio naszym sojusznikom lub Stanom Zjednoczonym (...) odpowiemy rezolutnie i zdecydowanie - powiedział rzecznik.

Prezydenci ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej oświadczyli, że Ukraina zasługuje na otrzymanie natychmiastowej perspektywy przystąpienia do UE. Wezwali do umożliwienia instytucjom UE podjęcia kroków dla natychmiastowego przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego i rozpoczęcia procesu negocjacji.

List otwarty prezydentów Polski, Czech, Słowacji, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii i Bułgarii to odpowiedź na wniosek Ukrainy o przystąpienie do UE, który podpisał w poniedziałek prezydent Wołodymyr Zełenski.

Rosyjski pocisk trafił w prywatny szpital położniczy w obwodzie kijowskim, wszystkie pacjentki zostały ewakuowane - podała agencja Interfax-Ukraina.

- W szpital położniczy uderzył pocisk, są wielkie zniszczenia, ale budynek stoi - przekazał dyrektor sieci szpitali Witalij Hyrin.

Nie sprecyzowano, w jakiej miejscowości znajduje się uszkodzony szpital. 

Putin wypowiedział wojnę nie tylko Ukrainie, ale całemu Zachodowi – stwierdził premier Mateusz Morawiecki we francuskim dzienniku "Le Figaro", domagając się jeszcze ostrzejszych sankcji wobec Rosji, m.in. odcięcia od narzędzi cybernetycznych i finansowych. Premier zaapelował też o większe zbrojenia w Europie.

"Transatlantycka architektura bezpieczeństwa może załamać się pod ciężarem rosyjskich czołgów" – stwierdził premier. "Dziś płonie Ukraina, a już jutro mogą zapłonąć domy nasze i naszych rodzin" - napisał. 

Niemcy w ramach działań NATO wysyłają samoloty bojowe Tornado i samoloty patrolowe na obszar Morza Bałtyckiego - podała Agencja Reutera.

Rzeczniczka resortu obrony podkreśliła także, że ze względu na bezpieczeństwo operacyjne nie może podać więcej szczegółów w tej sprawie.

Wcześniej w poniedziałek niemiecka marynarka wojenna wysłała sześć dodatkowych okrętów wojennych, z czego cztery z nich - w rejon Morza Bałtyckiego.

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że Amerykanie nie powinni się obawiać wybuchu wojny nuklearnej. Zrobił to nazajutrz po postawieniu przez prezydenta Rosji Władimira Putina rosyjskich sił odstraszania jądrowego w stan gotowości bojowej.

Od pięciu dni trwa inwazja Rosji przeciwko Ukrainie.

Zarząd Shell ogłosił w poniedziałek zamiar wyjścia ze wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem i podmiotami powiązanymi, zamierza też zakończyć swoje zaangażowanie w projekt gazociągu Nord Stream 2.

Zgodnie z informacją spółki, zamierza ona wyjść ze wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem i podmiotami powiązanymi, w tym z 27,5 proc. udziałów w spółce Sachalin-II zajmującej się skraplaniem gazu ziemnego, 50 proc. udziałów w Salym Petroleum Development i przedsięwzięcia energetycznego Gydan. Shell zamierza też zakończyć swoje zaangażowanie w projekt gazociągu Nord Stream 2.

- Jesteśmy wstrząśnięci utratą życia na Ukrainie, nad którą ubolewamy w wyniku bezsensownego aktu militarnej agresji, który zagraża bezpieczeństwu Europy – powiedział dyrektor generalny Shella, Ben van Beurden. 

Prezydent Biden przekazał, że Amerykanie nie powinni się obawiać, że wybuchnie wojna nuklearna - podaje Reuters

Monako zapowiada dalsze zamrażanie aktywów i nakładanie sankcji na Rosyjskich oligarchów.

"Książę Albert wspiera wszelkie wysiłki mające na celu powstrzymanie walk na Ukrainie i zachęcanie do wycofania rosyjskich sił zbrojnych z terytorium Ukrainy. Księstwo bezzwłocznie przyjęło i wdrożyło procedury zamrożenia funduszy i sankcji gospodarczych identycznych z tymi, jakie stosuje większość państw europejskich" - przekazano w komunikacie.

Do Mikołajewa na południu Ukrainy zbliżają się z dwóch kierunków wojska rosyjskie - poinformował w poniedziałek szef tego regionu, Witalij Kim, cytowany przez agencję Ukrinform. Wezwał mieszkańców do stawiania oporu.

Kim poinformował, że chodzi o "wielką kolumnę z dwóch kierunków". Zaapelował następnie do mężczyzn, by stawili opór napastnikom.

Poniedziałek jest piątym dniem inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, gdzie ogłoszono stan wojenny i powszechną mobilizację.

W poniedziałkowych rosyjskich ostrzałach Charkowa na wschodzie Ukrainy zginęło 9 osób, a 37 zostało rannych, w tym troje dzieci - poinformował mer tego miasta Ihor Terehow.

Norweski rząd zdecydował, że wyśle do Ukrainy broń przeciwpancerną, choć jeszcze w niedzielę premier Jonas Gahr Store przekonywał, że nie jest to możliwe.

Rosyjski dyrygent Walerij Giergijew, deklarujący się jako przyjaciel prezydenta Rosji Władimira Putina nie poprowadzi orkiestry w mediolańskim teatrze La Scala. Nie odpowiedział na apel dyrekcji i władz miasta, które żądały, by zajął jasne stanowisko przeciwko napaści Rosji na Ukrainę.

Zdjęcia satelitarne amerykańskiej firmy Maxar Technologies zrobione w poniedziałek wieczorem pokazują, że konwój rosyjskich pojazdów wojskowych rozciąga się pod Kijowem na długości ponad 27 km wzdłuż wschodniej części lotniska Kijów-Hostomel im. Antonowa.

Jest to międzynarodowe lotnisko specjalizujące się w obsłudze samolotów cargo.

"Wojsko rosyjskie prowadzące inwazję na Ukrainie zaczęło stosować na swoim sprzęcie symbole ukraińskie, by wprowadzić ludzi w błąd" - ostrzegł w poniedziałek na swoim Facebooku dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

"Ukraina zasługuje na otrzymanie natychmiastowej perspektywy przystąpienia do UE" - uznali prezydenci Polski, Bułgarii, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Słowacji i Słowenii we wspólnym stanowisku.

Witalij Kliczko, mer Kijowa, zwrócił się do właścicieli sklepów i aptek z prośbą o "niepodwyższanie cen na artykuły spożywcze i leki". - Podwyższenie cen w czasie wojny nie jest lepsze od rabunku - wyjaśnił.

W Kijowie od wtorku będzie też obowiązywał zakaz sprzedaży alkoholu.

Pełna amnestia i rekompensata pieniężna za dobrowolne złożenie broni - taką ofertę ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow złożył rosyjskim żołnierzom.

"Ci z was, którzy nie chcą zostać mordercą i umrzeć, w ten sposób się uratować" - stwierdził.

- Bilans strat po stronie rosyjskiej to ponad 5,3 tys. zabitych i rannych od początku inwazji - oświadczył ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. Jak dodał, "setki żołnierzy i oficerów nieprzyjaciela znalazły się w naszej niewoli".

Rosja zaangażowała w inwazję już około trzy czwarte sił zgromadzonych wokół Ukrainy, a postępy wojsk zostały spowolnione - ocenił wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

Dodał, że mimo rozkazu Putina nie zaobserwowano znaczących ruchów sił jądrowych. Resort nie widzi też dowodów, by do czynnego udziału w wojnie włączyły się wojska białoruskie.

Wobec wspierających Ukraińców Polaków pada wiele słów solidarności ze strony innych państw - powiedział prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że uchodźcy z Ukrainy uciekający przed wojną znajdą w Polsce spokój i bezpieczeństwo.

Finlandia postanowiła wesprzeć Ukrainę, także uzbrojeniem – oświadczyła premier Sanna Marin po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu. Przekazane zostaną m.in. karabiny automatyczne i granatniki.

- Cały czas trwają konsultacje dotyczące sankcji, które jeszcze można nałożyć na Rosję. Będą one dotkliwe i spowodują deeskalację rosyjskich agresywnych zachowań - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Od 1 marca w Kijowie zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży alkoholu - podał serwis Nexta.

- W sklepach w Kijowie właściwie nie ma chleba. Widziałem kolejki przed sklepami na 1000 osób - powiedział w "Gościu Wydarzeń" dziennikarz Polska Press Marcin Mamoń, który jest w stolicy Ukrainy.

W sklepach spożywczych w Kijowie jest coraz mniej jedzenia. Brakuje wody, chleba, mięsa, nabiału, warzyw i owoców. Podobnie wygląda sytuacja w sklepach zoologicznych - informuje korespondentka ze stolicy Ukrainy.

Ponadto apteki, do których pierwszego dnia po wybuchu wojny ustawiały się długie kolejki, są teraz zamknięte.

Ze względu na zaistniałą sytuację żywnościową, są organizowane ośrodki pomocy, do których producenci żywności mogą bezpośrednio dostarczyć jedzenie, a osoby potrzebujące zgłosić swe zapotrzebowanie.

- Państwa przyjmujące wojennych uciekinierów z Ukrainy powinny spodziewać się zwiększenia wsparcia finansowego z Unii Europejskiej - ogłosiła w poniedziałek unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson

"Polska udzieli wszelkiej niezbędnej pomocy w procesie akcesyjnym Ukrainy do Unii Europejskiej. Najwyższy czas powitać Ukrainę w europejskiej społeczności" - zapewnił szef MSZ Zbigniew Rau.

Sześć osób zostało rannych w nalocie w Browarach pod Kijowem - poinformował mer miasta Ihor Sapożko. Zaapelował też do mieszkańców o pozostawanie w schronach.

Carrefour Polska zdecydował o wycofaniu ze sprzedaży w swoich sklepach wszystkich produktów pochodzących z Rosji i Białorusi. Sieć nie zamierza również składać nowych zamówień na rosyjskie i białoruskie produkty - dowiedziała się Interia.

Więcej przeczytasz w Interia Biznes.

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) oraz europejska (UEFA) zawiesiły w poniedziałek reprezentację Rosji oraz kluby z tego kraju we wszystkich rozgrywkach pod ich egidą. To reakcja na rosyjską napaść zbrojną na Ukrainę.

- Na Kijów spadł pocisk balistyczny Iskander; informacje o dokładnym miejscu i ofiarach są ustalane - poinformował w przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

Polityk nazwał uderzenie "kolejną zbrodnią putinowskiego reżimu".

Kolejarze z PKP PLK w trybie pilnym rozpoczęli remont linii nr 108, prowadzącej do polsko-ukraińskiego przejścia kolejowego w Krościenku (woj. podkarpackie). 

"Pierwsze pociągi ewakuacyjne z uchodźcami z Ukrainy mają ruszyć 3 marca" - informuje Jerzy Zuba, samorządowiec z pobliskiej Gminy Zagórz. 

Do przewozu osób uciekających z Ukrainy będą wykorzystane składy PKP Intercity oraz prywatnego przewoźnika SKPL. Prace prowadzone są na nieużywanym od ponad 10 lat odcinku Uherce Mineralne - Ustrzyki Dolne - Krościenko.

Donald Tusk skrytykował postawę władz Węgier, które nie chcą się zgodzić na transport broni do Ukrainy przez swe terytorium.

"Miejsca w radzie Gazpromu dla Orbana i Szijjarto (premiera oraz szefa MSZ Węgier - red.) byłyby adekwatną nagrodą za ich lojalność" - stwierdził.

Twitter zmniejszy widoczność tweetów prowadzących do stron internetowych rosyjskich mediów państwowych. Ponadto wpisy te będą specjalnie oznaczone - informuje Reuters.

Strony ukraińska i rosyjska omówiły możliwość kolejnej rundy rozmów w najbliższym czasie i odjeżdżają na konsultacje do swoich stolic - powiedział Mychajło Podolak, przedstawiciel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Ukraiński parlament apeluje do NATO, by uniemożliwił Rosji loty nad Ukrainą, a tym samym - prowadzenie ostrzałów z samolotów.

"Zamknijcie niebo!" - napisano na oficjalnym profilu Verkhovnej Rady na Twitterze. Przedstawiciele parlamentu zamieścili też krótkie wideo prezentujące wybuchy w Kijowie.

 

Rządzący Wielką Brytanią zakazały władzom portów wpuszczać statki pływające pod rosyjską banderą, zarejestrowane w Rosji, będące własnością lub kontrolowane przez Rosjan.

Po ogłoszeniu sankcji finansowych wymierzonych w rosyjski sektor bankowy w Moskwie nie widać w poniedziałek kolejek do bankomatów, jak było to w pierwszych dobach inwazji rosyjskiej na Ukrainę - podaje PAP.

Wiele osób zastanawia się natomiast, czy będzie mogło korzystać z popularnych systemów płatniczych i zagranicznych sklepów internetowych.

Prezydent Rosji przedstawił wstępne warunki zakończenia inwazji na Ukrainę: uznanie Krymu jako terytorium rosyjskie, "denazyfikacja" rządu ukraińskiego i "status neutralny" Kijowa.

Założenia te padły podczas rozmowy Putina z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Podczas pierwszej rundy rozmów Ukraina - Rosja wyznaczono "priorytetowe tematy" - przekazał przedstawiciel prezydenta Zełenskiego, cytowany przez Interfax-Ukraina.

Jak dodał, głównym celem zakończonych rozmów było przerwanie działań bojowych.

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w wideokonferencji zorganizowanej przez przywódcę USA Joe Bidena. Uczestniczą w niej także szefowie państw: Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Rumunii i Wielkiej Brytanii, jak i organizacji: UE oraz NATO.

Około godz. 19:00 zaplanowano wystąpienie Andrzeja Dudy.

Wielka Brytania wprowadzi nowe regulacje, aby uniemożliwić rosyjskim bankom rozliczanie płatności w funtach - poinformowała minister spraw zagranicznych Liz Truss.

Jak dodała, Zjednoczone Królestwo "nakłada sankcje na trzy kolejne rosyjskie banki".

Autostrada Wielkopolska poinformowała w poniedziałek, że od 1 marca znosi opłaty za przejazd koncesyjnym odcinkiem A2 dla mieszkańców Ukrainy

Nieuzbrojeni mieszkańcy Enerhodaru w obwodzie zaporoskim powstrzymali rosyjską kolumnę wojskową. Na wjeździe do miasta ustawili barykady z betonowych bloków, opon, worków z piaskiem i jeży przeciwpancernych.

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.

- Jesteśmy zależni od rosyjskiej ropy i gazu, będziemy zmniejszać tę zależność tak szybko, jak będzie to możliwe - zadeklarował szef dyplomacji UE Josip Borrell. Uznał, że "nadeszła pora to poważnie zredukować", przyznając przy tym, że z odcięciem się od surowców z Rosji związane będą koszty.

Emmanuel Macron rozmawiał z Władimirem Putinem. Stało się to - jak przekazał prezydent Francji - na prośbę ukraińskiego przywódcy Wołodymyra Zełenskiego.

"Powtórzyłem żądanie społeczności międzynarodowej, aby zakończyć ofensywę w Ukrainie i ataki na ludność cywilną oraz infrastrukturę" - napisał na Twitterze.

Polski Związek Piłki Nożnej zdecydował, że zawodnicy mający ukraińskie obywatelstwo nie będą wliczani do limitu graczy spoza Unii Europejskiej. Taki przepis m.in. ułatwi im występy w Polsce po zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę.

- Mamy wiarygodne informacje o zniszczeniach celów cywilnych i o ofiarach wśród cywilów i dzieci. Wystarczy już tego, żołnierze muszą wrócić do koszar - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Guterres skrytykował też groźbę użycia broni jądrowej przez Rosję.

Rozmowy Ukrainy i Rosji trwają, rozpoczyna się trzecia runda - poinformował w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, obecny na negocjacjach.

- Dziennie do Polski wjeżdża około 100 tys. uchodźców z Ukrainy - przekazał premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, atak Rosji wywołał kryzys humanitarny.

- Wierzę, że Polacy zdadzą test z odpowiedzialności i solidarności - stwierdził szef rządu RP.

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) jeszcze w poniedziałek może wykluczyć reprezentację Rosji z międzynarodowych rozgrywek. To efekt inwazji tego kraju na Ukrainę - podał Reuters.

Czeski przewoźnik kolejowy RegioJet uruchamia ewakuacyjne połączenia na trasie Lwów - Przemyśl - Praga przez Ostrawę, Ołomuniec i Pardubice. Składy te nie zatrzymają się na innych stacjach w Polsce.

Brytyjski premier Boris Johnson pojedzie we wtorek do Estonii i Polski, gdzie spotka się ze swoimi odpowiednikami, Kają Kallas i Mateuszem Morawieckim oraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem - poinformował w poniedziałek rzecznik Johnsona.

Rosja dysponuje krajowym zamiennikiem systemu SWIFT - przekazała agencja Reutera, cytując prezes rosyjskiego banku centralnego. W ocenie analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ten alternatywny system SPFS nie jest gotowy do obsługi płatności międzynarodowych.

Wojska rosyjskie użyły we wsi Kyjinka nieopodal Czernihowa amunicji kasetowej, zabronionej przez konwencję genewską - podała agencja Ukrinform, powołując się na dowództwo Północ sił zbrojnych Ukrainy.

Wcześniej armia Ukrainy oskarżyła wojsko rosyjskie o zrzucanie bomb kasetowych z przeciwpiechotnymi minami motylkowymi w obwodzie charkowskim.

Rosja kontynuuje atak z terytorium Białorusi; są to m.in. ostrzały rakietowe i lotnicze głównie z terytorium Białorusi - podał ukraiński sztab generalny. Według niego "istnieje wysokie prawdopodobieństwo użycia sił Białorusi".

Rozmowy ukraińskiej i rosyjskiej delegacji trwają - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany w poniedziałek przez agencję Reutera.

Wcześniej ukraińskie wojsko oraz przedstawiciel MSW Anton Heraszczenko podali, że spotkanie zakończyło się.

O "masie strat" wśród ludności cywilnej w Ukrainie mówi Josip Borrell, odpowiadający w Unii Europejskiej za dyplomację. Jak dodaje, coraz więcej uchodźców dociera do państw UE, szczególnie na granicę z Polską.

- Kampania wojenna Rosji staje się coraz bardziej bezlitosna, ale ukraińskie siły zbrojne odpowiadają na nią z odwagą - stwierdził Josep Borrell, szef dyplomacji Unii Europejskiej.

Przypomniał, że pierwszego dnia agresji mówiono o możliwym "upadku Kijowa w ciągu kilku godzin". - Tak się nie stało. Charków i inne miasta też się bronią - dodał.

- Węgry nie pozwolą na przetransportowanie przez ich terytorium śmiercionośnej broni dla Ukrainy - oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Jak wyjaśnił, "podobne dostawy mogą stać się celem wrogich działań militarnych".

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zaleca, aby międzynarodowe federacje sportowe zabroniły Rosjanom i Białorusinom udziału w zawodach.

- Rosyjski atak na Ukrainę wywołał już dzisiaj kryzys humanitarny, który narasta z godziny na godzin. Mamy coraz więcej uchodźców na granicy ukraińsko-polskiej - przekazał premier Mateusz Morawiecki.

Sześcioro dzieci urodziło się w schronie szpitala położniczego w ostrzeliwanym przez wojska rosyjskie Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy. Stało się to w ciągu 48 godzin. 

"Bez względu na wszystko! Szpital położniczy na Lewym Brzegu kontynuuje swoją pracę nawet w schronach. Przez dwie doby na świat przyszło sześcioro nowych mieszkańców Mariupola" - napisała mariupolska miejska rada.

Polska wpłaci 500 tys. franków szwajcarskich (CHF) na wsparcie działań humanitarnych prowadzonych we wschodniej Ukrainie przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża - poinformowało w poniedziałek MSZ.

Zakończyły się rozmowy ukraińskiej i rosyjskiej delegacji, czekamy na szczegóły- podało dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy.

Informację o zakończeniu rozmów potwierdził też przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. 

Ministerstwo obrony Holandii poinformowało, że w poniedziałek rano z lotniska w Eindhoven wyleciał transport ze sprzętem wojskowym dla Ukrainy. Wojskowy Hercules C-130 przewozi m.in. radary, kamizelki kuloodporne oraz hełmy.

Prezydent Szwajcarii: przyjęcie unijnych sankcji wobec Rosji było wyjątkowo trudnym krokiem, który wymagał rozważnego przemyślenia.

W ciągu ostatnich kilku dni do Niemiec dotarło 1800 osób, które uciekły ze strefy działań wojennych na Ukrainie - poinformował w poniedziałek w Berlinie rzecznik federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Wszystkie cztery działające elektrownie atomowe na Ukrainie są pod naszą kontrolą i działają w normalnym trybie - zapewnił w poniedziałek ukraiński rząd. Radiacyjny, przeciwpożarowy i ekologiczny stan obiektów jest w normie - zagwarantowano.

Amerykańskie linie lotnicze Delta Air Lines zawiesiły współpracę z rosyjskim narodowym przewoźnikiem Aerofłot w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę - przekazała w poniedziałek agencja AP.

Szwajcaria przyjęła sankcje przeciwko Rosji. Rząd zamrozi aktywa osób odpowiedzialnych za inwazję na Ukrainę.

Ewakuacyjny transport skierowany do Wołnowachy w Donbasie, którym mieli być wywiezieni mieszkańcy atakowanego przez Rosjan miasta, trafił pod ostrzał z systemów rakietowych Grad - poinformował w poniedziałek szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Nikt nie został ranny.

Z powodu ostrzału sił rosyjskich i walk z okupantem ponad 330 tys. osób zostało pozbawionych dostępu do energii elektrycznej - poinformowało w poniedziałek ukraińskie ministerstwo energii. Dodało, że 11,6 tys. osób utraciło dostęp do sieci gazowej.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z unijnym komisarzem ds. pomocy humanitarnej Janezem Lenarcziczem. Podczas spotkania poruszono kwestię koordynacji wparcia na Ukrainie zarówno w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, jak i pomocy humanitarnej w ramach ONZ - podała KPRM.

Wniosek Ukrainy o członkostwo w UE jest już gotowy – przekazało PAP źródło unijne. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wkrótce wniosek może zostać podpisany przez prezydenta Ukrainy i złożony w Brukseli.

Nowa mapa dotycząca zamkniętych przestrzeni powietrznych dla Rosji.

Rosyjski oligarcha, właściciel firmy Rusal Oleg Deripaska wezwał w poniedziałek do położenia kresu "kapitalizmowi państwowemu" w Rosji - przekazała agencja AFP. Według niego konieczna jest zmiana rosyjskiej polityki gospodarczej.

Amerykańskie ministerstwo skarbu wprowadziło w poniedziałek sankcje zabraniające podmiotom z USA transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymi, co osłabia zdolności Rosji do obrony kursu rubla i ochrony gospodarki krajowej przed sankcjami.

Mieszkańcy Enerhodaru przygotowują się na przyjazd rosyjskich wojsk.

Rosja zamknęła przestrzeń powietrzną dla 36 państw, w tym Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Kanady. Prawdopodobnie zakaz obejmuje także Polskę.

Dotychczas 15 tys. uchodźców z Ukrainy skorzystało z punktów recepcyjnych znajdujących się w woj. lubelskim. 2,5 tys. osób zostało skierowanych do ośrodków zakwaterowania - poinformował w poniedziałek wojewoda lubelski Lech Sprawka.

W związku ze spodziewanym wzmożonym zapotrzebowaniem na krew i jej składniki prosimy dawców o bieżące sprawdzanie stanów magazynowych, które publikowane są na stronach internetowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – przekazało Narodowe Centrum Krwi.

Obrońcy ukraińskiej Wyspy Węży na Morzu Czarnym, którzy byli uważani za zabitych, żyją i są w niewoli w Rosji – podała w komunikacie ukraińska marynarka wojenna.

W komunikacie uściślono, że obrońcy wyspy dwukrotnie odparli atak wroga, a po wyczerpaniu amunicji nie mogli kontynuować obrony. Wskazano również, że Rosjanie zniszczyli całą infrastrukturę na wyspie, a wszelkie próby kontaktu z żołnierzami zakończyły się niepowodzeniem.

Masowy ostrzał artyleryjski mieszkalnych dzielnic Charkowa.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. "Utrzymanie jedności w sprawie sankcji przeciwko reżimowi Władimira Putina jest kluczowe dla Polski, UE, NATO i całego świata" - ocenił Kumoch.

RIA: rosyjskie MSZ wzywa kanadyjskiego ambasadora do Moskwy.

Stany Zjednoczone zawieszają działalność swojej ambasady w Mińsku

Strony internetowe rosyjskiej państwowej agencji prasowej TASS i innych mediów padły w poniedziałek ofiarą hakerów, którzy podmienili ich zawartość z apelem o powstrzymanie Władimira Putina i zarządzonej przez niego inwazji na Ukrainę.

Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi napisał w poniedziałek na Twitterze, że od początku rosyjskiej inwazji w zeszłym tygodniu z Ukrainy uciekło ponad 500 tys. osób. Największa część uchodźców, 281 tys. osób, udała się do Polski.

Japonia przyłączy się do międzynarodowych sankcji na bank centralny Rosji i nałoży restrykcje na podmioty z Białorusi, w tym Alaksandra Łukaszenkę – oświadczył w poniedziałek premier Fumio Kishida po rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

W Ochtyrce w obwodzie sumskim siły rosyjskie wysadziły bazę paliwową. W kierunku Sum kieruje się kolumna rosyjskiego sprzętu wojskowego – poinformował w poniedziałek szef rady miejskiej Sum Dmytro Żywyckij na kanale Telegramu.

Kolejne pociski spadają na Charków.

Poseł Michał Wypij (Porozumienie) przygotował poselski projekt zmiany ustawy "Prawo przedsiębiorców", która zakłada oznakowanie rosyjskich produktów dobrze widoczną nakleją z flagą Rosji. "Każdy klient powinien sam zdecydować, czy kupując chcą wspierać machinę wojenną Putina" - powiedział Wypij.

Austria zapewni pomoc humanitarną dla Ukrainy, m.in. wyposażenie ochronne dla służb ratunkowych oraz paliwo – poinformował kanclerz Karl Nehammer w poniedziałek po posiedzeniu rządu w sprawie kryzysu na Ukrainie. Zapowiedział, że Austria "zrobi wszystko", by zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu.

"Ukraińcy kontynuują żniwa w lutym" - podpisano nagranie ukraińskiej armii.

Władimir Putin postawił swoje siły jądrowe w stan gotowości. To szok dla wielu Niemców – i słusznie. Rosja umieściła broń nuklearną w pobliżu nas. Pociski Iskander mają zasięg 500 kilometrów, mogą uderzyć w pięć europejskich stolic: Warszawę, Wilno, Rygę, Kopenhagę - i Berlin - pisze niemiecki dziennik "Welt".

"W bezpośrednim sąsiedztwie polskiej turystycznej miejscowości Gołdap znajdują się trzy obiekty: malownicze jezioro, renomowane sanatorium - i rosyjska broń masowego rażenia. 14-tysięczne miasto leży tuż przy granicy z rosyjską eksklawą Kaliningradu" - pisze w poniedziałek dziennik "Welt".

Marynarka Wojenna Sił Zbrojnych Ukrainy cytowana przez Ukrinform: Jeśli chodzi o marynarzy  i pograniczników z Wyspy Węży - bardzo się cieszymy, że nasi bracia żyją i mają się dobrze".

Z żalem postanowiłem odwołać swój koncert z Rosyjską Narodową Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną, który był zaplanowany na 25 maja w Moskwie - napisał tenor Piotr Beczała w poniedziałek na Facebooku.

Pierwsi uchodźcy z Ukrainy zostali przyjęci w hotelach w Rimini we włoskim regionie Emilia-Romania - poinformowała w poniedziałek tamtejsza branża. W najbliższych dniach oczekiwanych jest około 400 osób.

Mamy już tysiące zgłoszeń od obcokrajowców, którzy chcą się przyłączyć do oporu przeciwko rosyjskiemu okupantowi i bronić świat przed reżimem Putina - przekazała na Twitterze w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

Studenci studiów lekarskich kształcący się w Ukrainie mogą kontynuować naukę w Polsce – napisało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

Ukraiński ambasador w Niemczech Andrij Melnyk wyraził sceptycyzm co do rozpoczętych pokojowych rozmów Rosji i Ukrainy. Są to jedynie "rozmowy rozpoznawcze" - powiedział dyplomata w poniedziałek w programie tagesschau24.

Zmasowany ostrzał Charkowa.

Rosyjscy artyści zrezygnowali z udziału w Biennale Sztuki w Wenecji na znak protestu przeciwko napaści Rosji na Ukrainę. Poparł ich kurator pawilonu Rosji. Jak poinformowała w poniedziałek dyrekcja rozpoczynającej się w kwietniu imprezy, oznacza to, że Rosja nie będzie w niej uczestniczyć.

Z udziału w 59. edycji Biennale Sztuki zrezygnowali artyści Aleksandra Sucharewa i Kirył Sawczenkow.

Dziesiątki osób zginęły, a setki odniosły obrażenia w wyniku zmasowanego ostrzału Charkowa rakietami Grad przez siły rosyjskie - poinformował w poniedziałek doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

Zestrzelony rosyjski helikopter Mi-35.

Ukraińskie MSW: Dziesiątki zabitych w wyniku zmasowanego ostrzału Charkowa.

Reuters: Roman Abramowicz skontaktował się ze stroną ukraińską. Chce "pomóc w osiągnięciu pokojowego rozstrzygnięcia sytuacji w Ukrainie".

Od poniedziałku, 28 lutego 2022 r. do odwołania, uchodźcy wojenni z Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować pociągami regionalnymi na terenie całego województwa. Do końca marca będą też mieli bezpłatną komunikację miejską w Trójmieście.

Władze Grecji zawieszają do odwołania wydawanie i przedłużanie zezwoleń na pobyt dla bogatych Rosjan, którzy prowadzą inwestycje w tym państwie - poinformowało w poniedziałek ministerstwo migracji w Atenach.

Moskiewska giełda w poniedziałek nie będzie działać - poinformowała agencja Bloomberg. Komunikat w tej sprawie wydał rosyjski bank centralny. Wcześniej informowano, że rosyjski parkiet rozpocznie notowania z kilkugodzinnym opóźnieniem.

Jak przekazano, Bank Rosji podjął decyzję, że w poniedziałek nie ma notowań akcji oraz instrumentów pochodnych na Moskiewskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, "ze względu na obecną sytuację".

Nagranie z początku negocjacji ukraińsko-rosyjskich.

Izraelski minister spraw zagranicznych zapowiedział, że Izrael zagłosuje za rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ potępiającą rosyjską inwazję na Ukrainę.

Czeski bank centralny (CzNB) rozpoczął w poniedziałek proces odbierania licencji Sberbankowi CZ, który należy do największego rosyjskiego banku - Sbierbank. Powodem jest pogarszająca się sytuacja związana z odpływem depozytów po inwazji Rosji na Ukrainę.

Władze Rumunii zablokowały w poniedziałek rano prokremlowskie portale internetowe, w tym strony agencji Sputnik oraz telewizji RT - poinformował rzecznik rządu Dan Carbunaru. Powodem jest rozpowszechnianie przez te media rosyjskiej propagandy i dezinformacji na temat wojny na Ukrainie - dodał.

Rozpoczęły się negocjacje ukraińsko-rosyjskie.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wezwał w poniedziałek NATO do zwiększenia obecności w krajach bałtyckich. Premier Ingrida Szimonyte ogłosiła, że zwróci się do prokuratorów Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o zbadanie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, których Rosja i Białoruś dopuszczają się na Ukrainie.

Uczestniczący w ataku na Charków Rosjanie porzucają pojazdy wojskowe, szukają ubrań cywilnych i próbują wydostać się z tego miasta na wschodzie Ukrainy - przekazał w niedzielę późnym wieczorem reporter brytyjskiego dziennika "The Telegraph".

Grajacy w niemieckiej drugiej lidze klub piłkarski Schalke 04 Gelsenkirchen poinformował w poniedziałek, że wobec inwazji Rosji na Ukrainę zerwał kontrakt ze swoim głównym sponsorem, rosyjskim koncernem gazowym Gazpromem.

Płonie ostrzelane przez Rosjan centrum handlowe w Czernihowie.

Wicepremier i minister finansów Hiszpanii Nadia Calvino ostrzegła w poniedziałek w wywiadzie dla radia Ser Catalunya, że prezydent Rosji Władimir Putin "jest nieprzewidywalny i - jak się wydaje - nie podejmuje decyzji z racjonalnego punktu widzenia".

Federacje piłkarskie Danii i Norwegii jako kolejne ogłosiły, że obecnie nie biorą pod uwagę rozgrywania spotkań z Rosją. Dołączyły w ten sposób m.in. do Polskiego Związku Piłki Nożnej, który bojkotuje zaplanowany na 24 marca półfinałowy mecz barażowy z Rosją o awans na mundial w Katarze.

73-letni Ukrainiec uciekający przed rosyjską agresją przeszedł operację ratującą życie w Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu (Podkarpackie) - poinformował w poniedziałek rzecznik szpitala Paweł Bugira.

"Przywieziony do naszego szpitala 73-latek był w poważnym stanie. Spowodowały to m.in. zaawansowana miażdżyca oraz trudy wielodniowej podróży" – powiedział rzecznik.

Dodał, że "pacjent został poddany operacji, która uratowała mu życie".

Alarmujące wideo z zachodniej części granicy białorusko-ukraińskiej. Konwój 38. Brygady Powietrzno-Szturmowej armii białoruskiej pod Kobryniem w obwodzie brzeskim. Większość pojazdów jest oznaczona czerwonymi kwadratami.

Firma zajmująca się wynajmem nieruchomości Airbnb Inc ABNB.O poinformowała, że jej organizacja non-profit  zaoferuje bezpłatne tymczasowe mieszkania nawet 100 tys. uchodźcom z Ukrainy.

Pod Kijowem zginął dowódca pododdziału rosyjskiej Gwardii Narodowej z obwodu kemerowskiego na Syberii wraz z dziesiątkami żołnierzy – poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na rosyjskie media.

Źródła, na które powołują się media, podały, że przy próbie zajęcia lotniska w Hostomlu pod Kijowem zginęło co najmniej 42 rosyjskich żołnierzy wraz z dowódcą specjalnego oddziału szybkiego reagowania płk Konstantinem Ogniem, który miał doświadczenie w walkach w Czeczenii i Afganistanie.

Ciała żołnierzy mają zostać przewiezione do obwodu kemerowskiego jeszcze w poniedziałek.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro odmówił potępienia inwazji Rosji na Ukrainę. Odnosząc się do Wołodymyra Zełenskiego powiedział, że Ukraińcy "złożyli nadzieję swojego narodu w ręce komika".

Rozpoczęły się negocjacje ukraińsko-rosyjskie na granicy białoruskiej.

Bokser Ołeksandr Usyk wstąpił w szeregi obrony terytorialnej Ukrainy.

W szpitalach Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, przebywało w poniedziałek rano 76 cywili – poinformowały władze tego miasta. W ciągu minionej doby przybyło nowych 16 rannych w wyniku rosyjskiej inwazji – podano.

Agencja Ukrinform pisze, że rano miasto znajdowało się pod kontrolą sił ukraińskich. Rosjanie ostrzeliwują okoliczne wsie oraz niektóre dzielnice Mariupola. 

Ostrzał rakietowy w Charkowie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Włoch zaleciło w poniedziałek obywatelom tego kraju, by opuścili Rosję. W wydanym komunikacie podkreślono, że jest to "stanowcza" rekomendacja dla Włochów.

Grupa ponad stu uchodźców z Ukrainy, którzy przeszli procedurę w ośrodku recepcyjnym w Hrubieszowie, przybyła w poniedziałek nad ranem do województwa podlaskiego - poinformował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Ukraińcy trafili do środka hotelowego w podbiałostockim Wasilkowie.

Rosyjski urząd Roskomnadzor zablokował stronę telewizji Nastojaszczeje Wriemia (Radio Free Europe) – poinformowało w poniedziałek Radio Swoboda.

W niedzielę Roskomnadzor przesłał telewizji powiadomienie o zablokowaniu strony bez podania przyczyn.

Nexta: Najeźdźcy praktycznie zrównali Ochtyrkę z ziemią, ale nie byli w stanie jej zająć.

Rosyjsko-niemiecki gazociąg Nord Stream w ogóle nie powinien był powstać, błędem okazał się pomysł byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel, by wzmocnić demokrację w Rosji poprzez handel - ocenia w poniedziałek szwedzki dziennik "Goeteborgs-Posten".

Jest to pierwszy tak krytyczny komentarz dotyczący bałtyckiego gazociągu w szwedzkiej prasie.

Prezydent Andrzej Duda odbędzie rozmowy telefoniczne z przedstawicielami państw europejskich; we wtorek spotka się w Polsce z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem - poinformował w poniedziałek szef BBN Paweł Soloch.

Cieszymy się, że Zachód zrozumiał swoje błędy i solidarnie staje po stronie Ukrainy; dziwimy się, że Węgry podobnie stanowczo nie wspierają Ukrainy, ale to jest sprawa Węgier i ich interesów narodowych - powiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Ponad 4,2 tys. uciekinierów z Ukrainy otrzymało pomoc minionej doby w puntach recepcyjnych, które działają na Podkarpaciu - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.

Ulica w Charkowie.

Firma świadcząca usługi internetowe i telewizyjne w jednej z prowincji Kazachstanu, bliskiego sojusznika Moskwy, zablokowała wszystkie rosyjskie stacje telewizyjne w związku z relacjonowaniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę - informuje Reuters.
 
"Jesteśmy przeciwni wojnie i propagandzie wojennej" - poinformowała w oświadczeniu firma Remstroyservice.

Broń obiecana przez Niemcy Ukrainie wkrótce tam dotrze, "jest już w drodze i nie chodzi o dni, ale o godziny” - powiedziała minister obrony Christine Lambrecht na antenie stacji Deutschlandfunk.

Rosyjski państwowy koncern gazowy Gazprom poinformował w poniedziałek, że wysyła gaz do Europy przez Ukrainę - przekazała agencja Reutera. Dodano, że jamalski gaz wraca rewersem z Niemiec do Polski.

Sojusznicy w NATO zwiększają wsparcie dla Ukrainy w postaci rakiet przeciwlotniczych i broni przeciwpancernej, a także pomocy humanitarnej i finansowej - zadeklarował w poniedziałek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

"Właśnie rozmawiałem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wyraziłem uznanie dla odwagi (zwykłych) ludzi i sił zbrojnych Ukrainy. Sojusznicy NATO zwiększają wsparcie w postaci rakiet przeciwlotniczych, broni przeciwpancernej, a także pomocy humanitarnej i finansowej dla Ukrainy" - napisał Stoltenberg na Twitterze.

Przylot ukraińskiej delegacji na rozmowy ze stroną rosyjską.

Spięcie Ukrainki z rosyjskim żołnierzem.

- Pokaż swoją twarz, dlaczego ja mam terroryście pokazywać swój paszport? - pyta kobieta.

Długie kolejki utworzyły się przy wjeździe do Lwowa. Ostatnia noc minęła w mieście spokojnie, nie ma problemów z dostawą wody, prądu i gazu – poinformował w poniedziałek mer Lwowa Andrij Sadowy w komunikatorze Telegram.

Sadowy powiedział, że miasto patroluje ponad 3 tys. lwowian wraz z policją i siłami obrony terytorialnej.

Unia Europejska przygotowuje się do przyznania ukraińskim uchodźcom prawa do pozostania i podjęcia pracy w krajach Wspólnoty przez okres do trzech lat - poinformowali agencję Reutera wysocy urzędnicy UE i Francji.

Nexta: Premier Gruzji potwierdził, że jego kraj nie dołączy do sankcji przeciwko Rosji. Sami Gruzini wychodzą na wielotysięczne wiece na rzecz Ukrainy i domagają się, aby rząd podjął działania przeciwko Rosji.

Ogromne kolejki przed sklepami w Kijowie.

Kijów jest atakowany przez Rosjan ze wszystkich stron, ale nie został zablokowany - poinformował w poniedziałek wiceszef kijowskiej administracji miejskiej Mykoła Poworoznyk.

W okupowanym Berdiańsku mieszkańcy śpiewają hymn Ukrainy przed wozami bojowymi Rosji.

Co najmniej 102 cywilów zginęło na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji, a kolejne 304 osoby zostały ranne, choć obawiamy się, że rzeczywista liczba jest znacznie wyższa - powiedziała Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się w poniedziałek do UE o niezwłoczne przyjęcie jego kraju w ramach nowej specjalnej procedury.

- Nasz cel to być razem ze wszystkimi Europejczykami i przede wszystkim na równych prawach - powiedział Zełenski.

Jestem szczególnie wdzięczny prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wspólną owocną pracę - oświadczył w poniedziałek w nagraniu publikowanym na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

We wtorek wizytę roboczą złoży w Polsce sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Plan wizyty sekretarza generalnego Sojuszu w Polsce zostanie podany w ciągu dnia.

Sportowcy z Ukrainy i innych krajów wezwali Międzynarodowy Komitet Olimpijski do natychmiastowego zawieszenia Rosji i Białorusi oraz zakazu startu dla zawodników z tych państw. Przyczyną jest atak zbrojny na Ukrainę.

List otwarty, który opublikował mający na celu wzmocnienie pozycji sportowców ruch Global Athlete, został skierowany nie tylko do prezydenta MKOl Thomasa Bacha, ale i szefa Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) Andrew Parsonsa.

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w poniedziałek o godz. 15 z ambasadorami państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego w sprawie koordynacji pomocy humanitarnej dla Ukrainy - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

Prezydent Zełenski mówi, że Ukraina uwolni więźniów z doświadczeniem wojskowym, którzy będą chcieli walczyć przeciwko Rosji.

Prezydent Zełenski do Rosjan: nie słuchajcie waszych oficerów i propagandystów; zostawiajcie sprzęt i ratujcie życie.

Rząd Litwy zwraca się do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze o przeprowadzenie śledztwa przeciwko Rosji i Białorusi ws. "zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości" na Ukrainie.

Wołodymyr Zełenski: w ciągu ostatnich czterech dnia na Ukrainie zginęło 16 dzieci, a 45 zostało rannych.

Rosyjski bank centralny poinformował w poniedziałek rano o podwyższeniu głównej stopy procentowej z 9,5 do 20 proc. Ten ruch ma powstrzymać deprecjację rubla i wzrost inflacji, gdy Zachód nałożył na Rosję nowe sankcje gospodarcze za agresję tego kraju na Ukrainę.

W okupowanym przez siły rosyjskie Berdiańsku nad Morzem Azowskim rosyjski żołnierz zastrzelił mieszkańca, który odmówił oddania mu telefonu - poinformowały władze obwodu zaporoskiego. Tymczasem rosyjskie lotnictwo atakuje miejscowość Sartana w obwodzie donieckim – podała agencja Ukrinform.

Mieszkaniec Berdiańska został zastrzelony za to, że nie dał rosyjskiemu żołnierzowi swego telefonu komórkowego, by ten mógł zatelefonować do domu. Powiadomił o tym na kanale Telegramu przedstawiciel Rady Obrony Obwodu Zaporoskiego Iwan Arefjew. Berdiańsk jest położony w tym regionie Ukrainy.

Od czwartku, kiedy rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę, do poniedziałku podkarpackie przejścia graniczne z Ukrainą przekroczyło 139 tys. osób. Ostatniej doby było to prawie 50 tys. uchodźców - powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz.

Premier Czeczenii Ramzan Kadyrw zażądał  od zachodnich przywódców wycofania swoich sankcji "przed 31 lutego" - cytuje RIA.

Premier Bułgarii Kirił Petkow powiedział w poniedziałek, że zaproponuje dymisję ministra obrony Stefana Janewa po jego niechęci do określenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę mianem wojny.

Ukraińska delegacja dotarła na granicę ukraińsko-białoruską, gdzie mają odbyć się rozmowy z przedstawicielami Rosji.

Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła wniosek Ukrainy o przeprowadzenie w tym tygodniu w Genewie pilnej debaty na temat rosyjskiej inwazji.

"Odbyłem rozmowę telefoniczną z naszym wspaniałym przyjacielem, ministrem obrony narodowej Turcji Hulusi Akarem. Podczas rozmowy omówiono aktualną sytuację na Ukrainie i na całym świecie. Hulusi Akar powtórzył również, że Turcja jest gotowa nieść pomoc humanitarną" - przekazał minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow.

NEXTA: Bank centralny Białorusi 1 marca podniesie stopy procentowe do 12 proc.

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie ministrów krajów członkowskich Unii Europejskiej odpowiadających za energetykę.

Polskę będzie reprezentować minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wśród tematów obrad są ceny energii oraz stosunki UE-Ukraina.

Premier niemieckiego kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie Manuela Schwesig zapowiedziała rozwiązanie landowej fundacji Stiftung Klima und Umweltschutz, utworzonej w celu wspierania budowy gazociągu Nord Stream 2 - informuje w poniedziałek agencja dpa.

Ci panowie albo mają w tym jakiś interes, albo są ślepi i głusi na rzeczywistość - skomentował wiceszef MSZ Paweł Jabłoński decyzję FIFA, zgodnie z którą Rosja będzie mogła brać udział w międzynarodowej rywalizacji, jednak na neutralnym terenie, bez kibiców oraz flagi i hymnu rosyjskiego.

Delegacja ukraińska udała się na rozmowy na Białoruś śmigłowcem, a rozmowy zaczną się około godz. 10 czasu polskiego - poinformowała deputowana ukraińskiej partii Sługa Narodu Jewhenia Krawczuk w ukraińskiej telewizji, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

NEXTA publikuje zdjęcia dokumentujące skutki ostrzału Charkowa i miasta Izium.

Odbędzie się debata na temat członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej - zapowiedział w poniedziałek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w rozmowie z francuską stacją telewizyjną BFM.

"To jest debata, która odbędzie się w każdym wypadku" - oświadczył Michel, dodając, że Wspólnota ma już umowę stowarzyszeniową z Ukrainą, którą można jeszcze wzmocnić.

Kolejka przed jednym z supermarketów w Kijowie.

Rosyjskie bombowce Su-34 w rejonie Charkowa.

Woj. śląskie zrefunduje lokalnym samorządom ponoszącym wydatki związane z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy kwotę do 1,5 mln zł - poinformował w poniedziałek marszałek tego regionu Jakub Chełstowski.

Zniszczona kolumna rosyjska w Irpieniu (obwód kijowski).

NEXTA: Finlandia przestaje sprzedawać rosyjski alkohol.

"Dochodzi do katastrofy humanitarnej w mieście Wołnowacha. Małe miasto na wschodzie Ukrainy okupowane przez Rosję. Okupant nie pozwala ludziom wychodzić, nie wpuszcza wody i żywności. 20 tys. Ukraińców musi głodować?" - podała członkini ukraińskiego parlamentu Lesia Wasylenko.

Ponad dwie doby czekają po ukraińskiej stronie kierowcy na wjazd do Polski przez przejście w Hrebennem. Natomiast odprawy w Dorohusku odbywają się na bieżąco. W niedzielę 46 tys. kolejnych osób przekroczyło granicę z Ukrainy do Polski w województwie lubelskim.

Dość spokojnie minęła noc z niedzieli na poniedziałek w atakowanej przez siły rosyjskie Ukrainie; zacięte walki toczono jedynie we wschodniej części kraju – poinformował portal Ukrainska Prawda.

W graniczącym z Białorusią obwodzie żytomierskim przez całą noc słychać było syreny, ale sytuacja jest pod kontrolą sił ukraińskich.

Na Wołyniu noc minęła spokojnie i nie było alarmów przeciwlotniczych. Spokojnie było także w obwodach lwowskim, tarnopolskim i iwano-frankowskim na zachodzie kraju. Również w Chersoniu na południu noc minęła cicho.

Wojska rosyjskie zajęły port nad Morzem Azowskim Berdiańsk w obwodzie zaporoskim. Podczas zajmowania miasta jedna osoba zginęła, a jedna ranna. Władze miasta odmawiają współpracy z siłami okupanta.

Singapur przyłącza się do sankcji przeciwko Rosji; wprowadzi kontrole eksportu towarów, które mogą być użyte jako broń na Ukrainie, oraz zablokuje określone transakcje finansowe związane z Rosją - ogłosił w poniedziałek szef MSZ Singapuru Vivian Balakrishnan.

Premier Xavier Bettel poinformował, że na Ukrainę trafi z Luksemburga broń przeciwpancerna, jeepy i namioty.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zgodziła się w niedzielę, przy sprzeciwie Rosji, na zwołanie na poniedziałek pierwszej od kilkudziesięciu lat "nadzwyczajnej sesji specjalnej" Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Spotkanie będzie poświęcone rosyjskiej napaści na Ukrainę.

W głosowaniu 11 członków RB poparło projekt rezolucji przedstawionej przez USA i Albanię. Od głosu wstrzymały się Chiny, Indie oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Charles Michel: UE ma już umowę stowarzyszeniową z Ukrainą, która może zostać pogłębiona.

Łotwa, rzecznik MSZ: parlament jednomyślnie upoważnia chętnych obywateli łotewskich do walki na Ukrainie.

W związku z trwającą wojną na Ukrainie sierpniowe mistrzostwa świata juniorów w Kazaniu zostały odwołane - poinformowała Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA). Żadne przyszłe imprezy pod jej szyldem nie będą organizowane w Rosji przy kontynuacji działań zbrojnych.

Rozgrywane co dwa lata MŚJ w Kazaniu miały się odbyć w dniach 23-28 sierpnia. FINA poinformowała, że odwołanie imprezy nastąpiło po konsultacji z zawodnikami i zainteresowanymi stronami.

"FINA nie będzie organizować żadnych przyszłych imprez w Rosji, jeśli ten poważny kryzys będzie kontynuowany" - zastrzeżono.

Zatrzymania za udział w antywojennych demonstracjach na Białorusi.

Interfax: Ukraina zaprzecza doniesieniom, że Rosja przejęła kontrolę nad zaporoską elektrownią.

Sankcje wobec Rosji powinny iść dalej i jestem przekonany, że pójdą dalej, jeśli Władimir Putin się nie zatrzyma i nie wycofa swoich wojsk z terytorium Ukrainy - powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Ukraina powinna stać się w perspektywie członkiem Unii Europejskiej - dodał.

Interfax: rosyjski negocjator na Ukrainie twierdzi, że Rosja jest zainteresowana jak najszybszym zawarciem umowy ze stroną ukraińską.

Premier Japonii Fumio Kishida oświadczył w poniedziałek, że jego rząd rozważa nałożenie sankcji na Białoruś, gdyż wspiera ona agresję Rosji na Ukrainę. Sankcje mają być skierowane przeciwko głównym urzędnikom w Mińsku – przekazał szef MSZ Yoshimasa Hayashi.

Watykański sekretarz stanu Pietro Parolin przekazał w poniedziałek, że Watykan jest gotowy do "ułatwienia dialogu" między Rosją a Ukrainą.

Sekretarz stanu wyraził przekonanie, że pomimo "wojny rozpętanej przez Rosję przeciwko Ukrainie" "zawsze jest miejsce na negocjacje".

"Po raz kolejny widzimy, że należy się komunikować i wzajemnie słuchać, aby poznać i zrozumieć argumenty innych" - przekazał kard. Parolin dziennikarzom włoskich gazet.

Kurs rosyjskiego rubla spadł w poniedziałek do rekordowo niskiego poziomu po ogłoszeniu w weekend przez państwa zachodnie nowych sankcji wymierzonych w Rosję z powodu jej agresji na Ukrainę, w tym ograniczenia wobec rezerw walutowych kraju - podała agencja Reutera.

Na rynku azjatyckim kurs rubla spadł do 119,50 w stosunku do dolara, co oznacza gwałtowny spadek o 30 proc. w porównaniu z piątkowym zamknięciem notowań. Później kurs wzrósł do poziomu około 110 rubli za dolara.

Moskiewska giełda poinformowała, że w poniedziałek otworzy handel na rynku walutowym o godz. 10 (8 czasu polskiego), tj. trzy godziny później niż zwykle, i zawiesi handel na rynku repo (transakcji z przyrzeczeniem odkupu).

Interfax: rosyjskie oddziały przejmują teren wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. 

Brytyjski minister obrony: Putin mówi o odstraszaniu nuklearnym, by odwrócić uwagę od niedociągnięć podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Dwaj najwięksi kanadyjscy operatorzy telekomunikacyjni poinformowali w niedzielę o usunięciu ze swojej oferty rosyjskiej telewizji propagandowej RT, dawniej Russia Today.

Grecja zapowiedziała zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych. Oznacza to, że loty z Belgradu do Moskwy będą się odbywały przez Morze Śródziemne i Kazachstan.

Charków jest pod kontrolą Ukrainy – podaje w poniedziałek portal Suspilne, powołując się na informacje przekazane przez władze obwodu charkowskiego.

"Całą noc odpieraliśmy atak, niszczyliśmy kolumny, jeszcze zanim mogły zająć pozycje do ostrzału artyleryjskiego. Miasto jest pod kontrolą. Bardzo dużo grup dywersyjnych" – poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow.

Łączne szacunkowe straty strony rosyjskiej według ukraińskiej armii (na godz. 6:00 czasu ukraińskiego):

Samoloty - 29
Helikoptery - 29
Czołgi - 191
Bojowe wozy opancerzone - 816
Żołnierze - około 5300

Rząd Korei Południowej podjął decyzję o zakazie eksportu strategicznych materiałów do Rosji i przyłączeniu się do inicjatywy odcięcia niektórych rosyjskich banków od systemu SWIFT w ramach sankcji za napaść na Ukrainę – ogłosiło w poniedziałek MSZ w Seulu.

"Rząd koreański potępił zbrojną inwazję Rosji na Ukrainę i jako odpowiedzialny członek społeczności międzynarodowej zdecydował się aktywnie uczestniczyć w jej wysiłkach, w tym w sankcjach gospodarczych, na rzecz pokojowego rozwiązania sytuacji" – napisano w komunikacie.

Kolejne spotkanie kierownictwa państwa ws. Ukrainy zwołał na dziś przed południem prezydent Andrzej Duda - poinformowało w poniedziałek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

"Prezydent Andrzej Duda na dziś przed południem zwołał kolejne spotkanie kierownictwa państwa ws. Ukrainy. Odbędzie też konsultacje z sojusznikami związane z politycznym przygotowaniem decyzji dot. wsparcia Ukrainy, sankcji i wzmocnienia NATO" - napisano w poście BBN na Twitterze.

Kursy rubla białoruskiego spadły dziś o 10-15 proc.

Indyjska ambasada na Ukrainie wynajęła busy w celu ewakuacji swoich obywateli do Polski.

Puste półki sklepowe w Lwowie.

W poniedziałek o godz. 8 rano (7 w Polsce) otworzą się sklepy spożywcze. Będzie też działać komunikacja miejska, w tym metro, ale w ograniczonym zakresie – poinformowały władze miasta.

W Kijowie od godz. 17 w sobotę obowiązywała godzina policyjna. Obywateli poproszono, by z domów wychodzili tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Rosyjskie wojska w nocy z niedzieli na poniedziałek zajęły Berdiańsk, port położony nad Morzem Azowskim, na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował doradca administracji prezydenckiej Ołeksij Arestowycz, a także władze lokalne na Facebooku.

Ponad 400 rosyjskich najemników z tzw. grupy Wagnera działa w Kijowie; ich celem jest prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i członkowie ukraińskiego rządu - podał w poniedziałek brytyjski dziennik "The Times".

"Ponad 400 rosyjskich najemników działa w Kijowie, by na rozkaz Kremla zamordować prezydenta Zełenskiego i członków jego rządu oraz przygotować grunt pod przejęcie władzy przez Moskwę" - poinformowała gazeta.

Informacja o misji wagnerowców miała dotrzeć do ukraińskiego rządu w sobotę rano, a kilka godzin później Kijów ogłosił godzinę policyjną.

Białoruskie wojska najprawdopodobniej dołączą do sił rosyjskich dokonujących inwazji na Ukrainę i może do tego dojść już w poniedziałek - poinformował cytowany przez agencję AP przedstawiciel amerykańskiego wywiadu.

Źrodło to przekazało, że decyzja Alaksandra Łukaszenki o włączeniu wojsk białoruskich w konflikt zależy od efektów rosyjsko-ukraińskich rozmów. Ze względu na wrażliwość podanych informacji osoba ta wypowiadała się anonimowo.

Francuska legia cudzoziemska pozwoli wchodzącym w skład swojej jednostki Ukraińcom w pełnym rynsztunku bojowym udać się na Ukrainę, by bronić swojej ojczyzny - podało w poniedziałek Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy.

"Ukraińcy z francuskiej legii cudzoziemskiej będą mogli udać się na Ukrainę w pełnym ekwipunku bojowym" - podano w oświadczeniu.

Kanada przekaże Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 25 mln dolarów kanadyjskich – poinformowała w niedzielę minister spraw zagranicznych Melanie Joly.

Zapowiedziana przez Joly pomoc to wyposażenie wojskowe takie jak hełmy, kamizelki kuloodporne, maski przeciwgazowe, noktowizory. „Chcę to powiedzieć jasno: mamy zamiar zrobić więcej” - powiedziała Joly podczas konferencji prasowej po rozmowach ministrów krajów G7 nt. Ukrainy.

W wyniku ostrzału przez Rosję korytarzy humanitarnych ranne zostały ewakuowane nimi kobiety i dzieci - powiedziała Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych, cytowana w poniedziałek przez agencję Ukrinform.

Ranną w wyniku ostrzału portowego Mariupola dziewczynkę przewieziono do szpitala, gdzie pomimo interwencji lekarzy zmarła - poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform.

"Pokaż to Putinowi. Oczy tego dziecka i płaczących lekarzy" - powiedział w rozmowie z dziennikarzem agencji lekarz.

Armia Ukrainy wyparła w niedzielę wojska rosyjskie z miasta Wołnowacha w Donbasie - powiedział Ołeksij Arestowicz, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Wołnowacha była dziś zajęta przez wroga, ale dzięki kontratakowi naszych sił wojska Rosji zostały z miasta wyparte, znajdują się tam teraz żołnierze Ukrainy" - powiedział Arestowicz.

Państwowa Służba Łączności Specjalnej Ukrainy opublikowała w poniedziałek nagranie, które zarejestrowało przelot myśliwców nad miastem Żłobin w obwodzie homelskim na Białorusi, udających się w stronę Ukrainy.

"Bojownicy z Białorusi lecą teraz na Ukrainę" - podano w oświadczeniu.

W Żytomierzu i Czernihowie na Ukrainie ogłoszono alarm lotniczy.

Google Alphabet Inc potwierdził w niedzielę, że tymczasowo wyłączył w Ukrainie niektóre narzędzia Google Maps, które dostarczają na żywo informacji o warunkach drogowych i lokalizacji różnych miejsc.

Kolejne nagranie świadczące o atakach na budynki cywilne.

W ciągu trzech dni wojny na Ukrainie straty rosyjskiego wojska wyniosły 4300 osób, ponad 200 żołnierzy dostało się natomiast do niewoli - powiedział w niedzielę ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia.

Dyplomata dodał, że Ukraina otworzyła "gorącą linię", dzięki której krewni rosyjskich żołnierzy mogą dowiedzieć się o nich losie. Według Kysłycia w ciągu pierwszej godziny pracy linii odebrano około stu telefonów.

W niedzielę w nocy hakerzy z grupy Anonymous zamieścili na Twitterze zdjęcia zablokowanych stron internetowych ministerstwa komunikacji i informatyzacji, państwowego urzędu przemysłu wojskowego oraz sił zbrojnych Białorusi, a także funduszu emerytalnego, służby celnej i usług publicznych Rosji. Celem hakerskiego ataku Anonymous stały się także oficjalne strony internetowe rosyjskiego rządu i Kremla.

Wcześniej w niedzielę grupa ostrzegła i wezwała Alaksandra Łukaszenkę, by przestał wspierać swojego rosyjskiego partnera Władimira Putina. "Panie Łukaszenka! Ostrzegamy pana, jeden jedyny raz. Wzywamy pana, by zaprzestał pan wspierania pana Putina! Dajemy panu tę szansę, jedyną szansę" - napisali wówczas na portalu społecznościowym.

W niedzielę wieczorem wojska rosyjskie wystrzeliły w obwód czerkaski cztery pociski - poinformował na Telegramie przewodniczący Czerkaskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ołeksandr Skiczko.

"Trafiono nas czterema pociskami - trzy spadły na Czerkasy, jeden na rejon czornobajiwski. Wskutek ataku nikt nie zginął, a sytuacja jest już pod kontrolą" - podał Skiczko.

Dodał, że w Czerkasach w niedzielę zainstalowano 120 kamer do monitorowania bezpieczeństwa w mieście i usprawnienia jego obrony.

Szef rosyjskiej delegacji na szczycie klimatycznym ONZ w niedzielę przeprosił za inwazję Władimira Putina na Ukrainę, mówiąc, że nie może znaleźć dla niej "żadnego uzasadnienia" - informuje Financial Times.

Przemawiając na sesji zamykającej obrady z udziałem przedstawicieli 195 państw, Oleg Anisimow powiedział, że przeprasza "w imieniu wszystkich Rosjan, którzy nie byli w stanie zapobiec temu konfliktowi. Wszyscy, którzy wiedzą, co się dzieje, nie znajdują żadnego uzasadnienia dla tego ataku na Ukrainę" – twierdzą informatorzy FT.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek o swojej rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem i przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen. Z tą ostatnią miał m.in. rozmawiać o członkostwie Ukrainy w UE.

"Rozmawiałem z premierem Borisem Johnsonem i prezydentem Andrzejem Dudą o obecnej sytuacji bezpieczeństwa. Zgodziliśmy się co do dalszych kroków w sprawie przeciwstawienia się agresorowi" - napisał na twitterze w nocy z niedzieli na poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W kolejnym wpisie ukraiński prezydent poinformował o swojej rozmowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Rozmowa miała dotyczyć konkretnych decyzji dotyczących wsparcia ukraińskich możliwości obrony, współpracy finansowej i członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie