Wojna na Ukrainie. Rosyjscy opozycjoniści i naukowcy stworzyli Komitet Antywojenny

Świat
Wojna na Ukrainie. Rosyjscy opozycjoniści i naukowcy stworzyli Komitet Antywojenny
PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV
Zdjęcie z antywojennych protestów w Moskwie

Antywojenny Komitet Rosji utworzyła grupa rosyjskich opozycjonistów i naukowców, w tym Michaił Chodorkowski, w celu walki z "agresywną dyktaturą Putina", która rozpętała wojnę na Ukrainie – informuje portal Insider.

W skład Komitetu wchodzą m.in. szachowy mistrz świata Garri Kasparow, ekonomiści, historycy, przedsiębiorcy, pisarz Wiktor Szenderowicz i krytyczny wobec Kremla polityk Dmitrij Gudkow.

 

Komitet zaapelował do rządów państw świata o zajęcie zdecydowanego stanowiska wobec osób odpowiedzialnych za łamanie prawa międzynarodowego, a "wszystkich prawdziwych patriotów Rosji" wezwał do zjednoczenia się w walce z "agresywną dyktaturą Putina" niezależnie od politycznych sporów czy osobistych sympatii.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Grupa Anonymous zablokowała część rządowych stron internetowych Rosji i Białorusi

 

Członkowie Komitetu napisali w oświadczeniu, że jako obywatele Federacji Rosyjskiej wbrew swojej woli stali się odpowiedzialni za złamanie międzynarodowego prawa, agresję wojenną i masową śmierć ludzi. Podkreślają, że uczestników agresji – opracowujących plany generałów i polityczne kierownictwo Rosji – należy nazwać przestępcami wojennymi.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie